Jaime Lannister yeni Rhaegar mı?

Arkadaşlar kitapları yeni bitirdim. Viki ye bakarken forumu tesadüfen gördüm, bir kaç şey dikkatimi çekti onları yazmak istiyorum.

İlk kitapta Jon Kar Jaime Lannister’i gördüğünde “bir kral kesinlikle böyle görünmeli” diyor. Kitabın devamında Ned Stark Robertle konuşurken "Jaime altın zırhının üstünde beyaz pelerinini giymişti. O hali hala gözümün önünde. Kılıcı bile simlere bulanmıştı sanki. Başında aslan kafası şeklinde miğfer, şövalyelerinden iyice yukarı oturuyordu. Nasıl parlıyordu görmeliydin. Robert bunu zerre ciddiye almazken Ned bu görüntüden etkilenmiş ve rahatsız olmuş.

Lannister-Stark savaşı başladığında Tywin orduyu ikiye bölüp Jaime’yi nehirova tarafına yolluyor kendisi de Stark ordusunu karşılamak için kral yoluna gidiyor. Altın Dış savaşı ile Tully ordusunu yeniyor ve nehirovayı kuşatıyor. Tyrion Jaime’nin mücadeleyi kazandığını duyunca “Jaime askerleri motive etmekte zorlanmazdı” diye düşünüyor. Hatta bir POV’unda Cat “oğlumu ve kardeşimi Kralkatilinden koru” diye dua ediyor. Robb asıl orduyu Nehirova’ ya götürüyor ve Karabalık muhteşem bir şekilde gözcüleri ve kuzgunları avladığı için Fısıltılı Orman savaşında ani bir baskın yiyor. Jaime kaybettiğini anladığında Robb’un muhafızlarını öldürüp tam Robb’u öldürecekken esir düşüyor. Bu savaşı anlatma sebebim Jaime’nin kötü bir komutan olmadığını Tywin’in Robb’u küçümsedigi için kaybettiğine dikkat çekmek istemem.

Şimdi Kralların çarpışmasında Jaime’ye bakalım .
Cersei kitap boyunca sürekli Jaime olsaydı bizi korurdu, Jaime olsaydı şöyle yapardı, Jaime olsaydı… Gibi cümleler kuruyor.
Tyrion hayatı boyunca onun yanında olan, onu koruyan ve seven tek kişinin Jaime olduğunu söylüyor. Tyrion savaş hazırlığı yaparken “Artık onları koruyacak Jaime de yoktu” “Jaime olsa ne yapardı?” diye düşünüyor. Şu alıntıyı da bırakayım: “Biri yanında diz çöktü ‘Jaime?’ diye bir hırıltı çıktı boğazından, ağzını dolduran kanla boğulacaktı neredeyse. Ağabeyinden başka kim kurtarırdı onu?”

Catlyn zindanda Jaime’yi gördüğünde “Altın gibi parlayan tüyler yüzünden büyük ve sarı bir canavar gibi görünüyordu adam, zincirlere bağlıyken bile muhteşemdi. Kirli saçları sicimler ve düğümler halinde omuzlarına dökülüyordu, kıyafetler bedeninde çürüyordu, yüzü solgun ve haraptı… Buna rağmen adamın gücü ve güzelliği aşikardı” diye düşünüyor. Konuşmalarında Jaime’nin dürüstlüğüne ve korkmadığına ikna oluyor. Aslında bu konuşmadan sonraTyrion’un ilk kitapta söylediği “zayıflığını zırh gibi kuşan ki kimse sana zarar vermesin” sözünü Jaime’nin deli kralı öldürdükten sonra uyguladığını görüyoruz.

Serinin devamında Bran’ı itişini Cersei için yaptığını, aslında herşeyi Cersei ve ailesi için yaptığını görüyoruz. Jaime, Cersei için beyaz pelerin giymeyi kabul ediyor sonra hayatı boyunca nefret ettiği “Kralkatili, yeminbozan, onursuz” damgalarını yiyor. Babası ölüyor, kardeşiyle arası bozuluyor,l ve Cersei’den de soğumaya başlayınca kendisini düşünmeye başlıyor, hiçbir şey için geç olmadığını anlıyor.

Rhaegar Targaryen seriden anladığımız kadarıyla neredeyse kusursuz bir adam. Zeki, yetenekli, cesur, çok güzel, başarılı, yanındakilere güven veren biri. Özellikle halk tarafından çok sevildiği, çok iyi bir kral olabileceği düşünülüyor.

Jaime geçmişte yaptığı hatalardan ve zayıflıklarından kurtulmuş bir adam. Zeki olduğu POV’larında görülebilir. Savaşta yetenekli biri olduğunu ilk kitaptan bu yana belirtiliyor ama Nehirova’yı savaşmadan alarak diplomasiden de anladığını görüyoruz. Dış görünüş olarak Catlyn alıntısından ve diğer betimlemelere göre aşırı yakışıklı biri. Yine cesur, çevresindekilere güven veren, başarılı olmaya çalışan bir adam. Eğer ölmezse yaptığı işlerle beraber halk tarafından çok sevileceğini, kendisinin de söylediği gibi adaletli altın el olarak anılacağını düşünüyorum.

Konuyu yanlışlıkla açtığım için yarım yayınlamış, düzelttim.

Şimdi Jaime’nin önemli bir insan olduğu kesin. Ama başka bir karakterin yerini doldurduğunun iddia edilmesi için o karakterin işleviyle ve motivasyonuyla benzer bir tabiata sahip olması gereklidir. Rhaegar her şeyden önce Jaime’nin aksine savaşçı değildi. İyi bir dövüşçüydü ama asla bu Barristan’a göre sevdiği ve baskın olan özelliği olmadı. Rhaegar Targaryen hanesinin son temsilcisiydi, kurtarıcı gözüyle bakılan bir insandı. Diyarın gerçek kralı olması beklenen kişiydi. Jaime’nin bunlarla da ilgisi yok. Aslında Rhaegarla tek ortak yanı iyi bir önder olması. Ancak diyarda bir sürü iyi önder var zaten.

Şuanda seride işlevsel olarak Rhaegar’a en yakın karakter üstte belirttiğim kriterler bazında değerlendirecek olursak Daenerystir.

kusursuz değil şuana kadar gösterilen öyle
hem Jaime ile alakasını anlamadım, Jaime kusursuz değil ki; ne görüntüde, ne gerçekte
aile bireylerinin güvenini örnek vermişsin hangi ailede yok ki bu güvenilecek örnekler Genelde anne olur ama Lannesterlarda anne olmadığından abla boş olduğundan bu görev Jaimeye düşmüş bundan teori patlatmayı anlamadım ben

hiç öyle düşünmüyorum hatalarından pişman evet ama insan olduğundan elbette yeni hataları olacaktır
neyse gece gece uykum var anladığım kadarı ile yazmaya çalıştım

Beste ile gufte pek uymamıs.Baslık dizi baslıgı,icerik kitap.neyse olabilir bazen yanlıs yapıyoruz.Diziyi ele alacaksak Rhaegar’ı 1 sefer gördük ki,görmesek daha iyiydi.peruk takıp oynasam o figurandan ; Daha yakısıklı,daha seksi,daha karizmatik gözükürdüm.sokaktan birinin eline 20 dolar sıkıstırıp oynatmıslar.Kitaba gelirsek ; elma ile armut gibiler.iki farklı karekter,iki farklı yapı.zorlarsak benzer özelliklerini buluruz ama zorlamanın luzumu yok.Biri sehadet serbetini iceli yıllar olmus,öteki halen yaşıyor.7 sonlarını benzetmesin.Benim kisisel fikrim ; Jaime hem dizide hemde kitapta önemli isler yapacak ,ve finale etki edecek karekterlerin basında geliyor.bunu nasıl yapar bilmiyorum ama Martin’in ona önem verdigini hissediyorum.

Jaime ile Rhaegar arasında bir bag kuracaksak,akrabalık bagıdır.Cersei ile Jaime’nin enseste yatkınlıkları kucuk yaslarda baslamıs hatta anaları vefat etmeden once odalarını ayırmıs.Bu enseste yatkın durum Targ kanından mı geliyor ? Cersei nasıl ki Robert’en cocuk sahibi olmadı,Anasıda Tywin’e aynı seyi mi yaptı ? bilmiyoruz.ikizler enseste yatkın.bodur olanı da ejderhalara.ortada tuhaf bir durum var.Dizi icin konusacaksak 8.sezonun suprizlerinden biri bu olabilir.is yine bizim rontgenci cocuga (bran) dusecek.Dusunsenize ; Cersei,Jaime,Dany, ve Tyrion kardes cıkıyorlarmis.sukela olurdu :grin: sanırım bu durum da tahtın asıl varisi de Jaime olurdu.neyse bu kadar fantazi, fantastik bir eser icin bile fazla.Sozun özü iki karekterin birbirleriyle uzaktan yakından alakası yok.her birini ayrı degerlendirmek lazım.

Evet bu benim ihtimal verdiğim bir durum

Şu konuya bir göz at istersen

Ensest kandaki bir özellik midir? Yani kisacasi genetik midir? :smile:

Targlarin ensest iliskiye “yatkinligi” tamamen kültürleri ile alakali. Bir seyleri anlayacak yasa geldikleri andan itibaren ailelerinde kardes evliligi, hala-yegen evliligi, amca-yegen evliligi falan filan oldugunu görüyorlar. Dolayisiyla normal bir durum gibi görünüyor onlara. Bu da ailelerinden birilerine farkli gözle bakma “özgürlügü” sagliyor, ve gerekirse ya da isterlerse o kisiyle evleniyorlar.

Kan ile, gen ile ilgisi yok bunun, olamaz zaten. Bakis açisi genetik bir özellik degildir, duygular da genetik bir özellik degildir.

Cersei ve Jaime’ye gelirsek, onlar ikiz ve çok yakin büyümüsler, cinselligi birlikte kesfetmisler ve bu aralarinda kardeslik duygusundan öte bir duyguya sebep olmus. Bunu bastiramamislar ve “Targaryenler’de vardi bu durum ve kimse onlara bir sey demiyordu. Neden biz yapamayalim?” diyerek kendilerini bir nevi rahatlatmis, ve buna devam etmisler.

Evet insanlar duygularıyla,hisleriyle hareket ederler dogru soyluyorsun ama bunlar Genetik özelliklerden bagımsız degildir.kendimden örnek vereyim ; babamı 4 yaşında kaybettim.fotigraflarda olmasa yüzünü hatırlamazdı.Anamız calıstıgı icin eve yorgun gelirdi,babam hakkında pek konusmazdık.zaten okul,is felan derken birbirimizi yemekte ve yatarken gorurduk.simdi asıl mevzuya geleyim ; Yaprak sarmasını sevdigimi fark ettim,anama haftada bir yapmasını soyledim ; " Babanın en sevdigi yemekti" cevabını aldım.okul yıllarında gitara merak sardım ,babamda baglama calarmıs.bu böyle devam etti " Babanda yapardı,babanda severdi,vb." yani önceden bana anlatılmıs,bilinc altıma yerlesmis bir sey yok.herseyi duygularımla,hislerimle yapıyorum ama “baban” cevabını alıyorum.eee bu genetik degil de nedir ?

Jaime ile Cersei de hisleriyle hareket ettiler.evet yakınlardı ve beraber buyuduler ama yatkınlıkta vardı ! bunun Mad king’in mirası olmadıgını kim soyleyebilir ? öyledir demiyor.ama yokta sayılmaması gerektigini dusunuyorum.bu benim kendi dusuncem.Senin yerinde olsam bende katılmazdım.Cersei ile Dany’nin kardes olduklarını dusunmek bile uykumu kacırırdı.kabuslar gorurdum.kafayı yerdim herhalde :grin:

Aklın yolu birdir :grin: Forumun 2012 de faaliyete girdigini dusunursek ben 7 nesil üyeyim.zurnanın son deligiyim.benden önxe 6 nesil var ve onlar benim su anda gecmekte oldugum yollarda zamanında drift yapmıslar.benim aklima gelen sey,onlarında aklina gelmis.benim yazdiklarimi onlarda yazmis.hepsini tek tek okumamin imkani yok emmoglu :grin:

Öncelikle, Allah rahmet eylesin, mekani cennet olsun.

Simdi yaprak sarmasi iyi bir örnek degil, yaprak sarmasini neredeyse herkes sever. Bu tamamen bir insanim damak tadiyla ilgilidir, genetik bir durum degil.
Enstrüman çalmak konusuna gelince, yetenek veya ilgi de genetik degildir. Hatta söyle diyeyim, sen muhtemelen küçük yaslarda babanin baglama çaldigini ögrenmissindir, ve mesela bunu zamanla unutmus olsan da, o bilgi bilinçaltina yerlesmistir ve senin gitar, müzik merakinin temelinde de bu vardir.
Her seyi duygularinla, hislerinle yapiyor olman, bu da senin kendi kisiliginle ilgilidir. Babana bu konuda benziyor olabilirsin, ama bu benzerligin altinda genetik bir durum yoktur. Biz mesela 5 kardesiz, ve hepimiz birbirimizden farkliyiz ve hiçbirimiz tam olarak annemize veya babamiza benzemiyoruz. Hepimizin olaylar karsisinda tepkisi, anlayisi, bakis açisi farklidir. Kisilik baba veya anneden aktarilan bir özellik olsa, illa ki en azindan birimiz bunu göstermis olurduk. He ben belki bazi olaylarda annemin veya babamin bakis açisina sahip olabilirim, olur yani sonuçta, ama bu bakis açisi, bu yaklasim tamamen benimle alakalidir, onlardan almis oldugum genetigin bunda bir payi yoktur.

Jaime ve Cersei’de öyle bir yatkinlik yoktu, dedigim gibi ensest genetik degildir, insanin kanina islemez. Bu mümkün degil. Kardesinden hoslaniyorsan bu genlerinden kaynaklanmaz, bir erkek erkeklerden hoslaniyorsa veya bir kadin kadinlardan hoslaniyorsa, bu genleri ile alakali degildir. Tamamen duygusal bir durumdur her seyden önce, kontrol edilemez hislerdir. Duygularin da genlerle ilgisi yoktur. Targaryenlerin durumunda ek olarak önceki yorumumda bahsettigim kültür meselesi var, ve onlar bu sayede anormal bir iliskiye küçük yastan beri siradan bir durum gözüyle bakiyorlar, dolayisiyla bu onlara ayrica duygularini bastirmama özgürlügü sagliyor. Ve Jaime ile Cersei’de, yine daha önce dedigim gibi, cinselligi birlikte kesfetme durumu var, ki bu durum gerçek hayatta da görünebiliyor mesela, cinselligi kardesle kesfetme veya kardese sekilde bakma, ilgi duyma. Bu duygular zamanla yitiriliyor çogunlukla fakat Cersei ve Jaime’de “Targaryenler yapiyordu, biz neden yapamayalim?” düsüncesine siginma durumu var ve dolayisiyla bu düsüncenin sagladigi rahatlama, özgürlük o duygulari daha da körüklüyor. Genel olarak tüm bu olayda Freud’un Oedipus karmasasi psikalanizine bir benzerlik de var temelde. Freud çocuk-ebeveyn seklinde yapmis bu psikanalizi ama aslinda temeldeki durumda benzerlik var; cinsellik, ve çocukluk döneminde bu yöndeki arayis.

Zaten şimdiye kadar düşünülmemiş teorilerin olduğunu hiç zannetmiyorum. Gerek yerli gerek yabancı.

@Starkgaryen 'in dediğinin aksine ensestin genetikle ilgisi vardır. Çok basit biçimde akrabaların ilişkiye girmesinden doğanlar zayıf olduğu ve yaşamadığı için doğal seçilim yoluyla bu şekilde tercih yapmayanların soyu devam etmiştir. Yapılan araştırmalar bir insan sana ne kadar akrabalık olarak yakınsa kokusunun o kadar itici geldiğini doğrulamıştır. Yani konunun sadece geleneksel tarafı yok.

Ha Martin’in ben bu şekilde düşündüğünü ve bunu böyle ayrıntılandırdığını zannetmiyorum neticede bizimkinden çok farklı bir evren söz konusu. O yüzden ensest bu teorinin en zayıf argümanı. Ama asıl ilginç olan şeyler Joanna’nın sözleri ve Aerys’in ikizler doğunca gösterdiği tavır.

Ama ben gene de teorinin gerçekleşme olasılığını %50’den düşük buluyorum. Çünkü teori için sadece işaretler yetmez. Seriye ne katacağını, nasıl etkileyeceğini ve ne gibi şeylere sebep olabileceğini de düşünmek gerekir. Zaten halihazırda serinin gizli kahramanı gizli bir Targaryenken Lannisterların da gizli Targaryen çıkması işin suyunun çıkmasına sebep olur. Seriye katacağı fazla bir şey de olmaz.

Ensest iliskinin dogacak çocuk üzerinde etkisi olabilir.
Ama ensest genetik bir özellik degildir.
Ikisi birbirinden çok farkli.
Ensest iliski sonucu dogan çocuklarda fiziksel veya zihinsel sorunlar olabiliyor.
Ama genetik olarak enseste yatkin olmak gibi bir durum yok, bu imkansiz. Genlerle, kanla aktarilan bir sey degil bu.

Ben araştırma sonucunda bahsediyorum doğrudan. Yani insanlara cinsel olarak yakın akrabalarının çekici gelmemesi gibi bir olgu var. Yani iki kardeş birbirini bilmeden büyütülse muhtemelen birbirlerine ilgi duymazlar. Ama tabi her alışkanlıkta olduğu gibi istisnalar vardır.

Ben bundan bahsettim zaten, hatta Freud’un psikanalizini de örnek verdim, tam olarak kardes arasi çekim olmasa da, temelde ayni durum var : cinselligi kesfetme dönemi.
Bu genel olarak insanlarda var, genetik bir durum degildir. Tamamen cinsel arayis, kesiftir. Psikolojik, duygusal.
Cersei ve Jaime de bunu yasiyor en basta, ve “Targaryenlerde kardesler birbirleri ile evleniyorlardi” düsüncesi onlarin duygularini, dürtülerini bastirmak yerine körüklüyor. Cünkü “Onlar yapiyorsa, biz de yapabiliriz” argümanina siginma durumu var. Özgür birakilan duygular büyüdükçe büyüyor ve bildigimiz noktaya geliyor.
Bu kadar basit!

Jaime ve Cersei Targaryen zaten. Aerys+Joanna=Cersei+Jaime olmuş. İkisi de aşırı derece de Targaryen özellikleri taşıyor ve ensest ilişkileri bunu kanıtlar nitelikte.

Bir zamanlar ben de bunu düşünmüştüm. Hatta açılan konuları yeterli bulmayıp yeni teori konusu açmıştım. Ama sanmıyorum baba yaa. Teorilerin bir amacının olması lazım. Onlar Aerys çocuğu çıksa seriye fazla bir şey katamaz. Ha altlarına ejder çekerler belki savaşı çekişmeli hale getirirler. Ama zaten ana karakter gizli bir Targaryenken suyunu çıkarıp gizli Targ olayını capslik hale getirmezler.

öyle olsa bile targ olmazlar targ piçi olurlar.
ikinci olarak ilk çocukların başkasından olması ve Targ değil Lannestera benzemeleri bana tuhaf geliyor. Emin değilim ama Targ- lannester birleşiminde Targ görüntüsü baskın olmalı gibi geliyor bana