Jon ve Arya - İlişkilerine Dair İpuçları (Kitap)

Mektubun ilk halinin başka bir önemli noktası seri iskeleti hakkında bize fikir vermesi. Katkısı ne bilemeyiz ama ilk versiyonda da bir katkı sağlamadığı halde adam bunu düşünmüş.

Bir de eğri oturalım doğru konuşalım aslında Dany Jon birlikteliğine karşı en fazla kullanılan argüman bu ikisini Aragorn-Arwen yaptırtmayacağız şeklinde ve bu pek sevdiğim bir bakış açısı değil. Bunu da kabul etmek gerek Yani.

Ama ilk versiyonda hikaye bu kadar zengin degil. Arya ve Jon simdiki kadar, esas versiyondaki kadar uzaklasmiyorlar birbirlerinden. Üç kitap olarak düsündügü için, konular orada simdiki kadar dallanip budaklanmamis ve ayrica Jon-Arya o versiyondaki temelde var, net bir sekilde var hemde. Bunu simdiki esas versiyon için söyleyemeyiz. Iki kitap kalmisken, Martin nasil Arya-Jon’u ilk versiyondaki haline getirecek? Ben bunun çok dogal bir sekilde gerçeklesecegini düsünmüyorum, zorlama olur. Ayrica, dedigim gibi, Arya-Jon olacaksa, o halde o bahsedilen ask üçgeni de olmalidir. Belki üçüncü kisi Tyrion olmaz, ki zor zaten, ama baska biri olur ve sence tüm bunlarin son iki kitapta yeri var mi? Bu konuyu Martin dogal bir sekilde açip isleyebilir mi?

Aragorn ve Arwen olayini anlatman gerek çünkü bilmiyorum :smile: Yüzüklerin Efendisi’ni okumadim da, izlemedim de. Konuyu bilmeden yorum yapamam.

Zaten zaman konusunda sana katılıyorum. Sadece şunu belirttim Yani olması için illa çok önemli bir seri içi katkı yapması gerekmez. Ama bu saatten sonra olması biraz damdan düşme olur gerçekten. Gene de olması zevkli olur.

Ayrıca neden paket olarak aşk üçgeni gelmek zorunda :smile:. Jon politik olarak evlenmek zorunda kalacağı Dany ve Arya arasında kalabilir buradan da bir dram çıkar illa olacaksa.

Medeni cesaretinizden dolayı tebrik ediyorum. Tam linçlik bir şey. Ne demek okumadım izlemedim?:joy:

Her neyse Aragorn asıl oğlan. Arwen asıl kız. Sonunda kral ve kraliçe olarak tahta çıkıyorlar. Benim de burada demek istediğim abi çok klişe olur Jon ve Dany’nşn evlenip tahta çıkmaları muhabbeti.

Yaa iste sonuçta ask üçgeni konunun bir parçasi ya, o bakimdan. Jon-Arya olacaksa, Martin ilk versiyonuna sadik kalacaksa, ask üçgeni de olmalidir; yoksa zaten bu saatten sonra anlamsiz olacak bir konu iyice anlamsizlasir, bombos olur.
Ama tabi sonuçta Martin’in bilecegi is. Ve olursa eger, o 3.kisi Dany olabilir evet, zaten önceki yorumumda da Tyrion olmaz ama baska biri olur demistim. Dany de olabilir, Gendry de mesela eger Arya ve Jon’un olacagi bir ask üçgeni okuyacaksak. Umarim okumayiz.

Tesekkür ederim :joy:
Okumayi da denedim, izlemeyi de ama olmadi, sarmadi beni. Cok agir ilerliyor, o yüzden bunaldim hemen.

Bilgi için tesekkürler.
Evet Dany ve Jon’un evlenip tahta oturmalari klise olur ve Martin kliseleri pek sevmiyor. O yüzden böyle mutlu bir son (benim için) olasi görünmüyor zaten, ki bilirsin, ben Dany’nin ne yazik ki seri sonunda ölecegini düsünüyorum, daha dogrusu hissediyorum. Finale az kala, Dany ölür gibi geliyor nedense.

Ayrıca bu bakış açısını sevmediğini bilmiyorum ama Arya Visenya olurken Sansa Rheanys olabilir birnevi.

İlginç. Ben 4. Sınıfta okudum. O zaman ağır gelmiş ve 1000 sayfayı 3 ayda bitirmiştim twbi bunda her anı hayal etmeliyim takıntısının önemli bir yeri vardı ama gene de…
Yani o kadar televizyona da geldi hiç aa bu neymiş diye bakmaz insan :joy:

Bence kesinlikle Dothraklar ile Westeros’u işgal etmesi ve yabanilere karşı milli birlik içine giren Lordların Dany’e cephe alıp Jon’a katılmaları gibi şeyleri göreceğiz. Ha ikinci bir Ejderhaların dansı olmaz ama muhtemelen ciddi bir gerilim de ortaya çıkar. Zaten dizide Tarly üzerinden gösterdiler. O şişko oğlana bu durum gittiği zaman sessiz kalmayacak.

aşk üçgeni konusunda bende birşey söylemek istiyorum Sansa- Jon ve Tyrion arasında mevcut bir üçgen şimdiden var ve eğer ilerde bir aşk üçgeni de gündeme gelirse anladığımız manada herkesin birbirine aşık olduğu mucuk mucuk bir aşk üçgeni yazmaz bence Martin. Zaten seri de öyle mucuk mucuk birşeyi kaldırmaz sırıtır bana göre

Öyle bir şey yok. Sadece Tyrion Sansa’yı istiyor o kadar aşık değil.

ben mucuk mucuk aşk derken bunu kast ettim işte. Evet aşık değil ama kızgın Sansa’ya ve onların evliliğinin önüne durması falan gibi bir durum olursa al sana aşk üçgeni
ben bu saatten sonra Arya yı nerede görecekte aşık olacak diyorum Ve yine bu saatten sonra hiç bir Lannester (özellikle Tyrion kadar akıllısı ) asla bie Stark kızına aşık olmak gibi bir hataya düşmeyecektir. Bana göre tabiki

Fazla umursamaz. Buradan bir üçgen çıkmaz.

ben jon-sansa konusunda da yazmıştım.arya-jon-sansa arası bir aşk üçgeni bana çok yakın geliyor.kızkardeşlerin başından beri didişmeleri,çok zıt olmaları, hala povlarında birbirlerini özleseler bile ara ara laf atmaları.(mesela arya’nın ‘sansa aptal bir panayır şarkısı söylüyordu’,ya da sansa’nın 'arya hiç bir şekilde uygun bir kızkardeş değildi’gibi söylenmesi).jon’a karşı olan farklı yaklaşımları. bence arya’nın kaç kitaptır sur’a ulaşamamasının bir sebebi var. sansa ondan önce jon’un yanına gidecek.işte sonra olaylar olaylar… belki olaya dany’de dahil olabilir bu arada :slight_smile:

Evet illa bir aşk üçgeni olacaksa bu dediğin bana daha mantıklı geliyor. @Starkgaryen ‘e da söylediğim gibi Arya Visenya Sansa Rheanys

Aslında Val da ilginç olur Hatta Val kraliçesi olsun. Dizçökenler diye onu bunu aşağılayan yabaninin kendisini kraliçe olarak bulması, yanı başında sürekli kraliçem diye gezen beyazpelerinlilerin olması çok hoş olur. Ama gerçek olacağını pek sanmıyorum Val öldcsk muhtemelen.

val’la kısa bir süre bişeyler bekliyorum ben. ama evlilik filan olmaz bence.jon’un tahtı da aynı dany’nin ki gibi sağlam olmayacak.ona hiçbir getirisi olmayan biriyle evlenmez bence. sana da mance-val tayfası bişeyler karıştırıyormuş gibi geliyor mu?sanki ygritte zamanında bile mance jon’dan bişeyler saklıyordu,

Ben genelde evleniyorum. Bir iki Stark veriyor bana. Onları da Stannis savaşı kaybedince rehine olarak verip akgezenlerle savaşıyorum. Sonra Targaryen olarak isyan edince çocuğumu kesiyorlar ama olsun oyun sonuçta :/.

Aslında eğer kuzeyi almaya yönelik hareket ederse evlenebilir Val ile. Sonra devreden çıkar orası ayrı.

Mance aslında Rhaegar Targaryen sjdkdkkskd

Ya da Arthur Dayne

Şaka bir yana uzun geceye dair pek çok şey biliyor olabilir. Jon’uj Önemini de aynı zamanda. Ama Mance’in güneyli bir şövalye olmasına ilişkin tüm teoriler saçma bence. Hayır o kadar kasıyorlar ama nasıl Mance’in bebekten sur tarafından yetiştirildiğine ilişkin bilgiyi atlıyorlar anlamıyorum. Öte yandan Mance’in amacı başından beri onları durdurmanın bir yolunu bulmak. Osha bayağo bir şey biliyor. Sur ötesinin kurmaylarından olabili

şu kısmı hiç anlamadım :smile:
açıkcası mance rhaegar mı bilemem,ama farklı anlattığı çok şey var.göründüğü insan değil o kesin bence.belki fiziksel olarak belki de ruhsal olarak. belki de suru geçip,aradığı bir şeyi bulup akgezenleri gece kralı olarak kontrol etmek istiyor.neden yakılmadı mesela stannis,bir kral kanı diye tuttururken.ki melisandre bir kral kanı için çocukları,bebekleri bile öldürebilecek biriyken. sadece hizmet etmesi içinse saçma bence

Benim bildiğim martin başta bunu yapacaktı sonra vazgeçiyordu. Teori biraz uzunca ama güzel değinmişler

aslında aşk olmasa bile bir üçgen var ve benim için seri bundan fazlasını kaldırmaz
Arya- sansa -jon üçgeni evet olabilir zaten ben Arya yüzsüz adam olarak kalırsa kendini feda edecek teorimde buradan geliyor
dany- jon- sansa yada arya üçgeni de, Dany nin Mirri maz duur dan hangi ihaneti gördüğünde kiltleniyor bence
Altın ihanetini Hizdahr zo Loraq dan gördüğü bence, güç için servet için ona ihanet etti. Mirri maz duur ihanetlerden ilkiydi. Kan ihaneti ise bu ihanet çünkü ona kan büyüsü yaptı ve çocuğu ölü doğdu, (ben bu ihanete yakınım ) aşk ihaneti kalıyor geriye ki ben (Drago yu sevdi ama aşık olduğunu düşünmüyorum ) Jon kendisi yerine ikisinden birini seçerse buna ihanet diye bilir diye düşünüyorum

Serinin gidişatını etkileme bakımından belki şöyle olabilir. Dany diğer ejderhalarada binip onları kendilerine insan binmesine alıştırabilir, Jon da bir sürücüye alışmış ejderhalardan birine biner. (Çünkü ejderhaların dansındaki 3 tane ejderha vardı bunlara sürücü aranıyordu ama ejderhalar bir sürücüye alışamadığı için deneyenlerin çoğu ölüyordu, ama diğer 3 ejderha daha vardı yaşlı kral Jahaerys ve karısının ejderhası bir de başka bir ejderha daha vardı bu ejderhalar daha önce bir sürücüye alıştığı için bunlara yeni sürücü bulunmuştu) böyle olursa cidden seriye etkiler. Büyük savaşta bir tane ejderha ile gitmek yerine 2 ejderha ile giderler.
Jon-arya ve jon-sansa bana da olmaz gibi geliyor politik nedenlerden dolayıda olmaz zaten Jon Lyanna’nın oğlu değil mi kuzeyliler herhalde bunu bile bile jona baş kaldırmazlar jon bunlardan biriyle evleneceğine sorunlu başka bir bölgeyi kontrol etmek için başka biriyle evlenebilir.

evet,lyanna’nın oğlu.ama kuzeylilere göre lyanna bir targaryen tarafından kaçırılıp tecavüze uğramış biri. howland gerçeği anlatsa bile, targaryenler hala onların meşru lordunu ve oğlunu işkenceyle öldüren adamlar olarak kalacak.nasıl tutup lannisterlarla ortak bir amaç gütmedilerse bir targaryen’e de tekrar diz çökmek istemeyebilirler.-üstelik lannisterlar kimseyi diri diri yakmadı-jon’un tahtı o zaman tehlikeye girmiş olur. ve tutunmak için bir stark kızıyla evlenmek zorunda kalacak bence. @fecr in bahsettiği dany’nin aşk ihaneti de o arada olabilir. jon dany’ye sırtını dönüp kuzenlerine gitmiş olur.ama ben jon’un dany’yle bir ilişki yaşayacağına inanmıyorum açıkcası. dany tarafından platonik bir şeyler görebiliriz belki.çünkü dany bir aileye ihtiyaç duyuyor :slight_smile:

canım aşk ihaneti derken bende Dani nin tek taraflı aşk yaşayacağını düşünüyorum. Ama ailevi kurallar gereği beni seçecek, seçmeli diyecek ve bunun üstüne seçilmeyince, bu ona ihanet gibi gelecek

yok sana demedim onu :smile: genel bir cümleydi.ben jon dany’ye sırtını döner,yazdığım için ama bence ilişki olayı olmaz ortada dedim.zaten daha önce konuştuk bende böyle düşünüyorum .