Jon’un Büvet Ağacı Bran ile konuşması

Jon’un ilk defa Hayalet’in içine girdiği zaman garip bir şey görmüştü.

Bran büvet ağaçı biçiminde Hayalet’e warglamış olan Jon ile konuşuyor. Böyle bir şey nasıl olabilir? Ayrıca eğilip Hayalet’e dokunuyor. Bran bunu üç gözlü kargayı bulmadan önce yapmayı bilmiyordu. Zamanla ilgili bir sıkıntı da yok. Jon böyle bir şey gördüğü sırada Bran kesinlikle üç gözlü kargayı bulmamıştı. Bran ın böyle bir şey yapabilmesi geçmişte bir şeyleri değiştirebileceği veya geçmişte insanlarla konuşabileceği anlamına mı geliyor? Yoksa başka bir anlamı mı var? Bir fikriniz varsa paylaşın lütfen ne anlama geldiğini anlayamadım bir türlü.
Ayrıca burada Hayalet’in ilk ve son defa ses çıkardığını gördük.

Seri boyunca Bran ve Jon’un bu evrendeki(kargadan sonra) en güçlü yeşilgören/warg olduğunu gördüm, öyle hissettim. Gerçi Bran öyle olduğu belli… Eğitimsiz haliyle bile bu bahsettiğin şeyleri yapabildiği gibi Hodor’u wargladı.

Bir de bütün Stark çocukları aslında bu warg yeteceğini biraz değişik şekilde elde etti; normalde çok küçük yaşlarda ortaya çıkıyor bu yetenek ama bunlar kurtlar ortaya çıktıktan hatta daha belirgin olmak gerekirse ise aşağı yukarı Leydi öldükten Sonra ortaya çıkıyor. Haliyle çocukların her şeyi anormal :smiley:

Nasıl bilmiyorum ama bence Jon’un diğerlerinin içine girebilme olayının bir şekilde ejderha kanıyla ilgisi var. Ya Azor oluşuyla.

Kitabı mahvetmişsin ulan! İçim parçalandı bildiğin.

Valla ben de çok acıdım. Benimkilere kardeşimi bile dokundurmuyom lan jelatinlicem yakında

Sana göre öyle olabilir ben önemli gördüğüm olayların altını çizerim her zaman.

O kısmı telefonuna kaydede bilirdin… Ben hep böyle yapıyorum… Onu bırak, kitaba en en ufak bir şey olunca çıldırıyor, depresona giriyorum… Artık kitapları bu yüzden pdf olarak okuyorum zaten. Seriye ilk başladığımda A Storm of Swords kısım 2’ye geldiğimde bir baktım sayfaların yarısı yamulmuş, kitaba odaklanamıyordum bu yüzden ve o gün bugündür kitapları pdf olarak okurum. ASOIAF’ı bile tüm kitaplarını satın almama rağmen böyle okuyorum, @StarWolf bir ara sormuştun ya hani.

Hocam benim kitap eskidi yenisini aldım

Öyle yapmayacaksın işte :). Yenisini alacaksın, hiç dokunmadan jelatinleyeceksin ve zerre hasar görmediğini kafanda canlandırarak pdf okuyacaksın. Taktik budur :). Bir yandan kitabı okurken bir yandan kahveni yudumlayabiliyorsun hem. Daha rahat yani.

Zaten asıl amaç okumak değil koloksiyon yapmak kitaplığına bakınca insan gururlancak ne kadar tertemiz kitabım var diye değil mi?

Yep. Kitap konusunda çocukluğumdan itibaren fazla titiz olmuşumdur.

Romanlara değil ama böyle bilimsel kitaplar okuduğumda ben de önemli kısımları çizerim, bana göre kitap kıymet katan bir şey ama romana yapmam :slight_smile:

Jon’un warg gücü ejderha olması değil, kurt kısmından gelen bir şey. @Symmachus

Hayır onu kast etmedim, Warg gücünün yanı sıra diğerleri üstündeki üstünlüğünün sebebi olarak bunu gösterdim.

Ayrıca sebep bu olsun lütfen kaç kitaptır çocuğunun ejderliğine dair bir şey göremedik anca dedikodu sadfasefd

Diğerleri üzerindeki üstünlük derken kurtları mı kast ediyorsun?

Görmeyiz olağan yoksa anında anlardık. :joy:

Evet, sadece Jon hepsine girebiliyor ve görebiliyor. Zaten şu Arya Jon konusunda bahsettiğin bir şey vardı, Nymeria Ghost’un peşinden gelmeye çalışıyordu bu da ciddi bir işaret.

Anladım, evet. Genel olarak bunu Nymeria’nın Hayalet’i alfa olarak kabul etmesi olarak kabul ediyoruz, çünkü genelde olan budur; sürü alfayı takip eder. Elbette Nymeria’nın bizzat kendisi şu an alfa konumda ama tekrar bir araya geldiklerinde ne olur, bilemiyorum. Teknik olarak yetişkin kurtlar ve ulukurtlar arasında yegane dişi olduğu için Hayalet ile çift bile olabilirler. Bu da Jon/Arya diyenler için ayrı bir ‘olası’ işaret vs. kabul ediliyor. :stuck_out_tongue:

Hayalet, 6 kurdun arasında en cılız olanıydı ve diğerlerinin gözleri kapalıyken onun gözleri açıktı ve diğer yavrulardan uzakta bulundu. Lakin diğer kurt yavrularından daha hızlı büyüdü. Tüylerinin renkleri de malum. Ben beyaz tüylerini buz, kırmızı gözlerini de ateş gibi gördüğüm için tam buz ve ateşi simgeleyen bir kurt diye düşünüyorum. :slight_smile:

Konuya döner isek bahsi geçen warg yeteneği ile ilgili bir şey olduğu için doğrudan ejderha kanı taşımasını buna bağlamak mümkün mü? Emin değilim. İki kanın birleşimi çok daha güçlenmesine neden olmuş olabilir warg meselesinde, ihtimal olabilir. Sonuçta iki büyülü kana sahip kadim aileye mensup.

Aslına bakarsan bu konuda fazla kanıt yok benimkisi biraz temenni sadece. Ama bu tarz meseleleri irdelerken farklı olanın nesi farklı diye düşünmek gerekyor. Jon Snow diğerlerinden farklı olarak ejderha kanına sahip. Bu yüzden otomatikman insan bununla mı ilgisi var diye düşünmeden edemiyor.

Konuyla hiçbir ilgisi yok ama bugün aklıma geldi, Jon tahta çıkıp hainler sizi benim atalarım lord yaptı sizin kızınız ise bana piç muamelesi yaptı diye kral olunca Tully’lerin ellerinden tüm haklarını alıyormuş… Buna da Catelyn şahitlik ediyormuş. Çok hoş olur.

İşte warg meselesi İlk İnsan/Stark kanıyla ilgili olunca işin içine ejderha kanı ne kadar etkili olabilir, ister istemez emin olamıyorum. Misal KanKuzgun’u oldukça güçlü bir yeşilgören ve büyücü de; İlk İnsan ve Valirya kanını taşıdığı için mi? Onun gibi çok güçlü olduğu söylenen geçmiş yeşilgörenler de en az onun kadar güçlü müydü, öyle ise bunun ejderha kanı taşımakla ilgisi olamaz… Misal 13. Lord Kumandan; nöbeti büyü ile kendine bağlamış, bana Bran gibi insanları wargladığı izlenimi yaratıyor, bu da muazzam bir güç demek, ejderha kanı taşıyan biri değildi, Stark kanı taşıyan biriydi. Elimizde cidden bir şey olmadığı için dediğin gibi temenni ve sallama ötesine geçmiyor, belki gözümüzden bir şey kaçmıştır dikkat etmek lazım okurken.

Hehehe Cat. görmez böyle bir şey olursa ama onun için zaten Kışyarı’nı eline almış olması bile kahrolması için yeterli, o kadının korktuğu her şey başına gelecek bence… :stuck_out_tongue:

Şimdi bu meseleyi en güçlü kim şeklinde düşünmek çok doğru değil bence biri elma biri armut. Sözgelimi Bran aralarındaki en güçşü warg ve greenseer Ama onlara önderlik eden Jon. Önderlik ayrı bir şey bence. Bu konu çok karanlık bir konu ama Reedlerin buz ve ateşe yeminleri de bazı şeylerin göstergesi olabilir.

Bu arada hatırlarsan daha önce Buz ve Ateşin anlaşması konusunda bu anlaşmanın Targaryenlerin kız vermek konusunda bonkör davranmlarına rağmen neden nihayete ermediğini sorgulamıştım. Bu kız verme olayı bonkör davranmaktan dolayı değilmiş, o dandik ailelere verilen kızların ortak noktası şanssız Aegon’un kızları olmaları ve pek çok insana göre amcaları Viseryts’den önce geldikleri düşüncesinin olması.

Aslında Starkların kız istemelerini belki şöyle yorumlayabiliriz. Bunlar muhtemelen hanelerine ejderha istiyorlar. Bu yüzden kız vermek yerine kız alıyorlar düşünsene kızı aldıklarında ejderha gelecek ve kızın çocukları da ejderha sürebilecek. Bu stark hanesi için büyük bir gücü ele almak demek.