Jon ve Arya - İlişkilerine Dair İpuçları (Kitap)

Öyle bir sey mümkün degil çünkü bir insan birden (1’den) fazla ejderhanin sürücüsü olamaz. Yani Dany Drogon’un sürücüsüyken, baska bir ejderha ile de o denli bir bag kurup, o ejderhanin sürücüsü olamaz. Mesela öte yandan Dany ölmeden de Drogon’u bir baskasi süremez. Öyle bir durum var.
Dizi için konusmak gerekirse mesela… Viserion gitti zaten, sürücüsü de belli. Drogon Dany’nin. Geriye Rhaegal kaliyor ve onun sürücüsü su noktada sadece Jon olabilir. He diyelim ki Dany öldü ve Drogon hayatta, iste sadece o zaman Jon’un önünde iki seçecek olur; Rhaegal veya Drogon. Ama sadece birinin; ikisinin binicisi olamaz.

Jon-Sansa, Jon’un Targaryen oldugu ortaya çikinca ve Jon bu kimligi kabul edip benimsedigi takdirde, politik anlamda bir katkisi, etkisi olur.
Arya’da böyle bir durum pek olasi görünmüyor. Nihayetinde en basta, Arya’nin Sansa’dan sonra gelmesi var, tabi bunun için sanirim Sansa’nin Tyrion ile olan evliliginin iptali gerek önce ama imkansiz bir olay degil bu, ve büyük ihtimalle de gerçeklesecek bu evlilik iptali bence. Birde bunun disinda, politik çerçevede Sansa’nin Arya’dan çok daha fazla aktif bir karakter olacagi öngörülüyor.

Bu 7 Krallik konusunda önemli olur. Yani Jon, bir Targaryen olarak, bir sekilde (isteyerek veya istemeyerek, mecburen) Demir Tahti alma yolunda ilerlerse, Kuzey’i daha saglam bir sekilde arkasina almak için Stark kizlarindan biriyle (muhtemelen Sansa) bir evlilik söz konusu olabilir.
Evet, kendisi Lyanna’nin oglu, Targaryen oldugu kadar Stark da. Fakat eger Demir Tahti alma yolunda giderse, bunu bir Targaryen olarak yapacaktir. O noktada Kuzey halki “Yine de Lyanna’nin oglu nihayetinde” der mi? Emin degilim. Arada kalmisliklar olabilir. Sonuçta Lyanna ne ifade ediyor ki Kuzeyliler için? Iste tam orada, Ned Stark’in kizi Sansa ile yapacagi politik bir evlilik, bu arada kalmisligi yok eder, Kuzeyi de öyle ya da böyle tahta ortak eder.
Zaten aslina bakarsaniz, baska seçenek de yok. Nehirova’da durumlar karisik, hadi karisik olmasaydi bile Nehirova’nin Jon’u desteklemesini saglayacak bir evlilik mümkün degil, ortada Nehirova’yi Jon’un gücüne katabilecek bir kiz yok. Ayni durum Vadi için de geçerli. Tyreller çok baska hesaplarin içinde olacaklar bence, ki orada bir tek Margaery var ve onun bir evlilik daha yapacagini da düsünmüyorum, yeter :smile: Baratheon bitti tükendi gibi. Martell?? Eh, oradan bir sürpriz olabilir anca ama bu da onlarin Dany-Genç Griff olaylarindan ne sekilde çikacaklarina bagli.

Baktim, bakmaz olur muyum? Hatta özellikle kendim açtim filmi ama sanirim 1 saat izleyebildim sadece, harbiden sarmadi yani, ne yapayim? :joy:
Begenmemek de degil he tam olarak. Sadece… Nasil desem? Giremedim iste ben o dünyaya :smile:

Sence Dany’nin 7 Krallikta müttefikleri olmayacak mi? Bence Menzil seni sasirtabilir bu konuda.

Takmissin sen buna.
Samwell Tarly ates olsa cirmi kadar yer yakar.
Sevdigim karakter hakkinda bana nasil laflar ettiriyorsun bak! :smile:

Aslında bilmiyorum bence bu filmden maksimum tat almak için öyle yıllar sonra leptoptan değil de böyle şeylerin yeni piyasaya çıktığı ilk zamanlarında izlemek gerekiyor bence. Orklar, Sauron falan. Benim küçüklüğümde o Sauron ve Mordor beni korku filmlerindeki kadar korkuturdu. Ama bunun yanı sıra inanılmaz bir macera zevki verirdi. Öte yandan o elf dünyasının hissettirdiği cennet hissini onca Kuran ayrti bile hissettirmedi öyle. Çocukken güzeldi işte. Gerçi sen ilk çıktığı zamanlarda çocuktan çok ergendin sanırım(bunu yaş araluğı olarak söylüyorum yanlış anlama :sweat_smile:)

Muhtemelen evet. Ama düşmanları dostlarından dramatik biçimde fazla olabilir Stannis örneğinde olduğu gibi. Benim gördüğüm kadarıyla Güneyliler hafif yavşak lordlar. Yani öyle sadakattir, bağlılıktır çok fazla umursadıkları söylenemez. Biraz çıkarlarına göre hareket ediyorlar. Daenerys Dothraklar ve Paralı asker ordularıyla birlikte kıtaya ayak basarsa bu durum ciddi rahatsızlık uyandırabilir. Paralı askerlere olan bakış açısı çok olumsuz. Hadi gene belki paralı askerler bir nebze zincirlenebilir. Ama Dothraklar? Yağma yok dediğin zaman o ne demek yav diyecek adamlar. Yani Daenerys’in dönüşüne alkış tutacak insanlar olduğu gibi onu yabancı bir istilacı olarak görecek olanlar da epey artacaktır. Böyle bir durumda yerli ve milli Targaryen Jon’a meyletmeleri kaçınılmaz olur ama ben sanıldığı gibi bu ikisi arasında savaş bekleniyorum. Gene de bir gerginlik olabilir.

Yalnız Ayça bizi kesecek.

Ben koptum gittim zaten, olayın ucu benden kaçtı. Elime satır alıp foruma atlıyormuşum :smiley:

:smile: SIkIntI yok. Muhtemelen ergendim o zamanlar, evet :smile:

Neyse bak, kitabini okumayi denemem tekrar, mümkün degil, ama filmleri izlemeyi deneyecegim. Hafiften öyle bir istek olustu bende sayende :smile:

Olmalidir zaten. Dany Lekesizler+Dothraklar+3 ejderha ile gelecekse, GRRM az biraz bu güce karsi koyabilecek birilerini koymali Dany’nin karsisina, yoksa hiçbir heyecani olmaz.
Tabi aslinda bana sorarsan, bence Dany ilk geldiginde önce Genç Griff olaylari olacak, ki o süreç ile ilgili tahminlerimi yazmistim. Ve bence bundan sonra ciddi anlamda Dany fetih için harekete geçecek, fakat bu da kisa sürer gibi geliyor bana, yani net bir sonuca ulasmaz çünkü Ötekiler tehlikesi çikar ortaya. Harbiden ben genel anlamda dizide izledigimiz gelisime paralel bir hikaye gelisimi bekliyorum kitapta da. Daha detayli, daha karmasik elbette, fakat nihayetinde ayni noktalara varan.

7 Kralligin ve hanelerin durumlarina bakarsak, öyle olmaz zaten, en azindan ilk basta.
Dany’yi tanimiyorlar sonuçta, ne sadakati, ne bagliligi olacak ki, degil mi?
Bence Dany ile bir ittifak olusturacak hanelerin motivasyonu, ortak bir düsman olur, intikam istegi olur. Dany’ye baktiklarinda, ortak düsmani alt edebilecek güce sahip birini görecekler.
Yine dizideki gibi! :smile:
Gerçek bir sadakat, yürekten edilmis yeminler falan olmaz; herkes kendi hesabini, çikarini düsünüp bir taraf seçecektir öncelikle, bu yüzden de zaten Dany’nin müttefikleri parali askermis, Dothraklarmis, umursamazlar.
Sadakat, baglilik zamanla olusur, bu Dany’ye bagli. Insanlarin ona baktiginda sadece güç degil, pesinden gidilecek bir lider, bir hükümdar görmelerini de saglamasi gerek, ve bence bu Dany’nin basarili oldugu bir konu. Ekstra bir sey yapmasina da gerek yok açikçasi.

7 Krallik öyle bir durumda ki, ben öncelikle zaten hiç “Aaa bak barbarlarla gelmis, bu kötü, biz Jon’un pesinden gidelim” olaylari olacagini sanmiyorum. Kimse diyari, diyarin gelecegini düsünmeyecek; herkes, afedersin, kiçini kurtarmanin, intikamini almanin, düzlüge çikmanin derdinde olacak. “Intikamimizi almak için Dothraklarin tarafinda mi olmaliyiz? Ona da eyvallah” diyenler olacak. (Buraya ufak bir not : 7 Kralliktaki insanlar Dothraklara vahsi, acimasiz, barbar diyor ya? Savas sirasinda onlarin Dothraklardan ne farki var acaba? Lannister ordusunun mesela Dothraklardan asagi kalir yani mi var? Bakiniz : Kral Sehri Yagmalasi. Bakiniz : 5 Kralin savasi olaylari. Dinime küfreden müslüman olsa durumu yemin ederim)
Ama bunlari geçelim, ben de Dany ve Jon arasinda bir savas veya basitçe, iki ayri taraf olma durumu beklemiyorum. Gerginlik olabilir, en basta, ama dizideki gerginlik seviyesinden öte de olmaz bence.

Kiyamaz o bize :smile:
@YeniAy_Ottoman Degil mi? Kiyamazsin :kissing_closed_eyes:

İnşallah tüm umudum o ahhaha şaka bir yana elbette yani :slight_smile:

Genel olarak söylediğin şeylere katılıyorum ama burada ufak bir parantez açayım

Dothraklarin uzun adamlara yaptığı şeyleri bir oku. Bunlar çok ama çok ayrı seviyedeker. Lannisterlar yağmalarlar, köy yakarlar falan ama savaş bitene kadar. Bublarda ise savaş bitmesi diye bir şey yoktur. Bir şehri tamamen yok ederler ve bu konuda ahlaki sınırları da yoktur.

Uzun Adamlar??

Lannister askerleri ne yapiyor?
Köyleri atese veriyorlar. Suçu olmayan insanlari, çocuklar ve bebekler de dahil, öldürüyorlar, iskence ediyorlar. Öldürmeden önce kadinlara tecavüz ediyorlar.
Tywin Lannister’in yesil isik vermesiyle, müsaade etmesiyle ayni seyleri Kral Sehri’nde yaptilar. Elia ve çocuklarina yapilanlar hele…

Dothrakiler bundan daha zalim ne yapmis olabilirler? Bu kadarini yapmislardir en fazla, ki yapmislardir yani, orasi kesin. Ama bu seviyede anlatabiliyor muyum? Bebek, çocuk katlinden öte ne olabilir ki zaten?
Bak ben Dothraklar daha iyi demiyorum. Al birini vur ötekine diyorum.
7 Kralliktaki insanlarin Dothraklar hakkindaki söylemlerini komik buluyorum, “Yaa bir dönüp kendinize bakin” diyesim geliyor. Tirsiyorlar ya hani? “Dothraklar gelecek, evlerimizi yakacaklar, çocuklarimizi öldürecek, kadinlarimiza tecavüz edecekler” falan diye; yaa Lannister ordusu var dibinizde! Demir Adamlar var!

Jon ve Arya ilişkisi yazar tarafından en başta planlandığında Yüzsüz Adamlar diye bir teşkilatı düşünüyor muydu Martin acaba?
İlk planına sadık kalsaydı belki güzel ve ilginç olurdu ama hikayenin geldiği şu noktada bence gereksiz ve anlamsız olur. Jon’un ve Arya’nın birbirlerini bir daha hiç görmemesini tercih ederim.

Bu arada konu nereden nereye gelmiş yav :grinning:

Vallahi düşünüp düşünmediği bilinmiyor; yazar sadece genel hatları mektubunda anlatmış ama ana olaylar vs. ölümler en başta planlandığı gibi… Birbirlerini bir daha görmeme olasılığı yok, 5 ana karakter birbiri ile karşılaşacak bir noktada.

Arya’yı en başından savaşçı gibi düşünmüş ama. O mektupta Arya ile Bran’ın Assasin Mage kombosuyla ötekileri uzaklaştırdıkları bir sahne var.

Beş ana karakter karşılaşacaklar ama bundan Jon ve Arya arasında bir aşk çıkacak mı? Veya bir aşk çıksa bile evlilik olur mu herkesin ittifaka ihtiyacı olduğu bir ortamda. Ben zannetmiyorum hatta ben Arya’nın Yüzsüz Adamlar arasında kalacağını düşünüyorum hikayenin sonunda.

Dizide olduğu gibi Yüzsüz Adamlardan ayrılıp Kışyarı’na döneceğini düşünmüyorum. Listesini gizliden tamamlayabilir belki ama YA’dan ayrılmayacak bence.

Ama mektupta ki galiba küçük bir grup. Arya’nın su dansçısı veya Yüzsüz Adam yetenekleri Ötekilere karşı ne kadar etkili olacak acaba. Bir Öteki’nin yüzünü takıp içlerine girebilir mi acaba? (Bu da ilginç olmaz mı?)

Küçük ya da büyük fark etmez :smile:. Biri sakat diğeri 10 yaşlarında iki küçük çocuktan bahsediyoruz.

Bir ötekinin yüzünü almak… İlgimç bir fikir imkansız değil aslında teknik olarak.

ben Arya nın kendini Ailesinden biri için feda edeceğini düşünüyorum eğer YA ların arasında kalırsa
Jaqen h’ghar la tanıştıklarında Harenhall da hatırla 3 can kurtardın 3 can alacağım söyle gibi bir muhabbet olmuştu ve Jaqen h’ghar Aryanın isteği ile 3 can almıştı. Aynı şeyin tekrar edeceğini düşünüyorum Yüzsüz adamların arasında kalırsa olur da oradan sorunsuz çıkarsa da Gendry ile evlenmesi ihtimali bana uzak gelmiyor ama jon hem ihtimal vermiyor, hem istemiyorum
İstemiyorum çünkü Jon ve aralarında çok güzel bir ilişki var ve kitaptaki çok az güzel şeyden biri ve bu istememe sebebime de geliyor çünkü Jon ve Sansa arasında ilişki yok hatta nefret vardı. Ben Jon yerinde olsam (bu kadar olay yaşasa bile ) beni aşağılayan birini evet kardeşim olarak kabul ederim ama yine içimde bir uhde bir kırılmışlık kalır, bunun temizlenmesi için Sansayı tam manası ile anlamalı ondan şüphesi kalmamalı aşkta evlilikte güzel bir neden bence

O zaman Arya Stark bu seride ne için var? Yüzsüzler arasındaki eğitimini görüp, genel hikayeden farklı ve kopuk, ilgisiz bir hikaye mi eklemiş GRRM? Böyle bir tarzı mı var adamın? 5 ana karakterin çizgisi de birbirinden kopuk bir şekilde ilerledi ve gelişti; şimdi son 2 kitap kala, her biri bir araya geliyor, gelecek… Her birinin mevcut hikayede özel bir rolü mevcut, amacı var.

Şöyle bir başlık açmıştım, buradaki kişinin Arya olduğunu düşünüyorum. Lakin burada geçen ‘dünyayı fetheden’ tabiri elbette ki mecazi… Adamın amacı ne ise ciddi bir rol vermiş bu karaktere.

Öteki’nin yüzünü almak komik bir şey olur. :smiley: Lakin güzel soru; Arya Stark gibi bir kişinin yetenekleri Ötekilere karşı ne etkisi olur? Şimdiki bildiğimiz yeteneklere göre konuşursak(ileride başka şeyler çıkarsa bilmem) sadece dövüş yeteneği iş görür, ötesinde bir şey olması gerekmez.

Lakin diğer yetenekleri(yalanı anlamasından tut, yüz değiştirmesi vs. vs. vs. sürüsüne bereket) ailesine karşı yapılacak komplo girişimleri gibi bir çok şeye faydası olur; düşmanlarını öldürme becerisi de cabası.

Sansa Tyrion evliliğinden sonra bence böyle bir aşk üçgeni ihtimali kalmadı.

Tyrion dany ile beraber westerosa döndükten ve Casterly kayasını aldıktan sonra Sansayı tokatlayarak vadiden Casterly kayasına götürür. Martin, Sansa Tyrion evliliği ile Arya Tyrion ilişkini kapatmış oldu. Beni burada asıl endişelendiren Jon’un Aryayı öldürme ihtimali. İster kardeşçe olsun ister başka şekilde kitapta Jon’un en fazla sevdiği kişi Arya… Gelmek istediğim nokta Azor ahinin karısını feda etmesi hep Jon’un duvarı savunarak Ygritte’in ölmesine sebep olması olayıyla bağdaştırılır ama Jon’un feda etmesi gereken kişi ya Arya ise?

Öncelikle AA birini feda etmek zorunda ise şu meşhur kılıç için bu kılıcın yapım aşamasından vs. olmalı; kişi ölüp de sittim sene sonra olmaz kılıç. Ayrıca AA’nın yeniden doğum kehanetlerinin hiçbirinde bir fedakarlık vs. geçmiyor… Mel.'in sahta kılıç için yedileri feda etmesi kendi yorumlama şekli… Kehanete göre kılıç, ateşlerin arasından çıkartılacak ama Jon’un demircilik yeteneği olmadığı ortada… elbette biz onu AA olduğunu farz edersek… Olmayabilir de… Yani aşığım/seviyorum feda etmem gerek meselesi olacağından şüpheliyim.