Jon ve Arya - İlişkilerine Dair İpuçları (Kitap)

Ben döndüm, tüm sorunlarınıza el atarım evelallah(sanki kendimkileri çözmüşüm gibi :smiley: )

Yaşa Kraliçe Ayça!!!

Maksat konuyu biraz da rayına sokmak… Yayınlanan mektuptan sonra GRRM’in karakterlerin gidişatını vs. büyük oranda değiştirdiği, hiçbirinin ilk sefer ki gibi olmadığını iddia eden arkadaşlar için… GRRM’in söyleşisinden bir alıntı. https://io9.gizmodo.com/5822939/george-rr-martin-explains-why-well-never-meet-any-gods-in-a-song-of-ice-and-fire

One of the things that strikes me in the recent books is, there’ll be a major turning point for a character, and then you realize it’s been building for hundreds of pages. Do you always plan these huge events and then find ways to build up to them, or do you sometimes write a character’s journey and then realize that it’s been leading to a huge turning point?

All the major things have been planned since the beginning, since the early 90s, the major deaths and the general direction of things. Obviously, the details and the minor things have been things that I’ve discovered along the way, part of the fun of writing the books is making these discoveries along the journey. But the general structure of the books has been in my head all along.

It’s always a tightrope, writing — you do have to set things up. You don’t want them to come out of nowhere, out of left field. You do want to foreshadow them. But you don’t want the developments to seem predictable. If everybody knows what’s coming two books before it comes, then it loses all its impact. That’s the tough part. There’s no easy answer to that. You just do what you can.

Soru ve cevabın kısa özeti; adam, karakterlerin yolculuklarının önceden planlı olup olmadığı yahut yolculuklarını yazarken mi karar verdiğini sormuş.

Yazar da 90’ların başında planladığı tüm ana/önemli olayların, ana ölümlerin, ana gidişatların vs. planlandığı gibi gittiğini söylüyor. Detaylar ve ufak tefek şeyleri zaman içerisinde keşfedip, karar kıldığını söylüyor. Kitapların genel yapısı başında kafasında planladığı gibi gidiyor.

Bu yüzden mektuptaki Arya/Jon ilişkisinin aynen devam ediyor olma olasılığı bir hayli yüksek olduğunu söylemek mümkün. :kissing_heart:

Ayrıca mektup ve değişiklikler meselesi ile ilgili hazırladığım bir yazı. Martin'in Mektubu ve Serideki Değişiklikler

O zaman şu benim Dark Side Jaime kuramım güç kazanıyor :D. Çünkü son villain ufak bir ayrıntı değil.

Onu kendi başlığında ayrıca konuşabiliriz elbette, bu söyleşi üzerine. :slight_smile:

Konumu yedirtmem diyorsun :joy::joy:

Nasla ve nayırrr yeter yani :smiley:

Madem ilişkiler eskisi gibi, Tyrion Arya Jon aşk üçgeni de olur mu?

Seri sonunda Jon ölüp Tyrion kral olup Arya ile evleniyormuş.

Sanırım böyle olursa Jon x Arya fanları hayatlarındaki en büyük trollenmeyi yaşamış olur.

Kitapları yakarım. :smiley:

O aşk üçgeni meselesini ben de merak etmiyor, değilim. Jon’un Tyrion ile olan ilişkisi sıkı fıkı başladı… Arkadaş… Lakin Arya yüzünden kine dönüşebilir mi?

Martin’in Mektubu başlığında şunu yazmıştım.

EKLEME: 6. kitap Mercy POV’a baktığımızda Arya’nın Mercy ismiyle bir tiyatroya katıldığını görüyoruz ve orada bir cüce Tyrion’u oynuyor ve Arya’ya asılıyordu; ilgi duyuyordu. Hatta Arya cücenin burnunu parmakları arasında sıkıştırıyor ve “bir burnun daha çıkmaz.” diyordu. Cüce karakteri Arya karakterine rol gereği tecavüz edecekti… Bu yazarın sadece ilk planladığı şeye dair bir göndermesi mi(yani gerçekleştirmeyecek ama el sallar gibi…) yoksa aynen niyetlendiğine dair bir işaret mi diye merak ettim.

Şimdi mantıken Tyrion’un 9 yaşında tanıştığı Arya’ya karşı bir etkileşimi olamaz, adam pedofili değil yani. Fakat 11-12 yaşındaki Sansa’yı çekici bulduğunu vs. düğün gecelerinde gördük. Arya da 11-12 yaşında olacak 6. kitapta. Belki bir şeyler olabilir ama eğer 6. kitap sonunda dönecekse Diyar’a… Her şey 7. kitapta mı olur? Gereksiz olmaz mı? vs. Muhtemelen böyle bir aşk üçgeni olmayacaktır, Tyrion’un serüveni mektupta sadece Westeros’ta idi; Stark-Sur-Kuzey üçgeni arasında ama yenisinde Essos’ta… İlla ki Stark-Kuzey üçlemesine gene girecektir ama böyle bir olay için vakit kalacağından şüpheliyim.

Bir de Martin’in aşk konusunda Arya’yı Sansa ile değiştirdiğini iddia edenler vardı. Eğer bu doğruysa benzeri bir durum yaşanır belki. Zira Ashford turnuvası adayları teorisi doğruysa Sansa’nın sonraki nişanı %50 ihtimal Jon Snow olacak.

Sansa demişken, Martin değiştirmedim falan demişti ama Sansa’nın hikayesi neredeyse tamamen farklı. Ama olaylara değil işin özüne odaklanacak okursak bu ileri safhada Sansa’nın sanılanın aksine kilit Stark destekçisi değil Traitor Stark olarak takılmaya devam eden biri olabileceğinin göstergesi olabilir.

Bunu iddia eden arkadaşların alayı San/Jon’cu… :smiley: Dayanak? Yok. Normal yani… :slight_smile:

Sansa’nın karakter gelişimi vs. hiç değişmemiş, aynen devam ediyor işte. Mektupta yazdığı gibi ailesine ‘ihanet’ eden ve sonra bundan dolayı ‘pişmanlık’ hisseden bir kız karakter var. Mektupta da bundan başka bir şey yoktu. Martin’in Sansa’nın hafızası ile ilgili açıklamalarını okuyunca hainlik vs. gibi kötü durumlarda bekliyorum bu kızı. Onunla ilgili planı varmış, daha okuyucuların çözemediği ufak dokunuşlar diyor hatalı hafızası için.

Ashford meselesine gelince… Şu an Jon en fazla Snow ve Stark soy ismine sahip gizli bir Targ. Kuramda en başta “Barth” vardı, Sansa’da bu kime tekabül etti? Joff’a… Lakin Joff bir Barth mı? Değil. Hatta Lannister olsa bile aslen Waters ya da Rock vs. ismini alması gereken bir piç ama kuramın iddiası, karakterlerin gerçekte kim oldukları değil, kim gibi göründükleri idi… (aksi halde kuram çöpe gidiyor :slight_smile: ) Bu yüzden Targ soy ismi şu an sadece Aegon’a denk geliyor. Gerek bir Targ olsun ya da olmasın.

Ya Ayça abla, iki kurama da eşit mesafeli Hatta son zamanlarda AryaxJon’a daha yakın birisi olarak bu konuda abarttığını düşünüyorum. Yani dayanak noktası açısından iki teori fazla farklı değil. Arya ve Jon’un çok yakın olması argümanına karşı Sansa ve Jon’un kardeş gibi olmaması ve aralarındaki ilişkinin daha kolay gelişebileceği de çok güçlü bir argüman. Evet Arya’yı Ygritte’e benzetmesi ilginç ama sonuçta Sansa ile ilgili düşüncelerini Yazar spoiler ihtimaline karşı göstermemiş olabilir.

Bu çocuk sonsuza kadar piç kalmayacak. Uzak gelecekteki kurtlu ejderli sancağı dalgalandırıp isminin ilki İlk İnsanların Andalların, Rhoynarın, 7 Krallığın kralı, diyarın koruyucu Targaryen ve Stark hanedanlarından Aemon ismini kullanacak. O zaman olabilir belki,

Aslında evet ihanet etti pişman oldu ama ilk versiyonda olduğu gibi çocuk gibi kalıcı bir unsur yok.

Belki haklısın belki değilsin… Fakat kitaptan dayanak aramaya gelince Jon/Sansa için bir şey yok iken Jon/Arya için 3 ayrı bölüm çıkartılmış, yoruma dahi açık olmayan birbirleri hakkında söyledikleri ve düşünceleri… Sansa ile ilgili düşünceleri yazar göstermemiş olamaz… Yani spoilar olacak aman yazmayım? Bu adam Kızıl Düğün’ünü en az 2-3 kere açık seçik yazmış bir adam… Bu adam Jon’un öleceğini ve hayalet olarak dirileceğini 1. kitapta söylemiş adam… Bunlar muazzam bilgiler ama Jon’un aşk yaşayacağı olası bir kişi hakkında spoiler olmasın diye yazmıyor mu? Arya için yazılanları okuyup “yakın kardeş havası veriyor bana” diyenler olduğu gibi Sansa için de “kardeştir sonuçta, hayatta kaldığını bildiği tek ailesi o, özlemiştir merak etmiştir” denecek şeyler pek kolay yazılır. Hiç mi adı anılmaz kardeşim bir insanın? Toplasan 3 bilmedin 4 kere adı geçti. Tek başına iken ise 1 kere “Kışyarı kardeşim Sansa’nın hakkı”.

Jon’un Demir Taht’a kesinkes oturacağı muamma… Targ ismini benimseyeceği muamma(senle kan kuzgunu meselesini tartışmıştık hatırlarsan; aidiyet vs.)… Hepsi olsa bile bu kitap bittikten sonra olacak bir şey… Kitap taç giyme töreni ile son buluyor işte. Bir de kuram “illa evlenecek” de demiyor, hepsi ile evlendi mi bu kız? Ashord da evlenemedi, hepsinin başına bir şey geldi… Bu açıdan bakarsak Aegon’un başına da bunun yüzünden bir şey gelirse sen buradan yak, cenabet 2 derim Robert’tan sonra :smiley:

Joff öldü, Tyrion az kalsın ölüyordu; ihanetle suçlandı ve kaçtı… Harry’e ne olacak bakalım. :smiley:

Mesela Ned Stark düşüncelerinde Jon’un aslen kendi oğlu olmadığına dair bir şey çıkartmıyor. Lyanna’ya verdiği sözü anımsıyor.

Öte yandan Sansa ile ilgili de 3 sayfa teori var ve buna dair işaretler. Ha katılırsın katılmazsın orası ayrı mesele :smiley: . Bana da son zamanlarda JonxArya biraz daha olası geliyor ama SansaxJon’ub da ezilecek bir tarafı yok Yani bence :smiley:

Evet Jon meselesi karışık, ama Targaryen ismini benimsemesi de ihtimal dahilinde. Bir de bu ismi benimsemesi finalle olmaz. Mutlaka en kötü ihtimal 7. Kitapta ortaya çıkar. Çünkü finale kalır ve aaa sen de Targmışsın hadi taç takalıma gelirse em büyük plot twist anlamsız olur. Şişman nasıl kullanır bilinmez ama mutlaka ortaya çıkıp gerçek diyarda yayılacak ve bunun ciddi etkileri olacak.

Öte yandan kendi hanesini de kurabilir. Simgesi Ejder ve Kurt olur slogan da İce and Fire

Geçmişte benzeri bir durum yaşandı. Andal Bracken ve İlk insan Blackwood’dam olma bir oiç Justman ailesini kurarak uzun zaman Nehir kralı oldu.

Harry kesinlikle Turnuvada ölecek at fava bekle.

Aaa aksine çıkartıyor. :slight_smile:

“14 yıldır bir yalanı yaşıyorum.” sözünden tut, Cersei ile ağacın orada konuşurken çocukları ile ilgili mesele açıldığında Jon hariç hepsini düşünmesi. :slight_smile: Diğer yandan Cat’e “Jon benim kanım, bilmen gereken tek şey bu!” demesi. Hiçbir yerde ona oğlum demedi.

Starkgaryen olur ismi falan… :smiley: ahahhaha

He onu okudum evet, Sansa öyle bir beddua etmişti. Tutacak falan deniyor. :smiley: LF küfür eder ha, bu nasıl şans len :smiley:

Ned’in ağzında acı bir tat bıraktı. “Brandon, evet Brandon ne yapılacağını bilirdi. Hep bilirdi. Her şey onun içindi; sen, Winterfell, her şey. Kral’ın Eli ve kraliçeLERİN babası olmak için doğmuştu. Bu kupanın bana geçmesini istememiştim.”
Ned’den Cat’e.

“Sen,” dedi, Ned, hafifçe kaşlarının üzerinden öperek, “bir gün bir kral ile evleneceksin ve onun kalesini yöneteceksin ve oğulların, şövalye, prens ve lord hatta evet, belki de Büyük Rahip olacak.”

Ben bunlara bakarım. :smiley:

Yav gene de doğrudan yok. 14 yıldır yaşadığı yalanın me olduğuna dair bir şey de yok. Sadece kendi çocuklarını düşünürken ilk etapta aklına Jon’un gelmemesi var.

15 temmuz şehitler ve demokrasi Hanedanı

Muhtemelen ser shadrick’im işi olacak

Doğrudan olmasını bekleme zaten, o da artık gözüne gözüne sokmak olur. Sonuç olarak Kızıl Düğün’ü de olana kadar idrak edemedik yahut Jon ölene kadar… Lakin gösterdi. Her şey olup bittikten sonra anlam kazandı. O zamana kadar “Ne diyor ya bu deli?” havasında okuyorduk, değil mi? :smiley:

Tamam belki Sansa ile ilgili de ne diyor ya bu diyebileceğimiz göndermeler vardır.

bişey sorabilir miyim? :slight_smile: sen kitabının sonu hakkında,hatta bir sonraki kitaplarındaki en ufak olaylar için bile bu kadar titizlenen bir adamın,tutup muhtemelen serinin finali olacak bir olayın böyle alenen paylaşılmasına izin vermesi hakkında ne düşünüyorsun?(mektup’ta ki jon-arya ilişkisi için diyorum) çünkü düşününce bu r+l=j’den bile daha büyük spoiler oluyor.

Bence Jon’un soyu sopu bundan daha büyük bir mesele. Çünkü Jon’un kime aşık olacağı hikayenin ana gidişatını değiştiren bir şey değil, lakin soyu ailesi öyle. Bunu da zaten mektupta açıkça belirtmişler. Hem de dizide bu açıklanmadan önce.