Jon Snow

oyuncular
#1

Kit Harington SDCC 2013’de yaptığı açıklamaya göre Game of Thrones kitabını daha yeni okumaya başladığını ve bunu sadece karakteri Jon Snow’un ne kadar yaşayacağını öğrenmek için okuduğunu ancak George ile bunun asla tahmin edilemeyeceğini söylemiştir.

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/706/hucy.png/][/URL]

0 Likes

#2

Kitapları okuyup Jonun ne kadar cesur,atak ve karizma olduğunu görsün.Rolde oyunculuğu pek iyi değil.

0 Likes

#3

bence biraz geç kalmış…en baştan okumalıydı ya da ona okuması konusunda tavsiye verilmeliydi…dizideki karakterin kitaba göre farklı olmasında senaryoyu yazanların ve yönetmenin de etkisi olduğunu düşünüyorum…

0 Likes

#4

okumamış olması oyunculuğuna yansışamış bence ahahahaaaa oda sonunu merak etmiş garip

0 Likes

#5

G.Martin amca insallah bunu yasatir :smiley:

0 Likes

#6

serinin kendisi hakkında yazıldığını düşündüğüm karakter. yani a song of ice and fire dediği kendisi aslında. açıklamalarım ise spoiler halinde gelecek. ama kitaptan.

— spoiler —

kendisi öncelikle kesinlikle lyanna stark ve rhaegar targaryen’in çocuğu. yani a song of ice(lyanna) and fire(rheagar). kanıtlar, dizide olmamakla birlikte kitapta mevcut. bunlar sırayla,

1- rhaegar’ın lyanna’yı sevip kaçırdığını(?) biliyoruz. bütün olayların başlangıcı ise rhaegar’ın lyanna’ya, kazandığı pvp turnuvasında(yaşasın mmorpg ile büyüyen gençlik) lyanna’nın en sevdiği çiçek olan mavi kış gülünden taç yaptırıp vermesi.
2- lyanna robert’ı istemiyor. sadık kalamaz, aşk bir adamın doğasını değiştirmez ned, diyişinden biliyoruz bunu.

bunlar kesin şeyler. şimdi zurnanın zırt dediği yere gelelim.

3-meera reed’in anlattığı bir hikaye var, storm of swords da geçiyor. tam olarak quote vereyim daha iyi anlaşılsın diye. bu arada meera reed’in babası howland reed. bu ismi aklınızda tutun.

“the dragon prince sang a song so sad it made the wolf maid sniffle, but when her pup brother teased her for crying she poured wine over his head.”

dragon prince’in rhaegar olduğunu, wolf maid’in lyanna ve pup brother’ın ned olduğunu anlamak için diziyi 10 dakika izlemek bile yeterli olacaktır. fakat buradaki ilginç şey, lyanna’nın sniffle yani burun çekmesi, ama ağlamaklı bir burun çekme. demek ki lyanna da boş değil dragon prensimize. ki zaten kendisini robert baratheon hariç, doğal olarak, herkes seviyor. ned stark bile kendisini sayardı, hatta çoğu kişi, rhaegar’ın en başarılı kral olacağından şüphesiz. dany ablamız, mother of dragons’a da jorah mormont sürekli rhaegar’a benziyorsun, viserys’e değil diyerek iltifat yağdırıyor.

bu arada, dragon prince, wolf maid ve “a song” üçlüsünden hiç bahsetmedim bile.

4-rhaegar reyis, ölmeden önce 3 tane kingsguard’ı lyanna’yı koruması için tutarken (battle at the tower of joy), kendi kardeşleri sikinde bile değil. çünkü kingsguard lyanna kadar, çocuğu da koruyor. zaten bu esnada lyanna kanayarak ölüyor fakat kitapta ateşten öldü deniliyor. tam quote verecek olursam “lyanna in her bed of blood”. “bed of blood”'un çocuk doğumu referansı mirri maz duur tarafından da dile getirilmekte. bu olaylar esnasında ned stark’ın kingsguard’ı keserken yanında sağ kalan tek kişi kim mi? howland reed, yani yukarıda yazdığımız hikayeyi anlatan meera’nın babası.

5-lyanna stark’ın ölmeden ned’e söz verdirmesi. bir çok kişi bunun lyanna’nın gömülme isteği olarak söylese de, abicim bir insan kardeşine böyle bir şey için ölüm döşeğinde söz verdirir mi? burasını kanıtlayacak pek verim yok, ama sürekli ned’in kafasını özellikle meşgul eden bir söz, hayatını yalan içinde yaşadığını zannetmesine neden olan bir söz.

6-ned’in 14 yıldır kötü rüyalar görmesi ve bunun hep lyanna ile ilgili olması.(ki bu durumda jon 14 yaşındaydı). quote olarak da, “he had lived lies for 14 years yet they still haunted him at night”.

7-dizinin ana temalarından birinin, only death pays for life, olması, ve dizideki göreceli olarak en büyük karakterlerin doğarken annelerinin ölmesi. eğer lyanna çocuk doğururken öldüyse, yukarıda söylediğimiz gibi, buyrun bu kontenjana kimler girmekte. tyrion lannister, daenerys stormborn(targaryen) ve jon snow. dizinin ve kitabın gerçekten hiç değişmeyen ana üç karakteri bunlar, hatta çoğu kişi dragon’s three heads olarak bunları gösterse de ben tyrion yerine oraya rhaegar’ın diğer oğlu aegon gelecek diyorum.

8- yine dany’nin house of the undying visionlarinda, rhaegar’in iki cocugunu goruyoruz. rhaegar reyis, “a dragon must have three heads” diyor ailesine. kendisinin esi olan elia martell ise, aegon’u dogurduktan sonra agir hastalik gecirdiginden bir daha dogum yapamayacak raporu aliyor doktorlardan. yani 3. bir cocuga ihtiyac var.

9-ve esas dındındın dedirtecek son vurucu sahne. mother of dragons’umuz house of the undying’e girdiğinde bir adet vision görüyor. kitap şöyle anlatmata bunu.

“a blue flower grew from a chink in a wall of ice, and filled the air with sweetness.”

blue flower, lyanna’nın en sevdiği çiçek, wall of ice’da. bu olaylar esnasında tam olarak olmasa da jon snow sonuçta wall’da yaşamakta. yani wall’da büyüyen bir mavi çiçekten bahsedilmekte.

ayrıca bir sürü ned’in kendisinden özellikle “o benim oğlum” yerine “o benim kanımdan” demesi gibi ufak şeyler var da, onları geçiyorum. bir de jon’un kurdu bildiğiniz gibi albino. seride de albino’ya en çok benzeyen ailenin hangisi olduğunu tahmin etmek zor değil. ama bu çok sikkofield vari bir giri, yine de yazayım dedim.

— spoiler —

0 Likes

#7

Soylediklerine aynen katiliyorum

Sent from my iPhone using Tapatalk

0 Likes

#8

Şimdi Jon siyah saçlı Lyanna kumraldı Rhaegar mağlum sarışın , benzemiyor hadi geçtim bunu. Jon Rhaegar’ın oğlu olsa bile Aegon onun kardeşi ve kitaptan şöyle bir alıntı yapayım Daenerys ablamız Ölümsüzler Sarayı’nda şu vision ı görüyor:
Elia Rhaegar’a Aegon için hangi şarkıyı söyleyeceğini sormuştur. Rhaegar “Onun zaten bir şarkısı var, Buz ve Ateşin Şarkısı.” diye cevap verdi. Aegon’un bu şarkıdaki rolü, “söz verilen prens”tir. Çok açık ve net söylemiş kahramanın kim olduğunu. Ama Ejderha’nın üç başı olmalı Aegon-Daenerys üçüncü eğer bir Targaryen ise Jon olmalı.

0 Likes

#9

Kitaptaki Jon un bu şekil bir karakter olduğunu bilmiyordum ama film ile karizma dışında fark var. Cesur evet ama atak değil :D.

Kit Harington yani oyuncusu ise bence başarılı bir oyuncu diziye kendinden de birşeyler katıyor.

Herkesin ortak teorisi olan Targeryan ve Stark çocuğu fikri ise bana da mantıklı geliyor. Yani Jon Snow dizinin muhtemelen en önemli ve en kilit karakteri bu nedenle geçmişinin çok olaylı bir şekilde anlatılacağını düşünüyorum.

0 Likes

#10

“He is not my father. The thought leapt unbidden to Jon’s mind. Lord Eddard Stark is my father. I will not forget him, no matter how many swords they give me.”

AGOT, Jon VIII

Çeviri:

“O benim babam değil, dedi kendine. Benim babam Lord Eddard Stark. Onu
unutmayacağım. Bana kaç kılıç verirlerse versinler.”

Küçük not: Demir Taht, bin kılıçtan yapılmıştır…

53

4 Likes

#12

Ekşide bu arkadaşla alakalı epeyce hoş bir yorum gördüm: Ne zaman bir şeyden vazgeçse daha büyüğü oluyor.

Kendisi Ned Stark piçi olmaktan ve diğer dünyevi şeylerden vazgeçti, Lord Kumandan oldu

Lord kumandan olmaktan ve gece nöbetinden vazgeçti, Kuzeydeki Kral oldu.

Kuzeydeki Kral olmaktan vazgeçti………

Geliyor gelmekte olan :grin:

0 Likes

#13

1 Like

#14

Bu Ashley kim? Yetkili bir abla mı?

0 Likes

#15

Yok Twitter’dan biri sanırım ben de internette gördüm.

0 Likes