Jon ve Arya - İlişkilerine Dair İpuçları (Kitap)

Barthlar yok olacak ama, değil mi? :wink: Biri 3 ejderya ile geliyor, diğeri 10 bin adam takmış peşine… bir 3. de kuzeyi alacak ardına… daha ne olsun Duygu? :smiley:

Açıkçası prensi karakter olarak çok bilmesek de ben de karakter olarak babasına benzer çok yönünü olduğunu tahmin ediyorum, olması da gerekir bence zira bir insan babadan hiç mi bir şey almaz? :smiley:

Fiziksel olarak da zarif/ince olarak tabir edildiğine göre babadan almış, bence güzel yüzlü biri kitapta, öyle sezinledim, bu yönüyle de babaya çekmiştir bence.

Aşığım… :heart_eyes:

Aslında ben Rhaegar üzerinden Targları sevdim. :stuck_out_tongue:

İkisi de biraz. Aslında Jeor kendisi hakkında söyleyin siyahları giysin dediğine göre bu mutlaka kullanılacaktır. Öte yandan 1000. Lord kumandanlık gibi bir makam özel olmalı ve bu sıra için en iyi adaylardan bence.

Jorah, Sur’a gitmek için kuzeye gitmez bence, Dany’nin yanından ayrılmayan, halen bile ona dönmek için uğraşan aşık bir adam. Tüm amacı onu Demir Taht’a oturtmak, oturduğunu görmek. Seri bittiğinde de zaten Sur falan kalmaz bence. :stuck_out_tongue:

Yalnız bir de şöyle bir şey var, Sam’in bulduğu kayıtlar en fazla 600’lere kadar mıydı neydi lord kumandanlık kaydı… Bu yüzden Sam, Jon’a “998. lord kumandan dahi olmayabilirsin.” diyordu, yani bu sayı bir iki eksik yahut fazla olabilir aslında, yani Jon belki şu an 1000. Lord Kumandan da olabilir, 800. de…

Bu arada dün gece bir yattım, kalktım bu ne? Siz gece uyumadınız mı ya? :smiley: Yetişemedim neredeyse… :stuck_out_tongue:

Kendisi ihanet etmesine ve neredeyse öldürecek olmasına rağmen Dany’ye çok korumacı davranması ve diğer herkesin tehlikeli olduğunu sürekli söylemesi, özellikle A Storm of Swords’da Barristan ve onu sorgularken verdiği cevaplar beni de kendinden itiyordu, evet. Ama Dany Jorah gittikten sonra onun ne kadar değerli tavsiyeler verdiğini fark ediyor.

Onlardanım :D.

R + L = J olursa N + A = J ile ilgili kanıtlar ne olacak? :D. Martin bir şey ile ilgili farklı teoriler ürettirecek bir sürü kanıt verip, bir tanesini yaparak, diğerinin olacağını düşünenleri şaşırtan bir yazar. “asla olamaz” dediğimiz şey bile gerçekleşebilir bu seri de. Martin serideki R + L = J ile ilgili kanıtları N + A = J’u insanlardan saklamak ve seride yapmak için vermiş olabilir. Kim bilir? Aynı şekilde Jon Snow’un Azor Ahai olduğu ile ilgili kanıtları Jaime’yi saklamak için verdiğini düşünüyorum ben.

Duygu Fransa’da olduğundan orada saat kaç bilmiyoruz ama Symmachus’un uyumadığı kesin :D.

Sayın @Symmachus ve @Starkgaryen, sizin için ayrı bir konu açalım mı? Alakasız gidiyor Jon ve Arya ilişkisinden :D.

Hangi kanıtlarmış o? :slight_smile:

Abla n’aptın sen olur mu öyle şey gecegözcülerin en büyük olayı bağımsızlıkken gece nöbetçisiyle kralın aynı olması :D. Hiç olmadı kendine yakın adam atar. Zaten Jon’dan sonra gelen gece nöbetçisi fazla yaşamazsa ve Daenerys tayfa gelirse Westeros’a olabilir zaman gayet yeterli.

@Starkgaryen

Hocam dün geceki konuşmadan sonra Emilia Clarke rüyama girdi. Kendisi aslen Türkmüş. Sibel kekilliyle birlikte iki Türk’ten biriymiş.

Not:Arkadaşlar lütfen Cersei’yi rüyamda gördüğümü söylediğim zaman olduğu gibi pis espriler yapmayın lütfen ilgisi Yok.

Şimdi nasıl olacak bilmiyorum ama olaylar Jon ve Dany’nin Kuzey’de buluşmasına doğru gidiyor. Bu konuda aşağı yukarı dizideki gibi gider. Zaten Jon’un ölümşnden sonra sur karışacak, şura da ayar verip Jorah’ı Kumandan yaptırabilirler. Evet böyle söyleyince Jorah sanki Dany’den uzak kalacakmış gibi duruyor ama şöyle düşün artık suru kimsenin iplwmediğ dönemler geride kalacak. Ana cephe orası olacak belki. Krallar Dany ve Jon Kuman’dan da Mormont.

Yalnız benim hafta da bir Dany veya Emilia rüyama giriyor, ne kadar beynime işlediyse :D.

jon un nöbetten çok kopacağını düşünmüyorum büyük savaş kapıdayken ve jon un öldürülmesinden sonra bağımsız kalacaklarını hiç sanmıyorum bu bağımsızlığı savaş bitesiye bırakırlar AA nın ve westerosun asıl kralının liderliğini ret edemezler bence ki bu lider nöbette yemin etmiş o yeminle ölmüş biriyken asla bence
eski şartlar yok artık bana göre olağanüstü hal olağanüstü durumlar var

Olağanüstü hal durumları olsa bile ikisini birden yürütmez. Yapmasın da zaten Jon kendini klonlayamaz. Bunun yerine kendisine yakım bir adamın seçilmesini sağlar. Öte yandan tarafsızlık vurgusu asul bu dönem önemli ki tüm diyar Ayrılıkları bir kenara bırakıp birleşsin.

Emilia Clarke bence çok güzel değil.

Bence güzel bile değil. Güzelim Daenerys’i donuk bakışlı, saf egolu birime çevirmiş kadın.

kesinlikle kendine yakın birinin lord kumandan olmasını sağlayacak
nöbeti komuta edecek derken nöbet diyarın savaşlarında taraf olacak demedim
ve seçilen lord kumandan tabiki kendi bağımsız davranışları da olacak ama çoğunlukla jon a danışarak hareket edecek bunu kast ettim. Yoksa tabiki aynı anda iki koltuk zor ama ben ejderhaları olacağını düşündüğümden çok zor olmaz diyorum

bende sorun bende mi diyordum :smiley:

İşte tamam o da Jorah Mormont olur. Gerçi ben gene de öyle emrine gireceğini zannetmiyorum ama daha yakın olur. Birnevi Jon Snow’un Stannis’e yakın olması gibi. Belki biraz daha fazla.

resim

Bir şuandaki karizmaya bak.

resim

Bir de buna.

Yine midem bulandı. O ne iticiliktir öyle? Kitaptaki Dany kısımlarını okurken acayip keyif alıyorum, sayfalar da kayboluyorum felan. Dizideki Dany kısımlarını izlerken sıkıntıdan ölüyorum. Oyunculuk berbat. 3 tane mimiği var sadece. Hiçbir elle tutulur başarısı olmamasına rağmen kendine 70 saat isim saydıran loser kezbanın teki dizide. Kitapta tatlı kız en azından. Düşünceli, göreceli bir karakter. Saf ego değil yani.

jorah ın ben gelir gelmez lord kumandan olacağını düşünmüyorum hatta gelmesine daha çok var gibi
jon şuan öldü ve lord kumandanlık mevkisi boş. Şuan ki jon a sadık adamlardan biri yada olaylara karışmamış biri lord kumandan olur ve bu kişi ölse bile bana göre büyük savaş sırasında ölür. Sonrasında ben lord kumandanlık mevkisi beklemiyorum olsa bile jorah 1000 değil 1001. ancak olur bana göre
neyse konuya döneyim
Jon AA olduğu için öteki savaşının doğal lideri olacak bu durumda nöbetin lord kumandanının onun dediklerini yapmasından doğal birşey olamaz bana göre ki yapacakları da Jon kuzeyden, westerosun genelinden, hatta Esostan adam ve kaynak toplayacaktır. Bunların nöbete ulaşması korunması yerleştirilmesi gibi işleri yapacaktır. Büyük kararlar verecektir tabiki ama genelde bu kararları Jon a danışarak verecek bence
tabi herşey jon un AA olması ihtimalinde geçerli
Jorah ın jon a yakınlığına gelirsek Jorah kuzeye ve Starklara ihanet etmedi yanılmıyorsam. Bu sebeple Stark kanı taşıyan kişiye karşı gelmeyecektir ve tabi babasının aile kılıcını verecek kadar güvendiği birine de, tabiki mesafe koyar ama çok büyük sadakatte beklemiyorum en azından insan lider olarak saygı duyup sevene kadar

Sur karışacak da Jorah’a mı karışacak? :smiley: 6. kitabın başlarında karışacak… O sırada Jorah, Diyar’dan çok uzaklarda olacak. Jorah/Dany tayfası 6. kitap sonlarına doğru gelecekmiş galiba, burada böyle bir yorum yapan olmuştu, yazar dedi diye… 7. kitapta da zaten Ötekiler Savaşı odaklı, Sur namına bir şey kalmaz. Bizim Jorah ne ara gelecek, Sur’a dayanacak, onlar da onu kumandan seçecek? Bir rivayete göre Sur, 1000. kumandan ile birlikte çökecek.

Şu kısmı da unutmayalım yazımızın. “Yalnız bir de şöyle bir şey var, Sam’in bulduğu kayıtlar en fazla 600’lere kadar mıydı neydi lord kumandanlık kaydı… Bu yüzden Sam, Jon’a “998. lord kumandan dahi olmayabilirsin.” diyordu, yani bu sayı bir iki eksik yahut fazla olabilir aslında, yani Jon belki şu an 1000. Lord Kumandan da olabilir, 800. de…”

Yalnız konu da cidden baya saptı, bilerek mi yapıyonuz la :smiley:

İşte Dany ve Jon 6. Kitabın sonlarına doğru gelirler, yanlarında Jorah da gelir ve Lord Kumandan olur. Yedinci kitapta sur çöker ve Lord of Friendzone sizlere ömür.

Ben ona King of the Friendzones diyordum. Dany’de herkese verdi bir bu adama vermedi. Yazık…

Özür dilerim ama neden Dany ve tayfası doğrudan Sur’a gidiyor? :smiley:

Dizide neden doğrudan kuzeye geldilerse. Jon ve Dany arasında bir ittifak olacak. Bu ittifakın merkezi de kuzey olacak muhtemelen. Benim uçuk teoride olduğu gibi Jon Kuzeyden dolanıp essos’a da gitse, ya da Dany Westeros’a da gelse tüm yollar kuzeye çıkacak gibi duruyor. Senin aklında alternatif bir gelişim var mı?

Dizide Dany doğrudan kuzeye gitmedi, Ejderha Kayası’na gitti… Ardından Jon vs. geldi… Ondan sonra da bir noktada Jorah geldi, Sur ötesi görev için gönüllü oldu. Dizide oldu diye kitaplarda da olacak diye bir şey yok, yazarın da dediği gibi ufak değişiklikler zamanla kelebek etkisi yarattı ve çok büyük farklılıklara sebep oldu kitapla… Tüm bunlar da 7. yılda oldu… Bu süre zarfında Sur’un zaten kendi lord kumandanı da var, seride de Jon ayrıldıktan sonra olacaktır.

Jorah, Dany’nin taht savaşı için Güneyde kalmaya devam edecek, Jon ve Dany bir noktada buluştuktan sonra bir ihtimal, Dany bir sebeple Kışyarına vs. giderse onu takip eder, en kötü ihtimal Ötekiler ile Savaş başladığında savaşmak için gidecektir. Bir de Aegon meselesi var… Dany’nin kuzey macerasından önce…

Mesele dizide böyle oldu kitapta da böyle olur değil, ittifakın merkezi kuzey olacak bu sırada Jorah Güney’de kalabilir, yanlarında gelebilir, geldiği zaman şura gidebilir her şey olabilir. Yani serinin gidişatında Jorah’ın sura gelmesi için bir engel olmadığı gibi babasının surla olan bağlantısından dolayı sura gelme ihtimalini yüksek buluyorum.