Jon Snow’un Dirilteceği Ejderler Hakkında(Kayıp Ejderler)

Öncelikle şunu söyleyim bu teori benim çok sıcak baktığım bir teori değildi. Zaten yeterince ejderha vardı ve Jon Snow Rheagal’ı sürecekti. O meşhur taştan ejderha meselesi sadece bir metafordan ya da benzeri bir şeyden ibaretti.

Ancak sonrasında gördüğüm bazı şeyler biraz farklı şekillerde düşünmeme sebep oldu.

Öncelikle serideki belki de en önemli kehanet olan Daenerys kehanetlerini bir inceleyelim

üç ateş yakmalısın… biri hayat için, biri ölüm için, biri aşk için
üç at sürmelisin… biri yatağa, biri azaba, biri aşka”
üç ihanet göreceksin… biri kanda, biri altında, biri aşkta

Erimiş altın, yanaklarından süzülüp ağzını doldururken çığlık attı Viserys. Bakır tenli, uzun boylu, altın-gümüş saçlı bir lord, arkasındaki şehir alevler içinde yanarken aygırlı sancağının altında durdu. Genç bir prens ölürken, kan damlalarına benzeyen yakutlar döküldü göğsünden. Prens dizlerinin üstüne düşüp suya gömülürken son nefesiyle bir kadının adını fısıldadı.
…ejderhaların anası… ölümün kızı…

Günbatımı gibi parlayan kırmızı bir kılıç; mavi gözlü, gölgesiz bir kralın elinde havaya kalktı. Neşeli çığlıklar atan bir kalabalığın arasından ejderhalı bir sancak yükseldi. Dumanlı bir kulenin tepesinden alevler soluyan taştan bir canavar havalandı.
…ejderhaların anası… yalanların katili…

Gümüş atı çimenlerde koşarak bir yıldız denizinin altındaki dereye gitti. Ölü yüzündeki gözleri pırıldayan, gri dudakları hüzünle gülümseyen bir ceset, bir gemimin pruvasında duruyordu. Buzdan bir duvarın üstündeki çatlakta mavi bir çiçek büyüdü ve havayı tatlı kokularla doldurdu.
…ejderhaların anası… alevlerin gelini…

Öncelikle bu kehanetleri ele alırken yapılan temel bir hata var, bu ise kehanetlerin temel örgüsünü görmezden gelmek. Yani başta 3 ateş, 3 at ve 3 ihanetten bahsediyor. Dany anlamayınca ona açıklayalım diyorlar ve bu ikinci vizyon grubu geliyor. 3 vizyon grubu var ve hepsinde 3 görü var. Yani toplamda 9 tane. Bu görüler ise Dany’nin karşı karşıya kalacağı ihanet, at ve ateşin açıklaması. Tabi bunların hepsinin neye işaret ettiğini anlamak zor çünkü yazılmamış 2 kitap var ve bazıları hiç gerçekleşmedi. Ama ben konuyla ilgili olarak son görü olan buzlu duvarda büyüyen mavi çiçek görseline odaklanmak istiyorum. Bu görsel çok büyük ihtimalle Jon Snow ile ilgili. Gerek annesinin en sevdiği çiçek olan ve Rheagar’ın annesine vererek gerginliği başlattığı mavi çiçek ile sembolize edilmesi, gerek buzlu bir duvar içermesi buna kanıt. Peki Jon Snow’a denk gelen görü hangisi?

Aşk için olan ihanet.

Şimdi ihanet nedir ona fazla takılmak istemiyorum, ama buradaki asıl konu aşk ile ilgili olması. Ancak bu aşk meselesi sadece bu 9. ve son görü için geçerli değil. 6. ve 3. görü içinde geçerli. Dany’nin hayatında pek çok erkek oldu. Ancak bunlardan kaç tanesine gerçek anlamda aşık olduğu tartışmalı olduğu gibi o görülerle bir ilgisini sezemiyorum. Ayrıca 3. görü direkt olarak Rheagar ile ilgili. Jon ile alakalı çok önemli bir kırılma noktasını gösteriyor. Jon’un bir prens olarak büyümesi yerine bir piç olarak büyümesini sağlayan bir kırılma noktası. Yani ilki ve üçüncüsü Jon ile ilgili. Ana tema aşk. Buradan yola çıkarsak ana teması aşk olan 6. görünün de Jon ile ilgili olmaması için hiçbir sebep yok.

1. görü neydi bir hafıza tazeleyelim

Dumanlı bir kulenin tepesinden alevler soluyan taştan bir canavar havalandı

Yani şu Melisandre’nin devamlı olarak bahsettiği taştan ejderler meselesi. Melisandre fazla güvenilir bir insan değil ama şunu unutmayın Melisandre yanlış görü gören birisi değil, Melisandre yanlış yorumlayan birisi ve bu taştan ejder meselesi Melisandre’nin fazlasıyla ısrarlı olduğu bir alan.

Bir diğer mesele bu görülerin sonrasında Daenerys hakkında yalanların katili deniliyor, peki diğer görüler neydi?

Günbatımı gibi parlayan kırmızı bir kılıç; mavi gözlü, gölgesiz bir kralın elinde havaya kalktı. Neşeli çığlıklar atan bir kalabalığın arasından ejderhalı bir sancak yükseldi.

Bunların ilki Stannis Baratheon’u temsil ederken ikincisi muhtemelen Faegon’u temsil ediyor. Birincisi olmadığı halde Azor Ahai olduğunu iddia ederken ikincisi ise muhtemelen Mummer’s Dragon. Buradan anlaşılan şey Daenerys’in yalana dayanan bu olayların bitişinde çok önemli bir rol oynayacağı. İlk ikisini anlamak mümkün. Ancak üçüncüsü? Ben bunu ilk başta R’hollor fanatiklerinin ideolojisini çökertmesi olarak yorumlamıştım. Ama şuanda pek bu şekilde düşünmüyorum. Çünkü taştan ejderha meselesi o kadar da fazla dinin temel direği sayılmaz, bunu bu kadar dile getiren Melisandre sadece ve onun tezinin çökmesine zaten Stannis ile yer verildi gerektiği kadar. Bu iki vizyonun ikisi de bir Melis için fazla değil mi ya da bir R’hollor için?

İşte ben bu noktada üçüncünün Jon’un yalanlara dayanan kimliğinin çözüme ulaşması olarak yorumluyorum. Çünkü Targaryenle hiçbir ilgisi olmayan şahsın kimliğini ispat etmesi çok zor. Kaç kişi şahitlik ederse etsin fazla kabul görmeyecektir. Bu yüzden Jon’un ejder sürmesi hatta ejder diriltmesi işin kilit noktası olacak bu noktada Daenerys ise son şüphelerin bertaraf edilmesi konusundan çok önemli bir rol oynayacak ve hatta sadece diyar için değil, Jon’un da kendisini kabul etmesini sağlayacaktır. Dany nasıl öğrenir? Eh Asshai’de öğreneceği gerçeklerden biri de budur belki?

Diğer mesele ise

Batıdiyar’ın Ortak Dil’ini kullanarak, “Ejderhalar,” dedi Moqorro. Ortak Dil’i neredeyse aksansız bir şekilde, çok iyi konuşuyordu. Yüksek rahip Benerro tarafından R’hllor’un inancını Daenerys Targaryen’a götürmek üzere seçilmesinin sebebi buydu şüphesiz. “Yaşlı ve genç, gerçek ve sahte, parlak ve karanlık ejderhalar. Ve sen. Bütün bunların ortasında hırlayan, büyük gölgeli küçük bir adam.”

Şimdi buradan anlıyoruz ki zaten kesinlikle 6 tane ejderimiz var. Ha bunlar ejder sürer mi? Sürmez mi evet belirsiz. Ancak seride buzu temsil eden aile olan Starkların da tam olarak 6 tane ulu kurda sahip olduklarını hatırlamak gerekir. Her ne kadar hepsinin sonu iyi olmasa da…

Her neyse şimdi konunun asıl tarafı şu, Jon gerçekten ejder diriltecek olursa bunlar neye benzeyecek? Hangileri olacak bu ejderhalar?

Ejderhaların dansından sonra 4 tane ejderha hayatta kalıyor. Ancak bu ejderhalardan bazılarının akıbetine dair bilgi yok. Bu bazıları kaç tane? Evet bildiniz 3 tane. Bunların arasından sheepstealer ve cannibal tamamen gizemli biçimde kaybolurken silverwing’in en son Yüksekbahçe taraflarındaki kızıl gölde in yaptığı söyleniyor ve sonrasına dair hiçbir bilgi yok. Akıbeti belirsiz bu 3 ejderhanın bir ihtimal Jon’un taştan uyandıracağı ejderhalar olabileceği düşüncesindeyim. Ejderhaların tamamen yok olduğu ejderhaların dansı ve ejderhalar dahil büyünün dirildiği Robert İsyanı süreciyle ilgili olarak ortak bir nokta var, yüzler adası.

Dans sırasında Rheanyrea tarafında savaşan piçlerin ikisi ihanet ediyor. Bunun üzerine piçler hakkındaki olumsuz görüşler tavan yapıyor. Bunun üzerine başka bir piç olan Addam Valeryon’un tutuklanması yönünde karar kılınıyor. Addam ise ejderhasıyla kaçıyor. Ancak bu süreçte bir rivayete göre yüzler adasına geliyor. Orada yeşil adamlardan tavsiye aldıktan sonra piçlerin bozduğu işleri düzeltmeye karar veriyor ve piçlerin olduğu meydana gelerek savaşın gidişatını değiştiriyor. Savaş sonu kendisi sağ çıkmıyor ama diğer piçlerin de ölmesini sağlıyor. Savaş bittikten sonra ise sağ kalan ejderhaların üçü gizemli biçimde yok olduğu gibi bir daha asla ejderhalar ortaya çıkmıyor. Bakın mesele ejderlerin soyunun tükenmesi ve ejder yumurtası bulunmaması olayı değil, halihazırda onlarca ejder yumurtası var zaten, sağ kalanlar da var. Ama bunlar yok oluyor ve ejderha yumurtaları ise asla çatlamıyor.

Yıllar sonra ise Harrenhal turnuvasıyla başlayan ilginç bir süreci görüyoruz. Lyanna ve Rhaeger’ın karşılaştığı o turnuvanın geçtiği sene çok ilginç olaylar oluyor.

Kral ormanı kardeşliği arz-ı endam ediyor.

Tam bahar gelmişken tekrar kış geliyor ve yalancı bahar yılı olarak adlandırılıyor(ben bunu o sene için mevsimin normale dönmesi olarak yorumluyorum)

Kanayan yıldız görünüyor

Sonrasında ise Akgezenlerin ve Ejderlerin ortaya çıktığı ilginç süreç başlıyor. Büyünün başladığı ve büyünün bittiği süreçlerin arkasındaki ortak nokta ise yüzler ağacı. Süreç Howland Reed’in yüzler adasını ziyaret etmesi ve yeşil adamları aramasından sonra gerçekleşiyor.

Şimdi yüzler adasının nasıl bir etkisi var? Bunu gerçekten bilmiyorum. Belki de sadece bir tesadüf. Ancak gene de bir zamanlar büyü tamamen bitmişken bir şeylerin büyüyü tamamen tekrar ortaya çıkardığını ifade edebiliriz. Bu durumda yıllar önce kaybolmuş olan ejderler aslında sadece taşlaşmış olabilir ve bunu uyandıracak olan kişi Jon olabilir. Ayrıca ejderlerin geçmişteki halinden yola çıkarak kaderlerini tahmin edebiliriz. Ben burada son kısım hakkında tahmin yapmayacağım. Sadece bu kayıp ejderlerden biraz bahsedeceğim

Cannibal: Tamamen yabani ve kimse tarafından evcilleştirilememiş bir ejderha. Bu ejderha’ya Cannibal lakabının takılmasının sebebi Ejderha yemesi. Ejderha tercihi ise sadece yaşayanlarla sınırlı değil. Benim kişisel tahminim bu özelliğinden yola çıkarak bu ejderhanın devasa boyutlarda olduğu yönünde ve bilinen 25 civarı ejderha arasından tek evcilleştirilemeyen. Dragonstone civarında takılırken savaş sonu gizemli biçimde kayboluyor.

SheepStealer: Cannibal gibi yabani bir ejderha. Nice insan evcilleştirmeye çalışırken helak oluyor. Ancak sonunda muhtemelen bir Valyria piçi olan ve aşırı esmer olarak tasvir edilen Nettles, ona sürekli koyun eti getirerek kendisine alışmasını sağlıyor ve sonunda evcilleştiriyor. Nettles zamanla Daemon ile duygusal bir ilişkiye giriyor. Ancak bu durum Daemon’un karısı ve yeğeni Rheanyrea’nın kulağına gidince Rheanyrea Nettles’ın öldürülmesini emrediyor. Ölüm emri geldiği sırada ise Daemon ve Nettles Bakirehavuzundalar. Ancak Bakirehavuzu lordu mektubu açmamış gibi yapıyor ve maester’ı aracılığıyla gizlice Daemon’a bildiriyor. Daemon Nettles’ın uzaklaşmasını sağlıyor. Ejderhasıyla uzaklara giden Nettles bir daha asla görülmüyor. Ayrıca Aemond ile kıyasıya savaşan Nettles’ın sevgilisi olan Daemon da bu savaştan sonra asla görülmüyor. Gerçi savaş iki ejderin çok yükseğe çıkması ve Daemon ejderinden diğer ejdere atlayıp Dark Sister’ı Aemond’a sokması şeklinde son buluyor ve olaydan sonra iki ejder çok sert biçimde çakılıyorlar. O yükseklikten düşen herhangibir bir şeyin asla hayatta kalamayacağı söyleniyor ancak Aemond’un cesedinin bulunmasına rağmen asla Daemon’un cesei bulunamıyor. Daemon’n düştüğü yerde Harrenhal bölgesi malum ve Daemon’un Nettles ile uzaklara kaçtığı söyleniyor ama bu bilginin ağlak ozanların uydurması olması yüksek ihtimal.

Silwerwing: Aslında başlarda Alysannia Targaryen’in ejderidir. Dans sırasında bir piç olan Ulf the sot’a verilir. Ayrıca Alysannia Targaryen’,n kocası olan kral Jaeheryns’in ejderhası olan Vermithor ise Ulf the Hammer’a verilmiştir ki kendisi diğer Ulf’un yoldaşıdır. Aynı zamanda Alysannia ve Jaeheryns çok iyi bir karı koca olmalarıyla ünlülerdir ve Vermithor ile Silverwing de birbirine yakınlardır. Ancak savaşlarda bu ikisi taraf değiştirerek ihanet ederler. Hatta biri demir tahtta oturmak isteyecek kadar gaza gelir. Sonuç olarak iki hain de ölür. Vermithor ölür ve Silverwing ise Vermithor’un acısından Reach’deki kızıl göle çekilerek burada bir in yapar ve gerisi hakkında bilgi yoktur.

Ek: Jon Snow Ejder diriltse bile bu muhtemelen Daenerys Targaryen’den farklı biçimde meydana gelecektir. Yani Daenerys gibi bir ebeveyn ilişkisi kuracağını zannetmiyorum. Çünkü Jon’un kişiliğinde ejderhalara asla bir gönderme yok ve bu sadece Martin’in bazı şeyleri gizlemek istemesiyle açıklanamaz. Muhtemelen yaptığı şeyle birtakım Ejderhalar başıboş kalacaktır.

Tüm o görüler Ölümsüzlerin karmasik sözleri üzerine Dany’nin anlamak için yardim istemesi sonucu geldigi için, elbette bir baglanti var aralarinda. Ama belli bir sira seklinde bakmak ne kadar dogru olur bilemiyorum. Mantikli sonuçlar elde ettigimiz kadar, anlamsiz sonuçlar da elde ediyoruz.
Ölümsüzlerin amacinin Dany’nin aklini daha da karistirmak ve bu sayede onu yanlarinda tutmak oldugunu da unutmamak gerek. Her seyi karman çorman bir sekilde isaret etmis olma ihtimalleri de var.
Birde her üç görüden sonra söylenen çok önemli sözler var; “Ölümün Kizi”, “Yalanlarin Katili”, “Alevlerin Gelini”. Yani belli kategorilere ayrilmis bu görüler, paket olarak görmek lazim. Üç ates, üç at, üç ihanet’e paket halinde uydurmak gerekiyor gibi görünüyor aslinda, tek tek uydurmaya kalksak, bu sefer görülerin sonunda söylenen o sözler illa bir noktada anlamsizlasir. Kategorilerdeki ana temalardan da çikmamak lazim.

Simdi 3. ve 9. görü bize Jon’u çagristiriyor, hele ki 9.görü, o çagristirmanin da ötesinde.
Ve burada yola çikarak 6.görüde de Jon’dan izler aramani anliyorum, yani buradaki mantigi anliyorum. Birde nihayetinde hepsini ask ile ilgili kisimlara bagliyorsun, bu da güzel, bakis açina uygun.
Tabi ben burada bunu yapiyorsak, diger görüler için de ayni matematigi uygulamamiz gerektigini düsünüyorum. Ve o zaman da mantikli sonuçlar elde edebiliyor muyuz? Bu matematik diger görülerde de ise yariyor mu? Yaramasi gerek, olmuyorsa Jon üzerinden elde ettigimi sonuç da sallantida olur.
Ama bunlari bir kenara birakirsak, dogruya dogru, sundugun fikir çok ilgimi çekti. Tabi ben bir ejderha diriltme olayi beklemiyorum, o ayri. Görüde tastan (uykuda, hareketsiz, donuk diyelim) bir ejderhanin havalandigini görüyor Daenerys. Yani bu, Jon’un kimliginin (“ejderha”) açiga çikmasinin metaforik bir anlatimi olabilir basitçe. Hele birde “Yalanlarin katili” ekini göz önüne aldigimizda, bu daha da olasi görünüyor. Sen de zaten konuya bu bakis açisiyla girmissin.

Ben Dany’nin Asshai’ye gidecegini sanmiyorum. Ne ara gidecek zaten? Bu saatten sonra bir yere gidecekse, bati’ya gitsin, daha fazla dogu’ya degil :smile:
Bunun disinda, Quaithe’nin bahsettigi o Asshai’deki gerçeklerin Jon’un gerçek kimligi gibi gerçekler oldugunu da sanmiyorum.

Nasil kesinlikle 6 oluyor?
Dany için mesela hem “genç ejderha”, hemde “gerçek ejderha” diyebilriz tereddütsüz.
Jon da hem genç, hem gerçektir kesinlikle.
Aegon da gençtir, ama sahtedir (büyük ihtimalle).

Moqorro orada ortaya karisik söylüyor iste :smile:
1 yasli, 1 genç, 1 gerçek, 1 sahte, 1 parlak ve 1 karanlik ejderha var anlamina gelmiyor bu.

Nasil ve neden taslasmis olabilirler peki?

Gizemli bir biçimde yok olmuyorlar aslinda. Bunu sadece Cannibal için söyleyebiliriz ve onda da farklilik vardi zaten. Yabani bir ejderhaydi, isminin hakkini da veriyordu (yeni dogmus veya ölü ejderha ile besleniyormus). Kimse onun sürücüsü olamamis. Savastan sonra nereye gittigi, ne yaptigi bilinmeyen tek ejderha o.

Silverwing savastan sonra vahsilesmis, insanlarin ona yaklasmasina izin vermemis ve sonunda Westeros’un güneyinde bir adaya gitmis.

Sheepstealer ise sürücüsü Nettles ile birlikte, Rhaenyra Nettles’i “hain” ilan ettikten sonra, kaçmislar. Hatta baktim simdi, en son sabahin sisleri arasinda Yengeç Koyu üzerinde uçarken görünmüsler.

(Simdi gördüm, sen de altta bunlardan bahsetmissin tek tek. Yani gerçekten, Cannibal disinda, digerleri için gizemli bir sekilde yok olduklarini söyleyemeyiz)

Bunlarin disinda, Yüzler Adasi ile ilgili baglantilari çözemedim. Sen de zaten oradakilerin bu olaya nasil etkileri oldugunu bilmedigini söylüyorsun.

Birde Harrenhal turnuvasi ile baslayan süreçte ilginç olaylar yasandigini söylemissin ama yazdigin olaylarin öyle çok ilginç bir yani da yok bence. Hele ki su anki konumuza göre.

Özetle…
Dany’ye gösterilen, dumanli bir kulenin tepesinden havalanan ejderha görüsünü Jon’a baglaman güzeldi, yani en azindan gerçek kimliginin açiga çikmasina genel olarak. Bu fikri gerçekten begendim, mantikli da geldi. O kisim zaten hep kafami karistiriyordu, Melisandre’i çagristiriyordu ama genel olarak biraz basit kaçiyordu.
Ama buradan yola çikip konuyu Ejderhalarin Dansi savasindan sag kurtulan ejderhalara baglaman, onlarin taslasmis olabilecegi ve Jon’un onlari diriltecegini söylemen… Bu pek aklima yatmadi benim, hatta hiç yatmadi.
Keske olayi “Bu görü Jon ile, ve onun gerçek kimliginin açiga çikmasi ile ilgili” deyip orada biraksaydin :grin: Ejderha diriltme, birde bu ejderhalarin çok eskiden yasamis ama simdi taslasmis ejderhalar olacagi fikri biraz uçuk geldi bana.

güzel ve değişik bir bakış olmuş teşekkürler
2 noktada birşeyler demek istiyorum
Dany nin görüleri yanılmıyorsam 2. kitapta Mel le(yoğun olarak ) ise 3. kitapta karşılaşıyoruz acaba diyorum. Martin bu kehanetlerin yanlış yorumlanmasından mı Mel i bu şekilde görüyor ama yanlış yorumlayan bir karakter olarakta önümüze koydu
2. nokta senin bahsettiğin ateş ejderhaları Taşlaşmış ejderhalar onlar olabilir evet ama ben buz ve Deniz ejderhaları görmeyide bekliyorum biliyorsun
bazı noktalar onada işaret olabilir
ama bu kehanetlerin tamamı ile Dany yi işaret ettiğine bende katılmıyorum

Şimdi şöyle bir durum var, burada yazılmamış iki tane kitap var. Yazılmamış iki kitap olduğu ejderhanın 3. başının kim olacağına dair güçlü bir mutakabat bile yok. Daha pek çok yaşanmamış olay var. Dolayısıyla bence matematiği diğerlerine uyguladıktan sonra bulunan sonuçtan tatmin olmayıp teorinin üstünü çizmek biraz acımasızca bir yaklaşım olur :grin:. Çünkü nasıl yorumlarsak yorumlayalım fazla afaki olacak ve fazla zorlama gibi duracak. Ama 3. ve 9. görü arasında ortak bir nokta olduğu gibi 1. ve 7. görü arasında da bir bağlantı var, Viserys’in yakılması Dany ve Viserys üzerinde dönen komploda bir kırılma noktası. Ayrıca Dany’nin evlendirilmesi de önemli olan başka bir nokta. Evlendirmeye dek gören görüde sözü edilen ihanet kandaki ihanet. Yani muhtemelen Blackfyre komplosu. Peki Stannis ile Blackfyre’ın ne alakası var? Melisandre çok gizemli bir kadın, Essos daha da gizemli. Melisandre belli amaçları kolaylaştırmak için özellikle yanlış yönlendirilmiş olabilir, Stannis’in gerçeği keşfetmesindeki anahtar nokta Varys olabilir bilemeyiz. Ama her şeyin Blackfyre’a bağlandığı bir olay örgüsü fena olmazdı.

Bence bir metafor olmak için fazla ağırlığa sahip bir görü. Taştan ejderha sadece Jon’un gerçek kimliği mi? Bana fazlası olabilir gibi geliyor. Çünkü bu taştan ejderha meselesi ciddi ritüeller barındıran ve fazlasıyla dile getirilen bir kehanet. Şimdi biz bunu sadece Jon’un kendi benliğinin farkına varması olarak yorumlarsak bu her bilimsel gelişmeye e Kuran’da yazıyor bunlar diye açıklama getiren Hocaefendiler gibi yapmış oluruz bence :grin:

Asshai meselesine fazla takılmayın. Daenerys görüler konusunda fazla sıkıntı yaşayan birisi değil

Gruplandırmayı neye göre yapıyoruz? Dany diyelim gerçek ve genç, yaşlı olanı nereye koyduk? Ayrıca sizin dediğiniz gibi bu 3 özellikten bazılarını birden fazla kez kullandık diyelim parlak, yaşlı ve karanlık nereye gitti? Bu tür görülerde söylenen şeyler belli bir mantığa göre sıralanır. Mesela siz eğer iki ejderden bahsedildiğini ve soldaki 3’ünün birini, sağdaki 3’ünün öbürünü kast ettiğini söyleseydiniz veya 3 ejderden bahsedilip her bir ikili grubun birini kapsadığını söyleseydiniz olabilirdi. Ama ikisi de mümkün değil ve kafamıza göre rastgele özellik alıp bazılarını birden fazla kullanmak bence oyunbozanlık :smile:.

Bilmiyorum taşlaşma biraz metaforik de olabilir, uykuya yatmış tarzı.

Akıbetlerine dair bilgi yok ama bu da gizemli bir şekilde yok olma cümlesine girer bence. Ha bir kızla uzaklaştıktan sonra haber alınamamış ha kendi kendine uzaklaştıktan sonra bence fark etmiyor.

Dany’nin görülerinin hepsinin tamamen Dany ile alakalı olduğu iddia edilmiypor zaten anlamadım

hayır anlatamadım yorumların % 60 65 i Dany ye göre yorumlanıyor belki daha çoğu bence bu oran daha az demek istedim

Yani şimdi genel olarak iddian tam olarak ne? Jon’un uyandıracağı ejderhalar bu kayıp ejderhalar mı? Şu an kafam çok yerinde olmadığı için odaklanamadım anlatmak istediğin şeye. :stuck_out_tongue:

Evet aynen iddia o. Ayrıca bu ejderlerin geçmişlerinden yola çıkarak gelecekte nasıl ve kimler tarafından kullanılacak bunu irdeleyebiliriz bence.

@Starkgaryen

Şimdi aklıma geldi de, seride ejder rüyaları diye bir kavram var. Bu ejder rüyası olayı Dunk ve Egg serisinde sıkça görülüyor. Yani bir Targaryen’i metafor olarak bizzat ejder olarak görmek ile ilgili. Mesela Hedge Knight’ta Egg’in abisi Dunk’un üzerine ölü ejder düşeceğini görüyor sonra turnuva sonrası Baelor Targaryen Dunk’un üstüne düşüyor vs vs.

Burada taştan ejderha Jon Snow’un bizzat kendisidir belki de senin iddia ettiğin gibi. Melisandre’nin gerçekten de Rivers ile Sheera’nın kızı olduğu teorisi doğruysa(suyunu çıkartmayalım tadında yaklaştığım bir teori ama sağlam dayanaklara sahip) ejder rüyası görmüş olabilir. Stannis’i de Jon Snow uyanırken onun yakınında görmüştür ve bu sayede görüyü yanlış yorumlayıp Stannis’i Azor Ahai olduğu düşüncesine katılmıştır.

Teorinin en büyük dayanaklarından biri çöp oldu ama gene de büyük resmi gördüğümü düşünüyorum sonundas sadasd

Evet, yedim içtim ve geldim. Başlayalım. :stuck_out_tongue:

Bu bahsi geçen ejderhalara hiç odaklanmamıştım, ilginç aslında. Gerçi bir ara Ejderhaların Dansın’da piçlerin yürüttüğü ejderhalara neler olduğunu merak edip sormuştum kendi kendime ama üstünde çok düşünmedim. Hala hayatta olsa Essos’ta gören olmaz mı? Öldü desek, kolay değil öldürülmeleri ve kendi kendilerine ölmeleri, yani çok yaşlı olmaları lazım. Saklanıyorlar mı? Ejderha yahu bu, nasıl saklayacaksın? Gölge Topraklarda desek, orada canlı yaşamıyor; yemeleri içmeleri gerek ki yine görünmeme olasılığı yok. Taşa dönüşmüş olabilirler mi bir şekilde vs.? Belki.

Şimdi sen taştan ejderha motifinin de mecaz olabileceğini mi düşünüyordun? Kehanetler mecazlar üzerine kurulu olduğu için belki haklı olabilirsin ama tuz ve duman meselesi gibi öyle ya da böyle bir yerden gene ilişkili olması gerekiyor bence.

Yani tuz; denizin tuzu olabilir, bildiğimiz tuz olabilir, tuz kayalar olabilir, gözyaşı olabilir… Duman ise ateş dumanı olabilir yahut soğuğun dumanı olabilir yahut çok devasa bir yaratığın ağzından çıkan bir duman olabilir. Yani ama illa ki tuz ve duman ile ilgili bir şey göreceğiz ama o tuz ve duman nereden çıkacak, emin olamıyoruz.

Aynı mantıkla taşlaşmış ejderhalar da aynı bence. Fosilleşmiş yumurtadan çıkan ejderhalar… heykele dönüşmüş ejderhalar… Valirya Kıyametinde lavlarla kaplanarak bir nevi lav heykele dönüşmüş ejderhalar… Ben hep 2. seçeneği beğenmişimdir; Ejderha Kayasındaki ejderhaların uyandığını görmek isterdim. 3. de güzel olur da kim gidecek oraya. :smiley:

Diğer yandan TAŞ EJDERHA-JON SNOW… kısmı… Taş kısmı işte işi bana göre bozuyor, taşı simgeleyecek ne var ki Jon’da taşlaşmış ejderha olarak görelim. Hem bunu AA niye uyandırsın? AA ile ilgili bir kehanet ve Mel’in kendi görüsü değil, Ashai kitaplarında yazıyor bunlar.

Aslında ölmüş olabilirler aradan 170 yıl geçmiş bu ejderha için bile çok süre ve 170 yaşından da fazlalar bu ejderhalar.

Bilemiyorum bir an mantıklı geldi. Doğrusu hep şunu merak ettim neden Melisandre Stannis’in Azor Ahai olduğunu düşünsün? Aslında bu açıklama meseleyi kendi içinde epey tutarlı hale getiriyor.

Aslında şunu merak ettim hep Manderly donanmasının işlevi acaba ne olacak? Konum olarak Dragonstone’u almaya uygun ve en son Cersei’nin amiral atadığı adamın gemileri alıp kaçmasından ve Redwyne donanmasının Greyjoylarla savaşmak için gitmesinden sonra taç toprakları donanmasız kaldı gibi bir şey. Valeryon donanmasını da Tyrion yakmıştı.

GRRM’e göre Melisandre’yi kimse göndermemiş Diyar’a; o kendisi gelmiş, kendi gündemi varmış… Bildiğimiz ya da tahmin ettiğimiz şey Melisandre’nin AA’yı görmek için dua ettiği ve Stannis’i cevap olarak ateşler arasında gördüğü yönünde. Kendisi Ejderha Kayasında oturduğu ve kanında az buçuk ejderha kanı olduğu için de onun AA olduğuna ikna olmuşsa da görüyoruz ki kehaneti Stannis’e uydurmaya çalışarak, kendi AA’sını yaratma derdinde ama farkında değil hatun. :smiley:

Muhtemelen denizden gelecek olası bir saldırı için var; sonuçta denizlerde korsanlar var ve her ne kadar uzun süredir barış hakim olsa da karşısında Vadi toprakları söz konusu. Ayrıca kendileri de ticaret yaptığı için ticaret gemilerini koruyacak donanma şart ama donanma ne kadar büyük, bilgim yok.

Tamam işte neden Stannis’i gmrdü? R’hollor onu trollüyor mu nedir yani? Kimsenin sevmediği Stannisde ne buldu bu kadın? Bir şeyleri fena yanlış yorumladı ve bu yanlış yorumlama olayında aklıma bu gelyor sadece

Yav korsan olayı her zaman var, ben burada Manderly ne amaçla donanma yaptı demiyorum, Martin ne amaçla bu donanmaya yer verdi, hangi amaç doğrultusunda kullanacak onu diyorum.

Ama gerçekten final gelmeden Jon demir tahta otursa hoş olmaz mı?

Gümüş prensinin oğlunun tahta oturmasını görmek istiyordu. Sonrasında lord Symmachus huzur içinde ölebilirdi…

Yanlış yorumladığı kesin… Şimdi AA’yı görmek, bulmak istemiştir… Alevler içinde de Stannis’i görmüştür ve onu bu şekilde yorumlamıştır. Lakin Stannis, onu AA’ya götürecek kişi ise? Misal iki AA adayımız var, malum; Dany ve Jon… İki güçlü aday. Stannis’in Dany ile alakası yok, Jon ile alakası var. Jon AA diyelim… Stannis’in güçleri Sur’a gitmese idi şu an Jon dahil tüm nöbet ayvayı yemişti, resmen kuzeyde bir istila söz konusuydu. Fakat o kuvvetleri Stannis’e kazandıran da dolaylı yoldan Melisandre oldu; Renly’yi öldürünce adamlar(Tarly hariç) ona biat etti. Böylece Sur ve Nöbet kurtulmuş oldu ve dahası Jon, Yabanılların düştüğü durumdan faydalanarak onları itaat altına almayı başararak kendi kuvvetlerine katmış oldu(muhtemelen bu güçleri de kullanarak Kışyarı’nı geri alabilir). Sur’a gelip, Stannis gittikten sonra da zaten AA diye dua ettiğinde bizim Jon’u görüyordu. Yani Mel. Stannis AA diye yorumladı ama Stannis AA’ya giden araç şeklinde yorumlaması gerekiyor olabilirdi. Nitekim dizide de Sur meselesinden sonra Stannis’in vazifesi sona erip, öldürüldü. Kitapta da kuzeyde sağ çıkacağına şüphe ile baktığım için benzer bir durumda olduğunu düşünüyorum; son rolünü oynayıp atta olacak. Kuzey Komplosu başlığını hatırlarsın.

Bu taş ejderhalar meselesinde ejderha kayasındaki ejderler yorumunu yapan da Mel. idi… Genel olarak ejderha yumurtası vs. bilmiyor yahut elinin altında olmadığı için ve Stannis de buranın lordu olduğu için herhalde böyle yorumlamış olabilir… Bu kadının genel yorumları dandirik olduğu için şüphe ile de yaklaşılabilir bu ejderhaların taşlamış ejder olduğu konusunda ama doğru olma olasılığı daha yüksek gibi.

Onu ne bilek kardeş, GRRM miyiz biz? :smiley: Belki ileride Euron saldırır…

Olabilir. :joy:

Ejderhanin 3 basi konusuna son iki kitabin bir katkida bulunacagini sanmiyorum ben. Mevcut adaylara yenilerinin eklenecegini düsünmüyorum bu saatten sonra.
Hee öte yandan, bana sorarsan, ejderhanin 3 basi da olmayacak. Biri net bir sekilde Dany zaten, digeri Jon olacaktir, 3.bir kisi olmasini beklemiyorum, yasayan biri diyeyim. Dizideki olayi ben kitapta da bekliyorum açikçasi.

Bence mantikli olandir. Ortada bir matematik varsa, bu matematik sadece bir kisimda degil, tüm kisimlarda uygulanma ve bundan bir sonuç elde edilebilmelidir. Yoksa matematik olmaz zaten.

He! Iste ben de bundan bahsediyorum. Ben senin matematiginin yanlis oldugunu iddia etmedim mesela, bu matematik diger görüler için de uygulanabiliyor mu diye sordum. Retorik bir soru degildi, cidden sormustum.
Ve 1 ile 7 arasinda da bir baglanti varsa, iste senin bu matematigin gerçekten ciddiye alinmali, üzerinde durulmalidir.
Senden bu yönde bir çalisma bekliyorum :smile: 3, 6 ve 9.görüler cepte zaten, sen birde 1, 4 ve 7.görüleri karsilastir; sonra 2, 5 ve 8.görüleri, bakalim ortaya neler çikiyor.
Bence önce bunlari az çok netlestirelim, sonra ates - at - ihanet üçlüsünü de devreye sokup tekrar analiz edelim.

Yaa gruplandirma yapmiyorum, sen tam anlamadim.
Ayrica yasli, parlak ve karanlik da aklimda, onlari unutmadim. Aklima ilk gelen örnekler genç, sahte ve gerçek ile ilgiliydi, o yüzden direkt onlari yazdim.
Dany’ye, Jon’a ve Aegon’a mesela parlak veya karanlik da diyebiliriz.

Demek istedigim, tek bir kisi bile bu 6 tanimin yarisini karsilayabiliyorken, neden tek bir tanimla öne çiksinlar?
Mesela yine “genç” örneginden gidecegim…
Dany de, Jon da, Aegon da genç degil mi? O halde, senin mantigina göre, Moqorro’nun bahsettigi o genç hangisi? Hepsi gençken, neden tek bir kisi “genç” tanimini karsilasin? Onu digerlerinden daha genç yapan ne? :smile:

Ve genç olan ayni zamanda gerçek veya sahte olamaz mi? Ya da genç olan ayni zamanda bir yandan da parlak veya karanlik olamaz mi?
Bir kisi ayni anda birçok tanimi karsilayabiliyorken, neden tek bir tanimla öne çiksin? Neye göre?

Istiyorsa “yasli”'dan da gidelim… Örnek veriyorum bak sadece, ciddi degil. Simdi ejderha diye tanimlayabilecegimiz yasli bir adam; kim var? Brynden Rivers (Üç Gözlü Karga) degil mi? Simdi o adam yasli zaten, bu cepte; peki ayni zamanda gerçek bir ejderha degil mi? Ek olarak, parlak veya karanlik tanimlarindan birini de karsilayamaz mi?
O halde neden ve neye göre onu tek bir tanima uygun bulacagiz?

Gizem kelimesinin anlami ne? Neye gizemli deriz?
Aklimizin, mantigimiz almadigi olaylara. Nasil olduguna anlam veremedigimiz seylere.

Cannibal neyse de; digerlerinin ortadan kaybolmasinin nesi gizemli? Biliyoruz iste nereye gittiklerini veya neden gittiklerini; kisacasi gittiklerini, diyari terkettiklerini.
Sonradan onlara neler oldugunu bilmemek gizemli bir durum degildir. Tüm bunlar aklin, mantigin erisemedigi durumlar degildir.

Iste bana bunlarla gelin!
Bu düsünceye, bu bakis açisina bayildim! Cidden Melisandre’da kisacasi Valyria kani oldugu görüsü dogru çikarsa, taslasmis ejderhalar ile ilgili düsüncelerini görmüs olabilecegi bir ejderha rüyasina dayandirabiliriz.

:grin: Kesinlikle!
Zaten genelde hep böyle oluyor. Ortaya bir teori, düsünce atiyoruz, sonra bir bakiyoruz, bunu dayandirdigimiz seyler kismen yanlis oluyor, diyoruz ki “Teori çöp” ama iste hep birlikte görüs belirtince, sonunda o yanlislar bizi dogru yere götürüyor birden bire. Tartismalarin, fikir alisverisinin en güzel tarafi da bu.

Sahanesin yaa! Valla sahanesin! :heart_eyes:

Ben 2. prens teorisi konusunda ısrarlıyım. Belki görmüşsündür ama bana Blackfyre komplosu şu haliyle çok saçma geliyor, bir Blackfyre’ı Targaryen diye yutturmak çok anlamsız. Yani söz bir şekilde yerine gelmiş olacak evet tahtta Daemon’un çocuklarından birisi oturacak ama o çocuklar nesiller boyu kendi atalarını isyancı hainler olarak bilecekler, nesiller boyunca Brynden Rivers’ın nasıl da kendi dedelerini kestiklerini gururlanarak anlatacaklar, küçük çocuklar Daemon’u biçmece diye oyun oynayacak falan. Bana bu tatmin edicilikten çok uzak geliyor. Madem mesele bu kadar basit olacaktı o zaman o kadar komplo kasacağınıza bir Blackfyre kızını süsleyip püsleyip yetiştirip kralın koynuna sokaydınız? Eminim daha masrafsız olurdu.

İşte burada benim tahminim nasıl Viseys ile Daenerys kuklaysa Faegon da aynı şekilde kukla. Amaçlarına ulaşmak için onu kullanıyorlar ve aslında 2. prense yol yapıyorlar. Peki amaçları ne? Ne yapmakta, nereye varmak istemektedirler? Buna net bir şey diyemem ama Kara Ejderle ilgili en büyük sorun inanç sorunu. İlk başta diyarın yarısı desteklerken insanlar sallamamaya başlıyor. Dolayısıyla ilk plan Targaryenleri birbirine kırdırıp, Blackfyre’ı kahraman olarak ortaya çıkarmak olabilir, halktaki inancı diriltmek olabilir. Ne demişti Varys? Güç insanların inandıpı yerdedir.

Başka bir düşünce ise Aerion Parlakateşin oğlu olan Maegor ile Blackfyre soyundan gelen bir kızın evlenmiş olması ve bu sayede hem karaejderle soy birleştiği gibi hem de ekberiyet sorununun çözüme ulaşması. Çünkü Maegor aslında taht sırasında tüm Targaryenlerden daha öncelikliydi. Ancak babası biraz pislik bir şahıs olduğu ve kendisi de bebek olduğu için elendi. Bütün bunların arkasında Maegor’un soyundan gelen Targaryen olabilir ve bence deli ve yetenekli bir Targaryen şımarık ensest mahlülü cofrii’den de, Varoş ve avam Ramsay’dan da, Haydut kılıklı Euron’dan da daha iyi bir villain olur. Elit olur bir defa.
Bebek Maegor konusunu açmıştım geçenlerde, konu çok uzun değil zaten okumanı şiddetle tavsiye ederim. Tabi Maegor sadece basit bir şekilde Summerhal trajedisiyle ölmüş de olabilir.

Şimdi benim demek istediğim şey şu, ortada henüz tüm argümanlar yokken yani bilgi eksiği varken hepsini tam olarak doğru biçimde yorumlayabilmek mümkün değil. Mesela eğer bir mavi kış gülü hikayesini bilmeseydik o duvarda büyüyen mavi çiçek görseli fazla anlamlı olmayacaktı. Taştan ejderleri bilmesek tüm bu çıkarımları yapamazdık, R+L=J’ye katkı sağlayan argümanları bilmesek ve teoriyi çözümlemesek Rheagar vizyonuyla Jon’un hiçbir ilgisi olmazdı.

Aslında benim tıkandığım bir yer ve biraz zor bir mesele. Ama gene de bence bunların ejderhanın başlarıyla ilgili olduğu ve Dany’nin de bunlardan biri olduğunu dikkate alırsak buradan başlayabiliriz bence. Ortadaki grup çok yüksek ihtimalle Dany ile ilgili ama biraz daha düşünmem lazım.

Benim bununla ilgili olarak da bir tahminim var, daha önce ilgili yazdım

Ben Jon, Dany ve Aegon diyorum, biliyorsun. Ejderhanın Üç başı… boşa söylenmiş değil bence. Üstünde çok sık durulan bir kavram. :slight_smile:

Estağfurullah. :blush:

Moqorro’nun ejderha kehanetinde Duygu’ya katılıyorum; her biri tek birini temsil edecek diye bir şey yok, bir kişi birden fazlasını da içinde barındırıyor olabilir.

Şu kehanetlere yaklaşırken Sihirbaz Üstadın sözlerine kulak asarak yaklaşalım derim.

“Kanayan bir yıldızın altında, tuzun ve dumanın ortasında doğdu. Kehaneti biliyorum.” Marwyn kafasını çevirdi yere bir topak kırmızı balgam tükürdü. “Hemen güvenmem gerçi. Bir zamanlar, Eski Ghis’in Gorghan’ı, bir kehanetin tehlikeli bir kadına benzediğini yazmıştı. Kadın senin aletini ağzına alır. Sen zevkle inler ve ne kadar tatlı, ne kadar güzel olduğunu düşünürsün… sonra kadının dişleri kapanır ve senin inlemelerin çığlıklara dönüşür. Gorghan, kehanetin tabiatı budur, demişti. Kehanet her seferinde aletini koparır.” Yaprağı biraz daha çiğnedi. “Yine de…”

Ben buna “Blackfyre komplosu” diye bakmiyorum.
Ortada bir komplo var fakat komploya Blackfyre adini vermek çok dogru gelmiyor bana.
Komplonun sahipleri Varys ve Illyrio. Her ikisinin Blackfyre hanesi ile bagi olabilir, direkt veya endirekt, fakat sanmiyorum ki yaptiklarinin sebebi Blackfyre hanesine olan bagliliklari olsun. Ki sen de diyorsun, bir Blackfyre’i Targaryen diye yutturarak, Blackfyre hanesini hakkettigini düsündükleri konuma tasiyamazlar.
Bence bu ikisinin yaptiklarinin tek sebebi, Rhaegar’in oglu oldugunu iddia ettikleri Aegon üzerinden Westeros’a sahip olmak. Bir Kral yaratmak istiyorlar.

Gerçekten su an öyle gözüküyor. Fakat su da var; Illyrio’nun Aegon’a karsi çok özel bir sevgisi var, ki bu yüzden Illyrio’nun aslinda onun babasi oldugu teorileri var. Bu gerçekse, insan oglunu kukla gibi kullanmaz. Ona verdigi sahte kimlikle çok büyük seyler elde etmeye amaçlar fakat bunu kendini düsündügü kadar, oglunu da düsünerek yapar.

Su 2.Prens konusuna gelirsek… Yaz Kalesi felaketinde yasamini yitiren insanlarin tam listesi yok, o prens felakette ölmüs de olabilir.
Ölmemis ise eger, kendini nasil Blackyre’larin ortasinda buldu? (Bu diger “Maegor, Blackfyre soyundan bir kiz ile evlendi” olasiligi için de geçerli)
Ve en önemlisi su… Bu bahsettigimiz kisi FS 232 yilinda dogmus. Su an 68-69 yasinda olmasi gerek. Kim bu yasta bir adamin üzerine o kadar yatirim yapar, emek harcar?

Katiliyorum, ben sadece 3 basin kim olacagi konusunda son iki kitabin bir seyler katmayacagini, ortaya yeni adaylar çikmayacagini düsündügümü söyledim. Diger konularda elbette su an kesin bir kaniya varmak dogru olmaz, bilgi eksikligi var.

Ortaya yeni çikmis, ne oldugu, kim oldugu belirsiz bir karakterin ben üç baslardan birisi olmasini çok saçma buluyorum. Sonradan gelmis, her seyin üstüne konmus gibi olur; Martin böyle bir sey yazar mi acaba gerçekten?
Aegon olacagina, dizideki gibi Ötekilerin basindaki kisi ejderhalardan birinin sürücüsü olsun, bunu tercih ederim. Cok daha güzel, etkili ve hikayenin esas olayina katkida bulunur.
Aegon kim yaa? :smile: 3.bas olacakmis, Dany ile arasinda Ejderhalarin Dansi olacakmis… Sonradan ortaya çikan bir karakterin ejderha sahibi olmasi, çok büyük olaylarin basrollerinden biri olacak olmasi ihtimali benim hiç hosuma gitmiyor :smile:

Neyse, argümanlarla gelmeyin; gördügünüz gibi bu Aegon konusuna ben daha çok istek/temenni seklinde bakip yorumluyorum. Hiç sevemedim su çocugu.

Peki gerçekte amaçları ne sadece saf güce mi sahip olmak?

Bak şimdi aklıma geldi, aslında bu Valyria’nın Volantis cephesi var birde. Volantis eski Valyria uygarlığının varisi olduğunu iddia ediyor. Hatta Yeni Valyria diye bir oluşum içine giriyorlar ve Targaryenlerin kendilerine katılmalarını istiyorlar. Ancak Aegon tam tersine onşara karşı oluşan cepheye katılıyor. O kısmı net hatırlamıyorum ama Volantisin de bu işte parmağı vardı Tyrion sorguluyordu Hatta. Bu eski mirasla ilgili nig şeyler olabilir.

Öte yansan bir kukla kral yetiştirmekse amaç ekstra zahmete girmek yerine Baelish’in yaptığı gibi mevcut adaylar üzerinden yapabilirlerdi. Kaldı ki Aegon bif kuklaya benzemiyor. Yani şimdiden Jon Con’a yan çizmeye başladı. Bir değişiklik var saldırıyı ben yöneteceğim falan. [quote=“Starkgaryen, post:18, topic:10861”]
Gerçekten su an öyle gözüküyor. Fakat su da var; Illyrio’nun Aegon’a karsi çok özel bir sevgisi var, ki bu yüzden Illyrio’nun aslinda onun babasi oldugu teorileri var. Bu gerçekse, insan oglunu kukla gibi kullanmaz. Ona verdigi sahte kimlikle çok büyük seyler elde etmeye amaçlar fakat bunu kendini düsündügü kadar, oglunu da düsünerek yapar.
[/quote]
Aslında Varys Mopatis’i de kullanıyor olabilir. Ya da o işaretler farklı birisini işaret ediyordur bilemiyoruz. Aegon Mopatis’in oğlu teorisi gerçekten sağlam. Ama eğer benim dediğim gibi Ortada başka bir Targaryen varsa aslında Faegon’un kimin oğlu olduğu meselesinin önemi ortadan kalkıyor. Yani gerçekten Rhaeger’ın oğlu da olabilir.

Bu arada şunu da belirteyim üstte pek kukla gibi değil dedim ve bu şekilde çelişmiş gibi gözükmüş olabilirim siz sormadan söyleyim, her hareketi kontrol etmek ayrıdır, bazı amaçlar için bir yerlerle yönlendirmeye çalışmak ve buradan kısa vadeli kar elde etmek ayrıdır, mesela Aegon’u Westeros’a saldırtarak tam istedikleri kuyuyu kazmaya ortam bulmuş olabilirler. Ama tüm hayatı boyunca kontrol etmek? Sanmıyorum. Gerçi oladabilir.

Son olarak Peki Altın Mürettabatın işi ne Blackfyre olayı yoksa?

Bilmem, doğduktan sonra Essos’a gitmiş, ve orada birisiyle evlenmiş olabilir. İlla Maegor asıl şahıs olacak diye bir şey yok. Onun soyundan da devam etmiş olabilir. Ayrıca bizzat kendisi de olabilir zira yaşlılık pek problem değil bu evren için.

Dunk ve Egg serisindeki karakterler önemli

Bu arada Parlak ve Karanlık bif Ejder kısmının çevirisi bright and Dark

Aeripn’un lakabı Aerion Brightfyre…

Hayir, bundan ibaret de degildir elbette.
Su an elimizdeki bilgiler bize bu adamlarin güç, konum sahibi olmak istediklerini, bir Kral yaratmak istediklerini isaret ediyor. Elbette bundan ötesi vardir, yani olmalidir, isin içinde Varys gibi bir adam var.
Ama bence her ne yapiyorlarsa bunu Blackfyre hanesi için yapmiyorlar, bu konuda sanirim hemfikiriz zaten, ortaya çikan sonuç çok anlamsiz oluyor.

Ne söylesem yanlis olur. Bununla ilgili kisimlari tekrar gözden geçirmeliyim, hafizami tazelemeliyim; bir görüs belirtmeye yetecek kadar bilgi kalmamis aklimda.

Güçlü bir aday lazim, herhangi biri olmamasi lazim. Kim bu profile “Rhaegar’in oglu Aegon”'dan daha uygun olabilir?
Birde ek olarak, ben onu kukla gibi gördüklerini de sanmiyorum, özellikle de Illyrion’nun. Gerçi Varys “Gelecekte konseyindeki en önemli kisi olacagim, tatli dilim ve bilgilerimle yönledirebilecegim kisi” olarak bakiyordur. Tabi bunu gerçeklestirebilir mi vakti geldiginde (ve o vakit gelirse) ? Aegon’un son halini düsünürsek, orasi süpheli. Ama bir insan üzerine kurulu uzun vadeli planlarin da riski bu iste. Elinde patlayacak mi? Patlayacaksa ne zaman patlayacak? Onu bilemezsin.

Güç nerededir? Olduguna inandigin yerde. Varys’in bakis açisiydi degil mi bu?
Adam o gücün temelini insa ediyor, o gücü yaratiyor, 16-17 yildir.

Illyrio ve Varys çok yakin arkadaslar yaa, gerçek bir dostluk var aralarinda. Varys’in dostunu herhangi bir sekilde kullanacagini düsünmüyorum. Baska biri olsa neyse derim ama, Illyrio Mopatis yani, herhangi biri degil Varys’in hayatinda.

Aegon’da Blackfyre kani varsa, düsündügümüz gibi, bu sirri Altin Mürettebatin kumandani ile paylasmis olabilirler onlarin destegini almak için.
Blackfyre olayi bizim için yok, yani bize göre gerçek anlamda öyle bir sey yok. Ama amaca giden yolda bunu paravan olarak kullanmis olabilirler.

Cok fazla varsayim.
Yaz Kalesi Felaketi sirasinda hayatini kaybetmis olma ihtimali olan bir karakteri böyle büyük bir olayin içine koymak ve bunu varsayimlarla yapmak… Biraz fazla zorlama sanki. Bu sekilde yüzlerce teori üretilir.

Varys veya bir baskasi, hiç kimse yasli bir adamin üzerine böyle uzun vadeli bir plan kurmaz. Bu kadar yatirim yapilmaz. Amaç sadece ortaya iddiasi güçlü birini çikarmak degil, ayni zamanda karizmatik, bilgili bir lider çikarmak. Imaj, durus da önemli burada.
Bak simdi; tasvirlere göre Aegon :

Bir yanda böyle genç, güçlü biri; diger yanda Pycelle’den hallice bir adam. Onu tahta oturtsan ne olur? Oturtmasan ne olur? Adam ömrünün kalan son birkaç yilini sözde Kral olarak geçirip, sonra ölüp gider, arkasinda bir vâris de birakmaz, sonra hooop yine ortalik karisir. 16-17 yillik planin karsiligi bu olur iste.
Varys gibi bir adam böyle bir plan yapar mi? Mümkün degil.