Jon ve Arya - İlişkilerine Dair İpuçları (Kitap)

Bunj ne ara yapacaklar zamana nasıl sığar burası çok sıkıntı.

O değilde eğer Westeros’a gidebilsem Arya’ya Jon ile ilgili gerçeği anlatıp sonra sen aynı Lyanna gibisin, şöyle bakayım kimle aran en iyiydi? Ehe ehe deyip tepkisine bakmayı isterdim. Muhtemelen kızarıp gerizekalı diye tekme atardı. Gerçi ruh haline göre bıçak da sokabilir.

:joy::joy::joy::joy:

2 kitap… Söylentiler doğru ise en az 1200’er sayfalık kitaplardan bahsediyoruz. Hemen hemen her okuyucu yazarın Jon’u birine kakalayacağından emin; zaten aşk doğması vs. için bir kitap yeter, yabanıl kız için 3 kitap geçmesi gerekmemişti, hepsi 1 kitap içerisinde oldu bitmişti.

Ha elbette GRRM bu, kimseye de yar etmeyebilir. :stuck_out_tongue:

1200 değil 1500 diye duymuştum ama eski kitaplarda bu kadar fazla dallanıp budaklanmış bir konu yoktu. Bir de Jon Arya’yı kardeş gibi seviyor. Hızlı bir gelişim çok tepeden inme olur.

Gerçi şu da var, ilk versiyonda bu aşka oalyı ikinci karşılaşmalarında vuku buluyordu.

1500 ise daha güzel. :crazy_face:

Hızlı bir gelişim olmaz, şu yazılan çizilenlere bakacak olur isek GRRM, yatağı hazırlamış sadece gerdeğe sokmayı bekliyor (mecazen yani :smiley: ).

Ayrıca dikkat eder isen Yabanıl kız ile karşılaştıktan sonra sık sık Arya’yı kardeşi olarak reddettiğini ve sorguladığını görüyoruz. “Artık kardeşim miydi? Hiç kardeşim olmuş muydu?.. Benim kız kardeşim yok, sadece erkek kardeşim var, siz varsınız.”

O da dikkatimi çeken kısımlardan biri evet, mektupta Arya, Sur’a geliyordu ve Arya ile Jon birbirine aşık olduklarını anlıyorlardı; o zamana kadar birbirlerini kardeş görüyorlar ve o şekilde sevdiklerini sanıyorlardı(elbete ben şu an aşık olduklarını iddia etmiyorum ama oraya evrileceğini düşünüyorum.). Serinin şimdiki halinde ise Arya’nın Sur’a gideceğine dair bazı düşünce ve dayanaklarım var, diyebilirim; 1. derece kanıtlar vs. değil ama düşüncemi güçlendiren şeyler. Bir de Jon’un vedalaşırken; “Bazen farklı yollar aynı kaleye çıkar.” sözü vardı.

Karşılaşacakları kesin ve bence nerede olacağı çok mühim değil. Bir ihtimal Jon Essos’a da gidebilir doğrudan bunu daha önce Daenerys’in Ejderleriyle ilgili konuda ayrıntılı biçimde irdelemiştim gerçi Duygu çok fena muhalefet etmişti.

O teorin muhalefet edilmeyecek gibi değildi☺

Yani etmesi olağan, Essos’a gitmek için hiçbir sebep yok zira. :smiley: Onu konuşmuştuk zaten. :smiley:

Fakat Jon’un sözü bir gelecek iması ise ki 1. kitap aslında bir sürü ima ile dolu… Hatta Jon’un ölmesine dair bile ima gördüm; Mahzen Mezar’da Jon’un ‘Hayalet’ taklidi yaptığı bir anısı vardı, Arya’nın… O sözde bir ‘kaleden’ bahsediyor. Essos’ta ise kaleden ziyade ‘saray’ kültürü var. Hele ki Braavos ve Meeren’de saraydan bol ne var? Bu yüzden Jon ve Arya’nın 2. karşılaşması ya Sur(ben bu ihtimal üzerinde duruyorum) ya da Kışyarı olacak, 3. bir yer ihtimali çok düşük bana göre.

Sur üzerinde durma sebeplerimden biri de şu mektup ve o söz dışında… Genelde kimsenin dikkatini çekmedi ama… Arya’nın Braavos’ta iken Ozan’ın söylediği şarkıyı eleştirişi…

Dareon, aptal prensi öldü diye kendini aptal bir kaleden aşağı atan aptal bir leydiyle ilgili aptal bir şarkı söylerken, o Gece Nöbetçileri’nin adamı, diye düşündü Cat. Leydi, prensini öldürenleri öldürmeliydi, şarkıcı da Sur’da olmalıydı.

Jon şu an ölü ve teknik olarak kendisi bir kral/prens… Diğer şeylerle de birleştirince haliyle gelecek iması var gibi geldi. :stuck_out_tongue: Teyzesi Lysa’nın ölüşüne, Jon’un Kumandan oluşuna kadar vs. her şeyi öğrendi olduğu yerden; ölümünü de duyar ise fıttırıp Gece Nöbetçilerini öldüreceğim diyerek gaza gelebilir.

Tartışmanın ana meselesi Essos değil Daenerys ejderlerini nasıl sürecek oydu. Yani her ejderha için bir sürücü şart.

Yani ne bileyim böyle bir gerçek varken zincirleme şekilde ejderhaları Westeros’a getirip Halası gurban olsun sana Halası sana ejder versin mi???'ye gelmesi biraz yavan geliyor bana.

He evet, sizin tartışmayı şimdi hatırladım. Ben sadece Arya/Jon ve Essos meselesi için yorum yaptım. :slight_smile:

Bu teori biraz uçuk evet ama olsa güzel olur ben şahsen kitabın biraz farklı gitmesini istiyorum.

Jon’un Westrostan çıkacağını düşünmüyorum. Arya Westrosa döndüğünde aralarında birşeyler olabilir. GRRM bu pisliği yapacak eminim.

Pislik demek yaaaa şahsen seve seve hazırda bekliyorum. :smiley:

Kardeş olmasalarda kardeş gibi büyüdüler. Benim midemi bulandırıyor onların aşk yaşaması.

Anladım, saygı duyarım elbette ama ya Dany ya Arya yani… Takdir edersin ki 2. seçeceğim. :smiley:

Birde Sansa <3 Jon ekibi var :grin:

Ona asla ihtimal vermiyorum bile :smiley: Hem onlar da kardeş gibi büyümeid mi? :slight_smile:

Ben ona da karşıyım. Ben Jon ve Dany olsun istiyorum. Ama bence ikisinden biri ölecek.

Aslında kardeş gibi büyüdüğü Dayı kızlarına hallenmesi de çok sıkıntılı bir durum :smiley:

Zaten dayı kızı lafını da o yüzden ekledim sıkıntılı bir durum. Alakaları olmasa kan olarak hadi neyse.

Kesinlikle jon-val diyorum sebeplerim;

1. Kardeş değiller
  2. Kardeş gibi büyümediler
  3. Val çok güzel
  4. Bu ikilinin bölümleri çok eğlenceliydi diyolagları falan zevkle okudum
  5. Jon da Val a hayır demez kızı beğeniyor
  6. Val jon için o kadar şey yaptı

Ayrıca şu Jon-Arya veya Jon-Sansa muhabbeti gerçekten olağan dışı; Jon’un böyle bişey yapabileceğine ihtimal veriyor musunuz? Ne yani kardeş olmadıklarını öğrenince Jon tamam o zaman sıkıntı yokmuş evleneyim mi diyecek? Bu Jon’un karakterine uymaz