Jon Snow'un Rüyası: 'Mahzen Mezarlar'

8 binle neden çarpıyoruz ben 4 kral üzerinden hesapladım oran orantı yaparak

100=4
8000=x

8000 100’ün 80 katı 4’ü 80’le çarp =320

Burda da matematik peşimi bırakmadı :frowning:

Aman ben bilmem… :joy: 8000 yıl geçtiği için 8000 dedim. O 8 nereden çıktı o zaman? Onu merak ettim hocam. Arkadaş benim matematik 1 idi ya, kanaat notu ile 2 olurdu hep :joy:

@Starkgaryen ilk önce onla çarpıp bine yuvarladı sonra tekrar 8’le çarptı 8.10=80

Neyse teori hakkında görüşlerime gelelim daha önce de duymuştum kulağa çok hoş gelmişti. Ama aklımdaki ölü ordusu öyle kolu bacağı olmayan zombiye benzeyen ölülerden oluşan bir ordu değil nasıl desem akgezenler gibi güzellerden oluşan bir ordu. Birde muazzam şekilde savaşacaklar Cregan Stark gibi.

Burada bir yanlışlık var
80.4= 320
320+ Brandon Stark+Lyanna Stark+Ned Stark=323
320 olsa kazanamazlar ama 323 olsa kazanırlar

Duygu haksız sayılmaz aslında, yani ha 300 ha 2500 ölü olsun… ww ayarında da olsun… Karşıda kaç tane ww var, bilmiyoruz. Ölüler zaten on binlerce… Savaş sırasında ne kadar büyük fark yaratabilir? Gerçi GRRM,5 bin yahut 10 bin ww ayarında Stark ölüsü de çıkartabilir oradan ister ise… Yani bilemeyiz ama… Açık konuşmak gerekirse Ölülerin ziyafetleri ve mahzen mezarların sürekli hayalet ve ölülerin gezdiği yer olarak vurgulanması başka ne şekilde açıklanır, çıkarım yapamıyorum, aklıma bir şey gelmiyor şu an.

Aklımda şöyle bir senaryo canlandı

İnsanlığın son umudu, direnci king landings. Azor Ahai ile büyük öteki teke tek savaşıyor. ölüler savunmayı kırmak üzere tam kırdılar derken kuzeyden bir borudan ses çıkıyor üfleyen Mimar Brandon. 300 kişilik mükemmel ölü Stark kralları ordusu büyüleyici bir şekilde geliyor wight ordusunu yarıyorlar. Ve ötekilere ulaşıyorlar ötekilerle Starklar arasında bir savaş kopuyor…

Wheel of Time, Great Hunt vol 2

Zaman çarkı böyle mi?

Ak Gezenlerin Kökeni

Aslında bir sahnesi sadece. Meseleye şu şekilde bakmak daha sağlıklı, savaşta uyanan eski kahramanlar sık işlenen bir konu.

Oki, ama yinede güzel olurdu

Sur tamam da, Firtina Burnunun yapiminda büyü kullanildigi bilgisinin %100 kesin oldugunu söylemek abarti olur.
Ormanin Cocuklarinin Firtina Burnunun yapiminda yer aldiklari kesin bir bilgi degil, “kimilerine göre” belirtisi var bu bilginin basinda.

Orada belli ki genelleme yapilmis.
Winterfell sayfasina bak.
Söyle yaziyor : According to legend, Winterfell was built by Brandon the Builder, who was aided by giants, after the Long Night ended eight thousand years ago.

100 yilda tahminen kaç Kral ölmüstür? 3 - 4.
1000 yilda bu kaç eder? 30 - 40

Peki 8000 yilda kaç tane 1000 yil var? 8

Bu yüzden 30’u veya 40’i, 8’e çarpiyoruz.
Ve 240 veya 320 sonuçlarini elde ediyoruz.

Aslında bu pek doğru olmayabilir.

Cregan Starktan bu yana 11 Stark gelmiş geçmiş Cregan dahil olmak üzere. Cregan ise fetihten sonra 157 yılında ölmüş. Yani 150 yılda 10 tane Stark lordumuz var bu ise bir 100 yılda 6 7 yapar. Şimdi bu rakam nispeten düzenli tertipli, ciddi bir sorun olacak olsa ejderlerle sıkıntı var mı birader diye bitecek Targaryenlerin olduğu zamanlar için geçerli. Öncesinde sayılar çok daha fazla olabilir. Şayet bunu da dikkate alsak 1000 civarına yaklaşabilir bence.

Ama Her Stark kralının ölüsü mahzen mezarlarda değilki gemici brandon gibi

Ben Ormanın Çocukları kesin yardım etti vs. şeklinde yazmadım… Benim söylediğim Brandon’un bunlardan da yardım istediği yönünde.Buz ve Ateş Dünyası kitabında yazıyormuş. Bunlar minik boyutlarda canlılar, bunlardan ne yardımı alabilirsin ki? İnşa için değil, olsa olsa büyü konusunda yardım alabilirsin çünkü bunların öne çıkan özelliği bu. Sur’da büyü var; Fırtına Burnun’da büyü var… Kışyarı’nda hayli hayli büyü olur. Brandon büyücü değil, Ormanın Çocukları öyle… Nereden bilecek öğrenecek de Sur ve diğer şeylere büyü yapacak? Yapamaz, lakin onlar yapar.

Fırtına Burnunda büyü olduğu kesin bilgi, Melisandre ve Davos’un gece vakti kayıkla kalenin altındaki dehlizlere sızıp gölge canavarını doğurduğu pov’da anlatıyor.

Brandon’un sırf mimari merakı için bütün bunların yapımında rol aldığını sanmıyorum; Winterfell- Storm’s End ve The Wall… Hatta Eskişehir’de de bir şey yapmıştı sanırım… Bence gelecekte ortaya çıkan tehdidi önlemek adına kendince önlemler almış ve büyü konusunda da ormanın çocuklarından yardım almış.

Sen benim ne demek istedigimi anlamamissin.
Ormanin Cocuklari bir kalenin, bir yapinin insaasinda yer aldiysalar, o mekana büyü katmak için yer almislardir elbette.
Sur’un insaasi ve Firtina Burnu’nun insaasinda isimleri de geçiyor, orada sorun yok. Ama wiki’de Winterfell sayfasinda, Ormanin Cocuklari’nin adi geçmiyor.
Mesela Sur için “Brandon Stark tarafindan, devler ve Ormanin Cocuklarinin yardimi ile insa edildi” deniyor.
Winterfell için ise sadece devlerden bahsediliyor.

Brandon kısmında ise genel olarak onlardan yardım aldı, yazıyor. Şimdi Kışyarı’nda hiçbir büyü vb. şey olduğunu düşünmüyor musun?

Simdi Brandon sayfasinda yapilan genellemeye mi bakacagiz? Yoksa Winterfell sayfasinda verilen bilgiye mi?
Beni biliyorsun, her seyde özel bir durum arayan biri degilim, o sekilde yaklasmiyorum olaylara, her zaman öncelikle basit bir sekilde degerlendirmeyi tercih ediyorum. Ve Winterfell ile ilgili kaynaklarda Ormanin Cocuklarinin adi geçmiyorsa, bilgilerde bosluklar görünmüyorsa, ben bunu sekilde kabul eder, ihtimaller yaratmam :smile:

Kaçamak cevap verme kız, yok mu diyorsun yani? :grin:

Brandon sayfasındaki bilgi buz ve ateşin kitabına dayanıyor. Sonuç olarak iki bilgi de doğru yani. Sur ve Fırtına Burnu sayfalarında ormanın çocuklarının ismi geçiyor mu?

:smile:
Su an yok gibi görünüyor, ama fikrimi degistirecek yeni bilgiler de gelebilir :smile:

Geçiyor evet, “Efsaneye, inanisa göre” sekillerinde, ama geçiyor.
Sorun da bu zaten Winterfell ile; digerlerinde Ormanin Cocuklari belirtisi varsa, Winterfell’de de olmasi gerekirdi eger Ormanin Cocuklari yapim asamasinda katkida bulundular ise.