Jon Snowun gerçek babasi Ned Stark

Herkese selam Forumu 2013yilindan Azerbaycandan takib ediyorum.Turkçem iyi diyil Azeri turkçesi ile yazarsam sikilirsiniz konuya geçelim her kes Jonun L+R aşkinin meyvesi olduqunu duşunuyor …ortada karişik bir durum var 1 ci .Eddardin herkesden çok sevdiyi bir kiz kardeşi var ve ondan geriye bir erkek evladi kalmis ortalama bir şovalye kada guçlu zeki kisasi bir lord egitimi almiş biri. bir şeyler için hazirlamiyor ama sura gondermek fikri bile yok. Kim kiz kardesinden kalan tek mirasi sura gonderir ayrica kralliqdaki en buyuk lord sensin . 2ci Robert ölurken varislik islemi yapiliyor ve biz bunu Pov olarak Nedin dusuncesi ile okuyoruz Joffrey ensest iliskinin meyvesi olunca akla ilk gelen Stannis oluyor neden Jonu dusunmedi tahta cikarmak diyilde bir fikir adamin kafasinda kecer mesela bu tahtin tek varisi şimdi uzaklarda diye 2ci biraz saçma ama gerçekden Nedin kiz kardesinin tek çocuqunu sura gondermesi Asla evlenemez mulk sahibi olamaz unvan alamaz çok acimasiz bir karar olur onun yerine kucuk bir lordun kiziyla evlendirib toprak sahibi şovalye kolaylikla yapa bilir mesela

Merhaba Yasin,

Ned’in Jon ile ilgili sabit bir fikri olduğunu sanmıyorum. Bence başlıca motivasyonu onu korumak. Aynı zamanda Ned daha fazla savaş ve kayıp istemiyor. Jon’un kimliğini sonsuza kadar saklamanın getirisi Jon’un güvenliği demekse bunu yapacaktır. Gece nöbetine gelince belki onu korumak için bu fikirde aklının bir köşesindeydi ama onun küçük olduğunu düşünüyor. 14 yaşında en nihayetinde. Starklar nesiller boyunca Nöbet’e hizmet ettiğinden bunda bir sorun görmüyor.

Jon’un Ned’in çocuğu olmadığı artık kesin bir durum. Kitaplarda da durum değişmeyecek. Yazardan habersiz salınan ana taslakta ''Arya ve Jon birbirine aşık olacak. Bu durum onları rahatsız edecek ta ki Jon’un gerçek ailesi ile ilgili sır ortaya çıkana kadar.’’ diyor

Jon, Ned den olsa şöyle bir şey olur o zaman;

Jon ve Arya birbirine aşık olur ve kardeş oldukları için ızdıraplar acılar içinde kıvranırlar. Hemen ardından yazar gelir,
‘‘üzülmeyin çocuklar daha fazla işkence çekmenize gerek yok. Çünkü gerçekten de kardeşsiniz’’

Bu olamayacağı için Jon’un Ned’in oğlu olmaması gerekir. Bu durumda R+L’den başka gidecek bir yolumuz yok.

Hoş geldin, Yasin.

Sakura zaten söylemiş söyleyeceğini ama ilk kitapta çokça Jon’un oğlu olmadığına dair işaretler var. Misal Cersei “çocukların” deyince aklına Jon dışında hepsi geliyor. Yahut Rhaegar’ı düşünürken gözlerinin önüne Jon falan geliyor gibi şeyler var.

Dahası Ned babası olsa idi Jon’un annesinin kim olduğu pek önemli olmazdı, saklanacak bir şey değil; ya Ashara ya da balıkçının kızı gibi bir durum yani.

Harbiden öyle he. Annesi Ashara diyip geçebilirdi ama o zaman Ashara dedikodusunu niye susturdu ?

Ashara olduqunu dusunmuyorum olursa bile kadinin onurunu korumak icin ola bilir

Lyana dogum sirasindami oldu bunu kim biliyor kulede sadece 3 kral muhavizimi vardi peki dogumu gerceklesdiren kadinlar falan yokmuydu ? nasil olurda bu 15 yil sirr olarak kalir horumcek ne ise yariyor o zaman nasil olduda bunca zaman Varys neden Eddarda kucuk sirriyla ilgili haberdar etmedi bir dogum varsa cocukda lyanayla beraber olmus olmali yada cok mantiksiz kiz kardesinin tek yadigarini sura haps etmek hemde 14 yasinda

Ashara Dorn lu Dornda cinsellik piç sahibi olmak suç yada onur kırıcı değil, Dahası Asharanın ölün bir piçide var
Ashara anne olduğunu gizlemesi çok saçma bencede, Jondan niye saklasın hem
ve de Asharanın çocuğu olsa soy adı snow değil sand olurdu

kadınlara ne oldu bilinmiyor illaki vardır, kadınlar bunlar ilerde çıkıp açıklanacak şeyler
düşünürsen 3 kral muhafızı niye prensin sevgilisini korusun böylesi büyük bir savaş varken

Ned Nöbet için küçük olduğunu söylüyor, ilk başta karşı çıkıyor. Ama Kral eli olmak için Kralın Şehrine gideceği zaman Cat açıkça Jon’u istemediğini belirtiyor. Ned Jon’u da beraberinde KŞ ye götüremeyeceğinden (çünkü bu emaneti Rober’ın kucağına atmak demek) gönülsüzce razı geliyor. Ha yaşı biraz daha büyük olsa bu kadar sorun yaşamazdı.

O Willa denilen kadın büyük ihtimalle Daynelerin hizmetçisi ve Jon’un süt annesi Dayne hanesinin bu konuyu bildiği ve Targaryenlere sadık olduklarından sakladığı da teoriler arasında.

Varys meselesine gelince ben Jon’u bildiğini düşünüyorum. Ama bu konuyu açık etmek yerine gizli prens meselesini kendine ilham aldı ve Varys’in Aegon projesi böyle ortaya çıktı.

Cat ve Ned’den dolayı biraz muallak kalıyor bu konu ama piçler kuzeyde de son derece normal görülüyor. Eski tanrıların inancında Piçler sorun teşkil etmiyor.

buna bende katılıyorum hatta ned’e lyanna neşe kulesinde diyende o
bunu ortalık karıştırma için yaptı ama ned sessiz kalınca anladı onun kimliğinin açıklanmayacağını kendi planına devam etti.

kuzeyde piçlerin normal kabul edildiğini senden duyuyorum ben. Ama kuzeyde erkekler sözlerine sadık olduğundan (özellikle Starklarda ) piç nadir var Diye biliyorum güneye göre az ama var

7 İnancına göre piçler günahın tohumları o yüzden güneyde günah. Eski tanrılar için açılmış başlıkta şöyle bir paragraf var

Ensest çok büyük bir günahtır ve asla bağışlanmaz. Piç çocuk sahibi olmak günah değildir ve misafirperverlik çok önemlidir.

Yani evet kuzeyde normal bir durum. Ned Jon Arryn tarafından büyütüldüğünden ve güneyli bir kadınla evlendiğinden Starklar genel olarak yumuşak başlı sanılıyor ama durum pek öyle değil. Starklar hatta Kuzey’in geneli cinsiyetçi vahşi ve sertler. Cregan Stark’ın bir sürü piçi varmış mesela.

Dişi Ayı’nın da 2 piçi var ve kimse hor görüyor gibi görünmüyor. (Sur ötesinde hiç hor görülmüyor.) Yani Dorne gibi olmasa da ılımlı yaklaşıyor gibiler ama tamamen kucak da açmıyorlar bence çünkü Jon’un ilk POV’unu okuduğumuzda buna işaret eden noktalar var, sadece Cat değil mesele yani.

Ashara değildi, demek; doğrudan bir alternatifi yok etmek demek. Geriye “balıkçı kızı” yahut “kevaşe” kalıyor. Bu ikisinden biri olan kevaşe kolayca elenir, Ned bu. Hayatı boyunca kaç tanesine yanaşmış da savaşta yanaşsın? Balıkçı Kızı kaldı geriye… Bunu elemek ne kadar zor olabilir, meraklı kişiler için? En iyisi alternatiflere açık kapı bırakmak. İyi bir yalanın başlıca gereksinimlerinden biri de yalanlanamayacak bir yalan söylemek, ayrıntı vermek.

Ashara’nın “kızı” meselesi de sanırım sadece Selmy tarafından bilinmiyor gibi ama emin değilim. Sonuçta Ned ile olan ilişkisi biliniyor ve dikkat ederseniz Ned Dayne’e de ailesi, ikisi arasında ilişki olduğunu söylemiş. Jon da işin içine katılmış “süt kardeşim” o benim; Wylla ben doğmadan önce hizmet ediyordu aileme dedi. Onun annesi benim süt annem, dedi. Yani sürüyle karmaşıklık yaratılmış.

@Yasin_Mammadli şurayı bir oku kardeş. Neşe Kulesi Olayının Perde Arkası Nedir?

Bir de alt alta ileti atmayalım lütfen, forumda yasak. Eklemek istediğin bir şey olduğunda DÜZENLE(kalem işareti) seçeneği ile ekle. Yorumlarını birleştirdim.