Jon Snow ve ejderha rüyaları

Son kitapta Jon bıçaklandı ve yeni kitapta olacağını Martin zaten açıkladı.

Dizide gelinen nokta ve HBO’nun açıklaması ile Jon Lyanna ve Rhaegar’ın oğlu. Yani yarı Targaryen.

Kitapta Jon’un dizideki Kuzeyi toplaması için bunu kendisi yapması gerektiğini farklı bir tartışmada belirtmiştim. Kitap bunu Sansa’sız nasıl bağlayacak merakla bekliyorum ki aslında dizi Sansa yardımı ile bunu iyi bağladı ama gel gör ki kitapta Sansa Kuzeyde değil.

Ayrıca Jon kitapta warg özelliği ile oldukça ön planda ve rüyalar görüyor özellikle kurdu ile ilgili.

Bu arada asıl beni meraklandıran konu ise Üstat Aemon daha önce şunu demişti : “Ejderhaları rüyamda görüyorum Sam. Gökyüzünde kanayan kırmızı bir yıldız görüyorum. Karda ejderhaların gölgelerini görüyorum, deri kanatlarının şaklamasını duyuyorum, onların sıcak nefeslerini hissediyorum. Ağabeylerim de ejderha rüyaları görürdü ve rüyalar onları öldürdü, hepsini. Sam, yarı hatırlanan kehanetlerin doruklarında titriyoruz, şu anda hayatta olan hiçbir adamın anlamayı umut bile edemeyeceği mucizelerin ve dehşetlerin… ya da…”

Eğer Targaryen kanı taşıyanlar Ejderhaları rüyasında görebiliyorsa, rüya görebilen bir warg olan Jon’un da bunları görmesini bekliyorum.

Özellikle fanların beklediği gibi ejderhalardan birini Jon sürecekse yada bir şekilde Targaryen kanına atıfta bulunulacaksa yada Dany ile yakınlaşacaksa.

Dany’i ejderha sürerken rüyasında görürse ve bir diğerini kendisinin sürdüğünü görürse açıkçası beni çok heyacanladırır.

Karda görünen ejdarhalarda bize Dany’nin ejderhaları kuzeye süreceğinin ipucunu veriyor.

Fikrime göre Jon Gece Kralı savaşında Dany ile beraber savaşacak. Asla bir Jon - Dany savaşı görmeyeceğiz.

GRRM bence bu popülist teori ile koca seriyi harcamaz, harcamamalı.

olabilir dizide dediğin gibi jon un warglı gı hakkında bir bilgi vermediler aslında üstat aemoun bölümlerini sıkı bir etüt etmek lazım bazen öyle bir konuşuyorki bir anda allak bullak oluyorsun . Gece kralına karşı bencede jon ve danny birlikte savaşacaklar çünkü gelen şey sınıf ayırt etmeden direk ölümüne geliyor .( artık beni bayan bu efendi köle muhabbeti azalarak tükenip yok olsa hiç anlamı yok zoraki kahramanlaştırmaktan başka neyse konu danny degildi) O yüzden danny ve jon birlikte savaşacaktır .

Jonun rüyasında ejder görmemesinin nedeni annesinden dolayı stark genlerinin dominant ( yada agır baskın ) cıkmış olmasıda olabilir şimdi bu konuda ne desem afaki . Warglık durumuna dair emareler kitapta anlatıldıgına göre aklıma ilk gelen şey stark genlerinin baskın olması.

Popülist teori mi ve bu olursa seri harcanacak öyle mi ?
Asıl olmaması bence seriyi harcayacak özellikle R+L = J kesinleştikten sonra.
3 başlı ejderah diye o kadar bağırdıktan sonra

Daha önce demiştim R+L= Young Griff, N+A=Jon diye. Ben hala bu görüşümü savunuyorum kitapta ben Jon Ned’in oğlu olarak çıkacak ve Rhaegar ile Lyanna’nın çocuğu Aegon Targaryen olcak.
tabii ki Aegon Blackfyre değilse.
Bence R+L=J nin gerçekleşmemesi serinin kalitesizleştiğnii kesinlikle göstermez. Dizide zaten bunun olacağı 3 senedir belliydi, Jon’un WW doğramasıyla felan kesinleşti yani. Dizide dizi izleyicileri için böyle bir politika izleyeceklerini kimse inkar etmez zaten, ama kitap için aynısını diyemeceğim.
Jon’un targaryen kanı taşımasını istemiyorum, umarım kitapta R+L=J olmaz farklı şeyler görürüz.

Aslında N+L=J miş baştan beri yanılmışız. neyse trollemiyorum.

@skbmoony

Ned neden kız kardeşinin çocuğunu hiç tanımadığı bir adam olan Jon Connington’a ya da hayatta en son güvenceği insan olan örümcek Varys’e versin?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ayrıca hatırlayan varsa Üstat aemon giderken jon’a bıraktığı kitapta azor ahainin altını çizdirtmişti ki buradan da azor ahainin Jon olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum.

Jon Snowda warg özelliği var mıydı?Hayalaetin içine girip gezdi mi?Kitaplarda Jon bölümlerini dikkatli okumadım.

@“arminius” evet Jon da bir warg. Hatta Yabanılların askerlerini topladığı yeri Hayalet aracılığıyla görüyordu. Ondan sonra herkes ona warg demeye başlamıştı.

Altın tahtın sahibi kraliçe Arianne tarafından kuzgunla gönderildi.

Jon bıçaklanmadan önce Ramsay’den gelen mektup üzerine Winterfell’e yürüyeceğini duyurmuştu zaten yabanıllardan ve devlerden oluşan ordusuyla Winterfell’e yürürse Ramsey’i rahatlıkla yener diye düşünüyorum.

Hayır, warg değildi ama kendi kurdu Hayaletle aralarında bir bağ var vardı. Asıl warg olan Brandir, hem de bana sorarsanız wargların peygamberidir. Çünkü diğerlerinin aksine, Bran insanların da bedenine girebiliyor. Diğer kardeşlerin de Jon gibi kurtlarıyla aralarında gizemli bir bağlantı vardı. SPOİLER - Zaten Robb kendi kurduyla arasındaki bağı kopardığı için öldü. Hatırlarsanız Robb ne zaman kötü tabiatlı bir insanla karşılaşsa Boz Rüzgar hemen dişlerini göstererek hırlıyordu. Robbda o insana karşı tedbirli olmak yerine kurda sadece " sakin ol Boz Rüzgar, hemen yanıma gel" deyip sakinleştiriyordu. En son Kızıl Düğünde, aman Walderin gönlünü hoş tutayım deyip kurdu ahır gibi kapalı bir yere kapattırdı ve bu onun sonu oldu. Sansanın Leydisi öldürüldüğünden beri kızın başına gelmeyen kalmadı, halen yaşaması da bence bir mucize. Arya Nymeriasını kovduğu günden gah o esir alıyor, gah bu esir alıyor. Kızın başı esaretten kurtulmadı ve hala garip garip herkesden saklanarak yaşıyor, tabi buna yaşamak denirse. Yani anlayacağınız, o ulu kurtlar öylesine tesadüfen bulunmadı, Stark çocuklarını koruması için kuzeyin tanrıları tarafından bahşedildi. - SPOİLER

@dusunce Jon Snow kitapta bir warg. Kendisi de gayet Bran gibi kurdunun içine gidebiliyordu. Sadece bunu bilinçli olarak yapamıyordu. Rüyalarında kendiliğinden olan bir olaydı. Yabanılların toplandığı yeri kurdunun içine girerek görüyordu. O günden sonra bütün yabanıllar ona warg diyordu. Varamyr (güçlü bir warg olan yabanıl) sürekli Jon Snow’un warg olduğunu düşünüyordu. Güçlü bir warg olma potansiyeli taşıdığını ama bunu kullanamadığını düşünüyordu.

Arya da bir wargdı. Sürekli geceleri Nymeria’nın içine giriyordu. Bu özellikle nehir topraklarındayken çok fazla başına geliyordu. Hatta annesinin öldüğünü Nymeria sayesinde öğreniyordu. Braavos’tayken de bu rüyalar devam ediyordu. Kör olduğu zaman kucağına gelen bir kediyi severken kedinin gözlerinden çevresini görmeyi başarıyordu. Bundan sonra da Jaqen ona gözlerini geri veriyordu.

Sansa’nın warg olup olmadığını hiç bilemeyeceğiz sanırım. Tek bildiğimiz hayvanlarla iyi geçiniyor. Bu yeteneği kurdunu kaybetmesi yüzünden gelişemedi muhtemelen. Yoksa Lady de tam Sansa gibi davranıyordu aralarında bir bağ vardı.

Rickon’un kesinlikle bir warg olduğunu düşünüyorum ben. Çünkü tüylü köpek tam Rickon’un duygularına göre hareket ediyordu. Rickon agresifse anında o da agresifleşiyordu. Tabi Rickon bu özelliği çok kullanamıyordu en son çünkü 3-4 yaşında bir şeydi.

Robb bence zayıf bir wargdı. Güçlü bir warg olabilirdi ama o bu özelliğini bastırmayı seçti bu yüzden bu özellik sadece kurduyla bir bağ olarak kaldı. Kendisinin kurt rüyaları gördüğünü de sanmıyorum.

Bran zaten çok güçlü bir warg. Wargların insanı yönetmesi oldukça zor bir şey. 6 tane hayvanı aynı anda idare eden Varamyr bile bir kadını ele geçirmeye çalışırken öldü. Hodor yarım akıllı olabilir ama Bran bu yeteneğini yeni kullanmaya başlayan bir insan. Üstelik daha 8-9 yaşında. Bran gerçekten wargların peygamberi gibi bir şey.