Jeor Mormont(spoiler içerir)

Takma adı:Yaşlı ayı
Ünvanı:Gece kolcuları Lord kumandanı
Bağlılığı:Gece kolcuları
Doğumu:230 AL
Ölümü:299 AL

Yaşlı ayı olarakta bilinen Jeor mormont surun 997.Lord Kumandanıdır.Surda kara kaleyi yönetir.Jeor daha önceleri Ayı adasında Mormont Hanesini yönetirken koltuğundan ve varlığından feragat edip herşeyini oğlu sürgün Ser Jorah mormont’a bırakmıştır.

Görünümü ve Karakteri

Lord Mormont’un yaşına göe heybetli bir görüntüsü vardır.Geniş omuzları ve sert bakışlara sahiptir.Gri-beyaz arası saçları ve sakalları vardır.O güçlü,kararlı bir lider ayrıca savaş komutanıdır.

Tarihi

Ayı adası lorduyken Robert’ın isyanı çıkınca Lord Eddard Stark’ın yanında savaşlara katılmıştır daha sonra haklarından feragat edip gece kolcularına katılır ve herşeyini oğluna bırakır.Diğer muhafızların aksine o kolayca rütbe atlamış ve kısa sürede Lord kumandanlık mertebesine ulaşmıştır.

Sonraları duvarın ötesinde toplanan yabanılların büyük tehlike oluşturacağını düşünmüştür ve kıdemli baş muhafızı Benjen Stark’ın tavsiyesi üzerine 200 adamla duvarın ötesine devriyeye çıkar. İlk insanların Yumruğunda kamp kurarlar.Sonra İlk İnsanların Yumruğunda hiç beklenmedik şekilde Wights tarafından saldırıya uğrarlar ve Craster’ın kalesine sığınırlar burda çıkan bir isyan sonucu kendi kardeşleri tarafından öldürülür.

Dizide James Cosmo tarafından canlandırılıyor.

bu adamdamı ölüyo yaaa valla yeter artık george martin herkesi öldürüyosun

Aynen bu ne ya, karakter sayısını azaltıp yazmayı kolaylaştırmaya mı çalışıyor anlamadım. Kılıçların Fırtınası Kısım II’yi okuyorum bu iş nereye gidecek bilmiyorum. Martin hiç bir karaktere taviz vermiyor. :sad:

Bu adamın ölmesi Jon u Lord Kumandan yapmak gibi birşey olacak zaten

Bir başka konuda da bahsetmiştim.
Karakter tanıtımlarında spoiler’ı buton içine alırmısınız.Başlıkta spoiler içerir diye ekliyorsunuz fakat karakter tanıtımı kısmı burası ,böyle birşey kabul edilemez.Bu karakter hakkında tartışmıyoruz,tanıtıyoruz
O yüzden kitapları okumamış kişilerde,karakterleri iyice bilmek istiyor-o yüzden mağdur oluyorlar-.Forumu tek biz kullanıyormuş gibi davranmıyalım lütfen,iyi forumlar.

tmm panpa

Jorah’da babası gibi heybetli bir adam benziyorlar :slight_smile:

ikiside tüylü dağ adamı gibi ve yakışıklı değiller ama dizide jorahı oynayan Ian glen bence karizmatik bir adam