Jon ve Arya - İlişkilerine Dair İpuçları (Kitap)

Aga karakterine uymaz diyorsun da adam eski versiyonda uydurmuş işte.

Dostum GRRM nin taslak hikayesinde Jon ve Arya’yı birbirine aşık edeceği yazıyor. Sonra vazgeçtim desede böyle manyakça fikirleri var Martinin. Okuyucuyu ters köşe yapacağım diye herşeyi yapar.
Ayrıca kitapta Jon ve Arya arasında bambaşka bir bağ var. Starklar arasında birbirlerine bu kadar bağlı ikili yok.
Jon kitapta Ygrit’e aşık olduğunda ve onu aklından geçirirken gülüşünü Arya’benzetiyor. Arya Bravosta hep Jon’u düşünüyor mesela.
Yani temelsiz boş bir argüman değil.

Öz kardeş değiller ki. Üstelik Martin bunu yapacak kadar sapkın. İkisi dr olabilir yani :d

arya’yı bilemem.ama biz sansa tarafı evliliğin politik olacağını düşünüyoruz.jon savaş için kuzeyi elinde tutmak zorunda ama targaryen olduğu ortaya çıkarsa kuzeylilerin onu takip etmesi için en mantıklı seçenek bu oluyor.

Eski versiyondaki çoğu şey değişmiş dünya bile aynı değil bran bildiğin büyüyle falan ilgileniyordu eski versiyonda

Bu da mantıklı, farklı bir bakış açısı olmuş.

Bran gene büyüyle ilgileniyor. O greenseerlik falan bir çeşit büyü halihazırda. Öte yandan Jon Snow ana karakterlerden ve ana karakterin karakteristik özelliğ ne kadar değişmiş olabilir ki? Yani ilk düşündüğü zaman tam bir yavşaj olarak düşünmesi ne kadar olanaklı? Kaldı ki ilk versiyonda adam arya’ya ve bran’a rağmen suru terk etmiyor.

Biliyorum mektubu okudum bende ama o anlatılanlarla suanki dünyanın alakası yok birsürü değişik olay oluyor mesela jamie taht için adam falan öldürüyor ama taht şuanda umrunda değil hikâyelerde de değişiklik var.
Ayrıca jonun aryayi aryanınsa jonu düşünmesi kadar doğal birşey olamaz bu çocuklar birlikte büyüdü ve şuanda ailesindeki herkesi kaybetti acıları var arya kalbimde boşluk oluştu falan diyor zaten kız çökmüş ve arya hala küçük bir kız güvenli bir yer istiyor ilk aklına gelende jon çünkü tek o hayatta ve onun en çok sevdiği abisi ne yapsın yani düşünmesin mi aynı şey jon içinde geçerli aryayi kurtarmaya gitmeye çalışması da normal birşey yani aşk falan değil küçük kız kardeşin önceki karısını kuleye kapatın parmaklarını yedirten biriyle evlenmiş Tabiki kurtarmayı düşünür ayrıca zaten hemen karar vermedi ki kurtarmaya önce mance i gönderdi

Kardeş olarak büyüdüklerinden iğrenç diyordun ama halası ile yatması iyi mi diyorsun? Hangisi daha iğrenç? Kuzen mi hala mı? :smirk:

İğrenç olmayan bir şey mi arıyorsunuz ?

Jon-Val

*Jon her ne kadar yakışıklı olarak betimlenmese de Ned’e benzerliğinden yakışıklı olduğunu anlıyoruz, Val ise başından beri çok güzel olarak tasvir ediliyor .

*Ejderhaların Dansı’nda Val’ın Jon 'la flört edişini de gördük .

*Jon, vahşi ve savaşçı kızlardan hoşlanıyor ki Val da tam olarak öyle

*Stannis, Jon’u Val’le evlendirmek istedi . Jon dirildiğinde bu gerçekleşebilir (Çok garip bir cümle oldu :sweat_smile:)

Halası olduğunu bilmiyor ki. Aynı şey değil.

Yalnız Ned yakışıklı olarak betimlenen bir insan değil. Catelyn ilk gördüğü zaman Ned’i hayal kırıklığına uğruyor.

Ama Catelyn ilk olarak Brandon’ı görüyor ,
Brandon 'ın Ned’den çok daha ‘iyi’ olduğunu biliyoruz . Catelyn de bu farkı görüp hayal kırıklığına uğramıştır herhalde

Catelyn Ned’in alalede bir yüzü olduğunu da söylüyor bunun yanında.

Onu unutmuşum ottoman hanım.
Doğru o da iğrenç.
O zaman Jon :heart:️ Val

Çok da sıradan değildir ya :sweat_smile:
Jon’un hep yakışıklı olduğunu düşünmüşümdür aslında bununla ilgili bazı kanıtlar var :

*Yabanıllar arasında Jon’un kıza benzetilmesi
*Val’ın Jon’la yakın konuşmaları vs .

bence de.çocukken eddard gibiydi stark özelliklerinden dolayı ama büyüdükçe özellikle fiziksel anlam da rhaegar’a benzemeye başlıyor bence.vücudunun zarifliği filan.viseryste zarif biri olarak tarif ediliyor mesela.ama kıza benzemesi daha çok dizide geçiyor.kitapta bir kere devle tormund konuşurken geçiyor onda da dev açısından normal yani.

Jon’un yüz yapısı Ned’e benziyor(tipik kuzeyli yüz hatlarına sahip, anasına benziyor özünde de işte… :stuck_out_tongue: ) ; Jon ne çirkin ne de yakışıklı olarak betimlenmedi, bu yüzden şudur budur diyemeyiz. Lakin iki Yabanıl hatun bu oğlanı çekici bulduğuna göre çirkin bir tip de değil. :stuck_out_tongue:

Görüntüsü için bir betimleme kabul edilebilir mi bilmiyorum ama Tormund ile at sürerken Devlerden biri Jon için “kırmızı yanaklı kız çocuğu” demişti. İlk okuduğumda güzel yüze vurgu gibi algılamıştım, oğlanda Targ kanı da olduğu için bu şekilde işaret verilmiş olabilir belki, dedim. Dizide de Çetinocak’ta buna vurgu yapmak için Tormund, Jon için “kızlarımdan bile daha güzel” demişti.

Jon’un kuzeyi elinde tutmak; 7 krallığı birleştirmek amacıyla kuzeyi krallığa geri katması gereken bir durum içine düşer ise 7. kitap sonlarında en mantıklı seçenek; Stark KIZLARINDAN biriyle evlenmektir, illa Sansa olmak zorunda değil. Yani atıyorum 5 Stark kızı var, Sansa ile evlenmez ise kuzeyi kendine bağlayamaz diye bir olay yok, diğer Stark kızları da aynı derece iş görür, doğal olarak Arya da iş görür. Politik de olsa mantıken, karakter olarak kendine en yakın gördüğünü tercih etmez misin? Ben öyle yapardım. Ama burası Sansa/Jon konusu değil, lütfen. Ben senin başlığı Arya’ya çevirmemek için özen gösterdim. :slight_smile:

İşte ben de bunu anlamıyorum; ilk orjinal planda zaten bu vardı; üstüne üstelik seride sürüsüne bereket enset/sapkın ilişki var; dizide bile halasına yamadılar… ama Arya asla olmaz! Sebep? Çünkü Jon’un karakterine ters? :smiley:

Yani dizideki Jon için deseniz, eyvallah derim de o Jon bile halası ile iş pişirdi. Diyeceksiniz ki bilmiyor ama bildikten sonra “tövbe tövbeeee beni günaha soktun, uzak dur be kadın” diyeceğini düşünüyor musun? Hayır, demeyecek. :slight_smile: Sebep? Aşık.

Jon asla kardeşi gibi gördüğü/kardeş gibi büyüdüğü biriyle ilişki yaşayamaz… Eğlencesine yaşamaz da aşık olursa? Aşık da olamaz, niye? Aşk sizin bizim kontrol edebildiğimiz bir olgu mu? Öyle olsaydı aşk acısı olmazdı bu hayatta. Mantık evliliğinden bahsetmiyoruz sonuçta burada, aşk diyoruz. Ayrıca kitaptaki Jon’un karakterinin tersi olduğu yönünde biz izlenim hiç edinmedim; ölüp dirildikten sonra da zaten eski Jon olmayacak… Elbette kuram %100 çıkacak diye bir ısrar söz konusu değil ama orjinali bile böyle planlanmış ise(ki karakterlerin yapıları o zaman da şimdiki ile aynı idi) eğer yazar arzu ediyor ise pekala yapabilir, imkan var; sırıtmaz, yol yatağını da hazırlamış zaten en başta…Kullanmak isterse her şey bekliyor. Yapmaz, mümkün değil, olmaz demek pek doğru değil ama evet, siz iğrenç bulabilirsiniz, olağandır, saygı duyulur. :slight_smile:

Öyle bir açıklama yapmadı. Aksine Jon ve Arya sorusuna kaçamak cevaplar vererek; ne hayır ne evet diyor…

Yabanıl kızın gülüşünü Arya’ya benzetmiyor; vücudunu(cidden ha en az 2 kere Arya’nın vücudu ile kıyaslıyor Jon, sevgilinle yapar mısın bunu? :smiley: ) ; inatçılığını, saçlarının dağınıklığını vs. hep ona benzetiyor; kısacası tanıştıkları andan itibaren mukayese ediyor. Gülüşünü benzettiği kişi Alys Karstark… Kız, Jon’a küçük kardeşini hatırlatan bir edayla gülümsedi, Jon’un kalbi sızladı

bende bir kere cevap verdim zaten. :slight_smile: onda da jon’un kızkardeşleriyle asla evlilik düşünmeyecek biri olduğu söylendiği için. sen jon-arya arasında direk aşk olacağını belirttiğin için politik evlilik olarak sadece sansa’yı söyledim.sansa büyük kız dolayısıyla arya’yla evlenirse biraz sansa’nın hakkına girmiş olacak bence.

benim başlığımı ikimizde sansa-arya konusuna çevirdik maalesef,lütfen :joy: daha önce buraya bişeyler yazdığımı hatırlamıyorum.sadece bir kerecik cevap verdim.orada da sansa-arya-dany konusu vardı.

Şimdi söz konusu evlilik ise bunun büyük kız/küçük kız hakkı diye bir şey yok; böyle bir yasa yok çünkü. Atıyorum x kralı y hanesinin küçük kızı ile evlenmek istiyor ise aile; “Olmaz, sizle evlilik büyük kızın hakkı.” demez, diyemez. Burada önemli olan politik amaçla haneyi kendine bağlamak, bunu hangi kızla yaptığın önemli değil; ister 10 kardeşin en büyü ile ister 10. numara ile evlenirsin. Olay bu yani. Adama zorla istemediği kızı mı kakalayacaklar? :smiley:

Yo, aksine olabildiğince Arya konusunu ağzıma almadım ve ana konuyu Sansa’dan ayırmadım; Arya’yı hiç merkeze oturtup yazmadım, ismi geçmiş olması konuyu saptırdığım ya da saptırdığın manasına gelmiyor. Burada da zaten sadece Sansa konusu geçti, ben saptırdın manasında demedim, yani konuyu dönüştürmeyelim diye rica ettim sadece, yanlış anlama olmasın. Daha önce oldu çünkü başka arkadaş ile de ondan. :slight_smile:

Arya-Dany-Sansa konusu espriydi be :smiley: