Jaqen'in Hisar'daki Vazifesi

Yeni bir kuramla karşınızdayım. Uzun süredir herkesin düşüncelerini meşgul eden ama bir türlü işin içinden çıkamadığımız bir konu; “Jaqen’in Hisar’da işi nedir?” Reddit başlığını görünce elbette ilgimi çekti ve çevirmek istedim.

GİRİŞ

Pekala, Jaqen son yüzüyle beraber Eskişehir’e geliyor, Pate’i öldürüyor ve talep ettiği anahtarı alıyor. Lakin öncesinde şöyle bir konuşma geçtiği için herkes Jaqen’ın bir kitabın peşinde olduğunu düşünüyor.

“Anahtar?” diye sordu simyacı nazik bir şekilde.

Bir şey, Pate’in tereddüt etmesine sebep oldu. “İstediğin şey bir kitap mı?” Kilitli mahzenlerdeki bazı Valyria parşömenlerinin, dünyada kalan yegâne nüshalar olduğu söylenirdi.

“Benim ne istediğim seni ilgilendirmez.”

Son kitabın 4. Tyrion POV’u da bu fikri pekiştiren cinsten.

Yazarı meçhul kanlı bir cilt olan ve bazen Kan ve Ateş, bazen de Ejderhaların Ölümü olarak anılan kitaba rast gelme şansı daha da azdı. Rivayete göre kitabın yegâne nüshası, Hisar’ın altındaki kilitli bir mahzende muhafaza ediliyordu.

Kuramın sahibi Jaqen’in vazifesinin bu bahsi geçen kitabı bulmakla ilgili olduğunu düşünmüyor. Her şeyden önce akla ilk gelen şeylerin bir nevi GRRM’in yanıltma için ortaya attığı yemler olduğu fikrinde; Jon’un annesi Ashara diye ortaya atıldı ama değildi; Jon Arryn’i öldürenler Lannisterlar dendi ama onlar değildi. Haliyle “kitap” meselesi de yemden başka bir şey değil.

Peki, kitap değil ise bir FM’nin Hisar’da işi nedir?

Cam Mumlar

Tekrar Pate POV’ dönüyoruz.

Pate cam mumlardan haberdardı ama yanan bir cam mum görmemişti. Cam mumlar, Hisar’ın en kötü saklanan sırrıydı. Kıyamet’ten bin yıl önce, Valyria’dan Eski Şehir’e getirildikleri söylenirdi. Pate dört tane mum olduğunu duymuştu; biri yeşil, üçü siyahtı, hepsi uzun ve kıvrımlıydı.

Hisar’da gizlenen 4 mum var; 3 tanesi bilindik siyah ama 1 tanesi yeşil, diğerlerinden farklı olduğu aşikar.

Bu arkadaşların ilk ayrıntılı tanımına 4. kitapta erişiyoruz. Sam’in kitaptaki son POV’u.

Mum nahoş bir şekilde parlaktı. Mumla ilgili tuhaf bir şey vardı. Alev titremiyordu, Aliüstat Marwyn kapıyı sertçe kapadığında, kapının yakınındaki masanın üstünde duran kâğıtlar uçuştu ama alev o zaman bile titremedi. Mumun ışığı tuhaf renkler de yaratıyordu. Beyazlar yeni yağmış kar kadar beyazdı, sarılar altın gibi ışıldıyordu, kırmızılar aleve dönüşüyordu ama gölgeler o kadar siyahtı ki dünyanın içindeki kara delikler gibi görünüyordu. “Bu…?”

“…obsidiyen,” dedi odadaki başka biri; hamur yüzlü, şişmanca, soluk benizli genç bir delikanlıydı. Düşük omuzları, birbirine yakın gözleri ve yumuşak elleri vardı, cübbesi yemek lekeleriyle kaplıydı.

“Ona ejderhacamı de.” Aliüstat Marwyn bir an için muma baktı. “Yanar ama tükenmez.”

Pate’i öldürüp, yüzünü alan Jaqen’ı da burada görmemiz garip mi? Cam mumuna sahip ve onu yakmayı başarmış olan Marwyn’in yanında toplanmış az birkaç kişiden biri. Yani onun çevresinde dolanıyor…

Bu durumda Jaqen aradığı şeyi bulmuş ve ona ulaşmış mı? Hiç sanmıyoruz. Öyle olsa zaten çoktan almış ve gitmiş olurdu, burada dolanmaya devam etmezdi.

Pekalai cam mum için geldiyse niye onu alıp gitmiyor? Zira aradığı cam mumu siyah olan değil, yeşil olan.

GRRM, 3 tane siyah mum ve 1 tane yeşil mum ayrımı yaparak bunları Hisar’a yerleştirmiş. Demek ki yeşil mumun geleneksel siyah mumlardan daha farklı güçlere/özelliklere sahip olması bekleniyor. Diğerlerinden farklı; normal yavru kurtlar içindeki albino yavru gibi. Yani siyah cam mumları ender bulunan şeyler iken yeşil olanlar, ondan da ender. Yeşil görenlerin ender olması gibi. :wink:

FM Jaqen’ın aradığı muhtemelen yeşil olanı(yahut hepsini istiyor ve hepsini bulamadı). Belli ki aradığını bulamadığı ve ona yardımcı olabileceğine inandığı için Marwyn’nin çevresinde dolanıyor. Bu cam mumlar; LOTR’daki Palantirlere denk gelen şeyler. Uzak mesafelerle iletişim kurmanı sağlayan hatta bir şeyler görmeni sağlayan videolu görüşme özelliği olan sihirli bir şey.

“Bütün Valyria büyücülüğü ateşe ya da kana dayanırdı. Özgür Kale’nin büyücüleri, bu cam mumlardan biriyle dağların, denizlerin ve çöllerin ötesini görebilirdi. Bir adamın düşlerine girebilir ve ona imgeler gönderebilirdi. Mumlarının arkasında oturur ve dünyanın iki ucundan birbirleriyle konuşabilirlerdi. Sence bu faydalı bir şey olur muydu Katil?”

Jaqen neden bu cam mumlarını istiyor?

Kuram sahibi arkadaş, FM ve onun varlığına fazladan bir mana yüklemeyi seven kuramlardan hoşlanmıyormuş; yani işte Diyar’ın kaderini etkileyecek şekilde gizli oyunları olan tipler olarak değil de aynen göründüğü şekilde para karşılığı adam öldüren vb. tipik bir kiralık katil organizasyonu gibi görüyor. Bu yüzden bu cam mumların peşinde olmasının sebebi olarak bir müşteri diyor.

Peki, cam mumu arzu eden zengin müşteri kim olabilir? sorusunu soruyor ve şu özelliklere sahip olması gerektiğine inanıyor.

  • Valyria eserlerine ilgi duyan biri,
  • FM ile bir şekilde bağlantısı olabilen biri,
  • Hizmeti karşılayacak kadar zengin biri,
  • Eskişehir hikayesi ile bağlantısı olan biri,
  • İnsan aklının sınırlarının ötesini görmekle ilgilenen biri.

Bu özelliklere sahip olarak akla ilk Euron Greyjoy geldiğini düşünüyor. Kendisinin zaten halihazırda bir FM kiralayıp abisini öldürtecek kadar zengin olduğunun üzerini çizmiş. Valyria ile ve Eskişehir ile bağlantıları olan biri ve kabul edelim uçuk kaçık bir adam; çok ama çok uçuk şeylr peşinde.

GRRM’in kelime oyunu ile Euron’un hazırda en azından bir tane cam mumuna sahip olduğuna işaret etmiş olabileceğini düşünüyor.

“Kaptanımız denizin elli mil açığında, o lanetli kıyının iyice uzağında olmayı tercih eder ama ona en kısa yoldan gitmesini emrettim. Başkaları da Daenerys’i arıyor.”

“Alevlerinde, başkaları dediğin insanları da gördün mü?” diye sordu ihtiyatlı bir şekilde.

“Sadece gölgelerini,” dedi Moqorro. “En çok da birini. Kan denizinde yol alan, bir tek siyah gözü ve on uzun kolu olan uzun boylu ve çarpık bir yaratık.”

Türkçesinde belli olmuyor, bu yüzden İngilizce kısmını da vereceğim. Euron olduğunu düşündüğümüz bu mecazi tarifte geçen son cümlede kullanılan iki kelime Pate POV’da cam mumları tarif ederken kullanılan kelimeler ile aynı.

Euron: A tall and twisted thing with one black eye and ten long arms, sailing on a sea of blood.”

Cam Mum: He had heard there were four; one was green and three were black, and all were tall and twisted.

The candle itself was three feet tall and slender as a sword, ridged and twisted , glittering black.

Ayrıca bu mumlar, LOTR’un Palantir’i oldukları için belki Euron’un tek gözünün olması LOTR’da bu Palantirlerin bazısına sahip tek gözle simgelenen Sauron’a denk geliyor olabileceği ve bunun da Euron’un cam mum sahibi olmasına işaret olabileceğini, düşünmüş.

Peki, eğer doğru ise soru şu.

Euron neden cam mumların peşinde?

Pekala, Valyria eserlerine zaten düşkün görünen ve büyülü nesneleri ve adamları gemisine dolduran bir adamın cam mumlar peşine düşmesi şaşırtıcı ve beklenmedik olmazdı. Peki, elinde zaten bir tane var ise niye başka bir tane istesin? Eğer Jaqen gerçekten yeşil olanın peşinde ise demek ki Euron için önemli olan yeşil cam mumunun sahip olduğu özellik.

Yeşil Cam Mumu ne işe yarar sorusu için de bir kuramı var. Cam mumum “yeşil” olması ve bu mumların “görme” işlemini yapmasından dolayı YEŞİL GÖREN tarzı bir etkiye sahip olabileceğini düşünüyor. Yukarıda zaten yeşil mum ve yeşilgören çağrışımına değinmiştim. Belki bir şekilde diğer yeşil görenler ile iletişim kurmayı sağlayan bir şey olabilir yahut benzer bir şey… Siyah cam mumlarının görmesini sağlayamayacak ama yeşil olanın bunu yapmasını sağlayacak bir özellik…

Euron neden böyle bir mum istesin? Aldı, ne yapacak?

Çocuk iken kendisinin uçtuğunu ama uyandığı zaman bunu yapamadığı ile ilgili bir rüyasından bahsetmişti. Üç Gözlü Karga’nın onu rüyasında ziyaret ettiği ile ilgili kuramlar var.

Euron’un kişisel armasının kırmızı renkte gören bir göz olduğunu unutmayalım; kargalar tarafından taşınan bir göz. Kendi lakabı da “karga göz” Bu aynı zamanda yukarıda bahsi geçen Sauron göndermesine de işaret ve kırmızı tek göz bize ister istemez Kankuzgun’unun tek kırmızı gözünü de anımsatıyor. (Serinin asıl Sauron’u BR çıkarsa şaşırmayın. :smiley: O zaman BR-Euron ilişkisi Sauron-Saruman ilişkisine döner herhalde. :stuck_out_tongue: )

“Çocukken, rüyamda uçabildiğimi görürdüm,” dedi. “Uyandığımda, uçamazdım… ya da üstat öyle söylerdi. Ama ya yalan söylediyse?”

Euron kardeşine döndü, mavi dudakları yarım bir gülümsemeyle kıvrıldı. “Belki de uçabiliriz. Hepimiz. Yüksek bir kaleden aşağı atlamadığımız sürece nasıl bilebiliriz?” Pencereden içeri giren sert rüzgâr, adamın pelerinini dalgalandırdı. Kargagöz’ün çıplaklığında tiksindirici ve rahatsız edici bir şeyler vardı. “İnsan, atlamaya cesaret edemediği sürece, gerçekte neler yapabileceğini asla bilemez.”

Elbette şöyle düşünebiliriz… Euron’da yeşilgörü/deri değiştiren yeteneği olabilir mi? Onlar demir doğumlu. Aslında köken olarak İlk İnsanlara dayandıkları için, olabilir. Hatta demir adalar da bu konuya çok uzak sayılmaz, bazı hanelerin böyle özelliklere sahip olduğu söylentileri varmış.

Diğerlerinden daha tuhaf olan Farwyndler de vardı. Bazı insanlar onların derideğiştiren olduğunu söylerdi; deniz aslanlarının, morsların, hatta vahşi denizin kurtları olan benekli balinaların şekillerine bürünen şeytani yaratıklar.

Eğer Euron bir deri değiştiren ya da yeşil gören ise niye bu mumlara ihtiyaç duysun ki? Kankuzgun’u ondaki sosyopatlığı görüp vazgeçmiş, geri çevirmiş olabilir ve haliyle hiçbir eğitim görmediği için güçleri gelişmemiştir yahut yeterince güçlü değildir… Büyü nesnelere olan tutkusu ve güveni de ortada.

Peki, sonra ne olacak?

Sam, Pate ile tanıştığında hemen onda hoşlanmadığı bir şeyler seziyor, ortada bir sebep de görünmemesine rağmen.

“Teşekkür ederim.” Bu solgun ve yumuşak delikanlıda, Sam’in hiç hoşlanmadığı bir şeyler vardı ama Sam nezaketsiz görünmek istemiyordu, bu yüzden ekledi, “Adım gerçekten Katil değil. Ben Sam. Sam Tarly.”
“Ben Pate,” dedi solgun delikanlı, “domuz çobanı gibi.”

Sam’in şu an kaldığı yer Hisar’daki Kuzgun Adası. Bu yerde kalmasının Euron ve Bran’ın hikayesi ile Sam’in birleştiğine işaret olarak görüyor.

Sam de Pate’in teklifiyle, hemen altındaki odada kalacak.

“Batı kulesinde, benimkinin altında boş bir hücre var,” dedi hamur yüzlü çocuk. “Hücrenin basamakları doğrudan Walgrave’in dairesine çıkıyor. Kuzgunların gaklamasını dert etmezsen, pencerede güzel bir Ballı Şarap manzarası mevcut. İşine yarar mı?”

GRRM’in şu eklediği ayrıntı, bir ihtimal önemli bir şey olabilir.

Beyaz kuzgunlar Pate’in adını biliyordu ve onu ne zaman görseler “Pate, Pate, Pate,” diye homurdanıyorlardı, Pate sonunda çığlık atmak istiyordu.

Bu kuşların artık ona bu şekilde seslenmeyeceklerini, aksine Sam’in şüphelenmesini ve kazmasını sağlayacak bir ipucu vererek uyaracaklarını düşünüyormuş, kuramın sahibi. BR’nin her kuşun içinde bir Şarkıcının yaşadığını söylediği için bunların içinde de yaşadığını, görünce içinde gerçekte başka biri olduğunu fark edip ona göre tepki verecekleri fikrinde.

Euron, Eskişehri ele geçirebilir… Öyle böyle Hightower Fenerini “Büyü Geri Döndü” mesajı vermek için cam mumla değiştirebilir. Şehir ve Hisar’da büyüye yer olmaması ve böyle bir dünya hayal etmelerinden dolayı tersi şekilde Euron tarafından bir şeyler yapabilir, manasında demek istiyor galiba. Malum Eskişehir ve Hisar, ejderhalardan ve büyüden nefret ediyor ve de Güneyli Komplosunun başını çektiğine inanılıyor.

“Sence son ejderhaları kim öldürdü? Kılıçlar kuşanmış cesur ejderha katilleri mi?” Tükürdü. “Ejderhalar şöyle dursun, Hisar’ın kurduğu dünyada büyücülüğe, kehanetlere ve cam mumlara bile yer yok…"

GRRM bize söz veriyor gibi, bir şeyler için.

“Ejderhalar ve daha karanlık şeyler,” dedi Leo. “Gri koyunlar gözlerini kapadı ama çoban köpeği gerçeği görüyor. Eski güçler uyandı. Gölgeler hareketlendi. Çok yakında bir mucize ve dehşet çağı başlayacak, tanrılar ve kahramanlar için bir çağ.”

Haliyle kulenin fenerini alıp yerine cam mumu koymak, bu yukarıdaki sözün gerçeğe dönüştüğünü görselleştirmek adına güzel bir yol diyiyor. Ayrıca bu cam mumuna sahip olmak kilometrelerce ötedeki Joramun’un borusu öttürme imkanı veriyor olabilir, demiş.

ÖZETLERSEK: Euron, Kankuzgun’u ile yüzleşmek ve Sur ötesine bakabilmek/ulaşabilmek için yeşil cam muma sahip olmak istiyor ve Jaqen’ı bunun için kiraladı.


Şahsi fikrim mi? Kuramın bir kısmını mantıklı buldum; Hisar gibi bir yerde bir FM’nin isteyeceği ne olabilir ki? Ya çok gizli bilgiler içeren bir belge/kitap ya da büyülü bir nesne; yeşil cam mum gibi. Yahut birini öldürecektir ki bunu çoktan yapardı, hala oralarda takılıyor.

LAKİN bunu Euron ya da başka birinin emriyle, kiralanarak yapma fikri… Doğrusu çok düşük bir ihtimal zira FM sadece ama sadece suikast için kiralayabileceğin türde bir kült organizasyonu. Hırsızlık için değil. Zira Nazik Adam, Arya’yı ilk vazifesine gönderdiği zaman parasını aldığını öğrendiğinde “BİZ HIRSIZ DEĞİLİZ.” demişti. Yani onları hırsızlık için kiralayamazsınız, böyle dini bir kült örgüt için fazlasıyla aşağılayıcı bir şey olurdu.

Lakin kendileri için böyle şeyler yapmaktan geri duracaklarını da sanmıyorum, bilhassa ejderhalar hazır geri dönmüşken -Valyria Kıyametinden sorumlu olduğuna inanılan- FM’lerin bir şey yapmadan boş durma ihtimalleri düşük gibi. Braavos bile halihazırda Westeros savaşı içinde yerini almış…

Diğer yandan Euron’un bir ihtimal deri değiştiren/yeşil gören olma yeteneği varsa bile çocuk yaşlarda ortaya çıkmış ve bir şekilde az da olsa gelişmiş olmalı; haliyle görmek için cam mumlara pek ihtiyacı olamaz. Birinin ona öğretmesi daha hızlı öğrenmesine fayda verir, kendi başına da bunu -yavaş da olsa- öğrenebilir. Cam mum işine yarayabilir ama dediğim gibi böyle yetenekleri varsa çok da büyük bir şey ifade etmeyecektir.Bir deri değiştiren kolayca kuşları warglar ve istediğini görür; keza Büvet Ağacı varsa da bir yeşil gören…

Ya sizin fikirleriniz nedir?

9 Beğeni

Güzel teori.FM hırsız değiliz diyor o zaman hisarda kimi öldürmek istiyorlar sorusu ortaya çıkar. Bence FM’nin standartları konu Valyria ve ona ait olan şeyler olunca bozuluyor.
Şu aşamada Euron için çalışmaları mantıklı adamda Westeros’un toplam gelirinden fazla miktarda değere sahip hazine var. Lannisterları cebinden çıkarabilir. Aynı şekilde ortak bir amaç için birleşebilirler.

Ben Euron’un bir derideğiştiren olabilceğini düşünmüyorum. BR ve Euron ile Birlikte hareket etme olayını hiç ama hiç sevmedim :d

Ama bence de BR bir düşman çıkabilir. Forumda bir konuda okumuştum. Egg ve abileri rüyalar görüyordu. Egg için Rüya gördükçe ejderhalara takıntısı artıyordu. Sonra malum kehanet olayı filan. BR bunları hep rüya yoluyla delirtip kehanete yönlendirebilir. Ve kehanet bir tuzak çıkabilirdi. Zaten Krallık BRin desteklediği tarafla devam ediyordu.

FM olayı ise onların Eurona ihtiyacları yok zaten ejderhalara düşmanlar. Ve aynen hırsız değiller. Motivasyonları yine ejderhaların yok olmasıdır.
tüm bunların yanında Euronu bir yere koyamıyorum : s

Teoriyi komple okumadım öyle üstünkörü baktım çünkü Euron ile alakalı bir sebeple hisarda olduğu teorileri dönüyordu. Onlardan biri gibi duruyor. Mantıklı gelen bir teoriyi de ben ekleyeyim. Yine cam mumlar için orada ancak çalmak için değil. Kullanmayı öğrenmeye çalışıyor marwyn’in yanında. Alleras da kullanabiliyordu sanırım. Marwyn’den yakması, diğerlerinden kullanması gibi. Peki neden kullanmak istiyor? Çünkü birini öldürmesi için tutuldu ancak o kişiyi bulamıyor. Onu bulabilmek için de bu cam mumları kullanacak. Teorinin sahibi, Kankuzgunu’nun öldürülmesi için tutulduğunu söylüyor ancak yıllardır ortadan kayıp olan birini bulamayacağı için cam mumlara başvurduğunu iddia ediyor.

3 Beğeni

Burası bana Bran in koma rüyasında ki kule kısmını hatırlatıyor hani karga ona birsey diyordu ya hatırlayamadım neyse
Euron da böyle bir rüya görmüş olabilir mi acaba

2 Beğeni

Aklıma Jon geldi nedense. Yeşiller ve Siyahlar konuşmasından sonra yeşil deyince aklıma direk Jon geliyor.

Güzel bir konu olmuş ama FM ile ilgili hiçbir şey hakkında teori yürütemiyorum. Ama senin yazdıklarından yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki, Euron Kazkuzgunu’na ya düşmandır ya da hayran. Gittiği yerlerde o kadar zaman geçirdikten sonra kafayı kehanetlere takmıştır ve BR’yi bulmak istiyordur. Belki de BR’nin adamıdır. Sancağı vs. o yüzden öyledir.

@Rukiye_Arslantas isimli kullanıcının söylediği gibi, Euron da bu rüyayı görmüş olabilir. BR hedeflerine ulaşabilmek için onu da kukla olarak kullanmıştır. Kendisi aslında bir kötü karakterdir. O cam mumları istemesinin sebebi birinin onu kullanmasından korkmasıdır.

Ya da Euron BR’ye düşmandır ve bu yeşil cam mumları kullanarak belirli güçlere sahip olma arzusundadır. BR bir zamanlar emelleri için onu denemiştir ama vazgeçmiştir. Euron da yolculuğu sırasında onun hakkında bilgilere ulaşmıştır ve ona karşı bir taraf olmak istiyordur.

Her neyse güzel yazmışsın her zamanki gibi, ellerine sağlık.

3 Beğeni

Alleras da kullanabiliyorsa Dorne komplosu dusundugumuzden bile ciddi boyuttadir.

Euron konusu biraz desteksiz ama geri kalan kismi gayet ilginç. Kitap kismi düşündüğümüz kadar gözümüze sokulmuş değil çünkü Tyrion’in kitaptan bahsedisiyle Pate povu arasında bir kitap fark var. Hem kitap hem mumlar olabilir.

1 Beğeni

E(uron)
Sa(uron)

güzel yakalamış :slight_smile:

2 Beğeni

Bu kesin bence de. Jaqen’ın hareketleri bunu gösteriyor. Fakat bunu ancak “kendileri” için yaparlar. Yani adamlar gerekli görürse gider çalar ama başkası için çalmaz yoksa isimleri Hırsızlar Loncasına çıkar ki öyle bir tane lonca da vardı galiba, yanlış mı hatırlıyorum? FM genelde suikast için kiralanan insanlar, hırsızlık için akla gelecek son kişi bunlar.

Yukarıda yazdığım yüzünden Euron ya da başkası için bir şey çalmazlar, dedim. Yalnız Euron’un hazinesinin o kadar olduğu nereden çıktı, bu biraz abartılı miktar. Çok hazinesi vardır şüphesiz ama her şeyin bir sınırı da var.

Birlikte değil de “ustası tarafından terk edilmiş öğrenci sendromu” gibi bir durum, demek istemiş sanırım. BR yamuk adam çıkmasın ya, seviyorum onu; kafamdaki gibi çıksa daha iyi işte. :stuck_out_tongue:

BR niye kendi ailesini delirtsin ki? :smiley: Hem bunlar olurken (egg hariç) kendisi zaten onların yanında, onların tarafında savaşıyordu.

@AeroHotah Kullanmayı öğrenmek? Adam gitti, Pate hala orada… Bunun dışında çok mantıklı gibi gelmedi çünkü bunlar köken olarak Valyria’da doğmuş ve tabii olarak da tüm bu cam mumlarını ve fazlasını bir şekilde görmüş bir kült. Yüz değiştirme gibi hiçbir büyücünün yapamadığı derin bir büyü yapıyorlar dahası Nazik Adam’ın söylediğine göre Melisandre’nin ilüzyon büyüsünü bile biliyorlar ki Arya’ya hepsini öğreneceksin, dediler ki unutma, Mel için bile zor bir büyü idi, bunlar sanki okuma-yazma öğretir gibi öğreneceksin diyor ve daha derin olan deri değiştirme büyüsü yapıyorlar, anılara ve karaktere sahip oluyorlar. Varmaya çalıştığım nokta şu; FM halihazırda çok güçlü büyülere vakıf, bir şekilde öğrenmiş cam mumu kullanmayı bilmek ne kadar zor olabilir ki? Mawryn bile becermiş bir şekilde, onlar hayli hayli yapar.

Kankuzgun’u uzun zamandır ölü biliniyor, kim niye onu bulmak için tutsun ki? FM de ölü bilinen birinin öldürülme teklifini niye kabul etsin? Haydi ellerinde cam mum var, kullanmayı biliyorlar; aradıkları kişi BR. Cam mum, palantir misali; diğer tarafta da cam mum varsa iş görür; Sur ötesinde ateş ve kan büyüsü ile yapılmış cam mum var mıdır ve varsa çalışır mı acaba? Ateş ejderhaların dahi geçemediği bir bölgeden bahsediyoruz, bırak ateş büyüsünün orada iş yaptığını… daha nehir topraklarında bile Thoros hiçbir şey göremiyordu, ateşler içinde. Sırf eski güçlerin hakimiyetinde bir yerde diye.

Euron deri değiştiren midir? Bilmiyorum, işaretini görürdük herhalde olsaydı. Uçmakla ilgili bir rüya, GRRM’in yemlemelerinden biri olabilir.

ehehhe ne yalan benim de aklıma geliyor. :smiley:

Beğenmene sevindim. :slight_smile:

Ben hala o kitabı arıyor ise neyine yarar sorusunu merak ediyorum. Eğer doğru ise bu herifler Valyria kıyametini tetikleyen tipler, ejderha nasıl öldürülüyor gayet iyi biliyor olmaları gerek.

İnanılmaz bir söylem bu bence :slight_smile: Hisara giden ve büyü hayalleri kuran üstadların hiç birinin yapamadığı bir şey bu farkındasın değil mi? Marwyn bile yapmış, fm hayli hayli yapar demek ise daha da inanılmaz. Marwyn dediğimiz adamın kim olduğunun farkındasın öyle değil mi? Hani şu Ejderhaların doğmasına sebep olmuş olma ihtimali bulunan, ayinler ve büyüler konusunda uzman olan Mirri Maz Duur’un hocası. Hani şu Dağ’ı diriltmiş olan ve resmen bir wight yapmış olan Qyburn’un hocası. Hani şu tüm hisarın BÜYÜCÜ dediği adam.

Bundan emin olamayız. Kitabın diğer adını biliyoruz ama kitapta yazan tek şey ejderha ölümü olmayabilir. Bununla birlikte Yuzsuzlerin kuruluşu ile kıyamet arası süre farkını da bilmiyoruz. Bilgi edinmek için ne kadar süreleri vardı bilmiyoruz.

2 Beğeni

Siyah kadehten içmeye gelen insanlar, meleklerini arıyorlar. Eğer korkarlarsa, mumlar onları sakinleştiriyor. Yanan mumlarımızı kokladığında neyin kokusunu alıyorsun çocuğum?

Kışyarı’nın kokusunu diyebilirdi Arya. Karın, dumanın ve çam iğnelerinin kokusunu alıyorum. Ahırların kokusunu alıyorum. Gülen Hodor’un, avluda talim yapan Jon’la Robb’un ve aptal bir leydi panayırıyla ilgili şarkı söyleyen Sansa’nın kokusunu alıyorum. Taş kralların oturduğu mahzen mezarların kokusunu alıyorum. Sıcak ekmeklerin kokusunu alıyorum. Tanrı korusunun kokusunu alıyorum. Kurdumun kokusunu alıyorum, onun kürkünün kokusunu hâlâ yanımdaymış gibi.

Arya’nın mumdan koku alabilmesi, biraz tuhaf değil mi? Sıradan bir mum olmadığı kesin. Acaba bu mumlar da cam mumu olabilr mi?

2 Beğeni

Çok da inanılmaz bir söylem değil. Bahsettiğin adam; FM’nim yaşıyla kıyaslandığında çok kısa bir dönemi büyüyü “kuramsal” olarak araştırma ve öğrenme üzerine adanmış bir ömre sahip. FM ise var olduğu andan itibaren büyüleri, muhtemelen, Valyria’da öğrenmiş tipler. En az 1000 yıllık uygulamalı tecrübeleri var. Hani BÜYÜCÜ dediğin insanların dahi yapamadığı ve sırrını bilemediği ölü insanların yüzünü warg gibi giyen FM’fen bahsediyorum. Elbette büyücülerin ilizyon büyülerini bile bilip, yapmasını kolay bilen tipler. Mel için bile zor olan büyü hani. Arya’ya öğretiriz sana da ama bizim yaptığımız daha derin bir şey diyor yüz giyme için. Bu adamlar büyücülerden daha güçlü.

Diğer yandan ikisi de Asshai’de büyü öğrenmek için bulunuyordu; sanki Mirri’ye büyü öğreten bu gibi lanse etmeyelim. Adam zaten bilse orada işi ne. Miri’ye tıp öğretmiş, kadın söyledi, o kadar yani başka bir şey yok. Orada öğrendiğini de yine kuramsal olarak Qyburn’a öğretmiş. Büyü dönünce de uygulama işe yaradı; biri wight yarattı diğeri cam mumu yaktı.

Asıl inanılmaz söylem olan senin Marwyn’in FM’den daha bilgili ve fazlası olduğunu düşünmen büyü konusunda. FM’nin kökü zaten din-büyü. :slight_smile:

@ElissaFarman en az 1000 diye biliyorum ama neden bilmem sanki GRRM binlerce yıl demiş gibi aklımda kalmış kökleri için.

@Alya_Akbas onlar görme işlemi için kullanılıyor buradakiler ise koku ile manipüle etmek için. Temelde aynı şeye dayalı olabilir, yani yine büyülü mumlar olduğu aşikar. Sıradan bir mum öyle etki yapamaz. Yani güzel yakalamışsın aslında; adamların elinde zaten büyülü mum var, Valyria’dan kalma bu adamların elinde cam mumu da vardır. Braavos zaten Valyria’nın piç çocuğu.

2 Beğeni

Şimdi öncelikle ellerine sağlık. Ben de Jaqen’ın hisarda bulunmasının nedeninin cam mumlar olduğunu düşünüyorum ama amacının onları çalmak olduğunu sanmıyorum zira dediğin bu adamlar hırsız değil suikastçı. Tabii çıkarlarına geliyorsa her şeyi yapabilirler ama teori sahibi ufak bir detayı atlamış! Jaqen’ın amacı eğer cam mumları çalmak ise neden en başta Gece Nöbeti’ne giden kafileye katıldı? Bence planlarını yolda iken değiştirmek zorunda kaldı ve yönünü Eski Şehir’e çevirmeye daha sonra karar verdi.

Cam mumların özelliklerine gelirsek bir eksik var veyahut ben gözden kaçırdım o da cam mumların ayrıca insanların rüyalarına girip onlara görüler gönderebilme yeteneği vermeleri. Muhtemelen Quathie bir tanesine sahip ve ayrıca son dönemdeki dini hareketlenmede de cam mumlara erişimi olan birisinin (muhtemelen Alleras) parmağı olabileceği düşünülüyor. Hatırlarsan Lancel rüyalarında Baba’nın ona yolu gösterdiğini ve Yedi’nin her gece onu ziyaret ettiğini söylüyordu.

Balon’ı Euron’un öldürttüğünden emin değiliz aslında. Yüce Yürek Hayaleti yüzsüz bir adam derken bir çok şeyi kastetmiş olabilir. Akla ilk gelen seçenek bir Yüzsüz Adam ama başka seçenekler de var ama şimdi bu konuya girmeyelim bayağı karışık.

1 Beğeni

Arya için olduğunu düşünüyorum. Yani şöyle. Jaqen’ın 2 vazifesi vardı, eğer kuramlar doğru ise Syrio ya da değil; oraya Arya için gitti. Onunla işi bitince de diğer vazifesine yöneldi.

Evet, rüyalar gönderebiliyorlar cam mumla. Ben anlamıyorum neden Sfenks’in bir tane sahip olduğundan, yakmayıp bilip kullandığından bu kadar emin konuşuyor herkes? İmkansız diye bir şey yok ama yani neye dayanıyor bütün bunlar?

Her rüyayı “gönderme” olarak göremeyiz, temelde hepsi psikolojik durumu yansıtan şeyler…

Euron bunu söyledi, en küçük olana. Aeron’un 6. kitap POVlarını okuman gerek. :slight_smile:

2 Beğeni

Emin konuşmuyorum ama yüksek bir olasılık bence.

Kardeşlerini öldürdüğünü söylemişti ama Balon’ı öldürdüğünü itiraf etmiş miydi hatırlayamıyorum ya muhtemelen öyledir o halde.

Bunu ben de düşünüyordum ama Arya’yı sonradan farketmesi daha yüksek bir olasılık gibi geliyor bir süredir.

Yani bana biraz saçma geliyor işte. Bir yandan kökleri Valyria’ya dayanan, büyücü suikastçı olarak tanınan FM’nin bir adamı “cam mumu yok, almak için ve kullanmayı öğrenmek için geldi” gibi bir iddia atacaksın, diğer yandan daha bir iki senedir Hisar’da olan genç bir kadın/erkek(neyse), kısa sürede büyü öğrenip, cam mum yakmayı çözüp, üstüne bir tanesine sahip olup amcası ile görüştüğünü(o amcada da var) ifade edeceksin… Bazı okuyucular kuram üretir iken çelişkili olduğunu göremiyor bazı şeylerin.

Söyledi, “benim ellerim değildi ama arkasında ben vardım.” diyerek, FM tuttuğunu üstü kapalı söylüyor.

Bu olasılık fazla düşük çünkü bu adam bir FM. Bir FM’nin saniyeler içinde yüz hatta cinsiyet değiştirme imkanı var iken yakalanma şansı kaçta kaç? Ne Ateş ve Kan’da ne de başka bir yerde daha önce yakalanan bir FM okumadık ki mantıklı da değil. Bir de bunlar büyücü… Bir yere tıksan, orada uzun süre tutabileceğimden emin olmazdım.

Bu yüzden en başından beri onun için orada diye düşündük.

(bu arada ben unutmuşum buna cevap yazmayı da bir beğendi gelince baktım yine. :smiley: )

Cam mumlar öyle kolay bulunan şeyler değil ki. Sarella’nın kullanmasına inanılmasının sebebi Aemon’un yolculukları sırasında rüyasında bir sfenksten bahsetmesi. Alleras’ın nicki de Sfenks. Amcası sahip derken Doran’ı mı kastediyorsun. Bunu ben mi dedim? Hatırlamıyorum da. Doran’ın sahip olduğunu düşünmüyorum ama bir cam mum kullanıcısı ile haberleştiğine dair bir işaret vardı kitaplarda hatırladığım kadarıyla. Bulursam atayım.

Yakalandığını düşünmüyorum ki. Zindanlara bilerek girdi diye düşünüyorum eskiden beri.

Ben de unutmuşum ya konunun ne olduğunu bile bilmiyorum şu an.

At elbette ama yok, senin için söylemedim Doran da sahip şeklinde, başka bir birinden Doran ile bu şekilde haberleşiyorlar diye okudum. Ona binaen söyledim.

Cam mumları, kıyamet sonrası öyle bulunması kolay şeyler değil. Sonuçta Valyria’da her şey büyücülüğe dayanıyor ve Valyria çeliği ürünler gibi bunlar da o dönem orada bulunan şeyler ki Asshai gibi yerlerde de var(zaten ejderha camları var orada da, yapıyorlar muhtemelen). Lakin unutma ki FM de Valyria’dan gelme, büyü yapmasını bilen bir tarikat.

Büyüleri, yüz değiştirme meselesini vb. her şeyi bir yerden, birilerinden öğrenmiş olmaları gerekiyor. Bu kadar üst seviyede hatta büyücülerin bile yapamadı yüz değiştirme sanatına sahip bu kadim topluluğun, bir tane bile cam mumuna sahip olmadığını düşünmek absürt kaçıyor, kullanmasını bilmediğini söylemek daha da absürt kaçıyor.

Kaldı ki adamlarda büyülü mumlar bile var; koklayan kişiye göre değişen kokular yayan mumlar; Arya ailesini, evinin kokusunu alıp rahatlamıştı, sakinleşmişti misal.

He “yeşil mum” olağan şartlarda bile daha da ender olan bir mum ise, bir ihtimal onun peşinde olmaları da çok mümkün elbette, imkansız değil. Buna rağmen ele geçirmesi çok da güç olmasa gerek diye düşünüyorum, bilmiyorum. Çok mu özel gizli bir yere koyuyorlar ki ulaşması çok çok güç?

İyi de bunun bir sebebi olmalı işte, değil mi?

Zindana girmemiş bile olabilir, zindandaki adamı öldürüp, o şekilde kafese girmiş olabilir. Diğer ikisinin ödü kopuyordu bundan, gördüler ise yaptığını 3,5 atmaları olağan.

Jaqen ne ediyor hisarda? :smiley: :smiley: :smiley:

1 Beğeni

Haberleşme mevzusu şunlara dayanıyor:

1- Oberyn’in ölüm haberi geldiğinde Doran mektubu sabah almasına rağmen akşam olup ay çıkana kadar açmıyor.

2- Güneş Mızrağı’na dönmeden önceki son gününde Üstat Caleotte’un bacağınız ağrıyor mu sorusuna evet diye cevap vermesine rağmen ağrıyı dindirecek bir şeyler almayı reddediyor ve aklımın başında olması gerek diyor buna rağmen gün boyunca hiçbir şey yapmadan akşam olup ay yükselene oturuyor. Ay yükselince uyuyor ve Hotah bunu kaldırıp yatağına götürürken bir türlü uyanmıyor.

3- Quentyn’i Slaver’s Bay’e çok erkenden(Tywin’in ölümünden daha önce) gönderiyor ve yanına Ghiscari konuşabilen bir üstat veriyor. Bu sırada Demir Taht’a sadece Qarth’ta ejderhalar olduğuna dair haberler ulaşmış durumda. Hatta Kargaların Ziyafeti’nde bile ellerinde net bir bilgi yok.

Ay’ın serimizde bu telepatik haberleşme, rüya gönderme mevzularında önemli bir etken olduğunu düşünüyor zaten bir çok kişi. Bir de uyanmaması mevzusunu Bran’in Yaz’ı warglarken uyanmamasına benzetiyorlar. Bildiğim kadarıyla bunlar ana noktalar işte. Başka örnekler varsa aklıma gelmiyor şimdilik. Cam mumların nasıl çalıştığını tam bilemiyorum ama sanırsam üzerinde kullandığının kişiden haber almana izin veriyor ne de olsa Alleras Sam Hisar’a ulaştığında geleceğinizi biliyorduk diyor ve Sam nasıl diye sorunca da cam mumu işaret ediyor. Bir de Aemon’u ejderhalar hakkında sorgulamaya çalışmaları var tabii.

FM’nin neden bunlardan bir tanesine sahip olmadığını bilemiyorum ama aklıma Jaqen’ın Hisar’da ne yaptığıyla ilgili başka bir seçenek de gelmiyor.

1 Beğeni