Jaime bu serinin en baba karakteridir

7-sezon

Bu adam benim favori karakterim.
Bu adamı sevmeyen bu karakteri anlamamıştır.
Tüm hayatı boyunca yaptığı tek yanlış Bran’i sakat bırakmak.
Bunun nedenide Cersei’ye duyduğu Westeros’ta bir benzeri olmayan aşkı.
Onun tek zaafı.
Bir adam düşünün ki yaşayan şövalyeler içinde en zengini ,yakışıklısı,kılıç yeteneği benzersiz ve topraklardaki en güçlü hanenin varisi.
Kısaca bütün kadınlar kendisi için yanıp tutuşuyor.İstediğini elde edip istediği güçlü lordun kızıyla evlenebilirdi bırakın evlenmeyi Cersei dışında kimseyle yatmıyor bu adam.Hatta ona daha yakın olabilmek için Kral muhafızlarına katılıyor.Koskaca bir hanedanın varisliğini umursamayıp.
Seride Tyrion’u sevmeyen yoktur.Cüce olduğu için kendi kız kardeşi,babası bile dışlamış hayatı boyunca.Sadece Jaime sahip çıkmış korumuş değer vermiş.

Hiç şöyle düşündünüz mü Tyrion cüce olduğu için ne bir şövalye olarak ne de Lannister hanedanın başında bir lord olarak göremiyordu kendisini.Bu yüzden sürekli okumuş,kendini geliştirmiş en büyük silahınınım zekası olduğunu keşfetmiş.Jaime ise sürekli şımartılmış babası Tywin tarafından(serideki şeytan)yakından ilgilenilmiş gelecekteki Lannister lordu olarak yetiştirilmiş.Kendisi Ramsay Bolton gibi bir psikopat olabilirdi.Hatta Ramsay onun yanında melek gibi kalırdı.Güç var,Para var ,Yetenek var.

Kral muhafızı olduğu dönemde Deli kral karısına tecavüz edip döverken tek tepki gösteren o olmuş tepkisini dile getirip Kraliçeyi de korumamız için yemin ettik dediğinde “Yemin ettik ama Kral’ın kendisinden korumaya değil.” diyerek cevap verilmiş. Zevk için insanları öldürmesine işkence etmesine yine sadece o tepki göstermiş görevinin “kralın yaptıklarını sorgulamak değil kralı korumak” olduğu söylenmiş.
Hani o çok onurlu ve şerefli kral muhafızları arasından bir tek kendisi tepki göstermiş ama onların tepkisi Jaime yi azarlamak olmuş sadece.

O çok onurlu dediğimiz Ned Stark Arthur Dayne gibi Barristan Selmy gibi efsanelerden övgü ile bahsederken Jaime’yi sürekli her fırsatta yermesi,kral katili olarak suçlayıp lakabının öyle kalmasını sağlaması ne kadar şereflice bir hareket değil mi? Acaba deli kral babası ile abisini canlı canlı yakarken tek tepki gösterenin Jaime olduğunu bilse ne düşünürdü?

Kendisininden babasının kellesini getirmesini ve tüm şehrin yokedilmesini isteyen deli kralı öldürdüğü için Ned tarafından beyaz pelerinini çıkarılması ve gece nöbetine gönderilmesi istenildi.Robert bunu Jon Arryn in sözünü dinleyerek reddetti ama Ned’in baskısıyla Kral katili lakabı verdi kendisine.

Size soruyorum abisi ve babası öldürüldüğü için kızkardeşi kaçırıldığı için Krala isyan eden Ned Stark neden şerefli onurlu oluyor da masum insanları korumak için Kralı öldüren Jaime Kral katili olarak anılıyor? Ned’in Jaime ye bu sebepsiz nefreti neden?
“Eğer bu anlattıkların doğruysa neden Ned’e söylemedin? -Sence şerefli Ned stark beni dinler miydi? Beni gördüğünde çoktan suçlu olduğuma karar vermişti zaten.”

Hepimiz fantastik romanları veya yapımları seviyoruz.Harry Potter ve Star wars serisini izleyenlere favori karakterlerini sorsak yarısından fazlası Severus Snape ve Darth Vader cevabını verir.Jaime aslında bu serinin bir Severus Snape’i ya da Darth Vader’ı olamaz mıydı ? Bizleri bu yapımların hayranı olmamızda ki en büyük etken bu karakterler değil mi ?Aşkına kurban gitmiş ,yanlış anlaşılmış ve dışlanmış.Bence Martin böyle bir karakteri onlar kadar iyi kullanıp efsane olacak kadar etkiyi yaratamadı kendi serisinde.Umarım çıkacak kitaplarda beni yanıltır.Çoğunluk Jon,Tyrion veya Dany hayranı olsun en sevilesi karakter Jaime’dir bu seride.Yazarın kafasında ki serideki asıl karakterler farklı olsada.

“O kadar çok yemin ettim ki. Sürekli yemin ettirirler; kralı koru, krala itaat et, babana itaat et, masumları koru, zayıfları savun… Ya baban kralı hor görüyorsa? Ya kral masumları katlediyorsa? Çok fazla yemin var; ne yaparsan yap birini bozuyorsun.”

SM-A500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hocam jaime’yi sevmeyen adam değildir diyebilir miyiz?

Tabi jamie babadır. 3 çocuğu var.
Ama walder frey varken sen kim jamie en baba oluyor be!
En baba walderdır.

Cercei’nin yaptıklarını öğrendiğinde bir karakter dönüşümü geçirecektir herhalde.Eğer geçirirse Kitaptaki Jaime gibi olursa gerçekten de baba bir karakterdir.Ama Cercei’nin oyuncağı olmaya devam ederse değersizliğini kanıtlamış olur bence.

Forumda ne kadar antik Mısırlı,Part ve Pers varmış be.Ben Jaimenin aşkını normal bulamıyorum millet eşi benzeri yok diyor şaşırıyorum doğrusu.Yaptığı tek doğru şey deli kralı öldürmesi olabilir ama bu bile tartışmalı.Jaimenin doğruları oldukça tartışmaya açıktır.

Bir Darth Vader hayranı olarak serinin Darth Vader’ı olabilir mi bilemiyorum (onun yeri benim için çok farklı çünkü) ama Jamie’yi ben de anlıyorum. Kralı öldürmesi ne kadar doğrudur tartışılır ama o an hemen karar vermesi gerekiyordu. Bence doğru bir karar verdi sayesinde bütün KL kurtuldu. Ama kralı öldürmeyip tutsak alabilirdi.
Elia ve çocuklarının ölümünün sebebi kesinlik kendisi değil. Zaten kitapta “böyle olacağını bilemezdim” deyip bu konuda pişmanlık duyuyordu.
Bran’ı atmasının sebebi kendi çocukları. Çünkü Bran bunu anlatacak olsaydı 3 çocuğu ve Cersei’nin ölürdü.
Vicdanının önüne onurunu koyan insanlar tarafından hep yargılandı. Jamie bu serideki en iyi insanlardan biri.

HUAWEI MT7-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Jamie baslarda olmasa da, sonradan sempati duydugum bir karakter, özellikle de kitaplarda. Kral’i öldürmüs olmasi ile ilgili de sunlari söyleyeyim, dogru bir hareket degildi ama yanlis da sayilmazdi, o an durum öyle gelisti, sartlar bunu gerektirdi diyebiliriz belki. Cersei’ye olan ‘benzersiz’ aski konusunda yorum yapmayacagim… :smiley:
Neyse konunun basligina gelirsek; Jamie serinin en baba karakteri degil, hemde hiç degil.

Stark destekçisi olduğum için şu cümleleri yazmıyorum, öncelikle onu belirteyim. Son zamanda yaptıkları ve eskisinden daha olgun davranması (Brienne’i kızları korusun diye göreve göndermesi, Tyrion’ı kurtarması, Cercie’e bakışı vb.) biraz hoşumuza gitmedi değil.

Ancak ne olursa olsun kardeşiyle ilişki yaşaması ve ilişki yaşarken yakalandığı çocuğu kuleden aşağı atması bile benim için onursuz diye nitelendirebileceğim şeyler. Hele ki bu karakteri Ned Stark ile karşılaştırmanız ve onur kısası yapmanız biraz farklı geldi bana.

Hele ki “serinin en baba karakteri” çok iddaalı birşey. Seride en baba karakter Jamie ise çöpe atalım seriyi. :slight_smile:

Öncelikle “Jaime adamdır, adam! Siz kim köpeksiniz ki Jaime’ye dil uzatıyorsunuz, dilinizi keserim.” temalı konunu oldukça beğendiğimi söylemeliyim.

Cersei de olmasa toz pembe bir karakter olurdu ki o zaman pek de sevmezdim kendilerini. Jaime %87,56975 ile (dizi için konuşuyorum) dizinin en çok onuruyla hareket eden insanlarındandır. Ancak zekası ile de hareket etmesini bilmektedir. Kalan %12,43025 ile yaptığı onursuzlukların %99,9975’i ise Cersei’e olan aşkı yüzündendir. Halbuki Cersei ise Jaime’ye ihanet edebiliyor. Çok da şart değil Jaime onun için.

Onurlu Ned Stark, Jaime’den babasını ve ağabeyini Jaime öldürmüşçesine nefret ediyor. Şapşik zaten taht oyunu oynadı, yüzüne gözüne bulaştırdı, öldü gitti.

Jaime’nin aşkını ise apayrı bir şekilde irdelemek gerek ki o ayrı bir konu başlığı olabilir. Karşılıklı iki insan, kendi iradeleriyle vs. :smiley: Hoş bulmasam da saygı duyarım.

Bu gif de sana hediyem olsun. Jaime hakkında atıp tutanlara yollarsın :slight_smile:

Katılıyorum.Elbette Jaime’nin de yanlışları var.Bunlardan en büyükleri Bran’i aşağı atması ve kız kardeşi ile olan ilişkisi.Ama bu Jaime’nin şu seride doğru düşündüğü şeyi yapan nadir karakterlerden olduğu gerçeğini değiştirmez.

Jaime büyük bir şövalye olma hayalleriyle büyümüş bir karakter.Hayranlık duyduğu o şövalyeler gibi olmak istiyor.Hayranlık duyduğu o onurlu şövalyeler içerisinde ise belki de o ruha sahip tek gerçek kahraman.

Eğer Cersei olmasaydı Jaime’nin durumu çok daha farklı olabilirdi. Belki de “o çocuk” "Gülümseyen Şövalye"değil de “Arthur Dayne” olurdu.

Ve size soruyorum, kim kendi kralını öldürmek ister?Tüm Westeros’un önünde onurunu ve ismini lekelemek ister?Hayallerindeki o şövalye olmaktan vazgeçmek ister?Jaime bir şövalye olarak bir çok yemine sahipti. Bazılarını tuttu, bazılarını ise tutamadı.

@“Ser Bronn” Jaime? Onur? Seriously?

Şaka bir yana Jaime bence gerçekten iyi bir şövalye ve adam Cersei olmasa favori karakterlerimden biri olabilirmiş. Fakat kolayca Cersei tarafından manipüle edilebilmesi bu karakterden soğumama sebep oluyor. Karakterin hep Cersei’den uzak kalmasını diliyorum zira o zamanlarda daha bir sevilesi oluyor. Ayrıca sözleri gerçekten anlamlı sevdiğim bir sözü vardı bulabilirsem koyarım buraya. Adamın elini kestiklerinde gerçekten üzülmüştüm karakteri o zamanlar sevmediğim halde. Ayrıca o azmi, tekrar kılıçta ustalaşmasını göstermeleri falan da çok güzeldi. Dediğim gibi tek zayıf yönü ve bana göre onu itici yapan yönü Cersei’ye olan zaafı. Kral katilliği konusunda ben de yaptığının ne doğru ne de yanlış olduğunu düşünüyorum. Fakat orada yapılması gerekeni yaptı bence, çünkü Aerys ciddi ciddi insanları katledecekti.

Savaş psikolojisini çok güzel anlatmış kendisi;

-“You don’t feel your wounds then, or the ache in your back from the weight of the armor, or the sweat running down into your eyes. You stop feeling, you stop thinking, you stop being you, there is only the fight , the foe, this man and then the next and the next and the next, and you know they are afraid and tired but you’re not, you’re alive, and death is all around you but their swords move so slowly, you can dance through them laughing.”

Doğru olduğuna inandığı şeyi yapmak ~%88 onur. @rhaenyss

En baba Eddard Starktır ya da Hoster Tully dir aksini idda eden dorne bedevisidir

Dorne bedevisi dedi dikkat edersen @“Queen Arianne” :smiley:

En baba Varys’tir aksini iddia eden Craster’dır.

sonunda biri yazdı helal be

@HarDefection dorne bedevisi derken? Ağzını topla yavru kurt.
En baba karakter Obereyn’dir aksini iddia eden Gregor Clegane’dir.

Jamie’nin hayatı boyunca yaptığı yanlışlar doğrularından daha fazla bu bi gerçek.

• Cercei ile birlikte olması
  • Bran’ı aşşağı atması
    Bunlar kabul edilecek şeyler değil. Ben Lannisterları sevmem. Başta Jamie’yi hiç sevmedim hatta. Ama 3. sezondan beri en sevdiğim karakterler arasında yerini tutuyor Jamie.

Aerys’ı öldürmesi konusunda kesinlikle hak veriyorum. Yapması gereken şeyi , doğru bildiği şeyi yaptı.
Şimdi kendimi onun yerine koyuyorum ve bende olsam kılıcı tereddüt etmeden sallardım krala. Bedeli ne olursa olsun.
Yeminbozma konusunda son yazdığını aynı şekilde geçiriyorum.

“O kadar çok yemin ettim ki. Sürekli yemin ettirirler; kralı koru, krala itaat et, babana itaat et, masumları koru, zayıfları savun… Ya baban kralı hor görüyorsa? Ya kral masumları katlediyorsa? Çok fazla yemin var; ne yaparsan yap birini bozuyorsun.”

Hehehe biliydim böyle olacağnı.

Bronn en baba karakterdir, inkar eden Janos Slynt’tir.

Pragmatist açıdan bakarsak Jamie hep en doğru şeyi yaptı. Kralı ve ateş kehanetçisini öldürünce bütün KL kurtuldu. Ya da mesela Bran’ı aşağı attı öldürseydi de 3 çocuğunun kendisinin ve Cersei’nin hayatını kurtarmış olacaktı.
Ahlak kavramı kişiden kişiye göre değişir. Bu yüzden Jamie’yi yargılamamız da değişiyor.

@Queen Arianne
Kurtlara laf atma…
En baba karakter Daemon Blackfyre’dır , aksini söyleyen Uçan Hollandalı’dır :wink: