Jaime bu serinin en baba karakteridir

7-sezon

Ben bazı yaptığı şeylere saygı duyuyorum zaten o konuda bir problem yok. Asla da körü körüne stark destekçisi değilim Cercei’yi seviyorum mesela kötü kraliçem benim. Kötü yönleride var ama gelişim gösterdi seviyorum deseniz anlarım böyle diyen arkadaşlara da lafım yok. Arianne empati kurarsak bende yapabilirdim Jaime’nin bazı yaptığı şeyleri ama kötü olurdum. Bir onuru için ölenler vardır bir de onursuzluk yapanlar vardır her ikisini de farklı bakış açısıyla baktığımda anlayabilirim. Ama bu birinin kötü birinin iyi olduğu anlamını değiştirmez. Şunu da söyleyeyim eğer Jaime Cercei’yi öldürürse serinin en rezil karakteridir benim için.

Cercei serinin en acımasız kötü zalim karakterlerinin başında gelir.Özellikle pov bölümleri olduğu 4. ve 5.kitaplarda bu açıkça görülüyor.Zaten Jaime’nin hayatının hatası böyle bir kadınla kardeş olup aşık olması.Çocukluğundan beri adamı yoldan çıkaran Cersei’ydi.Jaime eli kesildikten sonra değişmeye başlayınca Cerseide daha parayonak tutarsız şüpheci ve tehlikeli biri olmaya başlamıştır.

Jaime Cercei’yi öldürürse serinin en şahane karakteri olur hatta Azor Ahai olur.

Öncelikle Jamie AA değil.Jaimie seride Mesih olabilecek son karakter.Aziz olur ama Mesih güldürmeyin.AA bir dinde halkını gerçek anlamda kurtarmış bir kahraman.Buna en uygunu kitapta Dany dir hep söylüyorum.Ejderhalar,kızıl yıldız vs. . Ama Jamie daha farklı büyülü iş yapmayacak.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

[quote=“xxsalcaxx, post:720, topic:9044”]

Önce karakterlerin isimlerinin doğru yazılışını öğren ondan sonra cevap ver.

Dediğin onurlu adamlardan Arthur Dayne etrafındaki tüm olaylara gözünü yummuş yemin diye tutturup diğer yeminlerini umutmuş ve başka birinin nişanlısını kaçıran dünyada ki her şeyi kendisi için sanan aşağılık bir zihniyetin savunucusu olmuştur.

Rhaegar’ın ne olduğunu söylemiş oldum zaten anlarsın o kadarını diye düşünüyorum.

Blackfish aralarında en onurlu kişi olabilir ama onur Blackfish için önemli bir şey değil diye düşünüyorum. Blackfish görev adamı ne dersen onu yapar ya da neyi doğru bulursa onu yapar bu da onun Jaime ile aynı karakterde olduğunu gösteriyor.

Arminus bugüne kadar yaptığı her şeyi aşkı için vs yaptı dediniz savundunuz şimdi de öldürürse en iyisidir diyorsunuz. Cercei Jamieden daha baba karakter be kadın korkusuz zeki oyunculuğuda mükemmel çok seviyorum.

Vay be konuyu açmıştım ve bu kadar çok tartışma olmasını beklemezdim.Serinin En büyük Jaime hayranı döndü beyler açılın.

SM-A720F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

[quote=“wakashimazu, post:729, topic:9044”]
Vay be konuyu açmıştım ve bu kadar çok tartışma olmasını beklemezdim.Serinin En büyük Jaime hayranı döndü beyler açılın.

[/quote]Kardeş sen naptın ya. Forumu birbirine soktun. Serçeparmak gibi adamsın. Ayrıca Jaime adam değildir.

GT-I9060 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Serinin en baba karakteri Ser Davos benim için.

Cesaret, vicdan, ahlak, sadakat, adanmışlık timasli.
Shireen’e öz babasından çok babalık ve arkadaşlık yapacak kadar yumuşak kalpli olması da cabası.

[quote=“Ser_Davos, post:731, topic:9044”]
Serinin en baba karakteri Ser Davos benim için.

Cesaret, vicdan, ahlak, sadakat, adanmışlık timasli.
Shireen’e öz babasından çok babalık ve arkadaşlık yapacak kadar yumuşak kalpli olması da cabası.
[/quote]Stannis ile birlikte uğurlasaydık harbi harbi en baba karakter olabilirdi. Ama dizi için bence artık diyemeyiz. Senaristlerin yediği en iyi karakterlerden birisi.

Jaime’nin Bran’i sakat bırakması dışında yanlışı yoktur beyler.Bununda asla savunulacak bir tarafı yok. 7 ceddine soykırım yapılsa bile masum bir çocuğu öldürmeye çalışmanın bir bahanesi olmaz.

Bunun dışında ensest diye nefret edenlere ciddi anlamda acıdım.Allah öyle bir akıl vermişki bu arkadaşlara bir hikaye ile gerçek hayatı ayırt edebilecek kapasite maalesef yok.
Yazarın oluşturduğu evrende ensestlik normal kabul ediliyor.Bundan rahatsızsan ve gerçekle uydurma bir hikayeyi ayırt edebilecek zeka yoksa okumayacaksın.
Kaldı ki ben bu forumda Targaryenler ensest diye eleştiren görmedim.Jaime yi suçlayacak başka konu bulunda tartışalım.
Bu Jaime ensest diye tü kaka diyen arkadaşlar Çakır ölünce cenaze namazı kılan neslin soyundan geliyor.
Gerçekle sanalı ayırt edemeyecek kadar zeka sahibi bir neslin.

çok ezikçe ve hakaret etmeye çalışırmışcasına bir yorum yapmaya çalışmışsın ama dönüp dolaşıp kendini vurmuşsun. Şimdi hangi zeka seviyesiyle okuyup bu evrende ensest ilişkinin normal olduğuna kendini inandırabilmişsin daha iyi anlayabiliyorum. Seride de Targeryanlar dışında ensest hane yok bu hane de sırf ejder oldukları için soy bozulmasın diye bunu yapıyor ve buna rağmen Martin ensest ilişkilerden doğan delilikleri ve deli doğanları işlemiş sıradan ve normal göstermemiş. Bunun dışında belki çocuksundur çocukluğuna veriyorum ama ister gerçek olsun ister hayali olsun iğrenç ve yanlış olan bir şey normalmiş gibi kabul edilerek düşünülemez. Sadece yanlış olduğunu bildiğimiz halde empati kurabiliriz nedenlerini irdeleyebiliriz. Senin şuan hazmedemezlik sorununun ve aşağılık kompleksin olduğunu düşündüm kendin gibi düşünmeyen kişileri seviyesiz ve bilinçsizce eleştirmeye çalıştığın için. Neyse senin için gece gece uykumu kaçırmak istemiyorum bu kadar zaman israfı kâfi. Al Jamie’yi ister baban yap ister ablan ister görümcen ama hayali bir evrende olmayan bir şeyi doğal karşılamak yerine yaşadığın evrende herkesin senin gibi düşünmek zorunda olmadığını ve senin kendi mantık çevrçevende oturtturuğun bazı şeyleri diğer insanların da farklı mantık çerçevesinde düşünebiliceğinin idrakına var.

[quote=“Delucia, post:734, topic:9044”]
çok ezikçe ve hakaret etmeye çalışırmışcasına bir yorum yapmaya çalışmışsın ama dönüp dolaşıp kendini vurmuşsun. Şimdi hangi zeka seviyesiyle okuyup bu evrende ensest ilişkinin normal olduğuna kendini inandırabilmişsin daha iyi anlayabiliyorum. Seride de Targeryanlar dışında ensest hane yok bu hane de sırf ejder oldukları için soy bozulmasın diye bunu yapıyor ve buna rağmen Martin ensest ilişkilerden doğan delilikleri ve deli doğanları işlemiş sıradan ve normal göstermemiş. Bunun dışında belki çocuksundur çocukluğuna veriyorum ama ister gerçek olsun ister hayali olsun iğrenç ve yanlış olan bir şey normalmiş gibi kabul edilerek düşünülemez. Sadece yanlış olduğunu bildiğimiz halde empati kurabiliriz nedenlerini irdeleyebiliriz. Senin şuan hazmedemezlik sorununun ve aşağılık kompleksin olduğunu düşündüm kendin gibi düşünmeyen kişileri seviyesiz ve bilinçsizce eleştirmeye çalıştığın için. Neyse senin için gece gece uykumu kaçırmak istemiyorum bu kadar zaman israfı kâfi. Al Jamie’yi ister baban yap ister ablan ister görümcen ama hayali bir evrende olmayan bir şeyi doğal karşılamak yerine yaşadığın evrende herkesin senin gibi düşünmek zorunda olmadığını ve senin kendi mantık çevrçevende oturtturuğun bazı şeyleri diğer insanların da farklı mantık çerçevesinde düşünebiliceğinin idrakına var.
[/quote]Sana Oberyn martell’i sorsam ağzının suyu akar şöyle adamdı böyle savaşçıydı diye.Ama bu adam erkeklerle de yatıyor.Bir allahın kulunu göster şu forumda Oberyn erkeklerlede yatıyordu kötü karakterdir diyen eyvallah diyeceğim.
Kitapta olsun dizide olsun eşcinsellik,ensestlik önüne gelenle yatma hak getire.Bunları şuan gerçek hayattaki ahlaki değerlerle karşılaştırıp benim kitabı baz alarak açtığım bu konuda tartışma çıkaranlar ile kendini pikachu sanıp pencereden atlayan çocuğun zeka olarak ne farkı var?

Kralkatilimiz’in lakabı boşuna kralkatili değil sayın Jaime severler. İçiniz rahat olsun.Asıl kralkatili lakabını gece kralını öldürünce kazanacak.

Jaime reyizin niteliksiz , vasıfsız bir bebeyi camdan aşağı atması doğru bir harekettir.Zaten bir işe yaramazdı o çocuk.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Zaten önceki bölümde “seni o gece gördüm” diyince Sansa bile Jaime’ye hak vermiştir. Bak daha gör Jon’a “seni mağarada gördüm”, Tormund’a “seni ormanda ayıyla gördüm” diyecek. Sonra hep beraber birlik olup kuleden atacaklar Bran’ı.

Ensest ya da eş cinsel ilişkinin bu dizi evreninde normal kabul edildiğini nereden anladınız anlamış değilim. Madem normal kabul ediliyor, neden bu insanlar ensest ya da eş cinsel ilişkilerini gizleyerek yaşıyorlar? İnsanlar onları yargılar, dışlar diye neden korkuyorlar? Bana göre Jamie ahlaksızlıkları olan, cersei gibi güzel ama sadece ve sadece yürüyen hırs olan bi kadın için her şeyi yapabilecek, ama yine de babasına karşı gelip kardeşini kurtaracak kadar da yön değiştirmeye müsait bir karakter.

[quote=“Ser_Arthur_Dayne, post:736, topic:9044”]
Jaime reyizin niteliksiz , vasıfsız bir bebeyi camdan aşağı atması doğru bir harekettir.Zaten bir işe yaramazdı o çocuk.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
[/quote]Bıngıldağı gelişmemiş ergenlere napmalı

Başarısız trollük denemesini görmezden geleceğim abi espri yapamayabiliyorsunuz çok da şey etmeyin yani.

Jaime Bran’ı camdan atarken kendini, çocuklarını ve sevdiği kadını düşündü. Bunların yanında Bran’ın hayatı neydi ki? Bran’ı itmesi çok doğru bir hareket değildi bunu kabul ediyorum. Cersei bile onu korkutabilirdik dedi. Fevri bir hareketti ama o anki denklemde anlaşılabiliyor.

Ensest mevzusu. Abi bize ne kimle yattığından? Kime zarar veriyor kız kardeşiyle yatarak? Tecavüz yok zorlama yok bir şey yok. Bizim için anormal olduğundan bu kadar abartılıyor.

Jaime esir düştü, kılıç elini kaybetti. Bir savaşçının kılıç elini kaybetmesi az şey değil. Bu Bran’a yaptığının karşılığıdır. Ne eksik ne fazla.
Kral muhafızlığı görevini kaybetti. (Zaten onun açısından fazla olmayan saygınlığını kaybetmiş oldu.)
Üç çocuğunu kaybetti ve ikisi gözlerinin önünde öldü.(Çocuklarını koruyamadı.)
Brienne’yi Stark kızlarını bulması ve güvenliklerini sağlaması için görevlendirdi. Değerli bir kılıç hediye etti. Geçmişte yapılanları düzeltmenin en iyi yoluydu bu ve Jaime Stark çocuklarının güvenliğini destekleyerek hatalarını düzeltmeye çalışmıştır.(Sansa burda kaçak ve Joffrey’in ölümünden sorumlu olarak görülüyor.)
Son olarak Cersei’yi kaydedecek. Hatta kim bilir belki de kendi elleriyle.

Bence yaptıklarına oranla hiç öyle az şey kaybetmedi Jaime. Ölmedi ancak süründü diyebiliriz. Kiminin bakış açısına göre çok daha iyi bir karşılık bu. O yüzden Jaime’den daha fazla nefret etmenin hiçbir anlamı yok benim için. Red Wedding’i ayarlayan Tywin kendi oğlu tarafından arbaletle öldürüldü. Ned’in infaz emrini veren Joffrey kusmuğunda boğularak öldü. Ve tüm bunlar, evet hemen unutuldu. Noldu diye sorarım size? Cat, Robb ve Ned geri geldi mi, hayır. Ama Jaime Stark cocuklarinin biraraya gelmesinde önemli bir katkida bulundu. Jaime hayatta ve iyi ki hayatta çünkü borcunu çoktan ödedi diye düşünüyorum.

Fantastik bir hikayede yazarın yarattığı karakterleri gerçekten de öyleymiş gibi yorumlamaya ben de bayılıyorum ancak dizide enseste özendirme gibi bir durum yok. Zira ensest ilişki yaşayanların başlarına ne gibi felaketler geldiğini de görüyoruz, o nedenle ‘what goes around comes around’ bakış acısıyla izlemek çok daha doğru olur.

Bütün bunların haricinde Jaime çok iyi bir savaşçı, hatalarından ders çıkarabilen ve kötü şeyler yapmak zorunda kalmasına rağmen vicdanı muhakemesini içinde sürekli yapan ve kendini onurlu bir savaşçı ve iyi bir insan olarak tanımlamayan, yani en azından birçoğuna göre dürüst bir karakter. Ilişkisi onu ve tüm hanesini mahvetmeye yetmiştir. O yüzden ilişkisinden çok bu hikayede şimdiki ve bundan sonraki misyonunu tartışsak daha güzel olmaz mı?

Karekter gelişimi inanılmaz. Jaime boş bir karakter değildir. Cersei ile ilişkisini yadırgarken insanlık için yaptıklarını da unutmamak gerekir. Son bölümde yine aynı içgüdüyle ejderhaya saldırması Jaime’nin tek eliyle bile ne kadar cesur olabileceğini kanıtlıyor bizlere. Geçmişe takılıp kalmayı bırakırsak gelecekte çok önemli bir rolü olacağını anlayabiliriz.

Bu arada ben de Lannister hateri olarak Jaime’ye çok salladım. Ama körü körüne değil. Daenerys mesela Jaime’den çok da masum değil. Ya da Sansa’nın da hataları oldu ancak bunların sonucunda oluşan kadın şuan inanılmaz. Arya gibi masum bir çocuk gözünü kırpmadan adam öldürebiliyor artık. Yani karakterler gelişiyor, değişiyor. Gelişen ve değişen hayatta kalmaya devam ederken saf iyiler veya safi kötüler, aptallar ve zayıflar ölmeye mahkum gibi görünüyor. O yüzden çok da şey yapmayalım bence.

[quote=“Queen_Arianne, post:740, topic:9044”]
Başarısız trollük denemesini görmezden geleceğim abi espri yapamayabiliyorsunuz çok da şey etmeyin yani.

Jaime Bran’ı camdan atarken kendini, çocuklarını ve sevdiği kadını düşündü. Bunların yanında Bran’ın hayatı neydi ki? Bran’ı itmesi çok doğru bir hareket değildi bunu kabul ediyorum. Cersei bile onu korkutabilirdik dedi. Fevri bir hareketti ama o anki denklemde anlaşılabiliyor.

Ensest mevzusu. Abi bize ne kimle yattığından? Kime zarar veriyor kız kardeşiyle yatarak? Tecavüz yok zorlama yok bir şey yok. Bizim için anormal olduğundan bu kadar abartılıyor.
[/quote]Oh be sonunda şu son paragraftaki bakış açısını savunan birini gördüm. Tamamen katılıyorum. Ahlaki açıdan bize yanlış gelen bir şey yapılıyor diye bir insanı bu kadar taşlamak doğru değil. Birbirini isteyen iki insanın yatak odasında ne yaptıklarını bu kadar derinden yargılamaya hiç gerek yok.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi