Jon Snow'un Azor Ahai Olabileceğinin Kanıtları


#1

AZOR AHAI-VAADEDİLEN PRENS JON SNOW MU?

Öncelikle şuradan başlayayım Azor Ahai ile Vaadedilen Prensin aynı kişiler oldukları kabul görüyor. Bu konuda bildiğimiz tek ve en önemli bilgi Melisandre’nin Aemon ile yaşadıkları diyalog.

3.kitaptan alıntıdır:

Aemon: “Şafak için yapılacak savaştan bahsediyorsunuz leydim. Fakat vaadedilen prens nerede?”

“Karşında duruyor,” dedi Melisandre, “onu görecek gözlere sahip olmasan da. Stannis Baratheon Azor Ahai’nin yeniden dönüşü, ateşin savaşçısıdır.”

Daha başka bi kanıtı yok. Fakat çürütecek bi kanıt da yok. O nedenle şimdilik yaygın kanaat aynı kişi oldukları yönünde çünkü diğer türlüsü mantıksız olurdu zaten. Hem Azor Ahai hem Vaadedilmiş Prens farklı kişiler olsa zaten bu kadar kahraman bolluğunda halimiz nice olurdu. :slight_smile:

KEHANET

Yüksek Kalp’in Hayaleti denilen (Ghost of High Heart*) yaşlı bi kadın var malumumuz ve bu kadın bir cadı hatta Arya da 3.kitapta bu kadınla karşılaşmıştı hatırlarsanız. İşte bu kadın zamanında Kral 5.Aegon’a kehanetten söz ediyor ve “Vaadedilmiş prens Rhaella ile Aerys (II. Aerys)'in birlikteliğinden ileri gelecek soydan çıkacak” diyor. İşte bundan sonra kral Aegon da Aerys ile Rhaella’yı evlendiriyor bu evlilikten Rhaegar, Viserys ve Daenerys doğuyor hepimizin bildiği gibi.

DİĞER İHTİMALLER

  1. Hemen Stannis’le başlayayım bu konu başlığı altındaki olası tartışmaların önüne geçmek adına çünkü yukarıda belirttim [b]Aerys ile Rhaella’nın soyundan ileri gelecek denince Aegon V onları evlendirmiş ve o soydan gelenlere bakıyoruz hemen eleniyor Stannis zaten kılıcı bile malum sahte Aemon Targaryen’in konuyla ilgili yorumlarına yönelebilir bu inançta olanlar.

  2. Rhaegar’ın oğlu Aegon olabileceği yönünde ihtimallere katılmıyorum bence ]Aegon’da bi çapanoğlu var gibi sahte olabilir yani orası bile muallak.

  3. ]Dany olabilir Azor Ahai. Bu en güçlü ihtimal bence Jon’dan sonra.

JON SNOW’UN AZOR AHAI-VAADEDİLMİŞ PRENS OLABİLECEĞİNİN KANITLARI

Gel gelelim benim inancım ve aynı zamanda temennim olan teori, Jon’un Rhaegar ile Lyanna’nın oğlu çıkması ve bu da yukarıda sözü edilen kehanete uygun bir aday olduğunun ilk kanıtı olacaktır. Şimdi diğer kanıtları da takdirinize sunuyorum:

  1. Dediğim gibi ilk kanıt bu teoriden yola çıkarak elde ediliyor ve teori gerçekleşmezse zaten tartışmaya yer kalmayacak: [b]Rhaegar ve Lyanna’nın oğlu olarak Jon’un Targaryen sayılması yani ejderha kanından olması.

  2. Jon Sur’u savunurken Ygritte ölüyor.“Ygritte - Nissa Nissa” sayılabilir burada. Ama zayıf bir ihtimal çünkü kendisi tarafından öldürülmedi. O nedenle 6.kitap içerisinde sevdiği bir kişiyi öldürecek olabilir, örneğin Melisandre’ye aşık olup (zaten 5.kitapta da Ygritte’e benzetiyordu onu POV’larında, hele hele Melisandre onu iyileştirirse iyice abayı yakabilir) onu öldürebilir neden olmasın?

  3. Jon rüyasında kırmızı bir kılıçla ak yürüyenlerle savaştığını görüyor. Bu tek başına havada kalabilse de bütüncül yaklaşılırsa epey güçlü bi kanıt olabilir rüyaların GRRM’ce ne kadar önemle bizlere sunulduğunu biliyoruz.

  1. Melisandre 5.kitapta, içinde bulunulan hal ve şartlar için bi kurtarıcı arıyorken ateşlere baktığında sadece Kar (Snow) gördüğünü söylüyor.

Burada 5.maddeye geçmeden önce hemen diğer kehaneti hatırlayalım: “Azor Ahai duman ve tuzun ortasında yeniden doğacak…” Ve malum kırmızı kuyruklu yıldız kehaneti. O duman, tuz ve kırmızı kuyruklu yıldız Azor Ahai’nin yeniden doğduğu andaki simgeler biliyorsunuz ve 5.kitapta Jon’un Bowen Marsh tarafından bıçaklandığı olay malumumuz. Dolayısıyla şu an ki teorilere göre ya Jon, Hayalet’in bedeninden yaşamaya devam edecek ya da Melisandre tarafından iyileştirilecek/hayata döndürülecek. Yani bu onun yeniden hayata dönmesi anlamına gelecek bu ve böylece aşağıda sıralayacağım kanıtlar olan, GRRM’nin betimlemeleri olan “göyaşı-tuz, hançer yarası-ayazda çıkan duman ve Wun Wun’un Ser Patrek’i tam Jon bıçaklanırken öldürüyor olması sonucu oluşan kuyruklu yıldız” bütüncül düşününce daha güçlü hale gelecekler.

  1. Tuz: Bowen Marsh’ın gözyaşları içinde Jon’un karnına hançeri sapladığı sahnede akan gözyaşları tuz ;

  2. Duman: Yine 5.kitapta Jon bu hançer darbesinin ardından dizlerinin üstüne düşüyor ve hançeri kabzasından tutup geri çıkarıyor. Tam da bu sahnede GRRM bizlere aynen şunu tasvir ediyor dikkat: “soğuk gece ayazında hançer yarasının olduğu yerden dumanlar çıktığı” betimleniyor ;

  3. Kayan kırmızı yıldız: Bu olayların başladığı sırada Mance Rayder’ın başarısız kalan Sur için verdiği savaş sırasında ele geçirilen ve Nöbet’in hizmetinde kullandırılmaya başlanan “Wun Wun” adlı dev, bi cinnet anında Ser Patrek adlı şövalyeyi kapıp havada sallandırıyor duvardan duvara vurarak öldürüyordu. Ser Patrek’in hane armasında ve üzerindeki elbisede yıldız işlemeleri olduğunu biliyoruz. Havada adeta kan içerisinde süzülen yıldız figürü de buradan geliyor olabilir.

Evet bunlar toplayıp, bi araya tek bi konu başlığı altında getirebilmeyi başardığım tüm kanıtlar. Bu sorunun cevabını tabii ki gelecek kitapta öğreneceğiz. Burada yaptığımız sadece teoriler üretmek, üretilmiş olan ihtimaller üzerinde kafa yormak ve saygı kuralları çerçevesinde tartışmak. Şimdi fikir alışverişlerine geçebiliriz. :slight_smile:


#2

Şu rüya en büyük kanıt.Zaten Dany atarlı şımarık ergen ondan Azor olmaz:DDDDDD
Şaka bir yana Dany erkek değil ki vadedilen prens olsun.o zaman azor eşit değildir vadedilen prens.


#3

Ehe bu dediğinin aynısını başta Aemon yıllardır düşündüğünü ancak yanıldığını ifade etti Sam’e. Nasıl mı? Çünkü Aemon Dany’nin Azor Ahai olabileceği ihtimalini görünce “çeviri de bi hata yapmışız aptallık etmişiz, nasıl ki ejderhaların cinsiyeti yoksa yıllarca prens diye erkek çocuk aradık ama aslında kız da olabilirdi” diye hayıflanmıştı. :slight_smile:

Yani yoksa ben de Jon ihtimalini Dany’den daha çok görsem de senin Dany’i saf dışı bırakma nedeninin sadece bu olmasını istemem, çünkü yanlış olur. :slight_smile:


#4

Ne kadar sevsem de Stannis değil. Aemon’a güveniyorum.

Dany ve Jon.
Bence Dany o kadar bağırıyor ki ben Azor Ahai’yim diye değildir diye tahmin ediyorum. Ya Martin bizi kandırıyor diğer olaylardaki yazdıklarıyla, ya da biz basit düşüneceğimize samanlıkta iğne arıyoruz.

Gönlüm Jon’dan yana benim de. Serinin başından beri seviyorum. En zevk aldığım Pov’lar da Jon’un. 4, 5 ve 6. maddeler biraz zayıf kalmış ama. Yani kitabı kendim okumadıkça biraz zorlama gelecektir bana.


#5

Jon benim de gözümde en kuvvetli aday. Ondan sonra da Dany gelir. Yalnız birçok kişinin olabileceğine dair ipuçları var fakat Jon ve Dany bu konuda en öndeler bence. Onun dışında Martin nasıl bu kadar güzel kurgulayıp böyle ince detaylar katmış hayran kalmamak elde değil.
Bana da 7. madde biraz zorlama geldi :slight_smile:


#6

öncelikle jaime’i de rüyasında casterly nin altında yanan bir kılıçla ilgili bir rüya görüyordu ve onunda babası hakkında teoriler mevcut yazar hep dediğimiz gibi böyle birşey yaparak terse yatırabilir…

jon ihtimali eldeki en güçlü ihtimal senin sunduğun kanıtlar da cabası ve yine de bildiğim birkaç spoiler dışında bir iki spoiler da yemedim değil :slight_smile:

jon un soyu büyük ihtimal R+L olacak bence ama gayrımeşru ama meşru orasını bilemem ama benim inancım o yönde ve eğer öyle olursa Rhaegar’ın 3 baş mevzu arayışında olduğu gibi bir baş daha gerekiyor eğer aegon sahteyse…

ama bence de aegon ihtimali vasat yeterli kanıt da yok henüz :slight_smile:


#7

Evet ya öyle bir şey vardı değil mi:)
Yani Dany olmasında Joffrey bile olabilir:D


#8

Melisandre ateşlerde Azor Ahai’yi arıyorum ama tek gördüğüm Kar diyor.
Büyük k ile.


#9

E-book’tan sayfasını biliyorsan söyleyebilir misin? Varsa tabii elinde. Melisandre hakkındaki yeri de.


#10

Ben pdf okuyorum. Buyur;

sayfa
363/916


#11

Doğrusun hızlıca yazarken büyük harf kullanmaya dikkat etmedim 5.kitabı okumamış kişiler için ufak gözükse de önemli bi ayrıntı o. Gerçi önemli bi kanıt diye numaralandırmış ve yazmışsam yine aynı çıkarımı herkes yapardı. Ayrıca hemen altında da bi resim paylaşmışım Jon’un cemalinden ziyade o kanıtın orjinal dilde yazılışı da var resimde @Maxcaiser oradan da görülebilir Melisandre’nin kendi ağzından çıkan sözler. :slight_smile:

Evet illa ki bazı kanıtların gücü fazla bazılarının ki zayıf fakat ilgili her şeyi bu başlık altında toplamaktı amaç takdir yine hayranların. :slight_smile:


#12

Dikkat etmemişim ona. :slight_smile:


#13

@daemon35, @Maxcaiser

Buradan sizin aracılığınızla 5., 6. ve 7.maddelerin zayıflığını bi nebze olsun yükseltebilirim çünkü sanırım ben düzgün anlatamadım. :slight_smile:

O duman, tuz ve kırmızı kuyruklu yıldız Azor Ahai’nin yeniden doğduğu andaki simgeler ve 5.kitapta Jon’un Bowen Marsh’ın tarafından bıçaklandığı olay malum. Dolayısıyla şu an ki teorilere göre ya Jon, Hayalet’in bedeninden yaşamaya devam edecek ya da Melisandre tarafından iyileştirilecek/hayata döndürülecek. Dolayısıyla bu onun yeniden hayata dönmesi anlamına gelecek ve böylece kanıtlarda sözü geçen GRRM’nin betimlemesiyle göyaşı-tuz, hançer yarası-ayazda çıkan duman ve Wun Wun’un Ser Patrek’i tam Jon bıçaklanırken öldürüyor olması sonucu oluşan kuyruklu yıldız kanıtları daha güçlü hale geliyor.

@Arstan spoiler yemene üzüldüm ama merak da böyle bir şey işte okuyası geliyordur insanın. :slight_smile:


#14

Şimdi daha anlaşılabilir oldu en azından.

@“Arstan” spoiler konusunda yalnız değilsin. Merakıma yenik düştüm ben de 5. kitap konusunda.


#15

Evet gayet mantıklı deliller. Bunları okuyunca Jon olma ihtimali daha da öne çıkıyor. Yalnız yine de biraz da belirgin kanıtlar olsa daha iyi olur okuyucu için. Mesela çoğu kişi okurken bunların farkına varıp da heyecanlanmamıştır. Martinden daha somut şeyler istiyoruz :slight_smile:


#16

Azor Azhai ile Vaad Edilen Prens aynı karakterler mi yoksa özellikleri birbirine çok benzeyen iki farklı karakter mi?


#17

Sağ olun arkadaşlar ana metne de ekledim bu açıklamayı şimdi daha anlaşılır olduğuna inanıyorum ve ilgili diğer arkadaşların da faydalanabileneceklerini umuyorum. :slight_smile:


#18

yediğim spoilerlar yanında bunlar ufak birer kırıntı :slight_smile:


#19

Hemen cevaplayayım. :slight_smile: Bu konuda bildiğimiz tek ve en önemli bilgi Melisandre’nin Aemon ile yaşadıkları diyalog.

3.kitaptan alıntıdır:

Şöyle ki diyaloğu aynen çeviriyorum:

Aemon: “Şafak için yapılacak savaştan bahsediyorsunuz leydim. Fakat vaadedilen prens nerede?”

“Karşında duruyor,” dedi Melisandre, “onu görecek gözlere sahip olmasan da. Stannis Baratheon Azor Ahai’nin yeniden dönüşü, ateşin savaşçısıdır.”

Daha başka bi kanıtı yok. Fakat çürütecek bi kanıt da yok. O nedenle şimdilik yaygın kanaat aynı kişi oldukları yönünde çünkü diğer türlüsü mantıksız olurdu zaten. Hem Azor Ahai hem Vaadedilmiş Prens farklı kişiler olsa zaten bu kadar kahraman bolluğunda halimiz nice olurdu. :slight_smile:


#20

Bana göre herşey Aegon’da belli olacak. Aegon bir sahtekar çıkarsa (ki kendi kabahati değil -aha bir teori daha buldum-) şu bana göre saçma olan R+L=J teorisinin gerçekleşme ihtimali %80’e çıkmış olur.