Jaime bu serinin en baba karakteridir

7-sezon

Adam olmaya başladı. ‘‘Bir söz verdim.’’ dedi, sözünü tutacak gibi görünüyor. Bir söz için, uğruna neleri feda ettiği kadını terk etti. Gerçi yemini tutamayan sözünü nasıl tutsun? Geçmişte de tutmadığı sözler de vardı zaten. Gerek dizi de gerek kitap serisinde. Belli olmaz, bir backstab gelebilir, Jaime İhannesterdan. Bu serinin en baba karakteri, Jaime.

Bu ne kadar saçma bir mantıktır. Adamın tek yaptığı oğlu gibi gördüğü ve diyarı savaşıp uğraşarak alan, krallığı hakeden Robert’ın arkasından iş çevrilmemesini sağlamaktı. Robert savaş kazandı ve ekonomi için mecburen Cersei ile evlendi. Sonra da Cersei onun elinden tahtı almaya çalışıyor. Jon Kral eli tabi ki bir şey yapacaktı. Oturup oğlunun tahtı kaybetmesini mi izlesin? Ayrıca Ned onun yüzünden geldi yazmışsın. Ne alaka? Ned oraya gitmek istediğinde zaten adam ölmüştü ki adamın gitmesinin tek sorumlusu Lysa ve Petyr’dı. Ben şunu diyorum. Bir karakteri yücelticez diye suçsuz karakterleri kötülemeyin. Sen Jon Arryn’i kaç kere gördün ki tüm suç onun diyorsun. Ayrıca Littlefinger başlatmadı. Başlatmış olsa bile içinde Starklara duyduğu bir öfke vardı. Ama Jaime, Starklar ona bir şey yapmadı yine de çocuklarını camdan aşağı attı. Bir de zaten Kurt Aslan’ı nasıl yargıloyor diyen egolu birinden ne beklersin ki? O küçümsedikleri kurt savaşta mahvetti, Aslan ordusunu. Anca onlar kurda dönüştü diyerek savunurlar kendilerini. Ayrıca Bran’ı atma meselesinde onu tutan var mı gerçekten yaa? Kendisinin bir eli kopunca bağırıyosunuz. Çocuğun küçücük yaşında bacaklarını evlat sahibi olma hissini elinden aldı. İki dakka şehvetine sahip olsaydı, yasak aşkıyla ilişkisini başkasının evinde terk edilmiş bir kalede sevişerek göstermeseydi. Yapmayın ama yaa. Robb da Karstark’ı öldürseydi Hanesi gidecekti. Ama o doğru olanı yapıp Frey Lannister çocuklarının öcünü aldı. Adalet verdi. Hanesi öldü ama hiçbir okuyucu ona kötü gözle bakmıyor. Hiçbir karakter de kötü gözle bakmıyor.

Yazının çeyreğini okudum. Arkadaş orda Petyr Baelish savaş vaşlatmadı sadece kar elde etti demiş. Bende Jon Arryn’ı zehirlemese savaş başlamayacaktı anlamında demiştim onu.

Ben de diyorum ki her kapı Jaime’ye çıkıyor. Petyr zehirledi çünkü Jon ensesti öğrenmişti. Ve onu öldürerek savaş başlattı. Ensest olmasaydı hiçbirisi olmayacaktı.

Ensest savaş başlatmak için sadece maşaydı. Ana sebep değil.

Yani öldürmesi çok mantıklıydı çünkü herkes lannisterlar tarafından yapıldığını sanacaktı…

Ensest olmasaydı nerden savaş başlayacaktı?

Jaime kızkardeşiyle yattı o şerefsiz yüzünden savaş başladı diyenleri anlıyorum Eyvallah haklısınız da o zaman bu Evrende sövmemeniz gereken Eli kılıçlılar arasında sadece gece nöbetçileri var. Hepsinin de amacı güç elde etmek. İsyan başlatıp gürzle milleti Eze eze tahtı almakla kız kardeşinle yatıp doğan çocukları kraldan diye yedirmek arasında ben fazla fark görmüyorum.

Savaşın Jaime ve Cersei ilişkisi ile ilgisi yok, koca diyarın işi gücü yok bir uçkur davası yüzünden savaş mı başlatacak? Ne 17 yıl önceki savaş bu yüzdendi ne de şimdiki savaş bu yüzden. Savaşa sebep olan eylemler var, o kadar… Nedir bunlar? Dorne zaten kendi içinde patlamaya hazır bir bomba idi, kendi gündemleri var. Varys zaten savaş çıkarma derdinde, bunun için bir planı olsa gerek ama LF işi kızıştırdı ve erken çıkmasını sağladı; LF zaten Jon’un ölümü, Ned’in de sırra vakıf olmasını sağlayarak; + salak Joff’un Bran’ı öldürmeye yeltenmesi; Jaime’nin de altta kalan yanı olmaması Bran konusunda… baya ekmeye yağ sürdü. Ha şöyle denebilir, orada kardeşiyle işi pişirmese Bran’ın göreceği bir şey olmazdı , doğru ama sonuç olarak savaş yine başka bir sebeple çıkardı, fakat bunun için ne hazırlıyorlardı bilemiyorum.

Katılmakla beraber gende Cersei’yi Robert’e gerçek varisler verseydi ve Sansa ile varis evlenseydi muhtemelen tek dıkıntı kaynağı Targaryen tehditi ve onları destekleyen Dorne olurdu. Ha Varys ve Baeşish gene doğaçlama bir şeyler yapabilirdi belki orası ayrı.

Ben de YeniAy_Ottoman’ a katılıyorum, haneler bir bahane bulup savaşacaklardı zaten. Aynı şekilde Robert’ ın İsyanı’ nda da aileler mevcut durumu bahane ettiler savaş için. Kendi evlatlarının hayatları ile oynadılar savaş sebebi ararken.

Hoster Tully ölüm döşeğinde sayıklarken Catelyn’ i Lysa sanıyor, Lysa’ ya yaptığı birşeyden dolayı pişman olduğunu ve korktuğundan dolayı yaptığını söylüyor. Muhtelemen Jon Arryn evliliği ile ilgili bir yakınma.

Ulan eğer Jaime kralmuhafızı olmasa Lysa taş gibi adamla evlenecekti. Ucu ucuna kaçtı resmen.

Sadece Tully değil, Dustin’e göre Rickard Stark da aynı şeyi yaptı.

Bununla birlikte, Brandon’ın Catelyn Tully’yle evleneceğini öğrendiğim gün… çektiğim acının tatlı bir tarafı yoktu. Sana yemin ederim ki, Brandon, Catelyn’i asla istemedi, birlikte geçirdiğimiz son gecede bunu bana söyledi… ama Rickard Stark’ın da büyük ihtirasları vardı. Vârisini kendi tebaasından birinin kızıyla evlendirerek gerçekleştiremeyeceği güneyli ihtiraslar. Daha sonra, babam beni Brandon’ın kardeşi Eddard’la evlendirme umudu besledi ama Catelyn Tully onu da aldı. Ben, genç Lord Dustin’le kaldım, Ned Stark onu benden alana kadar.”

Birisi rha*gar bu serinin en baba karakteri konusu açsın da oraya gidip kaos dozumuzu alalım. Müthiş kavgalar döner

Açayım mı hocam?
Beraber gömeriz

The World of İce and Fire’ı Targaryen karşıtı üstatların ağzından okuduğumuz için çok da adil bir gömme töreni olmaz diye düşünüyorum. Ordaki anlatılanların çoğu yanlış. Manipülasyon var. Ama siz bilirsiniz.

Hocam gömeceksen övemezsin bırakalım bir rh*egar seven açsın. Biz gömmeye gidelim

Tabi en baba karakteri. Nereye baksan onun dölü, 2 kral bir piremses çıkarmış

Jaime westerosun tanrısıdır. Delikanlılığın kitabını yazmıştır westerosta ders niyetine okutulmalıdır.

1. yorum bana kısmetmiş.

Kendisi şu anki dizide en sevilesi karakterdir. Cersei belasından kurtulurken popülizm balonu taraflarında seyretmemesini diliyor, Game of Thrones’ta kendisine başarılar diliyorum.

#yürüyeduronursuzadam