Jon Snow'un saçları

Biliyorum başlığı okuyup yine bi trolle karşı-karşıya olduğunuzu düşündünüz ama bu konu gayet ciddi bi mesele üzerine yazılmıştır. Bu yüzden kendinize çeki düzen verin ve okumaya devam edin.

ön not: Teori bana aittir, hiç bir yerden almadın. Eğer birileri benden önce yazdıysa (ola bilir) bu konuda bir bilgim yoktur.

GRRM yazdığı seride tekerrür eden tarihi olaylara ve farklı zamandaki olayların gelişimindeki paralelliklere sıkça yer veriyor. Bu teori de GRRMnin bu yazım şekline dayanıyor. Tarih boyunca demir tahta çıka bilmiş gümüş saçlı olmayan Targaryen yoktur (bu cümleni iki kez okuyun). Bu ilk başta basit bir durum gibi gelebilir çünki Targaryenler Valyrialıdır ve tahta çıkanların hepsinin gümüş saçlı olması normal diyebilirsiniz ama durum tam olarak öyle değil. Targaryenler gümüşsaçlı ırkın yaşadığı Valyriadan olsa da fetihden sonda bir çok kez Westeroslu ailelerle evlilikler yapmış ve bu evliliklerden siyah, kahverengi, kumral hanedan üyeleri doğmuştur üstelik bunların bir çoğu döneminin veliaht prensi olmuş ama yaşanan belirli olaylardan dolayı hiç bi zaman tahta çıkamamışlardır. Örnekler vererek devam etmek istiyorum.

1. İlk örnek Rhaenyra Targaryenin tarihte ilk üç oğlu: Jacaerys, Lucerys ve Joffrey - kahverengi saçları ve kahverengi gözleri vardı. Stronglar olarak da bilinirler. Resmi olarak babaları Leanor Velaryondur ama gerçek babalarının Harwin Strong olduğu biliniyor ama buna rağmen dönemin kralı Viserys I onları tanımıştır hatta bir keresinde Jacaerysi severken bi gün bu tahtta sen oturucaksın dediyi duyulmuştur. Her ne kadar soy isimleri Velaryon, gerçek babaları bir Strong olsa da eğer içlerinden biri tahta geçseydi tahtı Targaryen hanedanı adına alıcaktı bu yüzden onları da bu listeye dahil ettim. Üç kardeşden ikisi belirli bir dönem için veliaht prens ünvanını alsa da her üçü için de son aynı oldu. Ejderhaların dansı sırasındaki çarpışmalarda öldüler.
  2. Viserys I ve Alicent Hightowerın üçüncü oğlu: Daeron, Bir Targaryenden çok Hightowera benzer, kahverengi saçlı, güçlü ve yakışıklıdır. Kendinden önce çok fazla güçlü idiası olan varis olduğundan tahta geçmesi zor görülür ama Strongların, amcası Daemonun, abisi Aemondun, kuzeni Viserysin ölümleri(Viserys kaybolmuştur ama o zaman öldüğü sanılıyor), Abisi Aegon II ve üvey ablası Rhaenyranın yönetim vasıflarını giderek kaybetmesi üzerine taht için en uygun aday olarak görülmeye başlanır. Diyar tarafından da çok sevildiği bilinen(hatta döneminin en çok sevilen Targaryeni diye biliriz) Daeron eğer İkinci Tumbleton Savaşından sağ çıka bilseydi muhtamelen barışı sağlıyıcak ve abisinden sonra tahta geçicekti. Ama savaş sırasında öldü ve cesedi bile bulunamadı.
    300px-Daeron_targaryen_by_kwnnos-d52u0wg
  3. Sıradaki kişi Baelor Mızrakkırandır. Baelorun annesi bir Martelldir ve annesine benzemektedir. Buğday tenli ve siyah saçlıdır. Çok iyi bir dövüşcü ve yöneticidir. Adil ve onurlu biri olarak anılır. Daeronun II nin en büyük oğlu, veliahtı ve Kral elidir. Ama babasının salgın hastalıkdan ölmesinden kısa sıra önce hiç yoktan bir turnuvada tahta çıkamadan ölür.
    300px-Baelor_Targaryen_(M%C4%B1zrakk%C4%B1ran)
  4. Baelorun Mızrakkıran Jena Dondarrionla evlidir. Bu evlilikden iki oğlu Valarr ve Matarys olmuştur. Valarrın babasına benzediği kahverengli saçlı ve buğday tenli olduğu bilinmektedir yalnızca saçının ön kısmından bir kaç tutam gümüş tel vardır ayrıca babasının ölümünden sonra kral eli olmuştur. Kardeşi Matarysin görünüşünü bilmiyoruz ama Babasının, abisinin görüntüsünü ve annesinin bir Dondarrion olduğunu düşünürsek onun da bir gümüşsaçlı olmadığını söyleye biliriz. Her ikisi de veraset sıralamasında ilk iki yerde durmuşlardı ama Büyük Bahar Salgınında Kral Daeron II ile birlikte, tahta geçemeden ölürler. Onların yerine tahta Daeronun II nin ikinci oğlu gümüş saçlı Aerys I geçer.
  5. Bu örnekten tam emin değilim ama yazmakta fayda var. Daeron II nin üçüncü oğlu Rhaegel, Aerys II nin tahta çıkmasıyla onun çocuğu olmadığı için varis olur, görünüşüyle ilgili bişey bilmiyoruz ama annesi bi Martell olduğu için listeye ekledim. Rhaegel yemek yediği sırada boğazına takılan pastayla ölür. Rhaegel bi Arrynle evlenmiştir ve bu evlilikden Aelor, Aelora ve Daenora isimli üç çocukları olur. Bu üçünün de görünüşü hakkında bir bilgimiz yok ama Babaanneleri bir Martell, anneleri ise bi Arryn olduğu için listeye dahil ettim. Aelor babası Rhaegel öldükden sonra Aerys II nin veliahtı olur ama kısa süre sonra bi kaza sonucu kardeşi ve karısı olan Aelora tarafından öldürülür. Aelora bu olaydan sonra delirir. Daenora kuzeni Aenorla evlenir ve Maegor adında bi çocukları olur. Aenorun sürgüne gönderildiğini ve Zalim Maegor isminin kötü hatırasının etkisiyle Büyük Konsey sırasında Maegorun idiası rededilir.
    House-Arryn-Main-Shield images
  6. Tüm bu ölümlerden sonra Aerys II nin varisi olarak en küçük kardeşi gümüşsaçlı Maekar seçilir. Aerysin ölümünün ardından tahta Maekar geçer. Maekarın Dyanna Dayne evlidir ve ikisi kız dördü oğlan altı çocukları vardır. Bunlardan sadece en büyüğü Daeron namı diğer Ayyaş Daeron Kahverengli saçlı ve sarı sakallıdır. Diğer çocuklarsa Gümüşdürler. Daeron babasının tahta geçmesiyle veliaht prens olur. Babası yaklaşık 12 yıl hükm sürer o da yaklaşık 12 yıl veliaht prens olur. Ama 233 yılında babasının yine aynı yıl içinde bi kuşatma sırasında ölmesinden hemen önce bi fahişeden kaptığı hastalık sonucu ölür. Ve yine bi gümüş olmayan Targaryene son anda taht nasip olmaz.
  7. Bu olaylardan sonra Büyük Konsey toplanır ve Maekarın en küçük oğlu gümüşsaçlı Aegon V tahta geçer. Aegon V bir Blackwoodla evlenir. 3 oğlu 2 kızı olur. En büyük oğlu Duncan annesine benzemektedir diğer çocuklarsa babaları gibi gümüştür. Duncan en büyük oğul olduğu için veliaht olur ama halkdan biri olan eşi Jenny için tahtdan vazgeçer. Daha sonraları ise ailesinden bir çok kişiyle birlikte Yaz Kalesi felaketinde ölür.

Yukarıda verdiğim örneklerde görüldüğü üzere bir çok kez gümüş saçlı olmayan bir Targaryen tahta geçicekken son anda bazı olaylar olur ve bir başka gümüşsaçlı targaryen tahta geçer. Ben bunları GRRM nin bilinçli şekilde kurguladığını düşünüyorum. Çünki ortada tesadüf olamayacak kadar çok örnek var. Dikkat ederseniz Targaryen diyorum. Mesela siyah saçlı Robert tahtı kendine alırken babasının babasının annesinin bi Targaryen(Aegon V in kızı) olduğunu öne sürerek alıyor ama Targaryenler adına hükm etmiyor Baretheonlar adına hükm ediyor. Aynı şekilde Altın saçlı Joffrey ve Tommen de aslında bir Lannister piçi olmalarına rağmen Baretheonlar adına hükm ediyor. Stronglar dediyimiz piçler tahta geçseydi Targaryenler adına hükm ediceklerdi. Yani asıl önemli nokta tahta gümüş saçlı olmayan birinin geçememesi değil, gümüş saçlı olmayan Targaryenin geçememesi. Ben bunun Jon için de geçerli olduğunu düşünüyorum ve buna dayanarak Jonun serinin sonunda Demir tahta geçemeyeceğini söylüyorum.

Teori bu kadar, biraz uzun oldu ama deydi. Ne zamandır düşündüğüm bi şeydi. Sonunda toparlayıp yaza bildim. Bu konuya ait fikirlerinizi bekliyorum )

Geçen yaz Jon Snow’un saçlarına özendim. Saçları uzatmaya kalktım.
resim

Biraz uzattım saçları ama atın şeyine (yelesine) kelebek konmuş gibi durdu. Bende kestirdim.

Teoriye gelince evet mantıklı.

Gerçi pek alakalı olmayabilir ama yoruma geçmeden önce belirteyim, Rheanyrea’nın piçleri tahta geçecek olsaydı Targaryen değil Valeryon ismiyle hükmedeceklerdi.

Aslında dediğin gibi bir foreshadowing olabilir. Ancak bence Jon seri sonunda tahta geçtiği vakit Targaryen ismini kullanmaktan daha ziyade kendi ailesini kuracak. Nitekim aslında Baratheonlar da Targaryenlerden türeme bir aile ve Robert’ten yola çıkarak bunun aile ismi farklı olunca çalışmadığını söyleyebiliriz. Zaten diziden sızan ejderli kurtlu bir hanedan arması vardı

Peki neden başka hane? Martin bu eseri yazarken Güllerin Savaşından çok etkilendi. Zaten piç iddiasıyla tahtta hak iddia etmek, sonra zafer kazanıp Fransa kralının kızı yerine başkasıyla evlenince güç kaybedip vassalının piç oğlu tarafından asılan evlat gibi figürler mevcut. Her neyse Güllerin Savaşının sonuna doğru Lancester hanedanından erkek kalmıyor, daha doğrusu iki prens kuleye kapatılıyor ve sonra kayboluyor ne olduğu hakkında bilgi yok(Bran ve Rickon). Erkek evlat kalmayınca bu sefer kadın soyundan gelen ve bir piçin kurduğu Tudor hanesi destekleniyor(bkz Jon’un Robb tarafından varis kalmayınca varis yapılması) ayrıca Lancester hanedanı bu sayede bazı Yorkların da desteğini (Tyriın Lannister) alarak savaşı kazanıyor. Sonra öldü zannedilen prenslerin yaşadığı ortaya çıkıyor vesaire

Şimdi hayır Lancester Lannister diyebilirsin ama burada yazarın amacı metafor kasmak değil. Etkilenmek. Yani karşı olan iki ailedeki unsurları kendi evrenindeki ailelerde karışık olarak kullanabilir. Neyse Tudor hanesi de Lancaster gülü ve York gülünü birleştirerek farklı bir amblem oluşturuyor. Gene muhtemelen tüm bu olayların kökeni Stark Targaryen karşıtlığı.

Her neyse kısaca Jon bence tahta geçer ama Targaryen olarak değil.

Bir de bunun dışında bu gümüş saç olayıın birileri tarafından özellikle manipüle edildiği söyleniyor. Ejder kanı muhabbeti. Gerçi ben esmerler de sürücü olduğu için buna pek katılmıyorum ama 5. Aegon 4. prensin 4. oğluyken kral oluyor ve bu ilginç gerçekten. Burada Brynden Rivers’ın özellikle önündeki adayları kurtarıcı prens egg’den geleceği için temizlediği teorileri de var. Mesela gerçekten Baelor’un ölümü çok ilginç. Adam gayet rahat, hiçbir şey olmamış gibi dolaşırken kasketini çıkardığı anda kafatasının parçalanmış olduğunu fark ediyor ve ölüyor aniden.

Baelor Kırıkmızrak’ ın ölümü okurken en fazla üzülüğüm bölüm. Hele ki ilk görüldüğü bölümde Pennytree’ li Arlan’ ı hatırlaması ve Maekar’ ın buna şaşırması acaip sevdirmişti karakteri.

Sarı saçlarını bağlamışım gönlüme, çözülmüyor Dayı.
Boş ver zaten sende Stark tipi yok. Karizmatik Lannister tipi yakışıyor.

Gayet dikkat çekici ayrıntılar ve dolayısıyla evet, temelinin sağlam olduğu görüşündeyim. Öncelikle teşekkür ederim. :slight_smile:

Gümüş saçlı olmayan Targların tahta çıkamaması, veliaht olmasına rağmen bir sebeple ölmesi yahut taht adaylığının düşmesi ister istemez bir döngü ve şablon olduğu kanaati oluşturdu GRRM’in. Bu şekilde bakarsak Jon’un Targaryen olarak tahta çıkmasını beklemek hayal olabilir.

Diğer yandan Ömer’e de katılıyorum. Yani emin olmamakla beraber bir Stark yahut yeni bir hane kurarak tahta çıkma ihtimali de olabilir. Diğer ihtimal GRRM, döngüyü Jon ile beraber kırar ama kıracaksa bundan öncesinin mantığı neydi gümüş saçlıda ısrarın?

Vayy bu kısma hiç dikkat etmemiştim. Teşekkürler, cidden baya paralellik söz konusu. (Yalnız çocuklar sadece dizide ortaya çıkıyor, gerçekten sırra kadem bastılar ve ortaya çıkmadılar, öldüklerini düşünmek daha olası haliyle.)

Millet yanlış anlayacak, abartma :slight_smile: