Jaime'nin rüyası ve Brienne

Öncelikle teori pek büyük değil gibi ve nerden akla geldi falan derseniz kız arkadaşımla tartışırken bir anda esti :smile: :flushed:
Yanlış hatırlamıyorsam Jaime büvet ağacına yaslanıp rüya görüyordu rüyasında Brienne vardı ve sonradan Brienne i kurtardı ve seni rüyamda gördüm dedi
Büvet ağacından rüya gönderme işi Bloodraven ın işi olduğuna göre Brienne nin bir önemi mi vardı da böyle bir şey yaptırdı Jaime ye ?

Öncelikle bu işin Bloodravenla ilgili olduğu kesin değil ama benim kişisel çıkarımım ileride Jaime’nim düşeceği açmazdan Brienne sayesinde kurtulacağı.

Jaime yi başta Kralkatili diye hep kötüledi belki de zamanında yemin ettiği Catelyn i öldürmek zorunda kalır Jaime için

Olaya öyle bakmayın bencs. Brienne’nşm Jaime’nim yanında olması pek çok şeyi ifade ediyor. Kendini bulma, motivasyon, kader…

Bence zamanında hep aşağıladığı Jaime gibi yemin ettiği kişiyi öldürse iyi olurdu

Büvet ağaçlarının tamamen Kankuzgununun kontrolünde olduğunu düşünmüyorum. Ağaçlar çok daha büyük, yaşlı ve güçlüler. Eğer her hangi birisi de mesela sıradan bir kötlü o ağaca yaslanıp uyusaydı muhtamelen kendi hayatıyla ilgili önemli şeyler görürdü. Jaime de zaten sadece Brienneye görmüyor Cersei, Eski yeminli kardeşleri, Casterly kayası ve s gibi çok fazla şey gördü kendi için önemli olan. Bence bu Briennenin öneminden çok Büvet ağaçlarının tam olarak ne olduğununu nasıl bir yapıda olduğunu anlatıyor.

Bu başlık niye teorilerde açıldı? anlamadım. Baska bir konu başlığında açılmalıydı.
@bekircem hocam bence bu konuyu “sorular ve merak edilenler” başlığına daha uygun değiştirebilirsiniz.

İlk önce rüyaya şöyle bir bakalım.

Şimdi olaya sırf Brienne olarak bakmak da doğru gelmiyor bana; ona bakarsak kırmızı alevli kılıç da gördü ve daha sonra Tywin ona kırmızı noktaları da olan bir kılıç verdi. Bunun ne önemi var? Prens ve kardeşlerini ve babası ve Cersei de gördü, onların ne önemi var? Her birinin kendi içinde bir önemi var Jaime için.

Şimdi bu rüyayı ister Kankuzgun’u ister başka biri göndermiş olsun… Burada gördüğü şeyler genel olarak Jaime’nin değişimi, değişim isteğini, geçmişindeki pişmanlıkları ve Brienne meselesinde "vicdan"ı ve onu değiştiren kişi olarak ona verdiği önemi gibi bir çok şeyi simgeliyor. Bunun dışında Brienne ve Jaime ikilisinin gelecekte oynayacakları başka roller olsa gerek; her şeyden önce bence Brienne, Jaime’nin olmak isteği kişi simgeleyen, onun iyi yanını temsil eden bir karakter. Kısacası bence Jaime’nin hala Brienne’ye ihtiyacı var; Jaime daha değişmedi, değişmeye başladı ve bu değişim sürecinde Brienne’nin varlığı şart diye düşünüyorum. Bunlar nedir, ne içindir… sorusuna şu aşamada cevap veremiyorum elbette, malum daha kitaplar yayınlanmadı.

Jaime’nin, Azor Ahai olduğu teorilerinin çıkmasına sebep olan kehanet niteliğinde önemli bir rüyadır. Vicdan diyerek geçilemez alevli kılıç ve ölüler tarafından öldürülmesi hatta su da yaşayan tehlikeli varlıkların sözünün edilmesi rüyayı çok önemli bir boyuta taşır.

Su, bilinçaltını temsil eder. Keza mağara figürleri de benzer mantık taşırlar. Yer ile yeraltı arasındaki buluşma noktalarıdır, hatta yeraltına giden geçitlerdir. Kısacası burada Jaime’nin geçmişi, karanlığında derinlerinde yatan duygu düşünceler vicdan pişmanlıkları söz konusu.

Elinde her alevli kılıç olan AA mı? O kılıç Jon’da da var hatta rüyanın devamına bak, Brinne’nin kılıcı da alev aldı. Su ve içinde olan tehlikeler olsa olsa Deniz Canavarları olur, kış, soğuk ve ww ile ilgili olan şeyler değil bunlar.

Ben Jaime AA’dır demedim, teorilerin kaynağı bu rüya dedim. Bilinçaltından birşeylerin olmadığı bir rüya olamaz zaten rüyayı başka birinin güçleri de gördürse yine Jaime’nin bilinçaltından izler taşır . Suyun altından gelen tehditler kısmında ben zaten deniz canavarlarını kastetmek istemiştim çünkü bu rüya 3. kitapta görülüyor ve o sıralarda Euron sürgünden dönüp abisini öldürüyor.

Bu rüya ile ilgili ben su yorumlamayi yapmistim :
Çıplaklık gerçeklerle yüzleşmeyi, kılıçlar hayatı, kılıçların gümüşi mavi alevi ise onuru simgeleyebilir (yeminlerin tutulmadığı bir hayat = onursuz, karanlık bir hayat).

Tabi böyle yazinca biraz karisik gelebilir.
Tam yorumlama için suraya bakin :

Jaime AA Brienne Nissa Nissa olabilir veya ikisinin birden Ak Gezenlere karşı mücadele edeceklerinin işareti olabilir.