Jon snow hakkında?


#1

biliyorsunuz jon snowun targaryen olduğunu ve isminide öğrendik ama anlamadığım nokta şurada Targaryen hanesinde doğanların(kral ve varisler) hep gümüş-altın yada platin saç özellikleri olmuş(rhaegar targaryen vb…) ama jon snow neden targaryen hanesinin hiç bir özelliğini taşımıyor ?(tip ve özellik olarak)


#2

Anne tarafından Stark genleri baskın çıkmıştır.Targaryenlar yüzyıllarca kızkardeşleriyle çiftleşerek saydığın özellikleri devam ettirdiler.Jon Viseys,Rhaegar ve Dany gibi safkan Targaryen değildir.

Jonda kılıç becerisi ve liderlik yeteneği dışında Rhaegar niteliği yok.Daha çok görünüşü ve karakteriyle dayısı Nede çok benzemektedir.


#3

Tip olarak benzemiyor evet. Ancak bu daha önce de yaşanmış bir durum Targaryen Hanesi’nde. Zamanında II. Daeron’un varisi Baelor ‘Kırıkmızrak’ Targaryen’ın saçları da siyahtı. Dolayısıyla bir Targaryen’ın saçlarının siyah olması anormal bir durum değil. Jonda da Stark kanı ağır basmış olabilir.


#4

Biyolojik olarak baskın gen muhabbeti diye bir şey var. Tohum ne kadar güçlü ise çocuk o kadar babaya benzer. Targlar sürekli iç içe evlendiği için zamanla kanları da zayıflıyor(her ne kadar aksi sebeple evlenmişlerse de) ve doğal olarak çocuğun anne tarafına çektiği anlar olabiliyor. Stark hanesi de 8 bin yıllık oldukça eski ve güçlü bir hane ve dolayısı ile güçlü kana sahip, anne kanı baskın çıkmış oğlanda.

Diziye bakarak yorum yapamayız(oyuncu seçimi yüzünden vs.) ama aslında kitapta Jon’un zarif yapıda olduğu belirtiliyor, zarif beden yapısı Targlara özeldir. Ayrıca bir bölümde devin biri Jon için "pembe yanaklı kız’ yorumunda bulundu yani güzelliğine bir vurgu aslında bu, bu da targ erkeklerinin özelliklerinden biri.

Aslında dizide de ÜZGÜN GÖZLERİ babasına çekmiş, babasının sürekli hüzünlü bakan gözleri olduğu vurgulanırdı.


#5

Targaryen-Targaryen evliligi olmadiginda çocuklar siyah veya kahverengi saçli da olabiliyorlar.
Mesela Rhaegar’in Elia’dan olan kizi Rhaenys tam bir Martell görünümündeydi ama yine Elia’dan olan oglu Aegon ise aksine gümüs saçliydi (gerçi bebekti henüz ama saçlarinin açik renkli oldugu bilgisi var).


#6

Stark genleri daha baskın olduğu için Stark genlerini almış Jon Snow