Jaime Lannister

Jaime fanı mıyız, Eddard karşıtı mıyız diye karar vermek lazım öncelikle…
Bran’ı aşağı itmemeliydi ve Bran’le karşılaşacaklarını umuyorum.

Hıı birinde el yok birinde bacak. Güzel olur

E daha iyi, tanrılar belamı verdi çocuk diyip kolunu sallar Jaime ve dostluk başlar.
Jaime’nin çabaları ortada sonuçta…

@Sinister, Ned Stark’a saygı duyuyorum ben. Zaten genelde böyle onur timsali adamları severdim, sevebilirdim de onu aslında, ama onu gözümde itici yapan şey, aslında sadece onurlu olmayı deneyen bir adam olması, bunu denerken de ekürisi Robert’la Jaime’yi aşağılaması, onlardan kaynaklanan bütün pis işleri bu adamın omuzlarına yıkması. Jaime’yle bir yönden çok benziyolar, ikisinin de en büyük şanssızlıkları büyük adamlar olarak doğmak, oysa Ned yalnızca bir aile babası olsa daha mutlu olabilirdi. Lord Eddard ve sadece Ned Stark ayrı adamlar zaten bence ve ben birincisi kadar kasıntı olanını hayatımda görmedim.

Eddard Stark, Jaime’nin Sur’a gönderilmesi gerektiğini söylemesine içerlenmişsin sen. Onur gibi kelimeleri kullanmana gerek yok burda. Eddard Stark bir askerdi neticede değil mi? Asker adamlar böyledir, bakın Stannis’e etrafındaki adamlara nasıl adalet dağıtıyor. Stannis’de bir asker olarak yetişmiş, bkz: ikinci oğullar.

Ayrıca esas sorgulamaya çalıştığın şey, Jaime’nin böyle durumlara nasıl düştüğü. Evet bence Jaime Kralmuhafızlığını haketmiyor, Casterly Rock’ı hakediyor. Ve bunu onun elinden alan kişi, Eddard Stark değil, Robert Baratheon değil. Kim peki? -Aerys ve Cersei. Kargaların Ziyafeti bilgisi…

Ya bu sanırım Ned Stark özelinde onu Kralkatili ilan eden herkese duyduğum bir şey, ki Ned de onların başında geliyo. Sadece neden birlikte bir isyana girişmişken, bütün suçlu Jaime Lannister gibi davranıyolar, ben onu anlamıyorum. Aerys ölmese ne olurdu, neden hiç düşünmüyo bu Ned Stark? King’s Landing’i bulabilir miydi acaba? Ha herkesin hayata bakış açısı farklıdır tabii, birisi için Ned Stark kahramandır, benim için bir şövalye olmasına rağmen onurunu bile hiçe sayan Jaime. Bu arada bence Casterly Rock’ı hak eden de Tyrion, Jaime yönetici olmak için fazla kalın kafalı.

Kral her ne kadar kötü de olsa, muhafızı onu öldürüyorsa, insanların ona Kralkatili demesini durduramazsın. Bende Aerys’in ölmesini destekliyorum. Jaime Lannister’ın yerinde Arthur Dayne veya Hightower olsaydı sence ne olurdu? =)

Eddardlık bir durum yok burada aslında, Eddard-Jaime çekişmesi gayet normaldi bence. Eddard önyargıları abarttı, Jaime kendini beğenmişlik yaptı. Olur bunlar… Suçların da tamamı Jaime’e yüklenmedi tabi ki. Daha Tywin Lannister’ın Targaryen çocuklarını katletmesi var sırada. Cersei’nin hem diyara hem kendi hanesine yaptığı bir ton aptallıklar var. Yani çok şey var ve yakın dönemde Lannister soyadını taşımak pek hayırlı değildi bence =) Tyrion ve Kevan gibi Lannisterların haneye el atmaları gerekiyor. Jaime’nin ilerleyişiyse umut verici…

Bence Arthur Dayne ya da Gerold Hightower olsaydı Ned bu kadar takmazdı bu olaya. Şimdi evet dediğin gibi Jaime’nin bir Lannister olması çok önemli burada, o sevgi pıtırcığı Starkların Tyrion’dan da nefret etmesi gibi bir realite de var, ama bu çok saçma. “Ay Sansa da ne ağladı ha, şu Starklar da ne sümüklü,” ya da, “Puhhahaha bütün Tyrelller topmuş zaaaa” filan demek hoş değil. Jaime ve Tyrion’ın en büyük talihsizlikleri, hep soylarıyla yargılanmaları oldu. “Bu Lannister bak, kesin kötü,” kafası okurlarda da var. :smiley: Tywin ve Cersei, Aerys’ten sonra gelen en pislik tiplerdir, bunu inkar edemem. Zaten haneci de değilim, hepsinin var bir psikopatı, ama Jaime ve Tyrion’dan dolayı Lannisterlara yakın görünüyorum, yoksa hepsi aynı. :smiley:

Bana göre bu karakter ile Turin Turambar(Children Of The Hurin) arasında bir çok benzerlik var.Tam olarak değil ama bazı yönlerden benzediklerini düşünüyorum.

Jaime lannisterdan ilk sezon nefret ederdim (kitabada başlamamıştım.) Sonra olay brienneyla bi havuza girdiklerinde deli kralı neden öldürdüğünü anlattıgında koptu replik aynen böyleydi “O kadar çok yemin ettiriyorlarki illa birini bozmak zorunda kalıyorsun, kralı koru, masumları gözet, babana itaat et ya baban kralı hor görürse ya kral masumları katletmek isterse ?” Yazarken bile tüylerim diken dikem oldu :smiley: sonra bu adam olaylara böyle bakıyosa bi şey vardır dedim ve hareketlerini dikkatlıce takip ettim bence serinin en iyi karakterlerinden ayrıca herkes kardeşiyle beraber oluyo felan diyo bencede çok kötü bi davranış ama jaime aşık ve cerceiden başka kimseyle birlikte olmamış.Kingslayer !!! Bütün kral şehrini yakmak isteyen bi kralı öldürmek ? Bence binlerce masumun ölümü yerine masum olmayan bi delinin ölümü daha iyidir.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sadece kardeşiyle birlikte olması ve brani aşağı itmesi bile kendisinden nefret edilmek için yeterli bunları yaptığı için artık naparsa yapsın sevemeyeceğim karakterdir kendisi

Defalarca savunduk.Yine savunacağız.Adam kardeşine sırıl sıklam aşıktı.Kim birini sevdiğinden uzak tutabilir.

Bran onları gördü ve sırrın açığa çıkmaması için ölmeliydi.Çocuk babasına ve Robert’a söyleseydi Cersei’nin tüm çocukları hatta hanesi yok edilirdi.Çocuğun duvarlarda işi neydi?

Kiz kardesi ile olan ensest iliskisi hos degil tabi ki. Serinin basinda sadece yaptiklarini okuyunca evet pek de sevilesi bir karakter profili olusturmuyor. Ama daha sonra onu kendi povlarinda okuyunca ister istemez sevmeye basliyorsun meshur kingslayer i. En azindan benim icin oyle oldu. Cersei ile olan iliskisine jamie tarafindan bakarsak serideki en asik adam nerdeyse. Sapikca bir iliski olarak gormuyorsun o kadar. Adam cersei i oyle bir goruyor ki kendi gozunden anliyorsun adamin halinden :slight_smile: tabi bir de bran i kuleden itme hadisesi var. Bencilce sebepler etkin iste bunda da. Her sey ortaya cikarsa kiz kardesine ve cocuklarina neler olurdu kim bilir? Ve acikcasi jaime cersei in etkisinde kaldiginda gozu baska bir seyi gormuyor. Cersei ile olan iliskisi, cersei in onu farkettirmeden kullanmasi, insanlarin ona bir yeminbozan ve kral katili ve de onursuz bir adam gozuyle bakmasi bir sure sonra onu boyle bir insan olduguna inandirmaya basliyor. Daha sonra brienne ve tyrion ile arasinda gecenler ve cersei in gercek yuzunu gormesi onu yeniden iyi bir insan olmaya itiyor.butun sehri kendi onuru ugruna kurtaran adam olmaya… Yani diyecegim jaime nin karakter gelisimini okumak cok zevkliydi kitaplarda. Umarim grrm bu adami oldurmez oldururse de ismini temizlemis bir sekilde olmesine izin verir. Ayrica stark kizlarinin kaderinde onemli bir rol oynayacagini dusunuyorum. Bir de dizi de jaime i sakat birakan kisiyi jaime nin sakat biraktigi kisinin oldurmesi hosuma gitti acikcasi [emoji4]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Jaime’yi Cersei ile olan ilişkisi yüzünden değil, Bran’a yaptığından dolayı yargılarım. Onun da cezasını Jaime’yi Jaime yapan koluyla ödedi.

Aerys’ı öldürmesi ise bu kategoriye hayatta giremez.

Ben Jaime’yi seviyorum. Babası ve ablası ile kardeşi arasında kalan, cüce olsa bile kardeşini seven bir insan.

Westerosta bir cüceye karşı sadece sevdiği için iyi davranmak da gerçek bir adam olduğunu gösterir.

GRRM-nin harika tarzı ile karakter gelişimini severek okuduğum POVlardandır kendisi.

Aerys hikayesi, Bran’ı aşağıya atması, Tyrion’u kaçırması vb. olaylarda, Cersei ile ilişkisi hariç, genellikle haklı gördüğüm taraftır.

En başından beri olmasa da POV karakter olduğundan beri favori karakterlerimdendir. Ve ayrıca 5 kitabın sonunda serideki esaslı karakterlerden biridir.

Adamın ham maddesi. Catelyn bunu salana kadar nefret ederdim ancak ne zaman pov oldu o zaman iç dünyasında kopan fırtınaları görünce anladım ne kadar derin bir karakter olduğunu.

Grrm kolu kesilmeden önceki ve sonraki povunu muhteşem yazmış. Değişimi okur hissedebiliyor.

Sırlar dünyasında ki karakterler gibi başına bir bela gelince imana geldi,pek sevmem kendisini.

O kişi Lancel oluyor :stuck_out_tongue:

Kim ne derse desin şu an serideki en sevilesi karakterlerden kendisi.