Jaime Lannister

[quote=“DuaL, post:357, topic:108”]
Arthur Dayne’e bile suçlar atılmış bir sakin olun arkadaş yav.

Öncelikle isyanı iyice incelemeniz gerekiyor. Ned KL geldiğinde her yer yağmalanmış, çocuklar katledilmiş, kadınlara tecavüz edilmiş ve Deli Kralı öldüren adam Taht odasında oturuyor. Ben böyle durumda görsem KL’yi Lannisterlar’dan nefret ederim. Jamie’nin iyiliği olsa bile Tywin’in yaptıkları yüzünden Jamie’ye hak veremiyorsun. Jamie neden kurtardı? İnsanlara bir şey olmasın diye. Tywin ne yaptı? Dediğim gibi babası bu iyiliğini örtbas etmiştir.

Ned’in hala gece nöbetçilerinden adamı öldürmesine takıyorsunuz. Daha kaç kere açıklanması gerekiyor. Duvardan kaçan her kim olursa olsun idama mahkum, daha bunun nesini anlamıyorsunuz ki? Nöbetten kaçan adam tamamen suçludur. Ne diye kaçıyorsun?

Arthur Dayne’i Ned öldürmedi yalnız.

Jamie konusunda Ned, Ned’in konusunda Jamie konuşuluyor. :smiley:
[/quote]Jaime babasından sorumlu mu dedin yanlış mı okudum. İnşallah yanlış okumuşumdur. Jaime nereden bilsin babasını yapacağını? Babasını Jamie mi yetiştirdi? Jaime’nin yaptığı herhangi bir şeyi Tywin nasıl sıfırlayabilir? Argüman çıkmıyorsa zorlamayın olmuyor diyin üstünüze gelmeyiz.

@“Zeki Lann” Öncelikle Arthur Dayne’i Ned öldürmedi ısrarla arkadan vurdu diyorsun. Kral Muhafızı’nın ettiği yemin hepsinden daha farklıdır. Hayatın artık kralınındır ailen kralın ailesidir. Deli Kral’ın zulmü karşısında Ned meşru bir şekilde isyan hakkını kullandı, Robert Baratheon’un tahttaki iddiasını destekledi.

Ortada her iki şekilde de yemin bozma durumu oluyor. Eğer kralı öldürmeseydi şovalyelik yemini ve aile yeminini bozacaktı öldürdüğü için muhafızlık yeminini bozdu. Ned ile arthur dayne karşılaşmasında arthur nedi tam öldürecekken reed arkadan bıçaklayarak kurtarıyor ve ned son darbeyi vuruyor. Jaime ned karşılaşmasını hatırlarsanız asker, ned e arkadan vurduğu için öldürmüyor(ned in normal şartlarda hiç şansı yok). 2 tarafta kardeşleri için yapıyor aynı şeyleri, 2 tarafında kardeşi kaçırılmış ama jaime daha onurlu davranıyor :slight_smile:

[quote=“Queen_Arianne, post:361, topic:108”]

Dediklerimi nasıl anladın bilmiyorum. Dediğim şey şu; Jamie insanları neden kurtardı? Bir şey olmasın diye. Ama babası ne yaptı? Kurtardığı insanlara tecavüz, yağmalamak ve çocukları katletmek. Şimdi Jamie’nin açıklama yapsa bile ne kadar inandırıcılığı olabilir? Babasından sorumlu demiyorum, babasının yaptığı kötülük, oğlunun yaptığı iyiliği örtbas etmiştir diyorum. Argüman üretememişim vs gibi saçmalamasan mı? Ben Gece Nöbetçilerinden kaçan adamı neden öldürdüğünü, dinlediğini anlattım bazı yorumlarımda. Argümansız sohbetlere girmiyorum merak etme.

• Jamie hak vermiştim yorumumda. Dikkatlice oku lütfen.

[quote=“DuaL, post:364, topic:108”]

[quote=“Queen_Arianne, post:361, topic:108”]

Dediklerimi nasıl anladın bilmiyorum. Dediğim şey şu; Jamie insanları neden kurtardı? Bir şey olmasın diye. Ama babası ne yaptı? Kurtardığı insanlara tecavüz, yağmalamak ve çocukları katletmek. Şimdi Jamie’nin açıklama yapsa bile ne kadar inandırıcılığı olabilir? Babasından sorumlu demiyorum, babasının yaptığı kötülük, oğlunun yaptığı iyiliği örtbas etmiştir diyorum. Argüman üretememişim vs gibi saçmalamasan mı? Ben Gece Nöbetçilerinden kaçan adamı neden öldürdüğünü, dinlediğini anlattım bazı yorumlarımda. Argümansız sohbetlere girmiyorum merak etme.

• Jamie hak vermiştim yorumumda. Dikkatlice oku lütfen.
    [/quote]Bana cevap verdiğin kısımdaki argüman yine çöküyir ki. Ned Jaime ve Tywin’in farklı insanlar olup bambaşka amaçları olabileceğini idrak edemiyor mu? O zaman Neden sürekli tek kişiden bütün haneleri yargılasın mantıklı ya

Kral Muhafızı olan kişinin ne aile yemini ne de hanesi vardır. Dediğim gibi ailesi artık kralın ailesidir. Jaime daha onurlu davrandı diyorsun. İki çarpışmadaki şartlara bir bak. Tower of Joy’da Ned kız kardeşi için arkadaşlarıyla ölümüne bir dövüşe giriyor. Ancak Ned vs. Jaime’de ikisi de aslında birbirini öldüremeyeceğini biliyordu. Robert kralken ikisinin de yüreği yetmezdi buna.

Ned, Neşe Kulesi’ne kız kardeşini almak için gitti. Arthur Dayne de kendisine engel oldu. Öldürmeyip, savaşmayıp kaçsa mıydı? Hayır yani kuledeki kişi Lyanna yerine Cersei olsaydı Jaime de aynı şeyi yapmaz mıydı?

Aşkta ve savaşta her şey mübahtır, Robb da çok haince öldürüldü, Jon da çok haince öldürüldü, Ned de çok haince öldürüldü. Arthur da haince öldürüldü. Düzen belli arkadaşım, bu evrende herkes haince öldürülebilir.

kitapta Jamie kralı öldürürken Lannister kıyafetleri giymişti diye hatırlıyorum. İkisi bambaşka insanlar olsa bile o an için öyle bir ayrım yapılamaz çünkü hem şehri yakanlar lannisterler hem kralı öldüren lannister.

Bundan sonra yazdıklarım genel.

Bu konuyu daha önce de tartışmıştık.

Sonuçta olarak Ned’i bilmediği bir şeyden dolayı yargılıyorsunuz, Ned Jamie’nin neden öyle davrandığını tam olarak bilmiyor, gördüklerine göre çıkarım yapıyor ki, Lannister kıyafeti giyen bir kısmın şehri talan ederken kralı öldüren Lannister’in şehri kurtarmaya çalıştığını haliyle anlamıyor.

Ben şahsen Jamie’nin yaptığının yanlış olduğunu düşünmüyorum, Jamie yaptığında haklıydı ama kendi bakış açısına göre diğer taraftan Ned’in yaptığında haklı olduğunu da düşünüyorum çünkü onun bakış açısı farklı.

Sonuçta ikisi de yapmaları gerekeni yaptılar ve Ned Stark orda o onursuz damgasını sadece bir kişiye değil direk haneye vermiş gibi oldu

Kısacası Jaime insanların hayatını kurtarmak veya babasını öldürmemek için hayatı boyunca şerefsiz yani Man without Honor olarak gezmeyi seçti. Dediğim gibi kralı öldürmek onu hiçbir zaman onurlu yapmayacak ne olursa olsun hangi durum olursa olsun.

Ne Ned nede Jaime bu olay yaşanırken mutlak doğru içinde değil.

Bir defa Jaime eli kesildikten sonra adam olmaya başlasa da doğduğundan itibaren kibirli bencil kimseyi umursamayan biriydi.Kral muhafızı görevini babasının onu Lysa Tully ile evlendireciğini öğrenince almıştır.Kralı ve ailesini korumak ettiği yeminlere rağmen umrunda değildi.Zaten Aerysda onu Tywindan koparmak için beyazları giydirmiştir.Oğlunun kral muhafızı olduğunu duyan Tywin acayip öfkelenip El görevinden istifa edip Kayaya dönüyor.

Lannister ordusu şehri yağmaladığında Jaime Aerysa adamını yollayıp anlaşma teklif ediyor.Gelen cevap eğer hain değilsen babanın kellesini getir oluyor.Koruduğun kral babanı öldürmeni istediğinde bir adam ne yapar?Diğer kral muhafızları Selmy veya Dayne ne yaparlardı.Jaime bu aşamada bİr Lannister olduğunu hatırlayıp kralı öldürüyor.

Sonrasında Robert döneminde aynı beyazlar içinde kızkardeşiyle ilişkisini sürdürüyor.Yine evlenmemek ve Cerseinin yanında kalmak için kral muhafızlığı paravan.Zaten kitapta bizzat kendisinin anlattığına göre pek çok defa Robert sarhoş olup sızmışken yanı başında kardeşiyle yatıyor.Eğer Robert uyansa onuda öldürecekti.

Ned yağmalanan şehre gelip öldürülen binlerce insanı görünce Lannister hanesinden tiksiniyor.Taht odasına girip deli kralı öldüren Jaimeyi görünce anında yargılıyor.Tabii babasını ve kardeşini öldüren deliyi gebertmiş bir adamı bu kadar yermesi doğru değil.

Dizideki en mantıklı adamlardan biri.

Tyrion gibi kızlara ve eğlenceye düşkün değil, Cersei gibi bencil ve merhametsiz değil, Tywin gibi güçlü ve hırslı biri değil, Ned gibi onur kavramlarına takılan biri değil. Seride anı yaşayan tek kişi :slight_smile:

Ensest ilişkiden dolayı yersen yere vurulan karakter. Aslına bakarsanız, ensest ilişkinin yasak olması çok saçma bir şey. İnsanları sınıflandırıp sınıflandırıp durmaktan başka bir şey değil. Ya şuna bakar mısınız. Çok sevimliler!

Ensest zararlıdır. Akraba evliliğinin her türlüsüne karşıyım. Bizim yörede (Güneydoğu) çok fazla oluyor, sonra çocuklar böyle tövbe estafurullah bir acayip oluyor. Bende akraba eviliği ürünüyüm, çocuklarınız benim gibi engelli olsun istemiyorsanız yapmayın.