Jon Snow ve Catelyn Stark

Onu demiyorum, Jon’u içten içe sevdiğini düşündüren ne? Cat’in Jon’dan nefret etme sebeplerinden biri olarak Ned’in anasını sevme meselesini belirttim zaten, alıntıyla.

Son anında belki.

Bir ihtimal ama yazar böyle bir klasik af dileme sahnesi yazar mı, emin değilim. Bence Jon ile Cat’in arası hiç düzelmeyecek.

Bunu bilmiyordum bak, adam olan Freyler var demek. :slight_smile:

Cat kocasını seviyor Ned e bu kadar benzemese, Ned annesini bu derece gizlemese öfkesi ondan bence ve ne olursa olsun bir bebek olarak tanıdı gözünün önünde büyüdü o da bir anne empati yapmıştır
ben LS olmuş olsa bile onu taş kalpli olarak hiç bir zaman göremedim

Olay sadece Ned’in hala o kadını sevdiğini düşünmesi kadar basit değil. Westeros’ta ki bütün soylular özellikle kadın soylular Daemon Blackfyre’ı ve Kızıl Çimenler’i bilir. Cat’in korktuğu şey bu. Jon’u başka bir yere gönderse mutlu olabileceğini düşünüyor Catelyn. Çünkü Ned onu Kışyarı’nda yetiştirdiğinde Jon’u üst bir kademeye çıkarıyor. Tıpkı Aegon IV’ın Daemon’a Blackfyre kılıcını vermesi gibi. Jon’u legalleştirmiş gibi bir görüntü ortaya çıkıyor.

Gerçekten meşrulaştırmadığı sürece hiçbir piç meşru gibi kabul göremez. Edric Strom da babasının kabul ettiği bir piç ve her türlü imkan sağlanıyordu(soylu anne babadan olan piçler genelde sahip çıkılıyor) ama yasal haklardan mağrumdu. Fakat belki Cat, onu gelecekte meşrulaştıracağından endişe etmiş olabilir; şahsen ben ederdim. Kral, adamın en iyi dostu, bir sözüne bakar iş. :stuck_out_tongue:

Edric tanınmış olsa bile Saray’da barındırılmıyordu. Olay o aslında. Yani Jon’un bakımını sağlasa, her türlü imkanı sağlasa sorun değil. Ancsk hanedanın içine sokması sıkıntı olarak görülüyor.

İşte temelde de çocuklarının geleceğine tehdit gördüğü için… Elbet tek neden bu değil ama ilk başta yaptığım alıntılara baktığımızda ağırlıkta sebep bu. Bu yüzden onun kral olmasını asla kabullenemez, haliyle aleyhine bir şeyler yapmak isteyecektir diye düşünüyorum.

ben tam tersini düşünüyorum
Ölümden döndü çocukları, evi, ailesi dağıldı, onları koruyacak güçlü birini isteyecek bence, dahası kendi gibi onunda ölümden dönmesi ayrı bir etken olacak
üstüne birde Ned in piçi değil yiğeni olduğunu öğrenincede tüm öfkesi ned e dönecek bence
ben onlar arasında daha doğru Starklar arasında artık çekişme beklemiyorum

LS’nin mevcut ruh hali ve düşünce yapısı tabir-i caiz ise “DELİ” diyeceğimiz bir karakteri bize gösteriyor. Başka türlü sırf bir Lannister’ın yaverliğini yapmış diye 12-13 yaşındaki bir çocuğun yeteri kadar suçlu olduğuna kanaat getirip ki ne Stark’lara ne de bu kadına bir yanlışı olmamış bir çocuk, asmasını açıklayamayız. Şunu kabullenin o kadın bir deli… Deli Kral gibi önüne geleni yakmasından ne farkı var onun yaptığının? Dinlemiyor, sorgulamıyor, umursamıyor; rasyonel hareket etmiyor… Karı deli, bitmiştir.

Böyle bir karakterin de “oyyyy Ned’imden bana kalan son hatıra” deyip, Jon’a sarılmasını beklemek saf bir hareket olur. Karakteri de tanımamak olur. Hatta seriyi, yazarı anlamamak olur. LF’den değil de Cat’den bahsediyor olsaydık bir ihtimal verebilirdim, evet…Lakin o Cat bile varis belirleme meselesindeki tavrı ile söz konusu Jon olduğunda, nasıl nefret ettiğini gösterdi; elin adamının varis olmasını Jon’un varis olmasına tercih ediyor. Oğlu çocuğu olmadan ölse bile Jon’un varis olmasını istemiyor. Bu kadın Jon’u başında taçla gördüğü an kini kabaracaktır; “Oğlum öldü, sen niye hayattasın?!” diye düşünecektir, normal Cat bile böyle düşün şimdiki hayli hayli düşünür. Karı deli çünkü.

Jon’un kim olduğunu öğrendikten sonra ki o vakte gelene kadar olan olur zaten; karşılaştıklarında kim olduğunu biliyor olmayacak sonuçta. Elbet biz karşılaşacaklarını varsayıyoruz ki öyle umuyorum, tepkisi çok merak ediyorum.

çocuklarını bulduğu ana sakinleşecek
o ne olursa olsun anne 5 çocuğu ölmüş bir anne
onların önünde kalkan isteyecek onları güvende tutacak bişey isteyecek o da jon
evet çocuklarını bulana kadar herşey beklenir ama o da çok sürmeyecek bence

Çocuklarını bulunca bir düzelme olur mu, onu ben de düşündüm. Cevap bulamadım. Yazara bağlı bir şey bu. Yine de Jon’a karşı bir tavır değişikliğine sebep olmaz. Aksine çocuklarını bulunca zaten Bran yahut Rickon’un kuzey tahtına geçmesini ister. Jon ise tüm bunun önünde bir engel, zaten Cat için bile Jon bu tacı hak etmiyor, oğullarından en az birinin yaşaması hatta kızının yaşaması bile yeterli Jon’a karşı hareket etmesi için. Cat böyle ise LF hayli hayli böyle olur. Onun sevgisi ve yumuşaklığı kendi çocuklarına; Jon’a değil. Adam olaydı zaten en başta severdi Jon’u ama Ned’in ölmesinden sonra bile hatta elinde bir tek Robb’un kalmasından sonra bile Jon’a bir sempatisi olmadığı gibi onun meşrulaştırılıp varis ilan edilmesine şiddetle karşı çıktı ve bunu saçmalık olarak tanımladı.

LS hakkındaki görüşlerine genel olarak katılıyorum. Ancak şu var, bu kadın yalnız değil. LS’yi Ls yapan Sancaksız Kardeşlik. Sancaksız kardeşlik üyeleri akılsız değiller. Evet 13 yaşında bir çocuğu astılar ancak 13 yaş o evren için yetişkin sayılıyor birnevi. Yani Robb’un 14 yaşında sakalları çıkmıştı öyle söyleyim. Sancaksız kardeş üyelerinin Jon’dan nefret eden Catelyn’in bu nefretini desteklemeleri için hiçbir sebep göremiyorum. Hadi diyelim o yaşlı kadının nefretini tamamen aldılar, Ned sanki kendilerini aldatmış gibi hissettiler ve Jon’un bir yerlerde kral olduğunu öğrendikleri zaman kafasına skayım mı hanımağam dediler. İyi de Jon’un Targ olduğu ortaya çıkarsa(ki başlık Catelyn gerçeği öğrenirse ne olur üzerine) bu nefret için hiçbir sebep kalmıyor ki? Adam efendi efendi otursun demir tahtında Winterfall’i de Starklara bıraksın negzel. Catelyn normal değil bunu düşünemeyip bring me heaaad diye bağırabilir ancak Sancaksız Kardeşliğin bu meseleye engel olacağını düşünüyorum bir şekilde.

Bir de şu var, dizideki replikler anlamlı değil. Ancak dizi yapımcılarıyla GRRM özellikle ilk sezonlarda bayağı ilişki halindeydi. Ayrıca ilk zamanlar LS diziye de eklenecekti. Yani o Jon iyi çocuktu aslında tarzındaki muhabbet ileride LS olacağı zaman Jon’u desteklemesine temel hazırlama da olabilir. Yani kendisine eğer LS iken pov verilirse Jon ile ilgili düşüncelerini sayfalarca okuyabiliriz ancak konuşamayan bir karakter söz konusu olduğunda bu mümkün değil. Mesela küçük bir örnek Brienne Podrick’e merak etme canımı sıkabilecek kadar önemli değilsin demişti dizide kitapta böyle bir sahne olmasa da. Ancak Brienne kitapta iç diyaloglarında Jamie’nin söylediği lafların canını yaktığını ancak diğerlerini umursamadığını söylüyordu. Muhtemelen bunu garibim Podrick üzerinden yansıttılar. Tabi kesin demiyorum ancak bu ihtimali de dikkate almalıyız bence.

Ama iki türlü de Catelyn’in Jon’un gerçek kimliğini öğrendiği zaman hissedeceği şeyleri çok merak ediyorum. Muhtemelen üzüntü ve sevinci aynı anda yaşayacak. Üzülecek çünkü çocuklarının asla olamayacağı kadar soylu. Sevinecek çünkü aslında ondan nefret etme sebebi aslında yok.

Jonun demir tahta çıkacağı ihtimali niye dile geliyor bu kadar

Demir tahta çıkacağı ihtimali değil ama Targ çıkmasının boş yere olduğunu sanmıyorum. Yani en azından claim atanlardan birisi olur.

Destekleyecklerini vs. düşünmedim ve dillendirmedim de… Onlar bu olayların tamamen dışındalar. LS’nin yapacağı her hareket en iyi ihtimal ile LF ve Sansa tarafından desteklenir… Jon’un kimliğini öğrendikten sonra da zaten bir şey yapacağını vs. söylemedim. Bu konu tamamen Cat’in Jon’un kimliği çıkana kadar ki yapacakları meselesi.

Daha soylu diye üzüleceğini sanmam :smiley: Olsa olsa bir ihtimal belki oğlana karşı davranışı yüzünden utanç hissedebilir; diğer yandan Ned’e ona güvenmediği için kızabilir; fecr’in dediği “oyyy bana kalan son kişi” havasında bir tavır belki ihtimal olabilir ama sanmam ya yazarken bile saçma geldi :smiley: Ben ilk karşılaşmaları ve evet, öğrendikten sonraki tepkisini bekliyorum… Yine de kadının tepkileri bakış açısı değişmez ise de hiç şaşırmam. Alışkanlıklar zor yok olur.

ben öyle birşey demedim
jon dirildikten sonra LS Freyler, Lannesterlar ve Nehirova ile uğraşırken job ya Ricok u almaya gidecek yada Rickon Jon a gelecek sonrasında Robb onu varis ilan etmiş olsa bile Rickonu Lord Stark ilan edip kendide vasisi olacak,
Bu arada Vadideki turnuvada Sansanın kimliği açığa çıktığından onu da getirecek LF en fazla kızar ve susup zaman bekleme yoluna gider bence ve Sansada bundan sıonra Ne jon ve başka bir aile ferdi ile karşı karşıda gelmez bence LF ye oda güvenmiyor.
Ve daha önce demiştim Jon dirilitrlen Targ olarak yada Targ olmasından şüphelenikecek şekilde dirilecek hatta taştan ejderhalarda uyanacak bence bütün bunlar olurken kimliğinide araştıracak öğrenecek
LS de Jon un bütün bu yaptıklarından sonra nefretinin ve güvensizliğinin anlamsızslığını anlayıp pişman olacak Winterfelle gelecek Sancaksızlar ile ve tabi bu anlattıklarımın hepsi biranda olmayacak yavaş yavaş olacak
benim düşüncem böyle