Jaime veya başka Kralmuhafızı?

Kralmuhafızı Ser Jaime Lannister, Robert’ın İsyanı savaşları sırasında;
Kral Aerys Targaryen’i Kralın Şehrinde -tüm şehri yakmaya teşebbüs etmesi gerekçesiyle- öldürmüştü.

Soru şu: Jaime Lannister’ın yerinde farklı bir Kralmuhafızı olsaydı,
-sadece 3 muhafızı tartışalım Barristan Selmy, Arthur Dayne, Gerold Hightower- olsaydı ne yapardı ?

A. Jaime’nin yaptığını yapardı.
B. Kralın Şehri’nin yanmasına göz yumardı.
C. Hiçbiri. (Seçeneğinizi yorumla belirtin)

Not: Konuyu bulamadım, varsa rapor edin, anket ekleniyor…

Arthur Dayne olsaydı(bence)
C. Önce fikrinden vazgeçirmeye çalışır daha sonra ise bu olaya göz yumardı.

Barristan ve Gerold ise Kralın Şehri’nin yanmasına göz yumarlardı.

Önce denerlerdi başaramıyacaklarını anlayınca bir kibritde onlar çakardı heralde.

Ya, şehir zaten yanmayacaktı. Çünkü Jaime simyacıyı öldürmüştü diye biliyorum.

Aerys’i de öldürmesi çok lazım değildi ama… tabi ki öldürmekle iyi yaptı. Daha önce yapmaması hata.

Soruya gelirsek; Bence 3’ü de öldürmezdi

Bence hiçbir sey yapmaz göz yumarlardı

jaime gibi insiyatif kullanacaklarını sanmıyorum. kralımızdır yakarda severde deyip göz yumarlardı.

Baristan ve Dayne ‘B’

Kızıl Kalede oturup manzaranın tadını çıkarırlardı.

Yalnız Jaime neden Aerys’i öldürme noktasına geliyor unutmayalım lütfen sadece şu “şehir yakma planını engellemek” değil; --> Şöyle ki Aerys Jaime’den babasını kellesini getirmesini talep etmişti.

Yani Jaime nevi şahsına münhasır bi kral muhafızı orada çok hassas olduğu bi noktadan damarına bastı Aerys ecelini de kendi hazırladı. Başka kral muhafızlarını bu denli etkileyen bi durum söz konusu değildi.

Tywin ve Jaime açısından değilde diğer Kralmuhafızıları açısından incelemek maksadıyla açtım. Yoksa Aerys açısından Tywin’in pek önemi yok…
Jaime’i de bir kenara bırakalım, Aerys ve diğer 3 Kralmuhafızını ele alalım.

Anladım yok ben de demek istedim ki Jaime aslında babasının kellesini istedi diye kendisinde artık yeter dedirttiği için Aerys’i öldürdü. Sonrasında da şehrin yakılmasını istiyor olmasını yine şehre giren babasını ve ordusunu düşünmesi nedeniyle gerekçe gösterdi.

Dolayısıyla cevaba gelirsem Barristan Selmy, Arthur Dayne ya da Gerold Hightower gibileri krallarıyla birlikte ölüme atlamayı göze almış karakterde olduklarından Aerys’e karışmazlardı diye düşünüyorum.

Gerold’un göz yumacağına kesin gözüyle bakıyorum.Arthur’da kararsız kaldım,Barristan ise göz yummazdı gibime geliyor.

Bende bu yoruma daha yakınım,
Gerold göz yumardı,
Arthur için karar veremiyorum,
Barristan göz yummazdı kesinlikle ama öldürür müydü…?

Bir kralın emirlerine karşı çıkacaksanız ya ölürsünüz ya da öldürmelisiniz lordum…

Evet buna da katılıyorum, son 2 yorum biraz daha açıklayıcı oldu,
Barristan mesela, ölür müydü öldürür müydü,
yoksa bunların dışında bir seçenek yaratır mıydı ?

Sorunun özü daha iyi anlaşıldı son 2 yorumla…

Aslında Jaime’nin yaptığı hareketin haklı olduğunu Kargaların Ziyafeti’nde, onun pov bölümlerinde görmüş olduk. En azından ben, onun gözünden baktığım zaman Kral Katili unvanını taşımanın nasıl bir şey olduğunu anladım. Özellikle Karabalık ile konuşmaları, kitapta beni en çok etkileyen yerlerden biriydi. Jaime Karabalık’ın Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşı’ndaki başarılarını düşünüp, bir yaver iken onunla karşılaştığı zamanları hatırlıyor. Fakat Karabalık Jaime’ye sadece hakaret ediyor ve onursuzluğunu yüzüne vuruyor… Jaime bu duruma gelmeyi hak edecek haraketler yapsa da değişmeye başladı.

Deli Kral’ın öldürülmesi olayına gelirsek, isyanın sonunda elbet Rhaegar’ın yanına gidecekti. Fakat bunu Jaime’nin yapması, yapmak zorunda kalması, Lannisterlar’ın gözümdeki değersizliğini katlayan bir etken oldu. Deli Kral ile arası açık olsa da Tywin’in savaş sonu hamlesi ne kadar onurluydu? Robert çekicini ve ordusunu üzerine yönlendirmesin diye korkakça bir girişim ve hileyle kralı deviren kişi oldu. Dorne ve Menzil henüz çekilmemişken, Fırtına Burnu kuşatma altındayken pekala şehre gelip kral için savaşabilirdi. Rhaegar ölmüş olsa da Viserys ve Daenerys hala yaşıyordu… Burada, başından beri kendi kuyusunu kazan Deli Kral’ın da etkisi büyük. Şehri havaya uçurmak nasıl bir plandır… :smiley: Elinde Jaime Lannister varken, onu Tywin’e karşı esir olarak kullanabilirdi. Lannisterlar’ı kendi tarafına çekmek için Kralın Şehri’nde tutmuyor muydu zeten? Şehri havaya uçurmak da nereden çıktı? :smiley: Boşuna deli demiyorlar adama.

gerold tam itaatkar birisi ve bence sözü dinleyip emri yerine getirirdi…
arthur un da getireceğini düşünüyorum o da sadık bir kral muhafızıydı ama belki de emri yerine getirmek yerine başka birşeyler bulabilirdi…

barristan a gelirsek barristan eğer o zaman da şimdiki barristan ise o da yaktırmazdı ama kralının canını da almazdı.

Bence üçü de karışamazdı. Küçük bir ihtimal de olsa belki Barristan bişeyler yapabilirdi diyorum yine de.

Aerys Barristan’a saygı duyardı. Belki Barristan…

Arkadaşlar hiç biri kılını kıpırdatmazdı. Richard yakılırken hangisini kılını kıpırdattı? Arthur kendisi demedi mi Neşe Kuesi’nde “Eğer kralımızın yanında olsaydık kardeşimizin (Jaime) kellesini alırız” tarzı bir cümle. Barristan bile kılını kıpırdatmazdı bence, aralarında sadece en iyi onu tanıdığımız için alıp almayacağı konusunda kararsız. Daha önceleri ölmüş olsa onun da öleceği konusunda emin olurduk.