Jon Kar

#1

JON KAR

Lakaplar:
Lord Kar
Taraf Değiştiren Karga
Winterfell’in Piçi
Duvar’ın Kara Piçi
Lord Karga
Unvan: Gece Nöbeti’nin Lord Kumandanı
Bağlılık: Gece Nöbeti, Stark Hanesi
Kültür: Kuzeyliler
Doğum: 283 A.K.Ç, bilinmiyor.

Kitaplar:
Taht Oyunları: (POV)
Kralların Çarpışması: (POV)
Kılıçların Fırtınası: (POV)
Kargalara Ziyafet: (Görünüyor)
Ejderhalarla Dans: (POV)
Canlandıran: Kit Harington

Jon Kar Lord Eddard Stark’ın piç oğludur. Annesinin kimliği ise tam bir spekülasyon kaynağıdır. Babasının ve yarı-kardeşlerinin yanında yetiştirilen Jon yetişkin bir adam olmaya yaklaştığı zaman Gece Nöbetçileri’ne katıldı. Çoğunlukla yanında kendi albino ulukurdu Hayalet yer alır. Taht Oyunları serisi başladığında, Jon on dört yaşındadır. Jon Kar karakteri serinin en önemli karakterlerinden biridir. Dizide Jon Kar karakterini İngiliz aktör Kit Harington canlandırmaktadır.

Karakter ve Görünüş:

Jon Kuzeyli geleneklerine göre ve bir Stark olarak yetiştirildi ve moral bozucu olaylarla karşılaştığında bile uymaya çalıştığı Starkların onur anlayışını taşımaktadır. Jon her zaman kendi durumuyla ilgili sorunlar yaşadı, ve aileye yabancılaştığını düşündüğü anda doğumuyla ilgili bilgilerin çok küçük bir önem taşıyacağı Gece Nöbetçileri’ne katılmaya karar verdi. Kararı ayrıca geride bıraktığı tüm bağları koparacağı anlamına da geliyordu. Bir süre bu durumu kaldırırken zorlandı ancak en sonunda bir “kara kardeş” in ne demek olduğunu anladı ve Gece Nöbetçileri’nde kendi rolünü tamamen kabul etti.

Ondört yaşında olmasına rağmen, Jon’un kendi kardeşlerinden daha fazla “Stark gibi” göründüğünü söylerler. Zayıf yapılıdır ve koyu kahverengi saçları ve gri gözleriyle uzun bir yüze sahiptir. Gece Nöbetçileri’ne katıldıktan sonra onların siyah kıyafetlerini giymeye başlar.

Yaşamı;

Jon Kar’ın ebeveynlerinin kimliği hala bilinmiyor. Jon’un Kralın Şehri’nin Yağmalanması olayına çok yakın bir tarihte doğduğu sanılıyor. Savaştan dönen Lord Eddard Stark Winterfell’e yanında yeni doğan bir bebekle gelmiş ve onu ailenin geri kalanıyla birlikte yetiştirmek için ısrar etmiştir.
Jon’un Robb adında ondan biraz büyük erkek kardeşi, Sansa ve Arya isminde iki küçük kız kardeşi, ve Bran ve Rickon adında iki küçük erkek kardeşi vardır. Jon’un varlığı Eddard ve eşi Catelyn arasında sürtüşmelere neden olmuş, Jon’u kocasının ona yapmış olduğu sadakatsizliğin bir hatırlatıcısı olarak görmüş olan Catelyn Jon’a karşı hep soğuk davranmıştır. Jon’un varlığı aynı zamanda Eddard’ın çocuklarına daha fazla yaklaşmasını ve Catelyn ile ilişkilerinin gerilmesini de sağlamıştır. Ancak Eddard Jon’a hiçbir zaman kendi çocuklarından daha farklı davranmamıştır ve Jon da başta Robb ve Arya olmak üzere kardeşleriyle de iyi anlaşmaktadır.

Yakınlardaki olaylar:

Taht Oyunları:

Jon babası, iki erkek kardeşi Robb ve Bran ve babasının himayesindeki Theon Greyjoy ile birlikte Gece Nöbetçileri’nden bir kaçağın idamında bulunmuştur. Winterfell’e geri dönüş sırasında Jon ve Robb ulukurt yavrularını bulurlar. Çocukların ölmemesini ve Stark çocuklarına götürülmelerini sağlayan Jon olmuştur. Sonradan farkedilen altıncı yavruyu da, beşinden farklı olmasına bağlayarak –bir albino yavruydu- kendisine almıştır.

Amcası Benjen’in bir ziyareti sırasında Jon’a onun gibi bir adamın Gece Nöbetçileri’nin ihtiyacı olabileceğini söylemesinin ardından, Gece Nöbetçileri’ne katılmıştır. Duvar’a yolculuğu sırasında ona Tyrion Lannister eşlik etmiştir, ve ortak noktaları asil ailelerinden dışlanmış iki kişi olmasıyla aralarında bir arkadaşlık oluşmuştur.

İlk zamanlarında Jon hiç arkadaş edinemedi ve hem insanlara biraz yüksekten bakması yüzünden, hem de onu geçmişinden dolayı başta kabul etmeyen yeni gelenler yüzünden insanlardan uzak durdu. Amcası Benjen bir birliği komuta ederek Sur’un dışına çıkınca, Jon kendisini daha da yalnız hissetti. Jon ve diğer yeni gelenler arasında bir kavga etmesiyle ve Donal Noye’un ona davranışlarını düzeltmekte yardımcı olmasıyla birlikte Jon doğal bir lider, akıl hocası ve çoğunluk yeni gelenle arkadaş oldu ve dövüş hocası Ser Alliser Thorne’un düşmanlığını kazandı. Jon ayrıca Samwell Tarly’i diğer yeni gelenlerden korumuştur.

Gece Nöbetçileri’ne yükseltildiği zaman, Jon kahyalar bölümüne verildi. Jon başta korucu olmak istediğinden dolayı bu durumun Alliser Thorne’un son bir çelmesi olduğunu düşünüp kızdı. Ancak sonraları, Samwell’in de yardımıyla, Jon kendi görevi olan Lord Kumandan Jeor Mormont’un kişisel kahyalığının aslında Mormont’un onu Lord Kumandan olarak yetiştirmek istemesi olduğunu anladı. Kara Kale’de bir “akgezen” saldırısında, Jon Mormont’un hayatını kurtarmış ve sağ elini ciddi biçimde yakmıştır. Mormont bu olaydan sonra ona Mormont Hanesinin Valyria çeliğinden dövülmüş kılıcını, Uzunpençe’yi verdi. Mormont kılıcın sapındaki ayı oymasını Jon’a uygun olması için Stark Hanesi’nin sembolü olan ulukurt oymasıyla değiştirdi.

Jon Nöbetçiler’in uygun bir adamı olmayı öğrenmesine rağmen, büyüdüğü ailesinden ayrılmakta hala zorluk çekmekteydi. Beş Kralın Savaşı patlak verdiğinde, Jon Nöbet’e verdiği yemin ve ailesi arasında kaldı. Ser Alliser Thorne babasının öldürülmesi ile ilgili Jon’a hakaret etmesinin ardından, Jon kendisini Thorne’a saldırdığı için hapiste buldu. Babasının idamının ardından,Nöbet’ten kaçmanın cezasının ölüm olduğunu bilmesine rağmen Jon önce Nöbet’ten kaçıp Robb’un ordusuna katılmak istedi.Ancak arkadaşları onu bu fikrinden vazgeçirdi.

Bir gün sonra Lord Kumandan Mormont Jon’u kaçmaya teşebbüsünden dolayı cezalandırdı ve Jon’un tümüyle Gece Nöbeti’ne hizmet etmeyi seçmesinin ardından Jon Mormont’un yaveri olarak Mormont’un yönettiği bir birlikle Kuzey’e yolculuğuna başladı.

Kralların Çarpışması:

Jon iki eldiven giymeye başladı, birisi sağ eli yandığı için, diğeri de tek eldiven giymek ona salakça geldiği için.
Jon Sur’un dışındaki Lanetli Orman’da içlerinde Benjen Stark’ın da bulunduğu birçok korucunun kaybolmasının ardından neler olup bittiğini araştırmak için yola çıkan bir birliğin parçasıdır. İlk İnsanlar’ın Yumruğu’na ulaştıklarında ise, Jon, ünlü Qhorin Yarımel’in başında bulunduğu üç öncü birliğe eşlik etmesi için seçildi.

Skirling Geçidi’nde Jon’un grubu bir yabani grubuyle karşılaştı ve iki grup birbirine saldırdı. Jon bir tanesini öldürdü, ancak saldıracağı diğer yabaninin bir kadın olduğunu anladı. Jon Ygritte ismindeki kızı öldürmek yerine esir olarak yanında tuttu. Qhorin Jon’a onu öldürmesi için emir verdiğinde, Jon gizlice Ygritte’in gitmesine izin verdi. Sonraları grup yabaniler tarafından takip edildi. Ele geçmelerinden önce, Qhorin Jon’a gizlice kendi planlarını yabanilere açıklamasını ve yabanilerin safına geçmesini emretmiştir. Ygritte de grubun bir parçasıdır ve Jon “Qhorin’in emriyle” Qhorin’i öldürdüğünde Jon’un “kargaları” terk ettiğine inanmıştır.

Kılıçların Fırtınası:

Jon Mance Rayder ile tanışır ve onu Gece Nöbeti’nden kesin olarak ayrıldığına ikna eder. Konuşmaları sırasında Jon Mance’ın planının Yedi Krallığı ele geçirmek olduğunu öğrenir. Bir süreliğine, Jon kendi yeminlerini bozar ve Ygritte’in sevgilisi olur ve ona ihanet etmekle Gece Nöbeti’nden ayrılmak arasında tereddüt eder. Jon Styr’in Sur’a tırmanıp Kara Kale’de kalan “iskeletor tayfa”yı kaçırma görevine katılır. Sur’a tırmandıktan sonra, terk edilmiş Kraliçetacı civarında Yaz’ın gruba saldırmasıyla Jon kaçma fırsatını bulur. Karışıklık sırasında Jon at üstünde kaçabilmiştir, ancak bacağına bir ok saplı halde.

Jon hayatta kalır ve Kara Kale’ye ulaşır. Kara Kale’de kardeşleri Bran ve Rickon’un Theon Greyjoy’un emriyle öldürüldüğünü öğrenir. Styr ve yağmacıları saldırınca, Jon Donal Noye’a “Kara Kale’nin Savunması”’nda yardımcı olur. Jon’un kollarında ölen Ygritte de içlerinde olarak, tüm saldıranlar öldürülmüştür. Jon bu olaydan sonra Ygritte için yas tutacaktır. Donal’ın da ölümünden sonra, Mance’ın bizzat yönettiği saldırıda Jon Sur’un savunmasını eline alır. Liderlik yeteneği sayesinde Jon yabanilerin ezici gücüne rağmen birkaç gün Sur’u savunmayı başarır. Ancak Alliser Thorne ve Janos Slynt’in Sur’a gelmesiyle Jon önceki kaçışından dolayı cezalandırılır ve Mance’a suikast düzenlemesi için zorlanır. Jon daha saldıramadan, Stannis Baratheon’un güçleri yabanilere karşı sürpriz bir saldırı yapar.

Jon’un Sur’u savunmada gösterdiği başarı ona popülarite kazandırır ve Jon hapisten salıverilir. Samwell Tarly’nin çabalarıyla, Jon Lord Kumandan mevkiisi için aday gösterilir. Stannis’in Jon’un onu kral olarak kabul etmesine karşılık onu Kışyarı Lordu Jon Stark yapma teklifine rağmen, Jon teklifi reddeder ve Gece Nöbeti’nin 998. Lord Kumandanı olur. Lord Kumandan olarak ilk hareketlerinden biri ise, Melisandre’nin Mance Rayder’ın çocuğunu kaçırıp onu başka bir bebekle hapsetmek istemesine engel olmak olmuştur.

[spoiler]Ejderhaların Dansı:

Yavaş yavaş Jon lider olarak gelişme gösterir. Donal Noye’un ölümüyle Jon Donal’ın odasına yerleşir. Jon’un Stannis’e yardımlarından dolayı verdiği Gecekalesi’nden gelen Stannis’in adamları çoğunlukta olmak üzere, Kara Kale sürekli bir taciz içindeydi.

Jon Stannis’in Gece Nöbeti’nin Gift’e çekilmesi talebine, Sur’un dışındaki 16 kalenin ve toprağın Gece Nöbeti’ne ait olduğu hakkındaki çıkışmasıyla cevap verdi. Kara Kale’nin yeni üstadı olması için, Jon Sam’i Gilly, Üstat Aemon ve Mance Rayder’ın bebeği ile birlikte Hisar’a gönderdi. Jon’un Aemon ve bebeği göndermesinin sebebi ise Melisandre’nin kendi büyüsü için onları kullanmasını istememesi idi.

Jon Sur’un üstündeki kalelerden birini tutması için Janos Slynt’e emir verdi. Slynt reddedince, Jon Slynt’i emre itaatsizlik ettiği gerekçesiyle kendisi idam etti.

Jon’un yabani Val’ı Tormund Giantsbane ile ilgilenmesi için göndermesi diğer komutanlarca hoş karşılanmadı. Bu durum ayrıca yabaniler ve Gece Nöbeti arasında kırılgan bir müttefiklik oluşturdu. Jon yabanileri Gift’e yerleştirdi ve onlara Sur’u korumaları emrini vererek ayrıca onlara Gece Nöbeti adına ele geçirilmemiş kaleleri ele geçirerek Ötekiler’den korumaları fırsatını tanıdı. Yabaniler Gift’e giderken, Melisandre Mance Rayder’ı alevler içinde bıraktı. Daha sonraları yanan adamın Mance değil, Melisandre’nin büyüsü altındaki Rattleshirt olduğu anlaşıldı. Mance Jon tarafından Ramsay Bolton’un elindeki kızkardeşi Arya Stark’ı kurtarması için gönderdi. Jon Arya’nın aslında Jeyne Poole olduğunu bilmiyordu.

Stannis Derinorman Kalesi’ne yürümek istediğinde, Jon ona kuzeyli dağ kabilelerinin yardımını almasını önerdi. Jon’un tavsiyesini takiben, Stannis kabilelerin bağlılığını kazandı ve gücünü arttırdı. Stannis Derinorman’ı aldığında ise Ramsay Bolton’un Arya Stark ile her an gerçekleşebilecek bir düğünle evlenmek istemesinin haberini aldı. Stannis Bolton’larla karşılaşmak için hemen düğünün yapılacağı Kışyarı’na yürüdü.

Melisandre Jon’a alevlerde ölmek üzere olan bir atın üstünde bir kızın Kara Kale’ye geldiğini söyledi. Jon bu kızın Bolton’lardan kaçan Arya olduğunu düşünmüş, ancak kız Alys Karstark çıkmıştı. Melisandre ayrıca ona onun karanlık hançerlerce çevrelendiğini söylemiş ancak Jon bunları ciddiye almamıştır.

Stannis’in Kışyarı’na gitmesinden haftalar sonra, Jon “Piç” lakaplı Ramsay Bolton’dan bir mektup alır. Mektupta Ramsay Stannis’i yendiğin ve Mance Rayder’ı ele geçirdiğini iddia eder. Ayrıca mektupta Ramsay eğer Gece Nöbeti kurtulmak istiyorsa Bolton Hanesi’ne bağlılık yemini etmesi gerektiğini belirtir. Jon bu mektuba karşılık Bolton’lar ile karşılaşmak için güneye geleceğini bildirmiştir. Jon Gece Nöbeti’ne onunla birlikte savaşması emrini vermemiştir. Aksine, hem Gece Nöbeti’ne hem de yabanilere kendisine katılmak isterler mi diye sormuştur. Jon’un kararı (ayrıca kendi yeminlerini bozması anlamına gelir) Nöbet’in üst komutasında büyük tartışma yaratmıştır. Bu tartışmanın sonunda Wun Wun’un Kral Dağı’ndan Sör Patryk’i öldürmesinin ardından Jon Bowen Marsh ve diğer kara kardeşlerce “ Nöbet için!” haykırışları altında bıçaklanmıştır. Jon’un bu saldırıdan kurtulup kurtulmadığı bilinmemekte.[/spoiler]

Ebeveynleri:

Lord Eddard Stark bu konuda çok az konuştuğundan dolayı, Jon Kar’ın ebeveynleri bir gizem olma durumunu sürdürmekte. Catelyn Eddard’a bu çocuğun annesinin Leydi Ashara Dayne olup olmadığın sorduğunda, Eddard cevap vermemiştir. Yıllar sonra Robert Baratheon bu sorunun cevabını aradığında, Eddard Kar’ın annesinin Wylla adında bir kadın olduğunu söylemiştir. Cersei Lannister Jon’un annesinin Leydi Dayne olduğuna inanmakla beraber Edric Dayne, Arya Stark’a kendisinin ve Jon Kar’ın Wylla tarafından emzirildiğini ve Jon ve kendisinin süt kardeşi olduklarını söylemiştir. Lord Godric Borrell’e göre, Eddard Stark Robert’ın İsyanı’nın başlarında Vadi’den Isırık’a geçerken onu götüren bir balıkçının kızı Kar’ı doğurmuştur.

Kitap serisinin hayranları bu konuda çok fazla tahmin yürütmüşlerdir, ancak bu tahminlerin en güçlüsü –ve en inandırıcısı- Jon Kar’ın Lyanna Stark ve Rhaegar Targaryen’in evladı olduğudur.

0 Likes

#2
  1. olcak 98. değil :slight_smile:
0 Likes

#3

Of, haklısın :smiley: İki kere basacağıma bir kere basmışım, düzelttim :smiley:

0 Likes

#4

Duymamış olayım bunu!!

0 Likes

#5

spoilerı okuyunca çok sevinmiştim
adam haklı

0 Likes

#6

adamlar yapmaları gerekeni yapmış ihanetin nedeni yoktur bedeli vardır !!!11!birr11bir!!!

0 Likes

#7

yediğim en güzel spoilerdi. janos u öldürdün ya jon kar artık rahat rahat ölebilirsin.

0 Likes

#8

kitabı okumadım fakat eğer melisandre oradaysa, jon’a bişe olmaz gibime geliyor

0 Likes

#9

Ramsay, Gece Nöbeti’ne karşı çıkmaya başlayınca güneye gitmeye karar verdi. Koca kitap boyunca "Arya"yı kurtaramam, edemem, ailemi geride bıraktım falan diye düşünüyor.

Lütfen bilip bilmeden konuşmayın.

0 Likes

#10

Ramsay Stannis’in ailesini ver sen ve kargalarınla aramızda sorun olmasın diyor Jon vermiyor olay orada kopuyor zaten.

0 Likes

#11

Verse daha mı iyi ?
Sizede bir şey beğendirilmiyor.

0 Likes

#12

Vermemesi lazım fakat Nöbeti güneye götürmeside hatalıdır.Görevinin meşruiyetini kaybettiriyor.

0 Likes

#13

@“Mimar Brandon Stark”

peki.

0 Likes

#14

Dizide rezil ediyorlar,piç ediyorlar.Beceriksiz ve ürkek bir şapsal gibi gösteriyorlar.Kitapta ise kendinden emin cesaretli bir gençtir.Karizması vardır.Serinin en delikanlı adamıdır.

0 Likes

#15

peki Jon olmasaydı nöbet diye bir şey olurmuydu adama tapmaları lazım :))

0 Likes

#16
0 Likes

#17

Yabanılların arasında kalmalıydı.İlerde büyük ihtimalle onların kralı bile olabilirdi.Ygritte hanımı eşi olarak alıp bir sürü oğul sahibi olurdu.Özgürlüğü bırakıp Surda bekçi olmaya seçti.Çok büyük hata yaptı.

0 Likes

#18

bence hiçbir şekilde hata yapmayan birisidir jon snow.

seçtiği bir yol var ve onun doğru olduğuna inanıyor.ve kısmen de doğru gözüküyor, aşağılanmalarla ve ezilmekle geçecek bir ömrü; yeteneklerini en iyi şekilde kullanabileceği ve daha önemlisi yepyeni bir kimlik kazanabileceği bir yere tercih edemezdi hiç kimse.

yabanıllara katılmak, onlarmış gibi durmak ve yeri geldiğinde onlara sırt çevirmek ciddi bir sınavdı ve kendisi, hiç beklemediğim bir şekilde profesyonelce davrandı.zayıflık göstermedi ve geri adım atmadı.yazar, çok ehemmiyetli davranıyor bu çocugu işlerken.umarım kötü bir son hazırlamaz jon için.

0 Likes

#19

Jon kilit karakter olmazsa olmazdır

0 Likes

#20

Bu olayda ölmez de grrm her türlü öldürecek Jon’u kaçarı yok :smiley:

0 Likes