Jon ve Arya İlişkisi Nasıl Olacak?

En son jon povunda surda olay ciktiginda Jonun aklina ilk Val geldi

Jon Val e son derece asik biri
Nasil Aryaya asik olacak

Ayrica yegenine nasil asik olacak kucucuk kiz yani

Jon Val’a son derece aşık biri degil.
Belki hoşlanıyor ama aşık degil.
Jon ölmeden hemen önce aklına arya ve hayalet geldi.
Bildiğimiz üzere bir kisi ölmeden önce aklında kim ya da ne varsa ona takıntılı oluyor.
Ornek
Ladystoneheart = intikam
Beric Dan. = kral elinin ona verdiği gorev
Jon = Arya ve Hayalet tabiki bu bir ihtimal
Jon Arya ya takıntılı olucak ama bu aşk degil
Biz ihtimal üzerinden yürüyoruz.
Arya ise özgürlüğüne düşkün biri.
Arya jon un ona olan ilgisine ve takintisindan bıkıp kaçadabilir.

Düzeltilmesi gereken birkaç şey var.

Zeynep’in de söylediği gibi Jon kesinlikle şu an birine aşık değil, Val’a da değil ama ondan hoşlanıyor. İkisi bir ara kur yaptı birbirine.

Diğer yandan Sur’da çığlığı duyunca aklına Val geldi çünkü kadının taliplisi çok ve korkusunda da haklı çıktı zira o salak şövalye kesinlikle onu çalmaya gitmişti, eminim. Jon söylemişti çünkü evlenmek istiyor ise çalması gerektiğini, o da hiçbir kadın cesaretimi sorgulanamaz falan demişti.

Arya, Jon’un yeğeni değil, kuzeni. :grin: Ve Arya yeni kitapta 12 yaşında ve çiçek açmış olacak, GRRM öyle dedi. Çiçek açacağı vurgusunu hususi yaptı. Seride 12 yaş meselesinde vurgular var. Misal Quentyn’in 12 yaşında aşık olduğu bir kız var idi; çiçek açınca evlenmek istiyor idi ama Dany meselesi ortaya çıktı.

Yabanıl kızların 12 yaşında olmasına rağmen (hayat şartları yüzünden) daha olgun oldukları vurgusunu Jon yaptı. Martin, Arya için “40 yaşındaki birinin zihinsel olgunluğa sahip” açıklamasını yaptı. Ayrıca bilhassa Mercy Pov’a bakar isek cinsel yönden de baya olgunlaşmış. Sansa bile bu kadar rahat ve tecrübeli değil bu konuda.

12 yaş altında evlenmeye sürüsüne örnek var seride. Misal SArya mantıken 11 yaşında evlenip gerdeğe sokuldu; Sam’in kardeşi 8-10 yaşlarında idi ama 4-5. kitapta evlendirildi. Tyrek idi sanırım oğlanın ismi; kundaktaki bebek ile evlendi. Haliyle 12 yaşında çiçek açmış bir kız “çocuk” sayılmaz. Dany bile 13 yaşında evlendi. Cat 12 yaşında sözlendi ve tahminen 13-14 yaşında evlendi.

Arya yaşça küçük kaçabilir ama Jon da yetişkin erkek değil yani, o da çocuk. Buna vurgu yapılıyor. Millet bunu sık unutuyor. :slight_smile:

Jon/Arya ilişkisine dair ipuçları; Kitap Serisinde Jon ve Arya İlişkilerine Dair İpuçları

Jon-Arya, Stark çocukları arasındaki en eşsiz ve güçlü bağa sahiptir; ikisi de birbirleri için çok özel, en çok birbirlerini seviyor ve özlüyor ve birbirlerinin sözlerini tamamlayıp, aynı anda söyleyecek kadar birbirlerini çok iyi tanıyıp, aynı frekansta ilerliyor.

Jon ilk seferinde kaçıp Robb’un yanına giderek ailesi ve babası içim savaşmak istemişti ama arkadaşları geri getirdi ve bir daha yeltenmedi ama Lord Kumandan olmasına rağmen “mektup” gelince 1-2 dk düşündü sadece; onda da ihanet olduğunu bilmesine rağmen Arya için harekete geçme kararı aldı, hiçbir şeyi umursamadı ve sonrasında da ölürken bile aklında Arya vardı. Zeynep’in de belirttiği gibi ölürken aklında olan şey/kişi dirildiğin zaman “takıntın” haline geliyor. Bundan kasıt “sapık” gibi peşine takılmak değiş, vazife bellemek gibi daha çok.

Jon zaten Arya’ya çok düşkün. Arya da Jon’a çok düşkün. Bir araya gelince aralarındaki bu bağ, evrilip aşka dönüşebilir ki Martin’in ilk planı da böyle idi. Vazgeçtiğine dair de bir işaret ya da açıklama yok, aksine işaretler söz konusu ve hatta bir açıklaması çok manidar.

Bir söyleşide Arya-Jon’un birbirlerini bu kadar sık düşünmesi konusunda ikisinin aşık mı olacağını sorunca Martin geleneksel politik cevaplarından birini verip “Ben karakterler ne hissediyor ise onu yazıyorum.” tarzı bir açıklama yaptı. Mantıken düşünür isek 5 kitap boyunca Arya, Jon’u en az 42 kez; Jon ise Arya’yı en az 48 defa düşünüyor. Bu çok fazla. Normal değil.

1 Like

Bu seri bir aşk romanı değil.Pempe dizi hiç değil.

Yazarın derdi hele hele Jon karakterinin uğraştığı çok önemli acil meseleler var.

Pembe dizi/aşk romanı değil ama serideki en kritik olaylar da “aşk” yüzünden meydana geliyor, öyle olmasa bile aşk illa ki var. Ben romantik kitap sevmem, yazmam da ama illa ki aşk eklerim, bir nevi asla sıkmayan ve modasını kaybetmeyen klişelerden biridir. Sonuçta “aşk” da öfke ve kin gibi hayatın bir gerçeği ve doğal olarak uygun şekilde eklenip, işleniyor.