Jon Snow’un Kılıç Seviyesi Hakkında

Sizce bu adam seviye olara tam olarak nerededir? Surda kendisini kesmediği içim sürekli 2 3 adamla antreman yapan bir elaman.

Kendisi ortalama bir kral muhafızı ayarı var mıdır?(Osmund Kettleblack vesaire)
Loras, Brienne gibi şövalyelere mi denktir?

Ya da daha altı veya daha üstü müdür?

Ayrıca kendisini yaşı henüz fazla değil. Yani potansiyelinin zirvesinde değil. Yani çıkabileceği yer neresi bu konu hakkında da tahmin yürütülebilir. Arthur Dayne, Aemon Targaryen bunların seviyesine gelebilir mi?

17 yaşında çoğu asil şovalyenin şovalye olduğu yaşta
ben bu kim kime denk bilmiyorum çokta anlamıyorum itiraf edeyim herkes kendi zamanında efsanedir yaşayanı ölü ile kıyaslamakta saçma geliyor, gerçek olsa bile söylenenler kör ölür badem gözlü olur kel ölür sırma saçlı olur hikayesinden …
Mesela Arthur o kadar iyi olsaydı Ned Stark a yenilmemeliydi yada nasıl yendiğini bilmiyoruz o kısımda önemli
bence kendi yaşıtları arasında en iyisi belki kimi yener kimi yenemez bilmiyorum

Robb’un kendisinden daha iyi olduğunu söylüyor. Bu durumda ya Jon ortalamanın altında yada Robb sandığımızın aksine daha iyiymiş. Siz karar verin. Bence ortalamanın altında.

Bence Jon iyi bir savaşçı Değil ama çok kötüde değil
ortalama ayrıca jon iyi kılıç ustalarından eğitim aldı zaten karşısındaki adamlar hatta çocuklar öyle iyi savaşçılarda değil Bir kral muhafızı yeneteneğinde de değil zaten İlerdede o güce ulaşamaz mesela barristan onun yaşlarında Kral Muhafızları Kumandanı Duncanı Yenmişti yada jaime de onun yaşında kral muhafızı olmuştu. Yani Aemon’un veya Arthur’un tırnağı bile olamaz

It is over NINE THOUSAND!!

Hayır, söylemiyor.

Jon gururla kabardı. “Robb fiziksel olarak benden daha güçlü ama ben çok daha iyi bir savaşçıyım ve Hullen atın üstünde kimseden aşağı kalır yanım olmadığını söylüyor.”

Jon’a göre Jon; Robb’dan çok daha iyi. Hullen denen abi de onun at üzerindeki yeteneklerini övüyormuş.

Sur’a ilk gittiğinde herkesi yeniyordu ve üstüne eğitmeye bile başlıyordu o haliyle. Şu ana kadar da her kılıç savaşından hayatta kaldı ve evet, en az üç kişi ile talim yapıyor… Bu da aslında söylediği gibi Robb’dan iyi olduğunu düşünmeme sebep oluyor ama gerçek kapasitesine daha ulaşmadığını ve görmediğimizi söyleyebilirim, düşüncem böyle. Bence ileride çok iyi bir savaşçı olacak; babasına azcık çekse yeter. :stuck_out_tongue:

Sur’da 2-3 kisiye karsi antrenman yapmasina bakmamak lazim, o kisiler hayatlarinda ellerine kiliç almamis kisiler. Jon ise büyük bir kalede büyümüs, kiliç egitimi almis biri.

Loras, Brienne seviyesine ulasir, hatta bence bir tik üstü olan Jaime seviyesine de ulasabilir; daha genç.
Ama mesela Daemon Blackfyre, Gerold Hightower, Barristan Selmy, Ejderha Sövalyesi Aemon falan, bunlar çok üst seviyeler. Birde Arthur Dayne var ki, zirve yani.

Bu arada Rhaegar’i bu konuda nereye koysam bilemiyorum.

Aslında haklılık payın var, acemiler ile dövüşürken zaten dediğin gibi bir durum söz konusu. Tecrübeli sayılacak kişilerin bile geçmişinde Jon gibi bir eğitimi yok, gerçi Jon’u zorladığı için dövüşmeyi sevdiği bir iki kişi vardı.

Onun kılıç yeteneğinden ziyade başka yönleri sivriltildi kitapta ve yanlış hatırlamıyor isem Dany, “Çok iyi bir savaşçıydı?” şeklinde sorusuna Selmy farklı bir şekilde cevap veriyordu? Genel olarak onun hakkında da çok bilgi sahibi değiliz ama en iyi şövalyelerden eğitim aldığı ve iyi bir motivesi olduğu için en az ortalama üstü bir savaşçı olduğu kesin, diyebiliriz. Robert da gayet iyi bir savaşçı idi eskiden, sık vurgulanan bir şey (elbet bir Dayne ve diğerleri gibi değil); belki ikisi aynı seviyededir, en az denebilir; sonuçta uzun süre dövüşüp birbirlerini yaraladılar ama bizimki kaybetti. :frowning: Ya ben hep biri arkadan ok falan fırlatmıştır da o yüzden kaybetmiştir diye ümit ediyorum :smiley:

Ayağı kaymıştır rheagarın

Zaten oralar çamur bataklık kayması muhtemel

@Muratkocak @StarWolf

İkinizin yorumunu da ciddiye alabilirim :smiley: Yalnız hayal ediyorum da en iyisi arkadan ok yemesi, karizması çizilmesin. :stuck_out_tongue:

Jon kuzeyin en güçlü savaşçısı ve kılıç ustası diye geçen bir sahnesi vardı.

Final sezonunda ki gece kralı vs Jon savaşı belki seviyesini anlatabilir.

Yalnız bu kitap dostum

Jonun kılıç seviyesi yüksek biri değil evet ortalama üstü bir savaşçı yukarıda daha büyüyecek denmiş ama zaten iyi savaşçılar bunu küçüklükten belli ediyorlar ve jamie seviyesine de gelir denmiş bunada katılmıyorum. Jamie 2 eli varken westerostaki en iyi savaşçıydı onun seviyesine gelemez

14 yaşındayken de mi iyiymiş?

İyi olmak anlamında değil yetenekli olduğu nu gösteriyorlar küçükken jamie Povlarında bundan ara ara bahsediyordu (yaverlik vs merret freyden iyiydim şeklinde)

Jon’un yetenekli olduğunu göstermek için ne söylenmesi gerekiyordu? Bildiğim kadarıyla surda yeteneklerinin kıyas edilebileceği güçlü bir şövalye yok. Eğer surdaki kişi Jamie olsaydı da birden fazla kişiyle antreman yapabilecek kadar iyi olması haricinde bir argümanımız bulunmayacaktı. Westerosda kaç şövalye kaç normal adamı yok eder bilemediğimiz için belli değil.

Jon yeteneksiz demiyorum ama bir jamie olamaz bence jamie 7 krallığın en iyi şövalyelerinden eğitim aldı jon ise sör rodrick ten eğitim aldı ve jon yarimele ve mance e yenildi. İyi bir savaşçı ama bir jamie değil

14 Yaşındaki Jon bir zahmet yenilsin yılların savaşçılarına. Bakın Jamie’nin 14 yaşındaki halini bilmeden bu konuda atıp tutmanın anlamlı olduğunı düşünmüyorum. Ayrıca bu adam kral muhafızlarının yanında büyümedi ki? Lannister ailesinin yanında büyüdü. Lannister ailesi de Starklarla denk. Yani Robb nasıl bir eğitim aldıysa Jon da aynı eğitimi aldı işte. Yani Lannisterlar daha zengin ama öyle büyük bir fark yaratmaz kılıç işinde. Aksi takdirde tarih boyunca Lannisterların hep daha iyi kılıççı olması lazımdı.

Jaime korkulan bir savaşçı olarak görülse de-ki onun bakış açısından bu böyle- diyarın en iyi savaşçısı değildi; Selmy en iyi savaşçı idi ama misal Tazı, Jaime kadar çok korkulan biriydi, dalga geçemezdin onunla.

Jaime bakış açısı ile bakıyoruz olaya, yine de yetenekli olduğunu kabul ediyorum. Kötü bir savaşçı değildi yani.

Kesinlikle. Bir iki sene Dayne’nin vs. elinden geçti, bu doğru; o da Muhafız olmadan önceki çıraklık dönemiydi. Ona bakar isek 14 yaşındaki Jon da “Robb^dan daha iyiym, atın üstünde kimseden yana kalırım olmadığı söyleniyor.” vs. vs. diyor. 15 yaşında iken Yarımel’e yenilmemesini beklemek abes kaçardı, o ana kadar kimle dövüştü ki gerçek manada? Mance de çocukluğundan beri Sur’da ve sürekli dövüş halinde tecrübeli biri; tecrübe her daim yeteneğe üstün gelecektir.

Jon’un kılıç seviyesi şu an ortalama üstü en az ama nereye çıkacağı muammalarda.