Jaime'den Kral olur mu?

Jaime’nin Kral olabileceğini veya kendisinde Kral’da olması gereken özelliklerin bulunduğunu düşünüyor musunuz?

Bence Jaime iyi Kral olur, neden bilmiyorum ama iyi olur. Serinin sonunda ölmezse, yapabileceği tek şey Kral olmak olur.

Düşüncem ile alay etmezseniz sevinirim :smile:

Bence olamaz. Jaime yönetme vasfina pek sahip değil. Nehirova Kusatmasi haric politik veya askeri başarısı yok (Askeri derken kılıç yeteneğine lafım yok. Komutanliktan bahsediyorum) Manipülasyona açık biri. Yönetme arzusu da yok. Jaime’nin bu seri sonunda yaşarsa ne olacağına dair fikrim yok çünkü ben olecegine kesin gözüyle bakıyorum. Yaşarsa bile gunahlarinin bedelini ödediği bir son olur (Gece Nöbeti gibi) Ama Uzun Gece geçince Nöbet de kalmayacağı için bu olasılık da pek mümkün değil. %99 ölecek Jaime. %1’e dair en ufak fikrim yok.

ben de iyi bir kral olabileceğini düşünmüyorum. politik açıdan başarılı olamaz bence.Sinirilenince çok düşünmeden hareket ettiğini gördük ve bir çok kez de bahsedildi.Ama çok bir şövalye olduğuna kuşku yok .Gelecekteki şövalyelere ilham verebilecek birisi olduğunu düşünüyorum.

Jaime maalesef bırak kral kumaşına sahip olmayı lord olma kumaşına dahi sahip değil. Selmy de olmadığı için gidip “şövalye” oldu. Aslında temelde yönetmekten çok anlamayan tiplerin daha çok savaşçı olmaya yahut onu da beceremiyorlar ise başka mesleklere yöneldiğini görüyoruz.

Jaime bir kralın görünmesi gerektiğini gibi görünüyor doğru ama onun ötesine de gidemiyor; babasının kral görünüşünü alan Jaime ama zekasını ve yönetme becerisini alan Tyrion(bunu farklı bir şekilde halaları bile söylemişti). Jaime ve Tyrion’u tek bir bedende birleştirebilsek ortaya süper bir şey çıkardı.

Politikadan anlamaz, savaşmak dışında bir şey bilmez; birebir kılıçta iyi ama komutanlıkta bile çok iyi olmadığını düşünüyorum ama yine de tamamen kötü diyemeyiz; Nehirova kalesini kansız şekilde almayı başardı ama yeterli değil işte.

1 Like

Robert gibi iyi savaşçı iyi komutandan iyi kral olmuyor maalesef.Ned Starkda iyi bir komutanda ancak Kral eli olarak diyar yönetmede fiyaskoydu.Kılıçta başarılı olup ordu yönetmek krallık yönetmekle aynı şeyler değil.

Dengeleri gözetmen stratejik kararlar vermen çıkarların için doğru hamleler yapman gerekiyor.Tywin bu özelliklere sahip olarak bir kralın olması gereken her şeye sahipti.

1 Like

Olmaz. Jaime yönetimden anlamıyor en önemlisi de istemiyor. İlgisi yok adamın, hiçbir zaman da olmamış. Casterly kayası gibi önemli bir yerin varisiyim kral muhafızı olmazdı ilgisi olsa. Kral olsa Robert gibi umursamaz olacağından o kadar eminim ki. Doğal liderlik özelliği de yok. İnsanları peşinden sürükleyemiyor. İyi bir komutan olabilir. Kılıçla efsanedir ama yönetim ayrı bir olay

1 Like

Aynen katılıyorum. Jamie çok şavaşçı bir karakter daha ötesi yok. İlginç baya ne yapacağını kestiremezsin ama ondan asla birilerini yönetmesini beklemem, krallığı arzulamasınıda

1 Like

Jaime “yönetme” ve “konum” hırsı da yok aslında ve uzunca bir süre sorumluluklarından da seve seve kaçan birini görüyoruz ama 4. kitapta artık Cersei’nin çocuklar üzerinde ne kadar kötü etkisi olduğunu fark edip; en azından Tommen’ı onun elinden kurtarıp, Joffrey gibi olmasının önüne geçerek, oğlunun hükümdarlığını güvence altına almayı arzuluyordu, onu güvende tutmak… Daha olgun ve daha sorumluluk sahibi biri var ama buna rağmen hala kral olma kumaşı yok işte; kahraman olma potansiyeli var, seri sonunda bu şekilde öleceğini düşünüyorum ki yakışır da ona; hayal ettiği gibi kalan ömrünü tüketip, ölür ve iyi bir şekilde anılır.

Jaime’den madenci olur, balıkçı olur, çiftçi olur ama kral olmaz aga.
Bence serinin sonunda ya kahramanca ölecek ya da kim kral olursa onun Kral Muhafızları lord kumandanı olur belki küçük bir ihtimalle de Casterly Rock’a çekilir orada da ölür.

Kahraman olarak ölür ama kral olamaz.

Kral Muhafızı Lord Kumandanı olabileceğini biraz düşündüm ama Jaime’yi Kral Muhafızı yapacak hiçbir kral adayı yok. Ama sura gönderilebileceğini farkettim. Şafak Savaşı’ndan önce yeni bir kral çıkarsa ve Jaime’yi sura gönderirse kendisi Ötekiler’e karşı savaşabilir. Eğer ki böyle olursa seri sonunda Kral Muhafızı olabilir affedilerek.

Yani kral anlayışınıza göre değişir. Eğer Jae Rhaegardan aşağısına kral olmaz diyorsanız Jaime’den kral olmaz tabiki ama efsanelerle kıyas edip böyle yoruma varmak haksızlık lord bile olmaz ondan demek daha büyük haksızlık. Sanki Lordların hepsi adeta bir Tywin. Nehirova arclarında gördük ki Jaime de gayet politik manevralardan anlayan zeki bir karakter.

1 Like

Jaime kral olur mu sorusunu soran direkt aforoz edilmeli bence.

1 Like

Kıstasında hata olduğunu düşünüyorum. Öncelikle Jae(ya da Tywin) gibi kişiler ile kıyas edilmiyor. Burada mesele Jaime’nin kral/Lord olma hakkına sahip olacak kadar şanslı bir doğuma sahip olup olmaması değil. Mesele onda bu yetenek var mı yok mu?

Lord/Kral dediğin “hükmeder” Gözü açık olacak, insanları arkasından sürüklemeyi bilecek, karşısındaki tipin sadece görünen değil görünmeyen yüzünü de görebilecek, büyük krizler karşısında hızlı düşünüp en akıllıca çözümleri üretebilecek, birkaç adım ilerisini düşünen ve hareket etmende birkaç kez düşünmesi gerektiğini bilecek… Jaime bunların kaçına sahip?

Bir asker olarak en fazla komutan olabilir ama bence sadece tek takılacak kadar donanımlı biri. Robb gibi bir çocuğun savaş hilesini bile fark edemedi de kaybedip esir düştü, birebir dövüşte iyi kalan şeylerde maalesef pek iyi değil.

Bu onu vasıfsız yeteneksiz yapmıyor, sadece onun yetişme amaçlı ve yetiştirilme şekli farklı; farklı eğitim gördü. Arthur Dayne de gidip kral falan olamaz yani misal.

Robert’tan bile Lord olmaz. O kardeşle arasında hükmetme becerisine sahip tek kişi Stannis.

1 Like

Bence Hepsine sahip.

1 Like

Örnek verebilir misiniz her birine?

Jaime yazdığın özelliklere sahip bence ama biz onun POV’larında bunları pek görmedik. Onun bölümlerinde krallığın ihtiyaçları ile ilgili yapması gereken bir şey olmadığı için olamaz diyoruz ama o duruma gelse altından kalkabilir.

Uzun uzun paragraf kasıp Jaime tartışma isteğim yok ama kısaca şunu söyleyim Nehirova’ya durumu düzeltmek için gittiği zamanlarda yapmış olduğu muhakemeler, yaptığı politik manevralar onda kabiliyet olduğunun göstergesi. Ben Jaime povlarında sadece savaştan anlayan kalas bir karakterden fazlasını gördüm. Söyleyeceklerim bu kadar.

2 Likes