Jaime ve Cersei'nin Aerys'in Çocukları Olma İhtimali Üzerine

Aslında buna benzer bir konunun olduğunu biliyorum. Ancak forumda daha önce olan konuların daha ayrıntılı versiyonlarının açıldığına şahit oldum. Konu kıtlığının olduğu şu günlerde gerçek olmasına ihtimal verdiğim bu meseleyi detaylandırmaya karar verdim. Ayrıca bu konuda teorinin gerçek olması halinde nasıl bir etkisi olabileceğini de incelemek istiyorum.

1.Jaime’nin gördüğü rüya

“sen kimsin?” diye sordu jaime bunu kadının ağzından duymak zorundaydı.
“asıl soru, sen kimsin?”
“bu bir rüya.”
“rüya mı?” kadın hüzünle gülümsedi. “ellerini say çocuğum.” bir. kılıcın kabzasını sıkıca kavramış bir el. “rüyalarımda her zaman iki elim olur.” jaime sağ kolunu kaldırdı ve anlamsız gözlerle bilek kökünün çirkinliğine baktı.
“hepimiz sahip olamayacağımız şeylerin hayalini kurarız. tywin oğlunun büyük bir şövalye ve kızının bir kraliçe olacağını hayal etti. onların çok güçlü,çok cesur , çok güzel olacağını ve onlara kimsenin gülemeyeceğini hayal etti.”
“ben bir şövalyeyim,” dedi jaime “cersei de bir kraliçe.”
kadının yanağından bir göz yaşı damlası süzüldü.kadın başlığını tekrar kafasına geçirdi, sırtını jaime’ye döndü.jaime arkasından seslendi ama kadın uzaklaşıyordu, yere sürtünen etekleri bir ninni fısıldıyordu.beni bırakma diye seslenmek istedi jaime ama kadın onu uzun zaman önce bırakmıştı.

Şimdi baştan şunu söyleyim, bu rüya ikizlerin tamamen ayvayı yediği şeklinde yorumlanabilir. Jaime tek elini kaybetti, herkes hakkında onursuz olduğunu düşünüyor. Cersei de muhtemelen 7 krallık tarihinin en kötü ve rezil kraliçesi olacak. Ama tüm bunlar bu insanların en azından bir zamanlar tam anlamıyla Tywin’in hayal ettiği gibi oldukları gerçeğini değiştirmiyor. Evet sonradan rezil biçimde düştüler. Ama şöyle de bir gerçek var ki ölüm denen bir gerçek var. Ne kadar güçlü olursan ol eninde sonunda düşersin, iyi bir savaşçıysan zamanla yaşlanır kolunu kaldıramaz olursun, iyi bir kraliçeysen yaşlanıp çirkin olursun. Düşüş nasıl olursa olsun herkes hiçliğe gidecek. Bu açıdan Joanna’nın bu sözleri bence hemen semboliktir canım diye yabana atılabilecek kadar basit değil.

Ayrıca, Joanna’nın asıl soru, sen kimsin? Demesine dikkat edin…

1. İkizlerin aşık olması

Bizim anladığımız kadarıyla bu aşk çevreden görme ya da ona benzer sebeplerle değil inanılmaz derecede doğal unsurlarla gerçekleşiyor. İkisi ne yaptıklarına dair fikirleri olmadan canlıları izleyip ilişkiye giriyorlar. Bu kardeş aşkı denen olay ise sadece Targaryenlere özgü bir durum. Bazısı kardeş evliliğinden sonuna kadar tiksinse bile bazısı aşık oluyor. Olasılıksız Aegon kardeş evliliğini yasakladığı halde ve zaten karısının da bir Blackwood olmasına rağmen çocukları aşk yaşıyorlar. Şimdi diyeceksiniz nereden biliyorsun sadece Targaryenlere özgü olduğunu? Çünkü bu seride onlarca hanedan tanıtıldı. Onlarca karakter eklendi. Geçmişinden bahsedilen onlarca şahıs var. Ancak tek bir tane bile kardeş aşkına tanık olunmadı Westerosda. Ne geçmişte ne de gelecekte. Her ne kadar Margeary ve Loras arasında varmış diyenler olsa ve bunu iddia edenlere saygım sonsuz olsa da ozanın sallamasının neredeyse kesin olduğu bu olayı tartışmaya değer bile bulmuyorum :smiley:.
3. Aerys Joanna Tywin üçgeni

İşte zurnanın asıl zırt dediği nokta burası.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, çoğunluk bu meseleyi bir tecavüz olarak yorumluyor. Zaten teorinin en fazla yüklenilen yeri de burası. Haklı olarak ortada bir tecavüz olsa ne Tywin’in, ne diğer şahısların tepkilerinin bu derece basit olmayacağı söyleniyor. Buna ben de katılıyorum ancak bu tecavüz iddiasında karakteri hakkında hiçbir şey bilmememize ve Cersei gibi gayet olumsuz bir referans bulunmasına rağmen Joanna’nın Aerys’e bakmaya tenezzül bile etmeyeceği düşünülüyor. Aerys’in son hali için geçerli bir durum olabilir bu evet. Ancak ilk hali için geçerli değil. Ortada babalar gibi bir yasak aşk olabilir. Meseleyi açalım:

Aerys, ilk başlarda reddedilemez bir cazibesi olan ve bu sayede çok fazla arkadaş edinebilmiş birisi olarak tanımlanıyor. Gene ilk yıllarında gösteriş meraklısı olması ve surun ötesine bir sur daha yapıp aradaki toprakları krallığa katmak gibi garip fikirleri olması hariç fazla kötü bir özelliğe sahip değil. Kendisinin epey cazibeli olduğu söyleniyor ama bunun dışında dış görünüşüne dair bir tanımlama yok. Gene de Rheagar ve Viserys(kendisinin Kings Landing’de doğan en güzel bebek olduğu söylenir. Aklınıza dizideki kara kaşlı atarlı abi gelmesin) gibi bir adamın babasının ortalama üstü denecek dereceden daha aşağı olabileceğini pek düşünmüyorum zira Targaryenler genel olarak güzel bir aile, hiç çirkin diye tasvir edilenini görmedim.

Kızının zaten Rheagar için nasıl ölüp bittiğini, Jaime’ye göre nasıl çok daha fazla üstün tuttuğunu biliyoruz. Annesi de bir zamanlar Rheagar’ın babası için abayı yakmış olabilir.

Öte yandan Joanna Rhealla’nın uzun zamandır eşlikçisi rolündeydi. Aerys ise Joanna’nın eşlikçilerine sarkmasıyla ünlüydü. Hatta Rhealla kendi değişiyle eşlikçilerini fahişelerine çevirmesinden memnun değildi. Bu yüzden pek çok eşlikçisini gönderdiği biliniyor. Joanna da gönderdiği eşlikçiler arasında. Peki ilişkiye girdiler mi? Yoksa Rhealla tehlike sezip gönderdi mi? Bilmiyoruz ancak bu konuda evren içi bir söylenti var. Joanna’nın bekaretini Aerys’in aldığı ile ilgili. Pycelle yok canım olmaz öyle şeyler zaten öyle olsa Tywin Joanna ile evlenmeye tenezzül etmezdi dese de Pycelle nasıl bir insan hepimiz çok iyi biliyoruz.

Aerys, Tywin’i isyanı bastırdıktan sonra kral eli olarak atıyor. Ayrıca Tywin ise kral eli olduktan biraz zaman geçtikten sonra Joanna ile evleniyor. Aerys başlarda Tywin ile çok yakın arkadaş. Ancak sonraki zamanlarda Aerys Tywin ile aralarında bir kıskançlık ilişkisi bir gıpta etme durumu yaşanıyor. Bu gerilim ne zaman başladı?

İkizlerin doğması gerilimi daha da fazla arttırmıştı

Buradan anlıyoruz ki gerilim ve kıskançlık çocukların doğmasından önceye dayanıyor.

Peki bu bilgi gerçek hayatta ne işimize yarayacak?

Bir erkek için sevdiği kızın, kendisine oldukça yakın biriyle evlenmesi kadar boktan bir durum yoktur. Ciddi anlamda büyük bir kriz meselesidir. Eğer bu insanlar çok yakın arkadaşlarsa söz konusu erkeğin bakış açısına göre durum tölere edilebilir. Ancak ortada bir gerilim var, bir kıskançlık var, bir çekememezlik var. Bu durumda o kişinin bu çocuk meselesinin iyice tadını kaçırması gerekir. Ama bunun yerine Aerys çocukların ağırlığınca altın gönderiyor. Hatta daha beterini yapıp Casterly Kayasına gidip 2 yıl boyunca krallığı Casterly Kayasından yönetiyor. Çocukların doğum haberini öğrendiği zaman ise yanlış kadınla evlenmişim değişi var ki ayrı bir nokta. Sanki kıskandığı adamın sevdiği kadından çocuğu olmamış da torunu falan doğmuş gibi. Kendisi bu doğumlara pek bir seviniyor gibi ama ilginç biçimde Tywinle arasının bozulması konusunda bu doğumlar milat gösteriliyor. Bu saatten sonra sürekli zıt gitmeye başlıyor adamla. Aerys ile ilgili bildiğimiz başka bir şey ise çocuklarına aşırı düşkün olduğu. Kendisinin bir bebeğinin ölümünün ardından metresinin çıktığı haberi üzerine çok büyük bir üzüntü duyup bir daha karısından başka kimseyle birlikte olmayacağını söylüyor ve utanç yürüyüşü yapıyor. Gerçekten de kendine hakim olamamasıyla bilinen bu kral bundan sonra asla bir kadına bile elini sürmüyor. Viserys doğduğu zaman ise işi paranoyaya bağlayıp Viserys’in süt annesinin meme uçlarında zehir var mı kontrol ettirecek kadar ileriye gidiyor. Doğrusu hem Tywin için mutlu olup hem de Tywin’le arasının bozulmasında bu olayın milat olması ciddi çelişki olurdu. Aslında olay aman Tywin’imin mini mini bebekleri olmuş=) olayı değil. Olay çocukların kendisinden olduğunu bilme düşüncesi ve çocuklarına çok düşkün olan Tywin’in onların doğumuna sevinmesi ve yanlarında olmasını isteme olayı. En azından doğumda.

Tabi diyebilirsiniz Joanna ile Aerys ne ara birlikte oldular? Eh Joanna’nın ve Aerys’in tüm hareketlerini kontrol eden bir kitap falan olmadığına göre asla birlikte olmadıklarına dair bir şeyler söylemek ve bundan kesin emin olmak pek mümkün değil. Ayrıca ikizlerin doğumundan önce Rhealla bir sürü doğum yapıyor ama hepsi özürlü doğuyor. En son sinir olup bu çocuklar kesin benden değil diye Rhealla’yı kuleye kitliyor. Oğlunun kehanet mehanet en az üç çocuk ayaklarına kız kaçırıp koca krallığı savaşa sürüklediğini biliyoruz :slight_smile: . Babasının da bu ara Joanna’yla birlikte olmasına benzer bir çocuğum olmuyor krizi etkili olabilir. Ama Rheagar dediğinizi duyar gibiyim ancak Buz ve Ateşin dünyasında 2. bir çocuk için çabaladığından bahsediliyor. Neticede koca aienin hepi topu tek kolu kalmış. Bu yüzden ailenin kurumaması için birden fazla çocuğa ihtiyaç var. Gerçi ikizleri olmuş olsa bile onları meşru ettiği pek söylenemez ama Aerys pek akıllı sonrasını düşünen bir insan değil. Büyük projeler tasarlayıp vazgeçen birisi zaten burada damızlık olarak görmekten daha çok işin tuzu biberi olmuş olma ihtimali yüksek Lyanna Rheagar olayında olduğu gibi.

Üstte yazanlar temel argümanlar. Gelelim seri içindeki yerine

Serinin ilk versiyonunda Jaime oğlu Joffrey tahttan indikten sonra taht sırasındaki herkesi öldürüp kral oluyordu ve muhtemelen son düşman ya da asıl boss gibi bir şey oluyordu. Serinin ilk halinden bugününe çok fazla şey değişti gerçek anlamda. Ancak gene de asıl kemik noktasındaki olayların değişmediğini görüyoruz. Doğrusu bir yazar ana gidişata çok etki etmeyecek olayları değiştirebilir. Robb’un kahramanca bir mücadaleyle başkaldırması ama buna rağmen yenilmesi değişmez, ama nasıl yenileceği değişebilir. Daenerys’in Dothrakları peşine takıp Westeros’u işgal etmesi değişmez, ancak Dothraklarla olan ilişkisi değişir hatta araya köleler falan bile girebilir. Jaime Martin’in sevdiği bir karakter ve gerçekten karakterinde bu derece değişim yapmış mıdır tartışmalı bir mevzu. Gene Martin gibi şaşırtmayı bu kadar seven bir yazar tüm okuyucular tarafından pek çok kitap öncesinde tahmin edilen hak yolu bulan Jaime’nin kardeşini reyiz nidaları içinde öldürmesi mevzusunu işler mi bilemem. Bence intikam için kardeşini öldürüp tahta geçip mükemmel bir villain’e dönüşebilir. Evet Jaime şuanda gayet iyi adam olma yolunda. Ama şuan için psikopatların avcunun içine doğru çekildiğini biliyoruz. Orada Jaime nasıl bir ruh haline sokulacak, nasıl işkencelere tabi olacak öngöremiyoruz. Yani yazarın hepimizi şaşırtan bir karakter dönüşümü için güzel bir altyapısı var. Ayrıca kendisi koalisyon tarafından affedilir mi bilemem. Bu peri masalı değil ve koalisyon kendisine sağlam bir … çekebilir. Bu adam Bran’ı sakat bıraktı ve Daenerys’in babasını öldürdü.

Bran kendisine bakıp bir krala yakışır bir endama sahip olduğunu söylüyor. Bu kısım kalın yazılmış. Seride kalın yazılan kısımlardan kıllanmak lazım özellikle. Zaten ilk kitabın ciddi bir kısmı o senaryo gerçekken yazılmış olduğu söyleniyor ve o kalın yazılan kısmın gelecekte böyle bir duruma işaret edebilecek olma ihtimali epey yüksek.

Ayrıca Euron Daenerys ile evlenmek istiyor. Vizyonda demir tahta oturduğunu ve yanından beyaz bir kadın olduğu görülüyor. Euron muhtemelen onun Daenerys olduğunu düşünüyor. Eh dizide Cersei ile Euron’u bir araya getirdiler. Aynısı kitap için de geçerli olabilir. Peki Euron kralın şehrinde bile hükmü tartışmalı hale gelmiş olan bu kadını ne yapsın? Ejder kanı falan da taşımıyor. Dizide olduğu gibi diyarın yarısına hükmetmesi de mümkün değil. Cevap ejder kanında olabilir mi?

Stark Lannister mücadelesi şeklinde ilerliyor olaylar. Meselenin Stark- Targ vs Lannister- Targ’a kayması ilginç olacaktır.

Gelelim nasıl meşruiyet kazanırlar meselesine.

Aslına bakarsanız evren içi mantıkta Jon’un meşru sayılması için de pek kanıt yok. Ama ejderha sürebilmeleri ve belki bazı tanıklar bir şeyleri değiştirebilir.

İkizlerin ve Cücenin babasının kim olduğu teorileri sıkça dile getirilen teorilerden. Tywin Lannister’ın zulmettiklerinin ahı çıkıyor sanırsam.

Eğer teori doğruysa zaten bu Tanrı’ların Tywin’e koca bir zaa xd çekmesi olur.

ben bu teoriye çok inanmıyorum ama şu da var ki teori doğruysa Tywin bilmiyor ikizlerin Arysten olduğunu. Çünkü Tywin sürekli Jaimeyi varisi yapmak istedi onunla ilgili planları vardı.
Aryste onu kral muhafızı yaptı ama en çok ondan korktu, bana zarar verecek diye, niye asıl baban benim yanımda olmanı istedim diye söyleyip güveninii kazanmadı ki…
2. bir nokta niçin ikizler Arysten ise Arys Tywinle bu kadar sürtüşürken benim çocuklarım piçlerim falan demedi onun gibi deliden beklenecek hareket gibi de
neyse dediğim gibi ben bu teoriye inanmıyorum
daha önce böyle toparlanmamıştı bu teori teşekkürler

Dediğinin aksine kötü karakterden çok tamamen iyi birisine dönüşebilir. POV’larında ve dediklerinden anlaşıldığı üzere o yoldan gidiyor. Eski, bencil ve kendini, beğenmiş Kral Katili gitmiş, yerine sağduyulu, sevgiyi aile kavramının üstünde tutan ve gerçek bir şovalye olmaya çalışan Jaime Lannister gelmiş. Böyle bir karakter değişimi geçiren Jaime büyük ihtimalle Çılgın Kral gibi belli bir süre esarette kaldığı için delirecek olan kız kardeşini ve aşkını diyara daha fazla zarar vermesin ve insanlar kurtulsun diye yıllar önce yaptığı şeyin aynısını yeniden yapacak. Bu sefer KraliçeKatili olacak. Ek olarak AkrabaKatili de olacak. BigMac menünün yanında 1.25 kuruşla gelmiş patates menüsü mantığında yeni ünvanlar kazanmış olacak yani. Bu teori doğruysa babasına yaptığını kız kardeşine yapacak.

Doğrusu şöyle bir tip bana ben senin babanım deseydi
resim

Güvenimi kazanmak bir yana tırsardım ben. Hem bazı şeyleri itiraf etmek kolay değil.[quote=“fecr, post:4, topic:10790”]
2. bir nokta niçin ikizler Arysten ise Arys Tywinle bu kadar sürtüşürken benim çocuklarım piçlerim falan demedi onun gibi deliden beklenecek hareket gibi de

neyse dediğim gibi ben bu teoriye inanmıyorum
[/quote]
Valla bu durum ciddi bir skandala yol açardı. Bunlar da insan.

orası öyle ama tywin en çok zararı görürdü krala ne olacaktı
4. Aegona birşey olmadıktan sonra Arys mi

Çok farklı durumlar.

Ben bu teorinin olmasına kesin gözüyle bakıyorum.gözardı edilemeyecek kadar ima yapıldı.aslında en başta tyrion’un olduğunu düşünmüştüm ama tyrion’u tywin’in oğlu olarak daha sempatik buluyordum sonra bu teoriye biraz bakınca biraz da benim istediğim yönde olduğu için sanırım inanmaya başladım.aslında tam da grrm nin tarzı ironik bir durum.tywin en çok jaime’yi sevdi.sadece tek bir noktada takılıyorum:neden aerys jaime’yi kralmuhafızı ilan etti?tamam,belki oğlunu yanında istiyordu ama tywin’e de kin duyuyordu kendi oğlu tywin’in koltuğuna otursa daha aerys’lik bir durum olurdu.hem çocuklarını yanında istiyorsa neden cersei’yi rhaegar’la evlendirmedi.sizce de bir çelişki yok mu?bir de joanna cersei’nin anası olduğu için,muhtemelen lannister kibrinin de etkisiyle aerys’le sevgili olması hatta evlendikten sonra da aerys’le ilişkisine devam etme olasılığı bence çok muhtemel tabi gitiikçe delirdikçe soğumuştur muhtemelen. tywin soğuk bir adam olduğu için bence aşık olarak evlenmedi zaten.belki sonradan aşık olmuştur tywin’e.
ben pycelle in aksine tywin’in bu ilişkiyi biraz sezdiğini ama çok aşık olduğu için hayatında bir kez zaafına yenik düşüp joanna’yı kabul ettiğini düşünüyorum.zira jaime ve tyrion’dan anladığımız üzere bu lannister erkekleri aşık olunca gözleri hiçbirşey görmüyor.evlendikten sonra devam etmediğini düşündü ama aerys tywin’in düğünündeydi ve orada belki joanna’yla son bir kez birlikte olmak istediler.Jaime’nin kötü olma olasılığına katılmıyorum sadece.bunu da, o konuda söylemiştim bence zaman kısıtlı o topa girmezler olaylar zaten çok karışık.jaime’nin psikopatlığını cersei’ye nakletti grrm.olmasın da zaten jaime benim en sevdiğim karakterlerden karakter gelişimi en iyi olanlardan.eski halindeyken çok karizmatik buluyordum.şimdi biraz daha sempatik biri gibi geliyor.bence karakterde bir dönme göreceksek ya jon’dan ya dany’den göreceğiz.ikisinden biri karanlık tarafa geçecek.dany’nin delireceğini,jon’un da gece kralı’na dönüşebileceğini düşünüyorum. teori için teşekkürler bu arada :slight_smile:

Halaları Genna Lanister’in dediği gibi doğrudan aktarıyorum “Jaime, tatlım, seni Joanna’nın göğsünden emdiğin günden beri tanıyorum. Sen Gerion gibi gülüyor, Tygett gibi dövüşüyorsun. Biraz da Kevan sadakati var sende. Ama Tyrion Tywin’in oğlu, sen değil.

Aslında Jaime meselesine de değinecektim ama benim bilgisayarda belli bir süre sonra yazarken kasmaya başlıyor. Bunun sebebinin büyük ölçüde duygusal olduğunu düşünüyorum. Aerys son anlarında mantığını tamamen kaybediyor. Yani öyle benim oğlan çaktırmadan Tywin’in koltuğuna otursun tarzı sinsi planlar yapacak biri gibi durmuyor. Öte yandan Jaime Lannister hanesinin başına geçse de kimse gerçekleri bilmediği sürece önemsiz bir mesele. Herkes ona bakınca Tywin’i görecek çünkü. Hatırlarsan Jaime kendi çocuklarını Cersei onları Robert’in çocukları yaptı diye çok fazla umursamıyordu. Ayrıca herkesten bu kadar çekinirken Tywin’in oğlunu bu kadar yakında tutması garip.

Rheagar Cersei meselesi bence de teorinin en zayıf yanı. Şimdilik bu konuda Tywin’i sinir etme isteğinin kızını yanında görme isteğine ağır basması şeklinde değerlendirebiliriz.

Aslında bence Jaime’nin tam iyi tarafa geçecekken Starklardan ve Dany’den ret yemesi ve bunun da allak bullak olmuş karakterlnde olumsuz etkilere yol açması tam GRRM’lik iş.

Bu arada bu durumda ortaya çıkan ironik durumlar gerçekten fazla.

Mesela Joffrey’in verdiği bir ayar var, sen korkak gibi Casterly kayasında saklanırken babam aldı tahtı diye. Aslında burada Aerys’in torunu çok pis laf sokuyor haberi yok milletin sdfa

aslında sonradan düşündüm de aerys emin olmayabilir durumdan.sonuçta çocuklar tamamen lannister görüntüsünde.gözler bile yemyeşil.

bence jon onu kabul edecek eğer durumu brienne’e anlattığı gibi anlatırsa.çünkü jon’da aynı durumda.insanları kurtarmak için yemin filan umursamıyor.ama tutup en yakın adamı yapmaz da.zaten jaime rhaegar’a karşı suçluluk duyuyor.mektupta tyrion’un önce starklarla savaşıp sonra onlarla işbirliği yaptığı yazıyordu bence bu kişi artık jaime olacak.tyrion biraz daha ortada durup olayları yönlendiren kişi olacak.

Evet ama tüm ipler Jon’un elinde değil. Bu adam Bran’ı sakat bıraktı. Jon’un en büyük destekçilerinden biri olacak olan Alys Karstark’ın kardeşlerini öldürdü. Daha onlarca pislik yaptı. Hiçbir şey olmamış gibi tamam affettim gel kardeşim demesi zor. Daenerys’in daha da zor babasını öldürdü çünkü. Jon affetse bile çevresindeki insanların gazıyla yan çizebilir.

Bu arada önceki mesajdaki Joanna/bekaret meselesine değinmeyi unuttum, Tywin’in Joanna’ya gerçekten aşık olduğu bilinen bir gerçek. Durum böyle olunca bunu ne kadar umursar burası sorun işareti, yani sadece Pycelle’nin sallaması da olabilir. Kendisi Lysa ile Jaime’yi evlendirmeyi kabul etmişti. Gene babaannesi olan Rohanne Webber 5 kere falan dul kalmış birisi. Arienne Martell bakire olmadığı halde pek çok iyi lord evliliğe okeydi. Kimlerdi hatırlamıyorum ama mesela Tyrell varisi evlenebilirdi. Evet Westeros’da bekaret önemseniyor ama aşılmaz bir duvar oluşturacak kadar değil.

bran’a o olayın unutturulmasının bir nedeni var bence.bran o kadar kin gütmez jaime’ye.bir de olağanüstü bir durum söz konusu.yabanıllar ve kuzeyliler bile birleşebiliyorsa jaime’yle de gayet birleşebilirler. gerçi jaime o kadar iyi bir savaşçı olamadığı için artık tek başına faydası olmaz dizideki gibi.mektupta tyrion’da bir sürü kötülük yapıyordu hatta jon’la aralarında ölümcül bir rekabet vardı ama aynı zamanda starklarla da birlikte çalışıyordu.

lysa olayı isyandan biraz önce olmuyor muydu?bence tywin’in haberi yoktu durumdan.o değilde şu hoster tully ne fırsatçı adam yaa. hayır vurduğu da gol olmuş. adam izdivaç ayarlamakta aşmış resmen :smile:

pycelle tywin’in genel karakterine yorum yapıyor ama shae olayında da gördük tywin de zaafları olan bir adam.

arianne durumu biraz farklı sanki kız aynı robb gibi varis konumunda :slight_smile: isterse yarı deli olsun yine de evlenmek için can atar herkes.asha bile, aranılan gelin modundaydı. ama genel olarak katılıyorum

Tam olarak unuttuğu söylenemez, bir de kendisi greenseerlik yeteneğini geliştirince olayları net olarak görebilecektir.

Evet olağanüstü bir durum var ama gene de zor. Öte yandan meseleye biraz da denge tarafından bakıyorum. Cersei kendi başına Lannister önderi olabilecek birisi değil. Euron’a falan yancı olur anca

İşte bu tür adamların olayı zaafları kapatmak.

demeye çalıştığım şey bran’ın bu olayı unutmasının sebebi bu olayın artık bir önemi kalmadığı için bence.bran hatırlasa bile direk kovmaz jaime’yi.zaten sebepsiz kötülük değildi yaptıkları.

bence de :slight_smile:

Bana sebep olarak dehşete düşmesi geliyor. Çünkü hatırladıkça midesi bulanıyor, kötü oluyor falan.

Öte yandan popüler eserlerde affetmek çok kullanılan ve aslında artık suyu çıkmış bir kavram. GRRM bu affetmenin önemi meselesini tersinden işlemek isteyebilir. Kötü karakterler iyi tarafa geçerler ve affedilirler. Peki affedilmezlerse?

Grrm evet sıradışı bir yazar ama bir kitapta herşeyi de tersine yapamazsın.örneğin jon klasik küçükken ezilmiş kahraman olmasaydı yine onu bu kadar severmiydik ki.bran’ın illa affetmesi gerekmiyor. Ama ne yapabilir ki.stannis’in dediği gibi ''affettim lakin unutmadım" tarzı bişey olabilir. Ama şu da bir gerçek eğer bran ve jaime karşılaşması büyük olaylara gebeyse her an herşey olabilir ayrıca okuması da çok zevkli olur.

Benim yorumum takılmamış, cevap verilmemiş, herhangi bir geridönüte tabii tutulmamış. Üzüldüm.

Benim zamanında resimli açtığım bir konu tek bir yorum bile almadı :(. Oluyor arada.

Ama bu yorumunuzun ilgi çekici olmadığını veya kötü olduğunu göstermez. Benim söylediklerimle ayni doğrultuda olan bir şeyler yazmışsınız hani üstüne söyleyecek daha fazla bir şey yok :).