Jaqen H'ghar'ın Gerçek Kimliği

Jaqen H’ghar, serinin en gizemli kişiliklerinden biridir. Hali ile bu adam hakkında da çeşitli kuramlar söz konusu. Bu video’da da bu kuramlardan biri var. İngilizcem çok iyi değil, bu yüzden dinlediğim anladığım kadarı ile size kısaca özet geçeceğim(İng. daha iyi olan biri daha geniş şekilde çevirirse makbule geçer.).

Jaqen H’ghar, yıllar evvel öldüğü düşünülen başka bir ana karakter olabilir, deniyor. Bunun için ise en önde gelen aday; Rheagar Targaryen.

Üç Dişli Mızrak Savaşında herkes Robert’ın Rheagar’ın göğsüne çekicini indirdiğini ve prensi sulara gömdüğünü gördü. Fakat Rheagar’ın cesedi ortada yok. Taraftarları tarafından cenaze yapıldığı düşünülebilir, zira Robert’ın eline geçse pek saygılı davranmayacaktır. Sonuçta ceset ortada yok. Ayrıca kitapta göğsünden yakutların düşmesi betimlenmekte. YAKUT ve yakut şeklindeki takılar veya işlemeleri Lord of Light’ın takipçilerinin kullandığını gördük. Bir şekilde dövüşten hayatta kalmış olması veya onun bedenini kullanan biri (görüntüsü) ölmüş de olabilir. Bu yakutları sihir, dönüşüm vb. şeyler için kullandıklarını söylüyor videoyu hazırlayan(kızıl rahip-rahibelerin). Işığın takipçilerinin targlar ile yakından ilgilendiğini görüyoruz.

Sonuç olarak Rheagr hayatta kaldı ve Jaqen H’ghar olarak var olan bir plana göre hareket etmekte. Saçlarının bir kısmının targlar gibi beyaz/ımsı olması ve soy isminin ender/alışılmadık görülmesi ki H’ghar ve Rhegar ismi ile benzeşmekte, iki kişinin aynı insan olması düşüncesini güçlendiriyor. Ayrıca Lyanna’ya benzeyen Arya’ya da yardım etmesi vs. etkenler arasında. (Başka bir kuramda, Ned’in kurtulması için; varg yeteneği ile, yardım etmiş olabileceği de söyleniyor.).

Sizin fikriniz nedir?

Rhaegar öldü. Eddard ilk kitapta bir povunda flashback yaşarken yerde ölü yatan Rhaegar’ı gözü önüne getiriyor. Cesedinin de yakıldığını biliyoruz. Bu teori yatar.

Diyorum ya kuramı ortaya atanlar bir de ölen kişinin gerçek o olmayabilir diyor. Yakut-rholler ve hizmetkarları-suret değişim meselesi…

Ben de Melisandre aslında Lyanna diyeceğim de o kolye mevzusu yatırıyor benim teoriyi :smiley:

Aslında onun da Targ soyundan olabileceği söyleniyor. Kanlı Kuzgunun bebesi sanırsam :smiley:

Rhaegar’ın yaşadığını sanmıyorum.

Sevmediğim şeylerden biri de kitapta olduğu halde öldüğüne inanmayanlar (dizi hariç) adam öldü. Yok Mance Rayder mı yok Yüce Serçe mi yok Büyük Kardeş mi yok Jaqen H’gar mı. Adam öldü bırakın :grin:

İlk duyduğunda kuramı ümitlenmiştim ama şimdi ben de kesin ölü olduğundan eminim. Zaten diziye katsalar biraz fazla dirilmiş ölü olurdu, sıkıntı. :smiley:
Lakin yalan yok Arthur Dayne bir şekilde o dövüşten sağ çıkmış olsa ne güzel olurdu. :stuck_out_tongue:

Herkes ölmeli mottosunu yaşayan ve kendinelirini bireyden sanmayan kişiler bir adamın ölmesine mani olup da tüm dinlerini yok sayacak kadar ne yaşamış olabilirler ki?
Ayetlerim iniyor şu anda. Hay allam…

Onlar yaptı manasında değil, Arya da onlara katıldı ama asla tam manası ile onlardan olmadı… Anlatabildim? He elbette dediğim gibi şahsen kuramın gerçek çıkacağı kanısında değilim ama Jaqen’in oldukça gizemli bir kişilik olması ister istemez böyle şeyleri beraberinde getiriyor.