Jon ve Arya - İlişkilerine Dair İpuçları (Kitap)

Prensim Rhaegarimi öldüren adami nasil seveyim dostum? Nasil seveyim?
Birde “Lyannaaaa”, “Sevüyürüm üleeeenn” diye ortaligi ayaga kaldiran adam, aski için savasan adam, o savas sirasinda afedersin çocuk peydahliyor. Bu nasil ask? Ve hala “Lyanna Lyanna!”. Sevmiyorum bu tipleri.
Birde mesela bzim manyak Aerys’in bile döneminde Kraliyet hazinesi doluymus; bu Robert ne yapti? Içki, kadin, içki, kadin, turnuvalar, eglenceler… Millet aç! Böyle Kral mi olur? Beceremiyorsan, birakacaksin, kardesin Stannis’e vereceksin “hakkini”.
Ne doluymusum arkadas… :smile:

Sandor Clegane efsanedir! Onu sevmeyen insan var midir yaa? Ama yine de bu senin kimlerden oldugun konusundaki karmasayi yok etmez, o ayri :smile:

Valla mi?
Bak bir Targci olarak çok yalnizim bu forumda, Targci arkadaslar olsun istiyorum, bos yere umutlandirma beni… :stuck_out_tongue:

Özde destekçiyim ben. Dogrulari da söylüyorum, yanlislari da. Dogrusu budur. :smile:

Inkar etmiyor ki; su History & Lore videolarindan birinde hatta “Ilk defa bu kana (Targaryen) sahip olmam bir is’e yaramisti” gibi bir laf ediyor.

Starklar için Catelyn neyse diyar için de Robert odur. Tamam belki tamamen kötü niyetli değillerdi ama Catelyn yaptığı hareketlerle Starkları, Robert de Diyarı bitirdi

Yav şimdi ben çeşitlilikten yanayım. En sevilen çiçek kırmızı çiçek olabilir. Ama arada sarı çiçek de koklamak lazım. Gene de bu kırmızı olanın kral olduğunu değiştirmez.[quote=“Starkgaryen, post:126, topic:9711”]
Valla mi?

Bak bir Targci olarak çok yalnizim bu forumda, Targci arkadaslar olsun istiyorum, bos yere umutlandirma beni… :stuck_out_tongue:
[/quote]
Aramızdaki fark şu, sen Dany merkezli targcısın ben Jon merkezli. Aslında başlarda en sevdiğim karakter Dany’di ama çok soğuttu kendinden.

Öyle mi onu bilmiyorum ben. Ama Targaryenlere pislik muamelesi çekmesinden ve tahta sen ya da Jon otursaydı Ned demesinden bu işleri fazla sallamadığı izlenimini çıkarmıştım.

Bu arada asljnda çok inceden de olsa Starklar ve Targaryenler akraba.

Robert vs Rhaegar’ı çok güzel bir şekilde özetleyen bir Sözlük entrysi vardı.

robert baratheon, rhaegar targaryen ve lyanna stark aşk üçlemesinde yaptığı sembolizmle klasik hikaye örgüsünü nasıl kırdığına bakalım.

rhaegar, yakışıklı bir prensti ve ona bakan herkes, mükemmelliği görüyordu. mükemmel bir mızrak dövüşçüsü, mükemmel bir besteci ve mükemmel bir sesi var. kılıçla harika dövüşüyor ve dövüşmeyi sevmiyor. insanlara iyi davranıyor ve babasının aksine çok iyi bir insan. bir gün bir kadına aşık oluyor. ondan yapacağı çocuğun, dünyayı kurtaracağı söylenen kehanete uyacağını düşünüyor. hem aşkından hem de dünyayı kurtaracağını düşündüğü kişiyi meydana getirmek amacıyla bu kadına yazıyor. kadın da ona aşık oluyor ama olaya gel ki bu kadın aşık olmadığı bir adama sırf politik sebepler yüzünden nişanlandırılmış. nişanlısı ise içkici, kaba ve uçkuruna düşkün biri.

rhaegar, sevdiği kadınla anlaşıyor ve birlikte kaçıyor. sonrasında bu zalim adam ordu topluyor ve bir savaş çıkıyor. normalde masallarda, alışılagelmiş kurgularda bu prens, zalim adamı öldürür ve kadını kurtarmış olur. hayatlarının sonuna kadar mutlu mesut yaşarlar. ama sorun şu ki, bunu yazan kişi george r.r. martin. savaş gerçekleşiyor ve bu prens ölüyor. sonrasında, kadın da doğum yaparken ölüyor. zalim adam da prensin tahtına geçiyor.

şimdi robert’ın tarafından bakıyoruz. kendisi yakışıklı ve güçlü bir lord. hayatının aşkı ile nişanlandırılmış. onunla evlenecek ve mutlu mesut yaşayacak. evlilikleri yaklaşmışken, bir ejderha, robert’ın aşkını kaçırıyor ve onu bir kuleye hapsediyor. (burada müthiş bir sembolizm var. shrekten tut zibilyon tane masalda, mitolojide, ejderhanın kaçırdığı ve kuleye hapsettiği prenses bulunuyor) robert da aşkını kurtarmak için ordu topluyor ve ejderha ile savaşıyor. onu katlediyor. normalde, kadını kuleden kurtarması ve mutlu mesut yaşamaları lazım. ama sorun şu ki, bu hikayeyi george r.r. martin yazıyor. kadın ölüyor ve robert tahta geçiyor. ejderha, robert’ın içinde öyle bir boşluk açıyor ki yedi krallık bile bu boşluğu dolduramıyor.

Ben sevmiyorum :slight_smile: o değilde Jaime’nin Aerys’i öldürmesine olmaz öyle şey hebele hübele diyenler Tazı’nın “Fuck The King” demesine baya bir coştular. Bu tiplere gıcık oluyorum işte.

Katiliyorum.

Güzel açiklama. Tamamdir. :smile:

Hiçbir sekilde Jon’cu gibi durmuyorsun yalniz :smile:
Yaa ben tabi ki Dany merkezliyim çünkü Dany Asoiaf’da Targaryen hanesinin yüzü diyebiliriz. Merkezde o var zaten, hatta su an sadece o var net olarak.
Jon merkezli Targci olmak nasil oluyor, ben mesela onu pek hayal edemedim.

Bunu söyleyen çok insan var. Sanirim güçlü, özgüveni tavan yapmis Daenerys’den hoslanmiyorsunuz; o en bastaki küçük, naif, sessiz Daenerys’i daha çok seviyorsunuz. Birde dizideki Dany olayi var, bunu da biraz anlamsiz buluyorum ben ama neyse, bakis açisi nihayetinde :smile:

Öyle mi?

@TheWitcherer
Güzel entry, gerçi kesin olmayan bir iki seyi olmus gibi yazmis ama olsun.
Cidden hangi taraftan baktigin önemli. Ben dürüst olmak gerekirse Robert’a çok üzülüyordum ilk seriyi basladigim zamanlar, hatta onun o meshur lafi (7 kralligin Lyanna’nin yerini dolduramamis olmasi) bayagi üzmüstü beni sonra sonra, arastirinca düsüncelerim degisti. Robert asik falan degildi bence, Lyanna onun için tam anlamiyla bir takintiydi. Karakteri ve yaptiklarini detayli bir sekilde inceledigimiz zaman, ortaya çikan sonuç bu.

A aa! Niye?

Jaime dogru olani yapmistir. He gerçi tek çare degildi Kral’i öldürmek, hatta sirtindan biçaklamak, o ayri. Simyacilari halletmissin, tamam iste, Kral’i da esir al mesela ne bileyim? Niye öldürüyorsun? Niye sen elini kana buluyorsun? Yeminini o sekilde bozuyorsun? Targlar bitmis zaten, sen adami kapat bir yere, yeni Kral ne yapacaksa yapsin.

Neden? :smiley:

Şimdi buz ve ateşin dünyasında Targaryen tarihini okumamla beraber bu haneye olan saygım arttı. Olay sadece Jon ve Dany değil. Diyarı fetheden Aegon, Ejderlerle tüm diyarı dolaşıp sorunları çözmeye çalışan Jaeheryns, karısı olan ve kuzeye çok uzak olmasına rağmen suru yıllar sonra restore eden Alysenne, Dorne’u alacağız dediği zaman ama Ejder Yok diyenlere karşı e ben varım ya diyen karizmanın şekilli hali olan Daeron, Halkı gerçek anlamda önemseyen onca reform yapmaya çalışan ve vay ben üstünüm demeyip soysuz bir şövalyedeki potansiyeli görüp abi çeken 5. Aegon ve daha pek çok örnek verilebilir. Adamların delilikleri bile karizma ayrıca delilik ve dahilik sınırında dolaşmaları çok hoş bir ayrıntı. Jon Snow gizli Targ olmasından bağımsız en sevdiğim karakter ve en sevdiğim karakterin Targaryen olması aileye karşı desteğimi daha da arttıran bir etken. Öte yandan gerçek targlık nedir nu da bir tartışma konusu. Yani platin saç ve fino gibi Ejder mi dolandırmak? Ben şahsen Jon’un kişilik olarak Rheagar gibi olduğunu düşünüyorum.

Hayır ben şahsen o köleleri serbest bıraktığı sahnede vur de vuralım reyiz moduna girdim. Ama soğumama sebep olan en büyük etken Daario. Metin Hara’yla çıkan Adriana Lima etkisi yarattı bende. Kızım sen kraliçe olacaksın, ejderhaların anasısın lütfen kızların efendi yerine piç tercihinin öznesindeki basit kızlar gibi olma ya lütfen :/.

1. Aegon’ın karışı olan Betha Blackwood’un kardeşi Melantha Blackwood Stark ile evlenmiş.

Takıntı olduğu bariz zaten. Zamanında bende bir benzerini yaşamıştım bu arada Dany ile.

Bilmem :). Sadece ısınamadım işte. Yanık yüzlüm modlarına girmedim yani. Giremedim. Nötr olduğum bir karakter.

Jaime Aerys’in bir şey yapacağından korkuyordu. Ölüp ejderha olarak yeniden canlanması saçma, evet. Ama ya gerçekten olursa? Tek bir hatası milyonlarca cana maal olabilirdi.

Jon Snow’u her ne kadar sevsem de, çok fazla şişirildiğini düşünüyorum. Sempatim vardır. Yani küçüktü, elimizde büyüdü, çok acılar çekti felan… Seviyorum sebepsiz. Son zamanlar içten içe bir Targaryen fanı gibi oldum ben. Yani gidiyorum Targaryenlar hakkında söylenmiş gaz sözleri okuyorum. Sabah akşam soundtracklerini dinliyorum felan.

Ne bileyim? Herkes aninda hangi haneyi veya kimi destekledigini belli eder bir sekilde, sende öyle bir sey görmedim ben. Hatta bir tahminde bulunmam gerekseydi, Jon ilk üç’e girmezdi sanirim. Yani simdi Ayça da Jon’cu mesela, öyle düsün :smile:

Elbette sadece onlar degil, hele Jon hiç degil yani bence. Ama önceki yorumumda da söyledigim gibi, Buz ve Atesin Sarkisi serisinde, Targaryen hanesinin yüzü Daenerys. Tanidigimiz ilk Targaryen o, hanenin temsilcisi o bir nevi. Merkezde Dany var. Yoksa tabi genel olarak bakinca, tüm tarihi hesaba katinca olay sadece Dany degil.
Ama Asoiaf serisinde su an Targaryen hanesini destekleyen kisilerin çogu Dany’cidir; Dany üzerinden Targci oluyorlar. Tabi senin gibi, hatta @argos gibi Dany’yi sevmeyen Targcilar da var, fakat çogunluk benim gibiler. Bizim Targci olmamizin baslica sebebi Dany, sonrasinda ise Targaryen hanesinin tarihi; Fatih Aegon, Rhaenys, Visenya, Jaehaerys, Alysanne, Daeron, Aemonlar, Egg, Rhaegar… Hanenin Valyria geçmisi, ejderhalar ile baglari, güzellikleri, o gümüs saçlar, mor gözler… falan filan geliyor, ve haneye duyulan ilgi, sevgi, destek artiyor.
Ama iste bizim bu tarihle, bu kisilerle, bu üstün bir irk gibi görünen insanlarla tanismamizi saglatan kisi belli Asoiaf’da. Esas bagi saglayan Dany, o destegin temelinde olan kisi de Dany. Mesela seri sonunda Dany ölürse, Jon 7 Kralligin Krali olursa ben yine de çok mutlu olurum, sonuçta o da bir Targaryen, benim destekledigim hanenin öyle veya böyle bir üyesi.

Ben R+L=J teorisini ilk duydugumda, birde kanitlari falan okudugumda sevinçten havalara uçmustum resmen :smile: Jon’u çok seviyorum ben ve onun da Targaryen çikmasi haliyle beni çok mutlu etmisti. Ama ben o zaman zaten Targciydim fazlasiyla, Jon destegimi arttiran bir etken olmadi :smile:
Yaa birde Targcilarda su var… Simdi bu hane yillarca 1 numara olmus, sonra çok kötü bir sekilde her seylerini kaybetmisler. Dany ve Viserys ile tanisiyoruz serinin basinda, perisan haldedir, muhtaçlar. Viserys manyak, psikopat tabi, Dany’ye isiniyoruz, onun iyi olmasini istiyoruz. Sonra öyle öyle, Targaryen tarihini ögreniyoruz, eski Targaryenleri taniyoruz, her seylerini kaybedisleri, soylarinin neredeyse tükenecek olmasi, Dany’nin durumu falan filan derken… “Yaa küllerinden dogsun bu hane!” diyoruz (biz Targcilar), harbiden bir destek var yani, hirslanma var; bizim disimizda sadece Starkcilar böyle bak.
Neyse yani, su hane tekrar basa gelsin istiyoruz, ya da en azindan “biz de variz ulen!” desin :smile: Ve elimizde sadece Dany var, tek umut o. Gümbür gümbür geliyor da masallah. Ama yetmiyor yaa, keske birileri daha olsaydi diyoruz ve hooop! Serinin en sevilen bir diger karakteri Jon Targaryen çikiyor. Bu da bizim daha fazla cosmamizi sagliyor. Yani Jon neredeyse tükenmis, sadece bir üyesi kalmis bir hanenin destekçileri olarak umut oluyor bizim için. Senin için birde ek olarak Targaryen destegini arttiran bir etken olmus, orasi ayri. Ama genel olarak bir duygusallik var biz Targcilarda, olaya duygusal yaklasiyoruz, hirs yapmisiz :smile: Sadece bir hikaye oldugunu düsününce çok saçma geliyor aslinda ama öyle iste :smile:
Harbiden, dedigim gibi, bir Starkcilar, birde biz, çok baska bir noktadayiz :smile:

Aynen yaa! “Üff ama keske Jon’un da gümüs saçlari olsaydi yeeaah” diyenler var :smile: Adam tam Kuzeyli tipinde diye “Pff sözde Targaryen o! Her seyi ile Kuzeyli bir kere!” diyen Starkcilar da var :smile:
Yani bilemiyorum yaa, çok saçma.
Kisilik olarak babasi Rhaegar’i andiriyor evet, hatta ben fiziksel olarak da benzetiyorum, morfolojik açidan, birde durusu. Ince, zarif bir yapisi var.

:joy: :joy: :joy:

Ona ben de çok kizdim, hala da kiziyorum (Dany’ye Daario konusunda, Adriana’ya Metin konusunda degil :smile:).
Daario’yu her gördügünde bir haller oluyor ya Dany’ye, kendinden geçiyor falan… Sinir oluyorum her seferinde!

Ama bu sebepten degil.
Unutmayalim ki, Krallar, Lordlar fahiselerle yatiyorlar; Dany de istedigi kisiyi yatagina alabilir. Kimse bu açidan elestiremez.
Ben bu kadar baglanmasina, hatta bazen ciddi ciddi aptal asiga dönüsmesine kiziyorum, yoksa istedigi ile yatar yani, hayaller de kurar, fantezi de, o sorun degil.
Gerçi bir açidan düsününce de… Simdi sehirler fethediyor, köleleri özgürlestiriyor, Kraliçe oluyor falan filan ama Dany aslinda hala gencecik bir kiz yani. Bu tip durumlar, hareketler gayet normal… Ama yine de insan sinir oluyor.

Ama de bunlar bir karakterden sogumak için yeterli bir sebep degil bence! :smile:

Hiii… Bayagi inceden ve uzaktan :smile:

Edit :

Neeyyy?? :smile: Öyle bir sey olabilecegini inanmak, ufacik bir ihtimal dahi vermek imkansiz bence, hele Jaime’nin! :smile:

Aynen devam :wink::sunglasses:
:smile:

Valla belli karakterler sevilebilir ama bunların hepsi hayal ürünü. Çok da bağlanmam en fazla böyle geyik tartışmalarda muhabbetini çeviririm o kadar. Bir de seride karakterler çok boyutlu. Sevilecek ve eleştirilecek çok fazla şey var ve iyi şeyler kötü şeyleri kapatmıyor. Mesela başka bir yerde de ejderlerle diyara çöken gaspçılar diyebilirim Targaryenler hakkında .d

Ben sadece Daenerys’i bilirken(tabi soğuduğum zamanlarda) pek sevmezdim. Nötrdüm daha çok bana kibirli adamlar gibi gelirlerdi. Sonra Jon’u ve Rheagar’ı öğrendikten sonra semaptim arttı. Kitaplara geçtiğimde Jon’u en baştan hep Targ olarak düşündüm zaten ve tarihi de okuyunca doğal olarak arttı.

Aslında bizdeki sarışınlık gibi gümüş saç da bayağı yaygın evrende. Öte yandan geçmişte onlarca gümüş olmayan Targaryen olmuş. Ama işte bunlar bilinmeyince ve gümüş saçlı olmak ayırt edici bir özellik gibi olunca kara saçlı Targaryen’i insanlar kabullenemiyor.

Bak burada bir şeyi itiraf edeceğim

Aslında ben Daenerys’i başlarda çok sevmiştim. Özellikle bir erkek olarak bana tam ideal kadın portresi çiziyordu. Hani duygusal açıdan ayrı bir yere koymuştum. Romantik duygularla okuyordum seriyi ve büyük bir aşkın öznelerinden birisi olacaktı. Ayrı kalmış iki ekol karşılacak ve her şey güzel olacaktı. Ama Daenerys o adamla yatarak her şeyi mahvetti :frowning:. Ben neler kurmuştum o ne yaptı. Hadi bir kere yattık o kadar şeyinde bıraksa Khal Drogo’da olduğu gibi neyse derdik ancak o abarttı. Hayallerime ihanet etti. Yani çok saçma ve tuhaf gelebilir sana ama boynuzlanmış hissettim asdfasdf. Bu aşamadan sonra en büyük isteğim Jon’a aşık olması ama Jon’un karşılık vermemesi. Şimdi Ygritte diyeceksin ama bence ikisi çok farklı durumlar ve Jon o kadar abartmadı :smiley:

Saçma olduğunu biliyorum ama anlatmak istediğim gibi sebep biraz duygusal.

Ben Ned + Rhaegar = Jon diye düşünüyorum. Kişilik olarak ha, fesatlık yapmayınız. İçine kapanık oluşu, suratı asık oluşu ve özellikle A Dance With Dragons kitabında yaptıklarıyla tam bir Ned Stark’ı andırıyor. Ygritte öldükten sonra Jon aynen Rhaegar Targaryen gibi davranıyor fark ettiyseniz. Yani içinde hep bir hüzün var. Yakında sanatçı kişiliğini de görürüz umarım.

Symmachus Daario’yu kıskanıyor sanırım, hangimiz kıskanmadık ki? :D.

Yalnız Jon’un henüz Targaryen olup olmadığı belli değil. Teori sonuçta, sen baya inanmışsın gerçekliğine :d

Aynen aga o yüzden çok tırsıyorum ya olmazsa diye. Ama galiba kesin gibi. Bu konuda seri dışı bazı onaylar var. Martinin mektubu gibi.

Yani, kesinlikle. Ciddi ciddi bir karakter için kavga edenler, hatta hakaret edenler var, endiseli bir durum. Muhabbet edilir, tartisilir, sevdigin karakteri dozunda savunursun falan filan, o kadar, bundan ötesi olmamali. Insanin hayatina ayri bir renk de katiyor aslinda.

Ben benzer bir sey demistim. “Aslina bakarsaniz herkes gaspçi, herkes isgalci” demistim ve bir Targci beni topa tutmustu :smile:

Aynen, biraz arastirsalar görürler. Senin de dedigin gibi, gümüs saçli olmayan birçok Targaryen var.

Jon konusunda sanirim bir benimseme durumu var. Starkcilar Jon’u tam bir Stark, tam bir Kuzeyli olarak benimsemisler. Jon’un babasinin Targaryen oldugu gerçegi de tabi buna ters düsüyor, ve aslinda Jon’un fiziksel özellikleri ile avunma var resmen, onun Targaryenligini inkar etme var. Bu kadar abartmamak gerekiyor hayranligi.

Daenerys seni hayal kirikligina ugratmis, hayallerini yikmis, anliyorum :smile:

Yani biraz tuhaf geliyor, acayip baglanmissin sen basta ama neyse, daha tuhaf durumlar var :smile:

Jon senin intikamini mi alacak yani? :joy:

Yok demem, kesinlikle farkli bir durum. Ygritte-Jon arasinda cidden duygusal bir bag vardi bence, ama Dany-Daario… Tamamen cinsellik gibi yansiyor bana; Dany asik oldugunu saniyor. Gerçi duygusal, psikolojik bir sey de var bu durumda. Sanirim asik olmak istiyor, bosluk var hayatinda ve karsisina çikan, tipini begendigi ilk adamla o boslugu doldurmaya çalisiyor. Dany’de zaten bir sevilme arzusu var, bir yol arkadasi eksikligi var; bunlari Daario ile gidermeye çalisiyor sanirim.

Yoo niye saçma olsun? Ben de önceki yorumumda biz Targcilarin aslinda olaya bayagi duygusal yaklastigimizi, resmen hirslandigimizi anlattim :smile:

Cok geç… :smile:
Kisilik olarak da Lyanna + Rhaegar bence. Ned biraz… yani… nasil desem? Saf bir karakter. Jon’un kafa ise çalisiyor yani (en azindan kitaptaki Jon’un, dizideki biraz daha saftirik, oradaki tam Ned).

Bunlar tamamen Jon’un kendi içindeki savasi ile, ve tabi ki annesiz olmasiyla, bir piç olmasiyla alakali.
Piç oldugu için Jon resmen kendi kendini ezikliyor bence. Cok öfkeli bir karakter olarak çikti karsimiza, o öfkeyi hep bastiran biri olarak. Winterfell’deki konumunu kabul eden, ama ayni zamanda içten içe isyan eden bir karakter; kendiyle savasiyor gerçekten. Ee öfkenin disinda, hüzün de var tabi. Anne eksikligi, o annenin kim oldugunu, hayatta olup olmadigini bile bilmemesi…
Jon’un içine kapanikligi, suratsizligi tamamen bunlarla alakali, yasadiklariyla.

Aynen aynen :stuck_out_tongue_winking_eye:

R+L=J kitapta da dogru çikacak yaa, kesin yani!
Tekrar tekrar söylendi ama bir kez daha söyleyeyim… Martin’in serinin haklarini HBO’ya satmasina karar vermesinin sebebi, D&D’nin “Jon’un annesi kim?” sorusuna dogru yaniti vermeleri. Ee D&D Jon’un annesinin Lyanna oldugunu ortaya çikardi 6.sezonda.
Simdi Martin sirf sasirtmaca olsun diye olayi degistiremez, teorinin ortaya çikmasina sebep olan, kitaplardaki kanitlar ne olacak? Onlarla ne yapacak?

Aynen. Zaten yeterince sinir bozucu bir gündeme ve saçma ideolojileri tartışan saçma insanlara sahibiz. Eğlenmek ve dünyadan kaçmak amaçlı okunan bir eserde gerginlik yapmanın alemi yok.[quote=“Starkgaryen, post:136, topic:9711”]
Jon senin intikamini mi alacak yani? :joy:
[/quote]
Hani olur ya bazen Romanı okurken bazı karakterleri sever, kendinle özdeşleştirirsin ya, işte benim için de bu Jon olmuştu. Dolayısıyla reyiz için kraliçe düşünüyorduk ama hayırsız çıktı. Yani aklımdaki güzel ilerleyişe ve çelınca ihanet etti. Bana ihanet etmiş gibi oldu.

Hepsi Mormont’yn suçu. Kızı öpmeyecekti.

Ya Doğru cevap Ashara falansa? Sonradan değiştiyse?

Ya Martin değişiklik yaparsa?

Yaa ama Dany’nin de hiç kredisi yokmus he sende! Bir Daario yüzünden sildin attin kizi :smile:

Kitapta Jorah’ya uyuz oluyorum; kendisinden 30 yas küçük kizi öptü ya! Birde Dany Jorah’yi geri çeviriyor diye laf edenler var, niye karsilik vermiyormus, Jorah’ya yazikmis! 30 yas yaa!

Ashara olmasi imkansiz, her açidan. Simdi bu imkansizliklari anlatmaya kalksam, paragraflar havada uçusur :smile:

Martin’in yapabilecegi tek degisiklik var : Jon’un gerçekten Ned’in oglu olmasi, annesinin ise siradan biri veya küçük bir haneden biri olmasi. Yani Ned’in gerçekten de savas sirasinda Catelyn’i aldatmasi.
Anca bu sekilde bir degisiklik olur ve bunda bile yerine oturmayan taslar olur.

Mesele kredi azlığı değil, Daario olayının bayağı fazla kredi etmesi :/.

İşte bunlar hep dizi yüzünden. Dizide Jorah’ı oynayan adam bayağı yakışıklı Dany’e göre biraz daha yaşlı ama o kadar önemli gibi durmuyor bu. Kitaptaki herif ise bildiğin kıllı kırtıklı ayı. Ama ben seviyorum bu adamı. Adam feleğin sillesini yemiş resmen. Samimi bir arkadaş.

Ayrıca bence surun 1000. Lord Kumandanı olacak. At fava bekle.

Bir de ben bir zamanlar ek olarak Jon ile Dany’nin ikiz olma ihtimalini düşünmüştüm. Sonradan bunun çok zor olduğunu anladım ama bence %5 olsa da olasılık var. Aslen Rhealla ölü bir kız doğurmuş olabilir ve o kızın yerine Daenerys’i geçirmiş olabilirler.

O kadar da degil be!

Valla biraz kendi aptalligi bence. Ask falan filan iyi de, harbiden o kadar kukla da olunmaz yani.

Dizideki Jorah’yi ben de seviyorum, o baska.

His mi? Yoksa bu düsüncenin bir temeli var mi?

Bu da mümkün degil :smile: Ve bunu anlatmak için de paragraflar yazarim inan :smile:

İkisi de biraz. Aslında Jeor kendisi hakkında söyleyin siyahları giysin dediğine göre bu mutlaka kullanılacaktır. Öte yandan 1000. Lord kumandanlık gibi bir makam özel olmalı ve bu sıra için en iyi adaylardan bence.

Jorah ın nöbete katılacağına katılıyorum ama 1000. lord kumandanlık mevkisi olacağını düşünmüyorum
sur yıkılacak malum hatta kesin bence ama kesin zafer yada barıştan sonra tekrar yapılmayacak ve nöbet diye bir şey olmayacak bence

Bence de ama ona gelene kadar 1000. Kumandanı görürü. Jon 998. Jon’dan sonra kısa zaman biri ikame eder sonra da Mormont.

ben açıkçası sonraki büyük savaş, kuzeyin toparlanması, jon un tahta çıkışı arasında çok zaman geçeceğini düşünmüyorum
çünkü kitapta 3 ve 7 sayısı çok önemli. Karakterlerde önemli olayları hep bu yaşlar etrafında oluyor ve jon zaten 17 yaşında. 17 yaşı bitmeden her şeyin sonuçlanacağını düşünüyorum. Bu süre zarfında 2 lord kumandan geçeğini sanmıyorum. Olmaz değil olur ama ben Jon dan bundan sonra kuzey lordu ve nöbet komutanlığını da beraberinde yürüteceğini düşünüyorum. belki değil kesin nöbetin bir lord kumandanı olur ama yine jon a danışarak hareket eder o kumandan… Ama hiç bir koşulda Jorah ın gelir gelmez denebilecek bir hızla Lord kumandan olacağını sanmıyorum

1. Lord Kumandan Jamie olacak gibi geliyor bana. Benim Azor Ahai adayım da o :grinning:
    Azor Ahai olarak görevini tamamladıktan sonra Lord Kumandan olacak. :sunglasses: