Jon ve Arya - İlişkilerine Dair İpuçları (Kitap)

Bence abartmayalım o kadar da değil.

R+L=J en büyük spoilerdıe. Evet Ned’in ölümünden falan daha büyük.

bunu bende bekliyorum yaşadığı sürece LF nin vadi üzerindeki gücünü ve kontrolünü zorlaştırır ve hatta LF nin planıda olabilir
turnuva zamanıda manidar bence
Lysa yeni ölmüş, kış gelmiş, Lannesterlar dipte, Aegon gelmiş
Lannester ve Aegon kısmını öğrenmemiş olabilirler ama 2 neden bile yeterli
@Symmachus bence haklı mektupları duymasam kuzen aşkı beklemezdim ve diziyi izlerken (kitaba çok sonra başladım ) tecavüz meselesini duyunca Jon için acaba mı demiştim
ama mektuplara kadar kuzen aşkından haberim yoktu ve Ned in ölmeside kesinlikle büyük spo

ana konu o değil zaten. demek istediğim bu yeniay’ın dediğine göre direk final spoiler’ı

Yok o kısma katılıyorum favımı verdim zaten
.

Final spoiler’ı tahta kimin çıkacağı ve kimin öleceği daha çok. :smirk:

tamam,ikimizde jon’un çıkacağını umuyoruz.hatta fanların 4/3 ü buna emin zaten.ama kraliçe kim olacak? jon soyunu kimden devam ettirecek,grrm bir keresinde aragorn’un kral olduktan sonra yaptıklarını anlatmadığı için Tolkien’i eleştiriyordu mesela.yeni krallık nasıl bir krallık olacak.bence bu yüzden jon-arya (olursa)çok büyük bir spoiler.

GRRM’in açıklamalarına bakıp Dany diyen de var… Hatta Duygu bir sahneyi kitaptaki buna işaret kabul ediyor. Bu şekilde yaklaşır isek ister final spoiler’ı ister orta spoiler olsun… Spoiler yani. Jon’un soyu da final spoilerı sayılır, nasıl? Bu adamın soyunu bilmesek Demir tahta bu oturur der miydik? Dany derdik muhtemelen… Sonuç neden Jon meselesi gizlenmedi mektupta? Basit. Artık hemen hemen herkes kuramın tutacağından emindi. Saklama gereği duyulmadı.

Birde bakıyormuşsun Jon 6. Kitabın sonunda kral oluyormuş. 7. Kitap kral olduktan sonra yaptığı şeylerle ve son savaşı nasıl idare etti onunla geçiyormuş.

Hep olumsuz ters köşe mi olacak arkadaş. Biraz da olumlu ters köşe olsun.

Teknik olarak imkansız sayılmaz da zira Manderly donanması bu konuda kilit noktada olabilir. Hatta Jon taştan ejder uyandırır belki falan.

jon’un ailesi hakkındaki önemli bir gerçek diyordu,yani üstü kapalı bahsedilmiş. dizide gerçekleşene kadar inanmayan çok insan vardı. hatta şu an forumda bile hala buna inanmayan insanlar bulabilirim.
ama arya direk bahsedilmiş.’‘aşk’’ kısmında. neyse,sadece görüşünü merak etmiştim :slight_smile:

7.kitabın ortalarında bekliyorum ben böyle bir şey.eğer ötekileri ardına alırsa ancak, 6.kitapta kral olur. benim en olmasını istediğim ters köşe ötekilerin sandığımız gibi olmaması.(cümle’ye bakar mısın :stuck_out_tongue_winking_eye: )

Yav aslında 6. Kitapta olabilir böyle bir şey. Hatta 6’nın sonunda. Gerçekten ortam müsait Yani. Tek karşı argüman tahtı bu kadar kolay yedirirler mi argümabu ama GRRM nasıl bir yönetici olunuru incelemeye kararlıysa ve bu noktada Aragornu eleştiriyorsa Jon’a taç giydirmek suretiyle bitirmez herhalde seriyi.

Birde bu seri sonu kim kral olur tartışmalarına dair genel bir şey söyleyim, genelde herkes Jon olmaz abi ya çok klişe falan diyor ama @YeniAy_Ottoman ‘ın dediği gibi herkes soyu yüzünden böyle düşünüyor. Eğer R+L=J bilinmese okLar Daenerys’in üstünde olacak ve Jon büyük ters köşe olacaktı. Çünkü R+L=J’yi tek başına çözmek zor iş.

ama serinin sonunda taç giyme töreni olacakta dedi.gerçi belki bu fatih aegon’un ki gibi herşey bittikten sonra resmi bir taç töreni olur.

bence de.eğer kimse anlamasaydı jon sadece sur’da ki piç olacaktı.aaah ned! neden bir kere oğlum demedin şu çocuğa :joy:

İ[quote=“Cassiopeia, post:216, topic:9711”]
ama serinin sonunda taç giyme töreni olacakta dedi.gerçi belki bu fatih aegon’un ki gibi herşey bittikten sonra resmi bir taç töreni olur.
[/quote]

Aynen bence de. Ya da Jon savaştan sonra alır başını gider. Ama aslında yönetici olarak da kalabilir. Çünkü kendisi hırslıydı küçüklüğünden beri. Aslında ben Daenerys’den seri sonu köye çekilip huzurlu bir yaşama dönmesini bekliyorum. Çünkü kızın tek istediği o lanet kırmızı kapılı evdi hep.

Jon için Karayip korsanlarındaki Orlando Bloom’un sonu gibi bir som da olabilir. Ölü olduğu için bu dünyada normal bir canlı gibi yaşayamaz ama başka işlevi olur falan.

Dese de yarar etmezdi. Ama böyle bir şey yüzünden seri gidişatı değişmez.

Ayrıca başka bir beklentim Dayne ailesi sayesinde Aegon’uj kayıp tacının bulunması ve Jon’a verilmesi.

jon hem klasik bir kahraman hem değil.dediğin gibi kendisi hırslı,yükselmek istiyor.dizideki gibi herşeyden bıkmış değil. gerçekçi bir şekilde tutkulari,istekleri var.onu bu kadar sevmemi sağlayan da bu zaten.

ben jon’un aegon’un varisi olmasını istemiyorum.neredeyse herkese aegon’un varisi dediler.bence jon için yeni bir taht,yeni bir hanedan,yeni bir taç yapılmalı.
neyse @YeniAy_Ottoman konuyu dağıttığımız için bizi sürgün etmeden,bitirelim konuyu :smile:

Jon taç falan giyemeyecek. Seri sonuna gelmeden ölür. Not alın :writing_hand:t2:
Dizide de tekrar ölecek bence. Martin Jon’un hayranlarını Jon’u tekrar öldürmekle tehtid etmişti.
Çılgın şey :blush:

ben giyeceğini düşünüyorum.çünkü bir çok ima yapıldı,bir ara toplar,paylaşırım belki. ama seri sonunda ölebilir,ya da kötü birisine dönüşebilir. konu martin olunca sürprizi kestiremiyoruz. :slight_smile:

Evet eğer kitapta tekrardan dirilirse Leydi Taşkalp gibi acımasız bir terminatöre dönüşebilir.

Olay da bu zaten. Arya - Jon aski ana/önemli olay degil ki bence. Büyük hikayeye bir katkisi yok bu askin, daha çok ara konu gibi, hikayenin gelisimi içinde hikayeye zenginlik, dram katan bir konu. Genel gidisata, büyük hikayeye bir etkisi, katkisi yok, bir seylerin kilidini açacak anahtar konu da degil. O yüzden vazgeçilmesi bence çok kolay bir konu, fikir.
Arya’nin hikayesindeki degisimi de hesaba katinca, Martin’in mektupta anlattigi Arya-Jon askini ve bu askin bu iki karaktere yasattigi aciyi simdiki versiyona entegre etmesi zor görünüyor, damdan düsme bir olay olur, hele ki bu saatten sonra. Ki ek olarak, Martin’in bu açiklamasina göre, Arya-Jon askinin hala mümkün oldugunu söylersek, o halde malum ask üçgeni de hala mümkündür. Su noktada olay nasil o tarafa çevirilecek, bilemiyorum, harbiden zorlama, damdan düsme olur. Ipuçlari diyeceksin muhtemelen, ama daha önce de pek çok kez söyledigim gibi, ben onlari ipucu olarak da görmüyorum.

@Starkgaryen
Peki Sansa x Jon hakkında ne düşünüyorsun? Sansa’nın asla Jon ile kardeş ilişkisi olmadı. Yani tıpkı Val ya da Dany gibi normal kız gibi. Sonradan gelişebilecek herhangibir ilişki damdan düşme olmaz bence. Tabi tahminim muhtemelen sen DanyxJon düşünüyorsundur ama olmazsa ya da olsa bile kısa süreli olursa sence ikinci ihtimal olarak kuvvetli mi?

Katılmıyorum. İki önemli povun aşkı bence senaryodaki en can alıcı kısım. Hemde kardeş olduklarını zannederken.
Martin’in starkları ensest yapma fikri bana da iğrenç geliyor. Ama yapar, yapacakta. Bunu düşünmüş planlamış zamanında. İlk başlarda okuyıcuyu kitaptan soğutmamak için fazla ipucu vermemiş olabilir.

Sansa-Jon, Arya-Jon’dan daha olasi geliyor bana. Tabi böyle bir sey olursa, ortada ask olacagindan da süpheliyim, daha çok politik sebeplere dayali olur gibi geliyor.
Arya-Jon askinin saglayamayacagi bir etki yaratir, bir seylerin çözümü de olabilir. Bunu çeliskili bulanlar olacaktir, çünkü Arya da Sansa gibi bir Stark, yani Arya-Jon bir katki saglamayacaksa hikayeye, neden Sansa-Jon katki saglasin diyenler olacaktir. Ama öyle iste, Sansa’nin hikayesi ana olaylara etki yaratacak bir yöne dogru ilerliyor bence, politik çerçevede. Arya’da ise öyle bir durum yok, olacak gibi de gözükmüyor.

Ben dizideki gibi Jon-Dany olacagini düsünüyorum çünkü bu ikilinin birlikteligi (aski demiyorum bak) ana konu olur, büyük hikayeyi direkt etkiler. Jon ve Dany birlikteligi bir seylerin çözümü olur. Olay bu iste. Durup kendimize sunlari sormamiz gerek : Jon ve Arya son iki kitapta hikayeye ne katar? Jon ve Sansa ne katar? Jon ve Dany ne katar?
Ben elbette sevdigim iki karakterin duygusal anlamda bir seyler yasamalarini isterim, bu ayri mesele, fakat ben kitapta da Jon - Dany birlikteligi bekliyorsam, bunun bir mantigi, bir temeli var.

Konu can alici olup olmamasi degil. Symmachus’a dedigim gibi, durup bir olaya bakmamiz ve su sorulari sormamiz gerek : Arya-Jon aski son iki kitapta hikayeye ne katar? Ne kazandirir? Büyük hikayede bir etki yaratir? Bir seylerin çözümü, anahtari olur mu?

Ensest konusuna gelirsek, Arya-Jon veya Sansa-Jon ensest olmaz, kuzen bunlar.
Dany-Jon ensest olur, ama bu hikayede bu durum çok mu aykiri? Hayir degil. Ki ben Dany-Jon olursa eger, Jon’un gerçek kimligi ortaya çikmadan olur diye düsünüyorum, dizideki gibi. Yani baslangiçta hala-yegen olduklarini bilerek yakinlasmazlar, bu mümkün degil zaten, Jon’a çok yanlis gelir bu. Ama is isten geçtikten sonra ne düsünür? Hele ki birde asik olursa? Orasini bilemeyiz.