Jon, Dany ve Tyrion'un benzerlikleri

Arkadaşlar bir şeyin farkına vardım. Bana baya önemli gediliği için sizinle paylaşmak istedim. Eğer haklıysam bu teori aynı zamanda Tyrion’un da bir Targaryen olduğunun kanıtlarından olacak.
Şimdi:

Jon Snow --> Lynanna Stark (Doğum Sırasında Öldü)
Daenerys Targaryen --> Rhaella Targaryen (Doğum Sırasında Öldü)
Tyrion Lannister --> Joanna Lannister (Doğum Sırasında Öldü)

Şimdi bu karakterlere baktığımızda gördüğümüz gibi 3 karakterin de annesi doğum sırasında öldü. Ayrıca bu üç karakterde dikkat çekici bir şekilde dizideki 3 başrol oyuncusu.
Bu yüzden bende dizi açısından bu üç annenin bazı güçlerini çocuklarına geçirdiği ve bu yüzden yaşamlarını kaybettikleri gibi bir izlenim oluştu. Yani sembolik olarak.
Mesela

Jon Snow: Tam bir lider. Hem savaşmaktan hem de siyasetten oldukça iyi anlıyor.
Daenerys Targaryen: Savaşmaktan ve ordu kontrol etmekten oldukça iyi anlıyor. Aynı zamanda sanat, özgürlük gibi alanlara düşkün.
Tyrion Lannister: Siyasetten çok iyi anlıyor. Ama ahlaki özellikleri çok fazla gelişmiş değil.

Şimdi bu açıdan bakınca. Bu karakterlerin her birinin kendi alanında geliştiğini görüyoruz. Ama Jon’un durumu farklı. Jon onların lideri gibi görünüyor. Yani aynı ekibe ait üç insan ve ekibin alfası Jon Snow.

Ayrıca babalarına bakalım. Daenerys için Viserys abisini koydum babası yerine mahsus. Çünkü Daenrys’i diğerlerinden ayıran bir Viserys abisi var.

Jon Snow --> Rhaegar Targaryen: Aşırı yakışıklı bir adamdı. Onursuz bir davranışı yüzünden bir isyan sırasında teke tek dövüşte kaybederek öldü.
Daenerys Targaryen --> Viserys Targaryen: Tam bir sünepe, korkak, beceriksizdi. Onursuz, gurursuz biriydi. Hayatı boyunca kimseyle evlenmedi.
Tyrion Lannister --> Aerys II Targaryen: Bir deliydi. Sadist biriydi. Yakışıklı biriydi. Çabuk sinirlenirdi.

Bu bakımdan bakıncada bu üç karakterin babalarının tam zıttı olduğunu görüyoruz.
Mesela:
Jon çok yakışıklı biri değil. Babası onursuz bir davranış sonucu (Lyanna’nın kaçırılması) ölmüştü. Ama Jon tam bir onur abidesi. Jon babası gibi isyanlarla baş etmeye çalışmak yerine bizzat isyan çıkaran taraf konumunda. Aynı zamanda babası gibi isyan sonucu öldürülmek yerine bizzat isyanı kazanan ve lideri öldüren adam konumunda. Yani babasının zıttı.
Daenerys abisi Viserys gibi tam bir korkak ve beceriksiz liderlikten anlamayan biri olmak yerine tam bir ldier ve aklına koyduğunu yapan biri. Abisi hayatı boyunca hayal ettiği şeyleri yapma hayaliyle yaşadı ama Daenerys o şeyleri istediği gibi elde ediyor. Yani abisinin zıttı.
Tyrion’un babası Aerys II tam bir deliydi. Kendi kendine paronoyalarla boş kuruntularla uğraşırdı. Tyrion bu karakterin tam zıttı. Son derece aklı başında biri ve babası gibi kuruntularla uğraşmak yerine gerçekçi biri. Buna rağmen Tyrion’un tam aksine yakışıklı biriydi ve Tyrion’un tam aksine çabuk sinirlenirdi.

Bu açıdan bakılırsa Tyrion bir Targaryen olmalı ve ejderhanın üçüncü başı olmalı Ejderhalar da şöyle dağılmalı:
Jon, Rhaegal (Rhaegar Targaryen’den dolayı.)
Daenerys, Drogon (Khal Drogon’dan dolayı)
Tyrion, Viserion (Erkek kardeşi Viserys Targaryen’den dolayı.)

Ayrıca Viserys hayatı boyunca kimseyle evlenmedi ama Daenrys bir sürü insanla evlenmek zorunda kaldı.

Daenerys ne savaşmaktan ne ordu kontrol etmekten anlıyor.Kadın tek bir şey için her şeyi ve herkesi kullanıyor.

Demir Tahtı alıp babasının intikamını almak.

Bende onu söylemeye çalıştım orda ama tam olarak anlatamamışım herhalde. :slight_smile:

Jon’un onurlu duruşu ve askeri yeteneği onu yetiştiren gerçek babasından yani Ned Stark’tan kendisine geçen bir özellik.

Dany’nin egosu kardeşinden daha fazla. Ondan daha akıllı ama savaştan anlamıyor, kılıç bile tutamaz. Sadece ejderhaları var. Bir saldırı sırasında aklına gelen ilk şey yakıp yıkmak.

Tyrion bence tam bir Tywin 2.0. Çok daha insancıl, barış yanlısı biri. Cersei ve Jaime Tyrion’dan daha fazla Targaryen gibi sanki. :confused:

@Destina
Ben Dany’le ilgili şunu demek istedim aslında. Mesela Viserys kral olmak isterdi ama bu uğurda doğru düzgün hiç bir çalışması olmadı. Ne siyasetten ne dövüşmekten anlardı. Ama Dany öyle değil. Dany abisinin aksine aklına bir şey koyduğunda çeşitli akıl oyunlarıyla onu elde etmeyi çok iyi biliyor. Abisi gibi beceriksiz biri değil ve abisi aslında korkak biriydi. Dövüşmeyi bilmediğinden dolayı. Mesela Jorah üstüne gelince geri çekilirdi ama Dany öyle değil dediğin gibi ego sahibi biri.

Tyrion dediğin gibi zeka yönünden Twin 2.0 olabilir ama Tywin ailesi için hrşeyi yapabilecek biriydi mesela. Sırf Stark ve Tuly’ler çocuğunu esir aldı diye yüzlerce köylüye tecavüz ettirmiş katletmişti. Bunu Tyrion kesinlikle yapmaz. Bu yönden Tywin’den ayrılıyor.
Dediğin gibi Targaryen’ler genelde saldırgan insanlardı. Ateş ve Kan adamların mottosu. Ama Tyrion daha barışçıl tam zıttı yani Targaryen’lerin. Zira Aerys II insanları ateşle yakmaktan işkence etmekten zevk alan sonuçlarını düşünmeyen biriydi. Ama Tyrion bu karakterin tam zıttı.
Aerys II çok fazla zeki biri değildi ama Tyrion zeki biri. Tywin gibi.
Aerys II yakışıklı biriydi ama Tyrion değil. Böyle gidiyor.

Teorinin aksayan yerleri var tabi ama sonuçta tamamen zıt karakterler yapmak olmaz. Arada uyuştukları yerler olması lazım sonuçta.

Dizide ne halt ederler bilemiyorum ama kitapta bence Tyrion’un Tywin’in çocuğu olduğu çok net. Genna’nın sözlerinde görüyoruz, zeka ve yönetimlerindeki benzerlikleri görüyoruz. Bence tüm çocuklar Tywin’den ama eğer Aerys’ten olanlar varsa Cersei ve Jaime’dir. Ensest ilişkisi ve özellikle Cersei’nin buram buram Aerys kokmasından ötürü söylüyorum. Tyrion sadece ejderha hayalleri kuran bir çocuk bence, çok fazla gönderme var kitapta Tyrion ve ejderhalarla ilgili ama bu onun Dany’e olan yolunu gösteriyor da olabilir illa Targaryen olmak zorunda dğeil.

Dany nin Targeryan Soy adı başka vasfı yok.

@Oathkeeper ondan mı hiç bir şeyi yokken üç büyük şehrin kraliçesi, lekesizlerin efendisi ve dothrakların hükümdar khaleesisi oldu? Tmm Targaryen soyadı sayesinde adam yokluğundan Dorne ve Menzil’i ele geçirdi. Ama Daenerys sadece bir Targaryen değil.
O bir nevi savaş tanrıçası gibi. İstediği bir şeyi zorla veya rakiplerini öldürerek alıyor. Tek eksiği siyaset yapmakta zorlanıyor. O eksiği de Tyrion kapatıyor işte…

Tyrion’ın babası Aerys demeyeydin ciddiye alacaktım inan. Üstelik Tyrion Tywinle de zıt bir karaktere sahipken…

@“Kavalalı Prensi” Haklısın Targaryen soyadı ve ejderhaları var

Altın tahtın sahibi kraliçe Arianne tarafından kuzgunla gönderildi.

@GeneralSquirtle Tyrion’un Targ olma delillerini “kendimce” yazmaya karar verdim. Umarım foruma hayırlı olur :smiley:

1. si Tyrion, babası tarafından sürekli dışlanan biriydi. Tamam belki bu cüce olduğu için olabilir ama Lannister’lar birbirlerine değer verirler. Kendi oğluna sürekli köpek çekip ondan kurtulmak isteyecek bir Lannister bulmak gerçekten zordur. Ama Tywin sürekli, Tyrion’dan kurtulmak istiyordu.

2. si Tywin, kardeşi Kevan tarafından Joffrey’in KL’den çıkarılmasını teklif ettiğinde “Çocuk bir Lannister. Kesinlikle olmaz.” diye kükreyip teklifi reddetmişti. Ama Joffrey bir Lannister değildi. Sadece annesi Lannister’dı. Yani Tywin böyle biliyordu. Demek ki Tywin annesi Lannister olsada birine değer veriyor. Tyrion’u doğduğu gün öldürmeyi düşündüğünü söylemişti bir ara Tywin. Ama bunu yapamamış çünkü “Tyrion bir Lannister’mış”. Yani Joffrey’le uyuşuyor bu bakış açısı.

3.sü Tywin, Tyrion’u Kral’ın Eli ilan etti. Yani erkek kardeşi Kevan dururken nefret ettiği oğlu Tyrion’u Kral’ın Eli ilan etti. Üstelik bu normal bir zaman değildi. Başkent ele geçirilebilirdi. Ama o yine de kardeşi Kevan dururken Tyrion’u Kral’ın Eli ilan etti. Çünkü Tyrion, Aerys II’nin oğluydu ve damarlarında hükümdar kanı vardı.

4.sü Targaryen’ların geneli ejderha rüyaları görürler ve ejderhalara takıktırlar. Tyrion’da küçükken ejderha rüyaları görürdü ve 6x02’deydi sanırsam aylardır aç duran ejderhaların yanına geldi ejderhalar ona dokunmadı. Tamam belki anneleri gitti diye depresyonda olabilirler belki bu yüzden Tyrion’a zarar vermemişlerdir. Ama Tyrion’un ejderha rüyaları görmesi ve ejderhaların yok olduğunu küçükken öğrendiğinde ağlayacak kadar duygulanması da garip bir durum.

5.si Lannister’ların saçları aynı Cersei ve Jaime gibi altın sarısıdır. Ama Tyrion’un saçlarının yarısı Targaryen sarısına açık beyaz sarıya kaçıyor. Dizide bu durumu göstermediler.

6.sı Tywin, Tyrion’un kızı Shae ile birlikte oldu. Bence bu bildiğin intikam durumu. Aerys II karısıyla birlikte oldu ve ondan Tyrion’u peydahladı. Tyrion’da doğum sırasında karısını öldürdü. Yani Aerys II karısını dolaylı olarak öldürdü ve onla birlikte oldu. Tywin’de bu sayede fırsatını bulduğunda Aerys II’yi tahttan indirmek istedi ama oğlu Jaime tarafından öldürülünce istediği intikama kavuşamadı. Sonrada Tyrion biriyle evlenince o kızı bütün orduya tecavüz ettirdi ve ortadan kaybetti. İkinci fırsatı Shae ile bulunca da Shae aracılığıyla ondan intikam almaya yani Aerys II’den intikam almaya devam etti ve Tyrion’un ruhu duymazken Shae ile birlikte olmaya devam etti. Yani Aerys II’den dolaylı olarak her fırsatta intikam aldı. Bu arada ayrıca Tyrion’un ilk karısıyla hala Shae misali birlikte olmaya devam ediyor olabilirdi.

7.si Tywin, Tyrion’a “Sen benim oğlum değilsin.” dedi.

Tüm bunlara bakarsan Cersei ve Jaime için sadece ensest ilişkiye girmeleri Targ olma özelliklerini gösteriyor. Belki onlarda Aerys II nin piçleridirler ama ben zannetmiyorum. Öyle olsa Tywin onlara öyle ayrıcalıklı davranmazdı. Onları o kadar sevmezdi. Üstelik kızı Cersei’yi bir kralla evlendiricem diye kendini yiyip bitirmezdi. Üstelik Cersei ve Jaime doğunca çok mutlu olmuş bir adam Tyrion doğunca hayattan soğumuş buda ayrı bir özellik.

Tyrion targaryen değil apaçık lannister kitapta

Tyrion’un saçlarının yarısı Targ sarısı yarısı Lann sarısı. Gözlerinin birisi siyah diğeri yeşil. Yani Lannister görüntüsüne sahip oduğu pek söylenemez. Daha çok yarı Lann görüntüsüne sahip ve dikkat edersen saçlarının yarısı Targ sarısı. Bu da gerçekten garip bir durum…

Her kadının targaryen metresimi var ? Sürekli biri targaryen çıkacak teorileri.Targaryenlerin girmediği kapı kalmadı sanırım.

Vaktinde Rhaenys zamanında olması lazım bütün Targ piçleri toplanmaya başlamış. Ejderhalara binmeleri için. Aşırı derecede fazla piç bulunmuş o dönemde. Çoğu ejderhalara binicem derken ölmüş çok azı başarmış. Hatta biride bildiğin zenci bir kız.
Yani evet Targ’ların girmediği kapı yok. Tarih boyunca bu böyle… :smiley:

@“Kavalalı Prensi” Rhaenyra o sanırım. Ejderhaların Dansında elindeki ejderhaları da kullanabilmek için yapıyordu.

@Queen Arianne Ejderha tohumları. Şimdi hatrladım. Hatta siyah olan Daemon Targaryen’in metresi miydi sevgilisi miydi öyle bir şeydi zannedersem.
Daemon’da neymiş öyle ya… Adam yiğenlerine meylede meylede sonunda Targaryen soyunu devam ettirmiş.
Ama oğlu diye bildiğimiz soyun devam ettiği Viserys II gerçekten onun oğlumu tartışmalı. :smiley:

Malum karısı Rhaenyra Targaryen’in ilk kocası bir Velaryon ama ondan olan bütün çocukları kahverengi saçlı kahverengi gözlü. :smiley: Yada ona yakın bir görünüşe sahipler.
Biraz yaramaz bir kızmış. Baya bir yaramaz…

@“Kavalalı Prensi” aa deme öyle favori Targaryen’ım o benim.

@Queen Arianne hangisi Rhaenyra mı? Daemon mu?

Pardon tabi ki Rhaenyra’dan bahsediyorsun. :slight_smile:
Viserys II büyük ihtimal Daemon’dan ama. Çünkü daha evli değilken bile aşk yaşıyormuş onlar amca yiğen.
Velaryon kocası da kızlarla pek işi olmayan biriymiş. O da bir Strong olan Kral Muhafızından yapmış meşhur prens Velaryon’ları da. :smiley: O Velaryon’dan olan bütün çocuklarıda o Strong’dan zaten. Yani kız aşık olduğu kişiyi bırakmıyor.

Ama baya bir kişiye aşık olmuş zamanında. Baya bir yaramazmış burası da bir gerçek. En sonda amcası Daemon’da turgmuş. Şükür ki bu sayede Targaryen soyu devam etmiş. :smiley:

@“Kavalalı Prensi” Rhaenyra Targaryen tabiki de. Kendisi tahtın meşru kraliçesiydi ama sırf kız diye onu tahta çıkarmak istemediler. Aslında babası tarafından varis ilan edilen oydu. Kaçıncı Aegon (IV sanırım) bilmiyorum ama o tam bir gaspçıydı. Zaten genele bakılınca Rhaenyra kazandı. En son onun oğlu Aegon Ejderha Felaketi geçti.
Huzur içinde yat Rhaenyra.