Jon Arryn

Lord Jon Arryn, Westeros’un 9 büyük ailesinden biri olan Arryn Hanesi‘nin lideridir. Tully hanesinden Lysa Tully ile evlidir.Bir tane oğlu vardır.(Robert Arryn).Kartal Yuvasının lordudur.(The Eyrie) Robert Baratheon ve Eddard Stark‘ı, uzun yıllar himayesi altında tutmuş ve onları kendi çocuklarıymış gibi sevmiştir. Deli Kral Eddard’ın kardeşi (ve Robert’in nişanlısı), Lyanna Stark‘ı kaçırınca, krala karşı bir isyan başlatmıştır.Sancakbeylerini savaşa çağırması üzerine. Stark Hanesi ve Baratheon Hanesi‘nden destek almıştır. Tully Hanesi de, Eddard’ın Catelyn Tully ve Jon’un Lysa Tully ile evlenmesi üzerine isyana katılmıştır.

İsyan başarıya ulaştıp Robert kral olunca Jon’u Kral’ın Eli ilan etmiştir.

Dizide bilinmeyen bir sebepten ötürü Kral Robert’in piç çocuklarını araştırmaya başlamış ve bundan kısa bir süre sonra ölmüş/öldürülmüştür.

Teşekkürler.Resim güzelmiş.

Keşke zamanında Robertde Arryn hanesinden biriyle evlenseymiş

Zeki adamdır,sağlam adamdır.Jon olmasaydı Dorne barışa bu kadar kısa zamanda ikna olmazdı.Aynı beklentiyi ne kadar bu halde olursa olsun oğlundan da bekliyorum.

Robert’in konseyinde Jon Arryn ve Stannis Baratheon 'ın bulunduğu dönemlerde Eddard Stark da olsaymış keşke

Eddard savaş sonu hem Jon’a hem Robert’a kızdı tahminimce.Çünkü savaşın amacı Lyanna’yı kurtarmaktı.Krallığa evrildiğini sonradan farketti.Robert’ın öyle saçma bir kanbağıyla(babaanne) tahta geçmesini pek hoş karşılamadı.Targaryen çocuklarının öldürülmesine de ondan çok kızdı.Yoksa isyanı bildiğin yönetmiş adamın konseyde yeri neden olmasın.Robert’tan fazla rol oynadı isyanda.

bence 2. söylediğin doğru evet ama 1.si tartışılır sanırım …

1.si tartışılır evet ondan tahminimce dedim usta zaten.Ama sebebi büyük ihtimal bu diye düşünüyorum.

Ned hep onuru yüzünden kaybetmiş :sad:

Targaryenlere yapılan zulüm nedeniyle kızmış olması muhtemel olasılık

Aslında şöyle düzeltebilirim.Jon’un Robert’ı krallığa geçirme planı,Targaryen çocuklarının Lannisterlar tarafından acımasız ve onursuzca katledilmesi.Ortalıkta Targaryen kalmıyor çünkü.Eddard,Robert’a Tywin Lannister ve diğerlerinin suçlarını cevaplamak için yargılanmasını talep ediyor ama Robert,Tywin’in yaptığından memnun bile oluyor.

Jon da el mahkum isyana katılmış ve taht için en iyi iddiaya sahip olan adamı tahta geçiriyor.Ama yine de bu Eddard’ın Jon’a kızmış olmasını engellemez tabi.Jon da sesini çıkarmadı Tywin Lannister’a.

konseye katılmadı Eddard ve ona dur da denilmezdi çünkü abisi babası öldü Benjen Duvara gidecek falan hanede adam kalmıyor, gönül ister Eddard konseyde olsaydı hep vekil Lord da Benjen olsaydı hanede ama…

Zalımın zülme varsa derler ya onca yıllık ejderler gitti ama huzur gelmedi yazık oldu savaşlarda ölenlere acı çekenlere :frowning: olaylar gerçek gibi hüzünlendim şimdi

Targaryenlere yapılanlardan dolayı Robert ile ayrılığa düştüler ve birbirlerine küstüler. Ancak Lyanna’nın ölümü onları tekrardan bir araya getirdi.

Cersei ile evlenmesini teklif etmesi zaten büyük bir aptallık

Benjen o sırada duvarda değildi diye biliyorum.285. yılda falan gidiyor diye tahmin ediyorum.

Duvar’da değildi, Kışyarı’ndaydı.

Rodrik Cassel idare ederdi

Aslında çok stratejik bir hamle.Robert’ın tahtını diyardaki en güçlü lordun kızıyla sağlamlaştırmak çok akıllıca.Ama hiç kimse Cersei’nin Jon Arryn ile güç çatışması yaşayacağını düşünmemişti.

Ve tabi Cersei’nin Rhaegar’a aşık olduğu söylentisi var.Ve Rhaegar’ı Robert öldürdü.Robert da Lyanna’ya aşıktı,Lyanna da Rhaegar yüzünden öldü.(denebilir,kaçırılmasaydı sağlığı yerinde olabilirdi) İroniye gel diyebilirim.

Krallığın güçlenmesi adına Tywin Lannister ve paralarını kendilerine dahil etmek düşüncesi var…
Benjen Stark’a da Duvardaydı demedim gidecek dedim

Ha ahahha Başka birini bulmalıydı. Ama düşününce başka biri de yok. arianne falan daha büyük olsaydı herşey çok daha farklı olurdu. Y ada Elia yaşasaydı belki onunla evlenirdi.

İşte Eddard konseyde olsaydı o Kışyarı’nda kalırdı.

O şartlarda yapılabilinecek en mantıklı evlilik yapıldı ama,Cersei’nin öyle bir karaktere sahip olduğu bilinmiyordu.:smiley: