Jon ve Arya - İlişkilerine Dair İpuçları (Kitap)

aegon visenya’yla görev için evlendi.sonra rhaenys le de aşk için.öyle bir şey olaydı visenya’yla değil rhaenys le evlenirdi direk

aslında bayağı arya geçti :slight_smile: dönüştürmemiştim zaten yazıp çıktım.

bak burada direk sansa geçiyor bende buna cevap verdim zaten. bana hiç şaka gibi gelmedi tamam yukarıdaki kardeş muhabbeti geyiğine dönüyordu ama bu gayet belirli bir yorum bence.

Bunu örnek vereceğini tahmin etmiştim ama sen söz etmeden konuyu açmak istemedim. :slight_smile:

Şimdi aile içi Targaryen gelenekleri ile Diyar’ın geleneklerini bir tutamazsın, öyle değil mi? Bu adamlar Valiryalı; oranın adetlerini hala kendi içlerinde barındırıyorlar. Hatta kız kardeşleri hala eski inançlarını koruyorlar diye aklımda kalmış… Targaryen Hanesinde büyük oğlan büyük kız ile evleniyor; bunlar ayrıca kız kardeşleriyle evleniyor, halaları ile evleniyor… Üstüne bunlar kendilerine 2 eş alabiliyor… Targ Hanesini örnek alıp tüm genele yaymak ne kadar doğru bir hareket olabilir ki? Hatta bu söylediğim sırf Targaryen için bile geçerli değil, bölge bölge kendilerine has gelenekleri olabiliyor. Misal Dorne’da Marteller, cinsiyetlere bakmaksızın büyük evlat, bir sonraki varistir; örneğin Arienne; iki erkek kardeşe rağmen kendisi babasının varisi. Kuzey’de Bolton ve Umberler ile Yamyam Adası dediğim ve ismini yazamadığım adadakiler ilk gece hakkını koruyor; o adada ayrıca yamyamlık ve daha sürüsüne bereket hoş olmayan şeylerin olduğu konuşulmakta… Görüyorsun, bölgeler, haneler kendilerine özel şeylere sahip oldukları gibi birinde olanı tüm Diyar’a mal edemiyorsun ve evet, ortak gelenek/yasalar da var ama büyük kız ilk evlenen olmak zorunda diye bir şey yok. 5 kitaplık serinin hiçbirinde böyle bir yasa/gelenek görmedim Targ dışında. Zorunluluk olarak yani… Yoksa adam politik evlilik yapacak ise benim büyük oğlum var, senin büyük kızın var; gel evlendirelim diyorlar ama dediğim gibi adam küçük kızı istiyorsa da “yok kardeş, bizde öncelik büyükte” diye bir zorunluluk vs. yok. Haliyle bir hak yeme de yok.

Aslında GRRM, GoT Kültürü diye gelenek göreneklerini anlattığı bir kitap yazsa fena olmaz. Kuzeyde nasıl boşanıyorlar ben hala ona taktım. :smiley:

Güzel kardeşim, ben dönüştürdün demedim, zaten. Açıkladım orada, sıkıntı yok, tamam. :slight_smile:

Aslında Aegon’hn büyük Kızla evlenme sebebi adetlere göre kuşlarında varis olması.

Yani hak Visenya’da. Dragonstone lordu olmak için onla evlenmesi gerekirdi.

Büyük oğlan ve onun oğlu varis olmuyor muydu? Misal Rhaegar veliaht idi, o ölünce oğlu Jon’a geçiyor…? Gerçi yaşa bakıyor ise sadece yine Jon, Dany ondan 1 yaş küçük.

Evet evet son hali öyle. Ama eskiden öyle değildi işte. Sonradan Andal kurallarını benimsiyorlar.

Heeeee anladım, Martel gibiler yani? :smiley: Sonra işlerine gelmeyince düzen değişmiş. :smiley: Teşekkürler.

Aslında ejderhaların dansındaki gerginliğin kökü de burada biraz. Kitapta Arienne bahşediyor kadim andal kuralları mı Valyria adetleri mi?

Gerçi şöyle ilginç bir çelişki de var kızın babası normalde kendisinden önce kadın soyundan gelen adaylar varken Andal kurallarına göre başa geliyor. Ama aynısı kendisine geldiğinde oğulları olmasına rağmen en büyük çocuğu olan kızını varis yapıyor. Ayrıca kadın soyu kabul edilse kral olması gereken Valeryon ile kızını evlendiriyor

Çok karışık işler… Aslında bu bize şunu da gösteriyor; gelenek/yasa laf… o an işine ne gelirse o… İster kız ister erkek evlat; ister 1/2 kadın istersen 3-4 tane… O zalim targ kralının en az 3 tane var mıydı karısı ya? Biz 2 ile sınırlandırıyoruz ama… :smiley:

Maegor’u mu diyorsun?

Maegor Targaryen çocuğu olmuyor diye dellenip onlarca evlilik yapan birisi :D. Evet üç hatunla aynı anda evlilik yaptığı da var.

Aynı anda evlilik yaptığı kadınlardan birinin ismi Jeyne Westerling

Foreshadowingciler göreve!!

Seninle benim kardeş olduğumu düşün.sen büyük olansın bende daha genç olan.şimdi kuzey tahtı teknik olarak sana ait,hak senin hakkın.kraliçe olabilirsin.ama abin üvey kardeşini varis olarak senin önüne koymuş.üstelik üvey kardeşinin aslında babanın zamanında tahttan indirdiği insanların kanını taşıdığı ortaya çıktığı için taht hakkı tehlikeye girmiş.ve bizden biriyle evlenerek tahtını sağlama almak zorunda.savaş zamanı zaten duygusallığa yer yok. tutup ya ben bunu daha çok seviyorum bana en yakın olan buydu diye beni eş olarak seçerse sana haksızlık yapılmış olmuyor mu? sen tutup isyan etsen haklı konumda oluyor musun olmuyor musun? söz konusu taht.kardeşi kardeşe babayı oğula düşman eden taht. böyle bir durumda bütün hükümdarlar genelde aşktan ziyade görevi tercih ederler.sıradan adamlar seçme hakkına sahiptir,ama bir kral yapmak zorunda olduğunu yapar.
yaa zaten kitap daha yazılmadı bunlar bizim fikirlerimizden başka birşey değil. :slight_smile:

ben açıklamamı yapayım da. konu sen olunca emin olamıyorum nereye takıldığın hiç belli olmuyor :smile:

Jeyne dul kaldıktan sonra Casterly Kayası Lordu tarafından kandırılarak Leydi Elinor Costayne ve Prenses Rhaena Targaryen ile birlikte tek bir törenle Kral Maegor I Targaryen ile evlenir. 47FS tarihinde hamile kalır ve 3 ay sonra bir erkek çocuk doğurur, rahminden ölü bir canavar çıkar. Çocuk doğduktan kısa süre sonra ölür. Jeyne doğumdan sonra fazla yaşamaz.

1. kitap açılışında Robb’un hatunu olacakmış… bu durumda… Jeyne hamile, bebek doğucak(kurtçuk olabilir :smiley: ) ve ölecek. Anası vs. de kandırmıştı kızı. :smiley: Ayrıca yine bir Lannister işin içinde. :slight_smile:

Yoo, neden olsun? Dedim ya sana; öyle bir yasa/zorunluluk yok ki… olsa o zaman haklısın derim. Ayrıca canım benden sonra da 2 tane erkek kardeşim var, taht onların hakkı mantıken. :wink:

Yani bahsettiğin kuzen/üvey abi, sırf ben kendimi kötü hissedeceğim diye arzu ettiği sen ile evlenmek varken benle niye evlensin ki? Mantık yok burada, lakin bak tekrar ediyorum; yasa/zorunluluk olsa idi, tamam derim, haklısın ama yok.

Elbette ki öyle yav konuşuyoruz sadece :smiley:

Bazen ben de neye takıldığımı şaşıyorum. :smiley:

işin içine kardeşler girince ortalık karışıyor zaten. ama onların akıbeti az çok belli gibi,rickon muhtemelen ölecek ve bran’ın görevi başka.illa yasalarla belirlenmesi gerekmiyor ki böyle bir şeyin.eğer çiftçi olsaydılar endişelenecek bir şey yoktu.kendini kötü hissetmen çok önemli değildi ama söz konusu taht.stannis tahtı istiyor mu?hayır.ama diyor ki diyara karşı ve kızıma karşı bir görevim var. yine bizim üzerimizden gidelim.sen de başkasıyla evlenip çoluk çocuğa karışmışsın.taht senin umurunda olmamış ama senin çocukların için aynı şey geçerli mi?anne taht bizim hakkımızdı onu alacağız deyip blackfyre-targaryen savaşı gibi bir iç savaş olma ihtimali çok yüksek değil mi?ya da çocukların hiç bir şey yapmasa bile ben kendi çocuklarım güvende olsun diye senin çocuklarını öldürtsem ya da sürgüne göndertsem ne olacak.aslında benim yüksek ihtimal bulduğum bir şey var:petyr biraz sansa’nın aklına girerek senin birçok kez dediğin gibi jon’a karşı bir tutum sergileyebilir(bunu sansa’nın ihanet etmeye meyilli olmasından değil hiç kimseye güveninin kalmamış olmasından söylüyorum).jon’un zaten zavallım başı karışık.yabanıllar devler,kuzeyliler,ötekiler,muhtemel baratheon ve belki de vadi ve nehirova askerleri.targaryen olduğu ortaya çıktı diyelim. ve petyr özellikle nehirova yı ve kuzeylileri jon’a karşı kışkırtıyor.tabii bizim jon starklara göre daha üstün bir zeka grafiği çizdiği için duruma uyanıyor.devamında pekala durumu çözüp,ortalığı yatıştırmak için sansa’yla evlenebilir.jon’un kalbi ne kadar katılaşırsa katılaşsın haklı bir sebebi olsa bile özellikle kızkardeşlerine kıyabileceğini düşünmüyorum.sansa’da yaşamaya devam ettiği sürece jon ve nesli için potansiyel bir tehlike olacak,onunla evlenmediği sürece durumu çözebilmesi zor bence.

Sen elma ile armudu karıştırmışsın ama… Şimdi afaki/olasılıklı senaryomuzu devreye sokalım; Jon, Demir Taht’ın sahibi… Bu hakka nasıl sahip olabiliyor? Targaryen olması sayesinde… Jon ne istiyor? Kuzey Krallığını da kendine bağlamak… Bunu en kolay nasıl yapabilir? Stark Hanesinden bir kızla evlenerek… Bu şartlar altında bu kızın Arya yahut Sansa olmasının bir önemi yok. İkisi de iş görür.

Jon, kuzey tahtına oturmaya çalışmıyor, krallığı 7 krallığa katmaya çalışıyor; aynı Dorne meselesi gibi. Bu şartlar altında küçük kardeş ile evlenmesi halinde nasıl oluyor da büyük kardeş yahut onun çocukları taht kavgasına karışabiliyor? Onların Targ kanı yok ki Demir Taht için mücadele versin.

Kaldı ki zaten büyük kardeş evlendiği zaman doğuracağı çocuklar Stark bile olmayacak, o kısmı da gözden kaçırdın; hangi lord ile evlenmiş ise o hanenin çocukları olacak. Bu durumda tahttan iyice uzaklaştılar, zaten en başta da yakın değildi.

Hatta ve hatta madem iki erkek kardeş kesin gidici diyorsun; bu durumda Kışyarı doğrudan yasa gereği Sansa’ya geçiyor… Yani Sansa Kışyarı Leydini olarak oturmak zorunda YASA gereği. Bu durumda Arya boşa çıkıyor ve en müsait olanı evlenmek için, yine Arya oluyor. :joy:

Ha bak, büyük kardeş gider Barthlardan biri ile evlenir, çocukları o zaman hak sahibi olabilir ama yine de Jon’un soyu devam ettiği sürece yine gelip konamazlar… Targ-Black mücadelesi iki ayrı hanenin değil tek bir hanenin mücadelesidir; Daemon, kendine yeni bir hane kurmasına rağmen Targ bir anne ve babadan dünyaya geldi, yani oğlan Targ; zaten tahtta hak iddia etme imkanı bulma sebebi de bu; kuzen muhabbeti bile değil.

Haliyle büyük kız kardeşin soyundan gelecek kimse Demir Taht’ın varisleri için tehdit olamaz, Marteller tehdit oldu mu? Olmadı. He sen diyorsun ki Sansa bu, illa bela olur başlarına; o zaman Arya keser cezasını. :smiley: O da kıyamaz mı? Bir de şöyle düşün, başa bela olan kardeş/kuzen dinlememiş ise eğer karşı taraf kendine hareket çekene niye kıyamasın ki? Yalnız baya afaki konuşuyoruz ikimiz de :smiley: Yazar okusa “ya siz ne ettiniz?” diyecek hale gelebilir. :stuck_out_tongue:

eğer sen jon’un demir tahta oturana kadar evlenmeyeceğini düşünüyorsan biraz kendini kandırıyorsun bence.bu çocuk en azından birkaç yıl kuzey tahtında oturacak.ve bekar olduğu için insanlar kızını onunla everebilmek için sıraya sokacak.zaten savaş hali veliaht gerekiyor. kuzey tahtında oturduğu sürece de Sansa’yla bir şekilde anlaşmak zorunda.

en başta da yakın değildi kısmına girmeyeceğim.doğru olmadığını sen de biliyorsun bence.bu kız sayesinde kuzey’i alabilmek için ne oyunlar döndü.doğuracağı çocuklara gelince:kan bağı her zaman potansiyel tehlike.catelyn jon piç olduğu halde o ve çocuklarından korkuyordu.nesil çok uzağa gitmediği sürece hala tahta yakınlar.stannis’in adamı asha’yla evlenerek greyjoy tahtında hak iddia etmeyi umuyordu.sen de burayı gözden kaçırdın bence.güllerin savaşında örneğin iki nesil önceden hatta kralın bile değil kraliçenin piç oğlu owen tudor dan geliyor tudor soyu.kaç nesil sonra tahta ne kadar uzakken tahtı kazanmışlar.

sansa bela olur demedim tahtın birden fazla talibi varsa sorundur demedim.zaten benim tanıdığım Arya o kadar gaddar olaydı sevmezdim onu.yazdıklarımı kuzey tahtı için yazdım çok açıktı bence.demir taht yukarıda da söyledim en son iş.

aynen :laughing: her zaman söyledim ben arya’yı severim.sadece sansa’yla kıyaslanmasına sinir oluyorum.hepimizin kitabın sonu için farklı düşünceleri var.hatta benim son hakkında teorilerimin geniş bir yelpazesi var.(o kadar ki yanılma şansım hiç yok :smirk: :rofl:) neyse benden bu kadar.sen bana inanacak değilsin ben de sana.en başta nazikçe kovdun ama bu kadar da konuşturdun beni.:sweat_smile: daha fazla konuyu saptırmadan gidiyorum ben.

Sen Jon’un Kışyarına geçer geçmez hemen kendime bir kadın alayım, diyeceğini düşünüyor isen Jon’u hiç tanımamışsın demek.

Jon, 6. kitabın sonlarında ancak Kışyarı’na varır, üstüne oturur. 7. kitapta da zaten Ötekiler ile savaş var. Bu arada birkaç yıl kuzey tahtına çömecek, sonra ww savaşı olacak ve sonra mı demir tahta geçecek? Yahut önce ww savaşı olacak, savaş sonrası kuzey tahtında kalmaya devam edecek ve sonra mı kl’ye? İlginç bir senaryo. Yazar, böyle saçma sapan acemice hata yaparsa kitabı odanın öbür ucuna fırlatır, küfür ederim ona. :face_with_monocle: Lakin böyle bir şey yapmayacak kadar üstat bir yazar olduğu için böyle komediyle karşılaşmayacağımdan eminim.

O çömdüğü birkaç yıl içerisinde targ olduğunun ortaya çıktığını farz mı ediyoruz? Oturtmazlar bacım. :smiley:

Senin gözden kaçırdığın noktalara dönelim bence; Sansa, Robb’un varisi konumundaydı… Kimse Robb’un vasiyetini bilmiyor; tüm erkekler ölmüş. Haliyle Robb’un ölümüyle yegane varis Sansa… Doğal olarak onunla evlenerek Kışyarı’na çömme derdinde girecekler. Aynı şey Asha için de geçerli… Euron’un meşru hiçbir çocuğu olmadığı gibi Stannis’in bakış açısından yaklaşır isek kadın, Balon’dan sonra tahtta hak sahibi kişi; kız evlat, amcadan önce gelir; Alys’in söylediği gibi… Alys ile evlenip Karhold’a sahip olma arzuları var amcalarının; abisinin varisi… Tam Sansa’nın durumunu yansıtıyor. Abisinin de öleceğini umuyorlar çünkü hamleleri öyle yapıyorlar.

Şimdi seri dışında örnek vermeyelim seri içerisinde gidelim… Şimdi baktığım, Owen Tudor, Kelt kökenli bir adam, kral vs. değil, anası da kraliçe vs. değil. İngiliz Kraliçesi ile evlenmiş vs. çocuk da yapmış ondan. 7. Henry, onun torunuymuş. Babası Edmund Tudor, Owen’ın oğlu. Haliyle tahtta hak sahibi 7. Henry… Avrupa Kraliyet ailesine mavi kan denir, hepsi birbiri ile akraba, hepsi birbirinin tahtına öyle böyle bir şekilde-şartlar uygun olursa- hak iddia edebilir. Bu yüzden biz hiç bizim dünyamızdaki olayları -ilham alınsa da- GoT serisine getirip, açıklamaya çalışmayalım.

Kaldı ki Sansa uzaktan da olsa çocuklarının yine Demir Tahtta hakkı yok, olamaz; torunlarının vs. de… Yok kan bağı, yok. Onu diyorum. Jon’un ana tarafından akrabası diye, tahtta hak sahibi olacak sanıyorsan bu durumda Diyar’da bir sürü hanenin tahtta hak sahibi olur, herkes tehdit. Jon’u hepsinin kızıyla evlendirelim gitsin… Jon için endişe eder Cat… O bir Stark, bu kana sahip; piç de olsa ileride Daemon gibi tehdit olabileceğini düşünmüştür. Her şey bir kralın onu meşrulaştırmasına bakar ki Robb’a karşı çıkma sebebi de bu korkuydu.

Kuzey Tahtı için bir tehdit yok, kuzey tahtı Stark Hanesine ait… Demir Taht var iken Jon’un kuzey tahtı ile işi ne? Kuzeyi kendine bağlamak istiyor ise işte 2 kardeşten biriyle evlenebilir, haydi seni beni mi kıracak; ikisini de alır. Nasıl olsa kendisi Targ. :smiley:

Estağfurullah, kovmadım. Niye kovayım? Sadece konu Arya/Jon konusunda Sansa/Jon konusuna dönmemesine rica ettim, çünkü onun bir başlığı var ve orada konuştuk. Konuşmak istediğim konu o olsa, o başlığa giderdim, haksız mıyım? :slight_smile:

Nitekim birbirimizi ikna etme, inandırma zorunluluğumuz da yok. :wink:

Islerine gelmedigi için degil; Ejderhalarin Dansi adi verilmis iç savastan sonra degisiklige gidildi, yani belli ki tekrar karmasa yasanmasin diye veraset sistemi, hak konusunda netlik sagladilar (hee çok iyi mi oldu, orasi tartisilir). Kadinlarin siralamada her zaman erkeklerden sonra gelmesine karar verildi. Eger hanede tüm erkek vârisler öldüyse, iste sadece o zaman kizlar vâris olabilir diye kararlastirildi.
Viki’de örnek de verilmis… Yil FS 171’de, Kral Aegon III’ün iki oglu da ölünce, kizlarinin hakki, iddiasi dikkate alinmis ama Ejderhalarin Dansi olayi hala taze oldugu için içlerinde bir korku, endise varmis. Yani anladigim kadariyla, bir kadini, hakki oldugunu bildikleri halde tahta oturtmalari halinde yasanabileceklerden endise etmisler, o yüzden taht Kral Aegon III’ün kardesi Viserys’in (II) olmus.
Yillar sonra baska bir durum daha olmus. Kral Maekar (üstat Aemon’un babasi) öldügünde “Vâris kim?” karmasasi yasanmis. Kralin en büyük ogullari Daeron ve Aerion Kraldan önce ölmüs, geriye Aemon ve Aegon kalmis. Aemon Kral olmak istememis, Aegon ise açikça birçok lord tarafindan begenilmemis, istenmemis, köylü gibi görünmüs. O yüzden gözler Kral Maekar’in ölmüs olan en büyük oglu Daeron’un kizina çevrilmis bir noktada, ama hemen vazgeçmisler çünkü Vaella yarim akilliymis. Neyse iste tüm bunlarin sonun da çogunun begenmedigi Aegon (Egg) kral olmus.

Su konuda da bir sey söylemek istiyorum… Yani tamam sadece olasilik demissin falan ama, Jon Targaryen oldugu için Demir Tahtin sahibi degil bence. Robert, Targaryen kani tasidigi için o tahta oturdu tamam ama orada bitti bence bu olay. Bundan sonra kan, hane açisindan bakarsak, Baratheon kani önemlidir. Taht artik Baratheon hanesinin çünkü öyle ya da böyle; su noktada tahta açilan kapinin kilidinin anahtari Baratheon soyadi, Targaryen degil.
Taht ve düzen esasinda Targaryen hanesinindir, tamam ona diyecek laf yok ama kaybettiler; Kraliyet Hanedani degisti. Yani su noktada Dany olsun, Jon olsun, çakma Aegon olsun çikip da “Bu taht benim” diyemez. Dany diyor tabi, Genç Griff de diyor ama yanlis konusuyorlar iste :smile: O tahtin tekrar Targaryenlerin olmasi için, fetih gerekli.

Vay hain vaaaay.

Neyse tarafınızı belli etmeniz iyi oldu içimizdeki İrlandalıları öğrenmiş olduk. Ne demek hak Baratheonlarda artık ? Şişko gaspçı Robert boynuzlu bir isyancıdır. Tüm Westeros’u elinde tutsa bile isyancı olduğu gerçeği değişmez!!! Ejderler geri dönecek o zaman görürüz gerçek kralları.

Nickinizi Barannister ya da Lannitheon olarak değiştirmenizi talep ediyorum.

:joy: :joy: :joy:

Hainmisim, hadi oradan!
Gelmis bana laf ediyorsun, senin kimlerden oldugun belli degil daha. Sandorcu, Targci, Ramsayci… Hehheeyy!!

Targciyim ama gözü kör fanlardan da degilim çok sükür eeyyy Symmachus bey! Neyse o! Inandigimi söylerim ben hosuma gitse de gitmese de!

O sisko Robert’i günahim kadar sevmem, zaten Baratheon hanesine de gicigim ama öyle ya da öyle almislar tahti, ne yapalim simdi? Kraliyet Hanedani Baratheon olmus iste.
Ama senin de dedigin gibi, ejderler geri dönecek insallah :sunglasses:

Başbuğ Robert’ı nasıl sevmezsin ya? Efsaneydi o. Güvendiği insanları yanı başına koymuş, ben yönetmekten anlamam savaşmaktan anlarım demiş ve geri çekilmiş adam. Bende Baratheon hanedanından pek haz etmem ama Robert’a da laf ettirmem.

Sandor Clagane en son tövbe edip Fuck The King nidalarıyla terk etmiş onurlu bir kardeşimizdir.

Ramsay ise kuzey unutmaz sözünün hakkını veren ve Robert destekçisi hain starklara gününü gösteren bir delikanlıdır.

Benim kolumu kessen siyah kırmızı akar. Zaten ben de küçükken platin saçlıymışım fa sonradan esmer olmuşum. Önemli olan özde destekçi olmak sözde değil.

Şaka bir yana Robert her ne kadar inkar etse de Targaryen kanı sayesinde tahta geçti. Ama Burada aslımda önemli olan şey hane değil Fatih Aegon’un soyundan gelmesi. Yani resmî sistemde dikte edilen şey bu. Ama sizin de dediğiniz gibi bu işler güçle ilgili. Çakma Barathepnlar ölünce Lannisterların Targaryenleri çağıracağını sanmıyorum muhtemelen hep yaptıkları gibi çakma kurallarla başka birilerini oturturlar.