Jon ya da Hayalet diğer kurtları nasıl görüyor?

Uzun zamandır merak ettiğim bir konu bu ve cevabını bulamadığım için sormak istedim. Ejderhaların Dansı Kısım 1’de

“‘Beyaz kurt siyah bir ormanın içinde, gökyüzü kadar yüksek bir uçurumun altında koşuyordu. Ay, yukarıdaki çıplak dalların oluşturduğu düğümün arasından kayarak, yıldızlı sema boyunca kurtla birlikte gidiyordu.
“Kar,” diye mırıldandı ay. Kurt cevap vermedi. Kar, kurdun pençelerinin altında çıtırdadı. Rüzgâr, ağaçların arasında iç geçirdi.
Kurt uzaklardan ona seslenen sürü arkadaşlarını duyabiliyordu. Onlarda avlanıyordu. Kurdun siyah agömlek kocaman bir keçinin etini parçalarken, gökyüzünden vahşi bir yağmur indi ve siyah kardeşin böğründeki kanı temizledi; keçinin uzun boynuzunun tırmaladığı yeri. Başka bir yerde, kurdun küçük kız kardeşi başını yukarı kaldırdı ve aya şarkı söyledi. Yüz küçük gri kuzen, dişi kurtla birlikte şarkı söylemek için avlanmaya ara verdi. Onların olduğu yerdeki tepeler daha sıcaktı ve yiyecek doluydu. Kurdun kız kardeşinin sürüsü, geceleri koyunların, ineklerin, atların ve insanların avlarının etiyle besleniyordu, hatta bazen insanların etiyle.
“Kar,” diye seslendi ay tekrar, kıkırdayarak. Beyaz kurt, buzlu uçurumun altındaki insan izlerini takip ederek yürüdü. Dilinde kan tadı vardı, kulakları yüz kuzenin şarkısıyla çınlıyordu. Bir zamanlar altı kurttular. Beşi, karın içinde, ölü annelerinin yanında kör bir şekilde inliyor ve sertleşmiş ölü memelerden soğuk süt emiyordu, beyaz kurt tek başına emeklemiş ve onlardan uzaklaşmıştı. Geriye dört kurt kalmıştı… ve beyaz kurt onlardan birimi artık hissedemiyordu.
“Kar,” diye üsteledi ay.
Beyaz kurt ondan kaçtı, güneşin gizlendiği gece mağarasına doğru koştu, nefesi havada donuyordu. Muazzam uçurum, yıldızsız gecelerde taş kadar siyahtı, engin dünyanın üzerinde yükselen bir karanlıktı, ana ay çıktığında uçurum, donmuş bir dere gibi solgun ve buzlu ışıldardı. Kurdun postu kalın ve kabarıktı ama rüzgâr estiğinde hiçbir kürk soğuğu uzakta tutamazdı. Rüzgâr diğer tarafta daha da soğuktu, kurt bunu hissedebiliyordu. Orası kardeşinin olduğu yerdi, yaz kokan gri kardeşinin olduğu yer.‘“

Aklımı karıştıran şey Ghost’un Shaggydog’un ve Nymeria’nın yaptığı şeyleri nasıl bilebildiği. Arya ve hatta Bran bile diğer kurtların ne yaptığını göremiyor diye biliyorum, hatırlıyorum. Ghost veya Jon nasıl görüp, duyabiliyor?
Cevaplarsanız sevinirim.

5 kurt Starklar için, birisi ise kral için.

Kral doğal olarak hepsinin içine girip, hepsini kontrol edebilir çünkü kraldır. :sunglasses:

Aslinda daha çok hissediyor.
Jon rüyasinda bilinçsiz bir sekilde Hayalet’i wargladiginda, Boz Rüzgar ve Lady’nin öldüklerini, Yaz’in ise Sur’un Ötesinde oldugunu hissediyordu galiba, Nymeria ve Tüylü Köpek’in ise avlandiklarini. Bunlari hissetmesini, bilmesini saglayan da ulu kurtlarin arasindaki bagdir. Yani sonuçta Jon, Hayalet’in bedenine girdiginde, onun hissettiklerini hissediyor.
Bir keresinde de ayni zamanda Jon Hayalet’i wargliyor ve Bran Yürek agaci araciligiyla onunla ilestisime geçiyor, hatta Bran Jon’un Hayalet’in içinde oldugunu da anliyor. Yani net hatirlamiyorum ama özetle buydu galiba.

@YeniAy_Ottoman bu konuda daha fazla ve detayli bilgi verir.

Foruma hosgeldiniz bu arada :slight_smile:

Diğer kardeşlerde de var o özellik.
Bütün kurtlar kardeşlerini hissediyor.

Benim aklımda Jon diğerlerinin de içine girebiliyor diye kalmış ama bilemiyorum tabi.

Gene de şundan eminim, Jon tüm kardeşlerinin ulu kkurtlarını görebiliyor. Bran’ın olayı ayrı, yürek ağacı sayesinde hissediyor Bran ve bir Greenseer olması sayesinde.

Zaten Jon’un ulu kurdunda var bir üstünlük, diğerlerinden daha hızlı büyüyordu mesela.

Selamlar,

Hoşgeldin… Jon, Sur’a geldiği ilk zamanlar mahzen mezarlar hakkında rüyalar görmeye başlıyor ve aynı süre içerisinde kurt rüyaları da başlıyor; ilk başta rüyaları net olarak hatırlamıyor ama zaman içerisinde daha da güçleniyor; hatırlamaya başlıyor ve 5. kitapta tüm kurtları görmeye başlıyor. Neler yaptıklarını görüyor. Dahası artık warglamasa bile gün içerisinde kurdunun avlanmasını hissediyor; ağzında kan tadı oluyor, duygular da işin içine giriyor. Misal Sur ötesinde iken ayrılmış ve bir süre onu hissedememişti, Sur’a döndüğünde duygusal olarak kurdu hissettiği gibi duygularını da hissetmişti sanırsam; öfkeli duygular vb. şeyler oldu…

Şimdi nasıl oluyor da diğer çocuklar sadece kendi kurtlarını görürken(bilhassa Bran gibi güçlü bir Yeşilören bile…) Jon, hepsini görebilmeye başladı? Aslında bunun cevabı yok. Tahminler yürütebiliriz. Jon’un warg yeteneği ve kurdu ile olan bağı çok güçleniyor. Kurtlar da birbirleri ile olan bağı sayesinde birbirlerini hissedebiliyor. Haliyle Jon da hissedebiliyor diyebiliriz ama biz burada histen fazlasını görüyoruz; görüyor onları. Yani kurtlar birbirlerini hissediyor ama Jon her birini görebiliyor, demek ki onları da warglamaya başlıyor, bunu muhtemelen kurtların bağı sayesinde yapıyor ama görme kısmı? Onun warg gücüne işaret edebilir. Kitabın açılış kısmında ki warg adam, Jon’un güçlü ama eğitimsiz bir warg olduğunu söylüyordu.

Şimdi ise ölü olsa da ben dahil bir çok okuyucu Jon’un Hayalet’in içinde olduğunu düşünüyor. Bu da muhtemelen bağı çok daha fazla güçlenmiş olacağını gösteriyor. Kısacası Jon’un bunu nasıl başardığı kesin değil, sadece güçlü bir warg olmasına bağlıyoruz… Lakin Bran’ın ondan daha güçlü olmasına rağmen neden o göremiyor, gene bilmiyoruz. Ancak 6. Kitapta öğrenebiliriz muhtemelen.

Öyle de olabilir, dedim ya, ben net hatirlamiyorum. Aklimda kalanlari söyledim.

Ama merak da ettim simdi, @YeniAy_Ottoman da Jon’un diger kurtlari gördügünü söylemis, ben bunu hatirlayamadim yaa… Ne zaman olmustu?

1. Kitap 1. Jon POV canım.