Jeyne westerling hamile olayı

Bu yanlış bilgi just sayin
@TheWitcherer senin de esprinden tolkien okumadığın ve ergen olduğun o kadar belli ki yani.
Anlatayım size, silmarillon tolkienin aldığı notlardan oluşur, böyle kahve içerken 1 dakika ne güzel bu fikir falan diye hikaye yazar. Sonra rahmetli olunca oğlu bu notları topluyor. Şimdi bu notların 70 farklı varyasyonu var. X y z olayları farklı şekillerde bağlanıyor, farklı şekillerde işleniyor. Şimdi glorfindel yüzüklerin efendisinde bir karakter. Silmarillonda da glorfindel adında bir karakter var. Silmarillonun varyasyonlarından birinde glorfindel ölüyor. Bazı varyasyonlarında da geri geliyor. Yani kısaca şunu desem daha iyi olur. Sen adamın günlük hayatında yazdığı şeylerden( ki senin okuduğun yazarların hayatlarını verip yazamadığı, veya senin yazamayacağın kadar güzel yazılmış uyduruk şeyler) kitabını sorumlu tutuyorsun. Literali lol diyorum ikinize de. Ki diriltildiği varyasyonları var, ve genelde silmarillona konulanlar son versyonlar değil. Hani adam yazmadı kitabı. Ama sanırım boşa anlatıyorum. Bilmediğim bir konu ise önce araştırma yaparım. Glorfindel kimdir falan diye aratmayı bile düşünmeden böyle seviyesiz çıkışlar yapman ne kadar yandığını gösteriyor.
Bilmiyorsanız öğrenin yav.
Espri olduğunu da biliyoruz ama, hani esprinin komik olması için üstünde düşünülmüş olması lazım. Böyle yanmaktan ötürü aaaaaaaaaaaaaa ragei ile espri yapılınca sadece acınası oluyorsun

“Tolkien’in Glorfindel meselesinin hem farkında olup hem de farkında olmaması şeklinde kendini gösteren bu tezatın ise çözümü, Tolkien’in düzensiz biri olmasıyla açıklanabilir. Tolkien çeşitli notlar alır ve onları düzenli bir şekilde bir arada tutmazdı, birçok defâda da notlarına bakmadan hâfızadan çalışırdı.” Vikipedi
Ben zamanında bunu okuduğumdan kendi yorumumu çıkarıyorum. Kitabı sorumlu tuttuğum falan yok bu anlamsız rage ini anlamış değilim. Yaptığım yorum çok açık ve net doğruydu. Ayrıca içinde bir kötüleme de yoktu sadece yaptığı hatayı söylemiştim.

Yok sana değildi o canım, witcherera idi, senin yorumuna yorum yaptıktan sonra gördüm onun yorumunu bu yanlış bilgi just sayinden sonrası şu arkadaşımıza

E okumadım. İnkar da etmiyorum. Bu beni cahil mi yapar? Harbiden fanboyluk yapmayı bırakın ya. Ergen konusunda da aşağı yukarı aynı şeyleri söyleyeceğim. E ergenim zaten? Niye bunu bir hakaret olarak kullanıyorsun ki. Hepimiz ergenliğe girmişizdir ve hatta, buna sen de dahilsin, bu forumdaki çoğu kişi ergen. Bana ergen ergen diyip duruyorsun ama gereksiz agresif, saldırgan davranıyorsun. Tolkien konusuna dönüş yapacak olursak, ölen bir karakter yazarın unutmasıyla sapasağlam ayakta dediler, ondan yani. Bu araştırın konusunda da, çokta haksız sayılmazsın. Ama ben bir anlığına geyiğine söylemişim işte. Ciddi bir şey değil yani.

Evren yaratma konusunda hiçbir seri LOTR ile kıyaslanamaz, gerçekten. Ama Tolkien nasıl worldbuilding’in en iyi örneğini sergilediyse, Martin’de 1001 parçalık puzzle gibi olan serilerin en iyi örneğini sergiledi, bence. Tabii senin kadar fazla eser yalayıp yutmadığım için bilemiycem ama bu konu da en iyilerden olduğu kesin. Son zamanlar internette objektif yaklaşabilen LOTR fanlarıyla konuşuyorum, onların tavsiyesiyle dedim bir girişeyim evrene, Hobbit, The Lord of the Rings, Silmarillion sırasıyla. Belki de filmlerde bulamayacağımı kitaplarda bulurdum, kim bilir?

LOTR vs Star Wars’daki yazını bu hafta içinde cevaplamayı düşünüyorum, söz vermiyim ama.

Sorun da zaten, ergen olduğun için böyle davranmanda. Kardeşim Lotr benim fanboyluk yaptığım bir seri değil, objektif yaklaşıyorum, tom bombadil mevzusundan girsen, veya evren yaratma sırasında kullanılan temaların kitabın sonunda geçirdiği değişimiyapay bulsan anlarım. Ama bilmeden konuşuyorsun, veya bildiğin yanlış. Lotrun özel bir yanı yok fazla, ama senin bu yanıklığının var.
Ergen olmasan üstteki saçmalığı yazmazdın pek ala. Kaldı ki hala araştırma yapmadan konuşuyorsun. Mesela Malazan serisi, Dune serisi gibi seriler çok daha iyi world buildinge sahipler. Lotrculara ileri adım atayım da dalmasınlar hesabı saçmalamaktan başka bir şey değil bu. Lütfen az oku gel yahu, yemin ederim sokak röpörtajlarında yorum yapan yaşlı hanımlar gibisin.
Dediğim gibi fan boy değilim, burada birisi aptalca Lotr överse, ona da sana yaptığımı yaparım. Sen objektiflikten çok uzaksın, yorum yapmasını bilmiyorsun, seri eleştirmesini bilmiyorsun, seri incelemesini bilmiyorsun, bilsen zaten buşekilde dalmam sana, çünkü3 haftadır aynı saçma şeylerle geliyorsun.
Yanma bu kadar.
Sana ne diyeceğim, git kendine bir discord hesabı kur ve gel discorda, seslide güzelce lotru ve star qarsu karşılaştıralım. Ya da en azından sana düzgünce eleştirilerini yapma fırsatı tanıyayım.

Robb Jeyne ile her gün cinsel ilişkiye girdi ancak karısının annesi Tywin’ın talimatı üzerine ona gebeliği engelleyen ilaçlar içirip önlem almıştır.

Gerçekten objektif yaklaşıyorsun, belli.

Hangi noktada yaklaşmadığımı göster lütfen?
Sana dediğim hakaretlerden bahsediyorsan onlar da objektif

Argüman üretmiyorsun ki. Karşındakine hakaret ediyor, fanboyluk yapıp duruyorsun. İnsanların zevklerine ve düşüncelerine saygı duymuyor, kendi bildiğini okuyorsun. Dar görüşlülük yapıyorsun. Üstelik kabahatini de fark etmiyor, olaylardan hiç ders çıkarmıyorsun. Bu yüzden, forumdaki pek çok kişi seni sallamıyor açıkcası. Hangi söyleminde fanboyluk yaptığına örnek vereyim diyorum ama hepsinde yapmışsın hacı ya sjsjsjsjksks neyse üstteki karakter özelliklerine sahip biri için daha fazla efor sarf etmek istemiyorum. Hayatta başarılar.

1- bunları deyince argüman üretmiş olmuyorsun
2- eğer ki hepsinde yaptıysam örnek koyabiliyor olman lazım, örnek koymamışsın.
3- hocam efor sarf etsen de bir şey olmayacak
4- tüm girdilerimde bilgi vermişim
5- hakaret etmem bilgi vermediğim manasına gelmiyor
6- verdiğim bilgiler direkt olarak senin yaptığın şeyin hatalı olduğunu gösteriyor
7- bu durumda verdiğim bilgiler direkt olarak konunun kendisi işe alakalı
8- bu durumda üstteki cümle hatalı.
Örnek :

Hakaret var, ama hakaretin varlığı burada verdiğim bilgileri mantıksız, hatalı veya yanlış kılmıyor.
Bunun gibi bir sürü örnek var, he argüman öne sürdüğüm örnekleri lütfen lotr vs. Star wars başlığında bul. Ben burada dediğim her şeye örnek verebilirken sen benim hakkımda dediğin şeylerin hiç birine örnek vermiyorsun. Oysa ki tek yapman gereken alıntı yapıp koymak. Bunu yapmadığına göre, boştan salladığını düşünmemden daha mantıklı bir çıkarım yapılamaz. Burada insanlara hakaret edib tetiklemekten başka işe yaramayan adamsın, yanınca avar avar hemen sana daha fazla efor harcayamam yahu kafasına giriyorsun. Birisi itfayeyi çağırsın çocuk cayır cayır yanıyor, ateş-i suzan içinde kıvranıyor resmen.
He bu arada, normalde hakaretlere ben de karşıyım, ama argüman veya söylevlerimde ad hominem yapmadığım için, bu hakaretlerin varlığı benim öne sürdüğüm şeyler ile direkt olarak etkilemekten aciz, safsata da yapmıyorum, ama sen safsata yapıyorsun. Ben hiç bir yerde sen x olduğun için dediğin yanlış demedim, ama ergen olmana bol bol giydirdim açıkcası, niye çünkü canım istedi. Bunları gayet sakince yaptım çünkü üstüne bir şey hissedilmeye değecek kadar önemli biri değilsin. Ama sen şu an safsata yapıyorsun. Ad hominem dediğimiz bir mevzuat vardır. Sen bana karşı koyduğun argümanlarda, benim fanboyluk yapmak ve hakaret etmekten ötürü dinlenmemem gerektiğini savunuyorsun ama, bu kendi başına bir açıklama değildir. Ben, diyelim ki bunları yapıyorum, ortaya koyduğum mevzularda yanlış olmam. Bunun aynısı mesela, Albert Einstein yahudi, onun dediklerini dinlemeyin savunmasından öteye geçmez. Ben sana sorular sordum, cevaplanmadı bu sorular. Star warsda karakter gelişimini sordum, ama sen hakaret ediyorsun denildi, nerede objektif değilim diye sordum, ama sen halaret ediyorsun, hııı hıı objektifsin sen hakaret eden fan boy seni. Sonra da ergen deyince, hıııı fanbooooy! Diye reeeeeeliyorsun.
Bal mesela, yüzüklerin efendisinin dili ağırdır, bu herkes tarafından beğenilmek zorunda değil. Ve de Tolkien yarım betimleme yapar. Burnunu bildiğimiz karakterlerin saç rengi 500 sayda sonra verilir. Ortada legolasın saç renginin bilinmemesi gibi bir durum var. Bunları eleştiriyorum. Ama saçma şeylere karşı da lotru savunurum. Burada oradan buradan duyma bilgilerle gelip sallıyorsun, yanlış çıkarımlarda bulunuyorsun,objektif olmayan düşünceleri objektif bağlamda veriyorsun, bunlara karşı laf yiyince de fanboy seniiiiiiiiii diye çığlık atıyorsun.
Gayet patetik bir insansın, düzgün mesaj atsan düzgün bir şekilde sana yazarım. Ama düzgün mesaj atmıyorsun. Ciddiyim, kendine bir discord aç, tüm gecemizi/ gündüzümüzü bu konu üstünde tartışarak geçirelim. Kendine güvenmiyorsan o abilerini de getirebilirsin keza.

Bence Jeyne Westerling hamile ve Nehirova’da degil. Nerede oldugunu bilemem ama kesinlikle Nehirova’da degil. Bunu dusunmemin tek sebebi George’un hata yapma olsaliginin olmadigini dusunmem.

Ben de çok isterim hamile olsun ve Karabalıkla kaçmış olsun. Ama hamile olsa nereye bağlanacak ki? Kuzey Kralı olarak bebeği mi tahta oturtacaklar? Zaten o bebek 5 yaşına gelmeden Winterfell’i ötekiler alır. Ayrıca bu Jeyne’in annesi sürekli kızına bir şey içirmiyor muydu? Ayçayı olmasın içirdiği şey?

George hata yapıyor, yaptıklarını da açıklıyor ; göz renklerini yanlış yazıyor misal yahut Braavos’ta ağaç yetişmemesine rağmen limon ağacı, yeşil çimen ve Harika bir hava betimlemesi. Hatalı yazdığını söylemişti.

@Afalinaemre beni içirdiğini sanmam, hayır. Ay çayı olabilir ama evet :smiley: Bebek olsun diye içirmemiştir sonuçta, olmasın diye bir şey içirmiştir.

Hatasız kul olmaz sonuçta. Renly’nin göz renginde de hata yapmıştı. Ama normal bir betimlemede kalça olayını hiç kullanmıyor. Bu kızda iki kere belirgin özellikmiş gibi kullanıp sonra değiştiriyor. Bu bize değişik geliyor.

Ayrıca Dany’nin Bravos’taki evi konusunda ben kesinlikle bir hata görmüyorum. Bana sorarsan Martin bunu bilerek yaptı ve Dany’nin yanlış bilmesini sağladı. Yani Dany’ye öyle demişler ama ev Myr, Lys, Tyrosh ya da Dorne’da bir yerlerde. Yani o kadar çok o evden bahsediyo ki bunun üstüne düşünmemiş olması imkansız…

Ben de öyle dedim zaten. Annesi bir şeyler içiriyordu hamile kalmaması için. Ama belki de hamile kalmasını güçlendirecek veya görüntüsünü değiştirecek bir şeyler de olabilir. :grin: Yanlış hatırlamıyorsam bu kadın büyüyle uğraşıyordu…

Martin’in dürüst olmadığını ben de düşündüm ama bunu sonraki kitapta anlarız veya son kitapta, önemli bir konu ise bahsi geçer aksi halde zaten doğru demiştir.

Bu arada “beni içirmedi Emin’im” derken ismim Ayça; sen Ayçayı yazınca şaka yapayım dedim :slight_smile:

O değil büyük annesi uğraşıyordu(yahut anası); orman cadısı işte Cersei’ye kehanet yapan. Orman cadıları görüntü değiştirecek kadar güçlü büyücüler değil, minnak seviye büyücü bunlat. Senin dediğini Melisandre yanıt FM gibi adamlar yapar

Bunu anlamanın daha kolay yolu var. Sonuç olarak bu kitablar hala basılıyor değil mi? 2018 yılı baskılı kitab alıp o kısmın editlenip editlenmediğine bakarsın. Eğer düzeltilmişse göz renkleri filan demek ki gerçekten hataymış düzeltilmemişse altından bişey çıkıcaktır mutlaka.

Olabilir, düzeltme falan yaptı mı? sorusunu da sormak gerek. Yani hatayı yapmış ve düzeltmek belki daha sıkıntılı bir duruma sokabilir düşüncesi ile el değmemiş de olabilir.

Sıkıntı doğurmaz bence. İşte göz rengini vücudunu tasvir etdiği yerleri ve s değiştirirsin. Sonra yeni çıkan kitabın sonuna not düşersin “şu kısımlar değiştirilmiştir, şu nedenlerden dolayı” olur biter.

Olabilir, haklısın. Muhtemelen değişmemiş olabilir. Zira herkes bu ayrıntıyı konuşuyor hala :smiley:

Aynen öyle. Adam ihtiyarladı ve böyle hataları hepimiz yapabiliriz değil mi? Hele benim gibi biraz vurdumduymaz (belki biraz fazla :slight_smile: olan ve 14 yaşında olanlar kesinlikle yapar. Bu arada çocuk gerçekten Robb’dan mı olacak merak ediyorum? Çünkü bence bundan büyük birşeyler çıkacak.