Jorah Mormont’un İkinci İhaneti

Aslen şurada yayınlandı: Jorah Mormont’un İkinci İhaneti

Ejderhaların Dansı – 2 ‘da Dans meselesini irdeler iken bir şey fark ettim. Orada değindiğim meseleyi ayrı bir başlık olarak açmak gerekiyordu, diye düşündüm.

Dany merakla şövalyeyi izliyordu. Adam kendisinden epeyce büyüktü, kırkını geçmiş olmalıydı. Saçları dökülmeye başlamıştı ama çok güçlü ve zinde görünüyordu. İpekli ve pamuklu kıyafetler yerine, yün ve deriden yapılmış bir kıyafet giymişti. Koyu yeşil tuniğinin göğsüne iki ayağı üstünde duran siyah bir ayı figürü işlenmişti.

Dany’nin Jorah ile ilk karşılaşması buydu. Sonrasında kıza yakın durup olan biten her şeyi Varys’e “af” karşılığında bir raporla gönderiyordu. Zaman içerisinde Jorah, kıza karşı duygular beslemeye ve onu korumaya çalışsa da Qarth şehrinde dahi Varys’e rapor göndermeye devam etmişti. Ondan sonrasında durmuştu ama bu durum Dany için çok acı verici bir ihanet olarak kayda geçti. Jorah’ı sürgün etti ve Ölümsüzler evinde göreceği söylenen üç ihanetten (aşk) birinin o olduğuna karar verdi.

Jorah’ın o ihaneti aşk, altın ya da kan ihanetinden birine giriyor mu siz karar verin ama ben olaya daha farklı bir şekilde yaklaşacağım.

Her ne kadar Dany’nin Jorah’ın casusluk faaliyetlerinden “uyarılar” sonrası haberi olmuş olsa da bu eylemin, uyarılardan önce gerçekleşmeye başlamış olması önemli. Yani nasıl Mirri’nin eylemini Dany gibi üç ihanet içerisinde “gerçekleşmiş” olarak kabul edemesek, aynı şey Jorah için de geçerli. Mirri de Jorah da eylemlerini birbirleriyle paralel bir zamanda gerçekleşmişti ve Dany, birinin eyleminde o zaman diğerinin eyleminden çok sonra haberdar oldu, o kadar. Haliyle “aşk” ihaneti olarak göremeyiz. Zaten unutmayın ki “olacak” olanları söyledi Ölümsüzler, “olmuş” olanları değil. Yani geçmişte olana değil gelecekte olana bakmak gerek.

Buna rağmen Jorah’tan bir ihanet gelebileceğini düşünüyorum.

Ondan gelecek bir ihanet gerçekten de bir “aşk” ihaneti olabilir. Biz genelde Dany’nin aşık olacağı veya olduğu kişiden bir ihanet görmeyi bekledik, bu hala geçerli; aşık olduğu (Daario) ya da olabileceği birinden gelebilir bu ihanet ama Jorah ile yüzleşir iken şövalye “seni sevdim.” dediği zaman, Dany bu kısmı “aşk ihanetine” işaret olarak yorumladı. Yani kendisine aşık olan birinden bir ihanet olarak. Haliyle sadece Dany’nin aşık olduğu değil ona aşık birinden de bir ihanet görme ihtimalimiz olasılıklar arasına alınmalı. Biz şimdilik bu kısmı bırakıp, adım adım ilerleyelim.

  • Jorah, Dany’e ihanet edebilecek kapasitede biri mi?

Jorah’ın aşık olduktan sonra ve sürgün yedikten sonra umutla Dany’e dönme çabalarını okurken bu adamın, sonuna kadar onun yanında kalacağını farz ettik. Zira sarsılmaz görünen bir sadakat görüntüsü sergiledi. Elbette ben hala bunu böyle düşünüyorum ama Ateş ve Kan kitabını okurken fark ettiğim şeylerle birlikte ciddi bir tehdit de gördüm. Haliyle sorguladım. Bu yüzden sonuna kadar sadık kalması ihtimaliyle ihanet etmesi ihtimalinin hemen hemen birbirine yakın bir oran olduğunu düşünüyorum. En azından benim için -şimdilik- %50/50 Zaten en beklenmeyen kişiden gelen bir hamle, tam da GRRM’in yazım tarzına uyuyor.

Şimdi gelelim böyle düşünme nedenlerime.

  1. Yeşil Uğursuzluğu

Artık herkesin ezberlediği üzere yeşil, bizim Dany’e uğursuzluk getiriyor. Şöyle sıralar isek eğer; Xaro’nun özel dairesinin zemini yeşil mermerdendi ki bu adam Dany’nin ejderhalarından birini istiyordu ve dahası sonradan açıkça düşmanlığını göstermişti. Kraznys yeşil bir tokar giyiyordu ki kendisi malum biridir. Kasap Cleon yeşil terlikler göndermişti ki olan bitenler malumdur. Qarth Ölümsüzleri sonrası Dany’yi öldürmek için gönderilen suikast silahının olduğu kutuya yeşim (yeşil) taşı kakılmıştı ve dahası silahın kendisi olan zehirli böcek de “yeşil” idi. Meereen’de çekirgeyle zehirlemek istemişlerdi(çekirgeler ağırlıkta yeşil ve tonlarında olur). Diğer yandan Galazza Galare yani namı diyar Yeşil Fazilet adı üstünde yeşil ile betimleniyor ve muhtemelen Harpiyanın kendisi olmakla beraber gözleri de yeşil. Rhaegal yeşil renkte ve halihazırda Quentyn’i yakarak muhtemelen Dorne ittifakının sonunu getirdi (Bir tek Quhuru Mo yeşil pelerin giymesine rağmen kötü bir etkiye -şimdilik- sahip değil gibi ama son iki kitaba bakarak yorum yapmalı, iki kere göründü; daha da göreceğiz derim).

Gelelim bir diğer “yeşil” ile sarmalanmış kişiye; Jorah Mormont. Aile arması yeşil zemin üstüne siyah ayı. Sürekli olarak aile renkleri olan yeşil pelerin ya da kıyafet ile gezmekte. Bu yüzden Dany’e karşı bir uğursuzluk getirmesini gayet mümkün.

Elbette “casusluk” meselesi yüzünden zaten yaptı yapacağını diyebiliriz ki şahsen ben, bu şekilde yordum hep ama madem yeni bir ihanet ön görüyoruz, yeşil bir işaret olarak burada dursun.

  1. Ölümsüzlerin Uyarıları

Ölümsüzler, Dany’e ihanetler göreceğinden bahsetti. Bu ihanetlerin “gelecekte” olacağını ifade ettikleri gibi bunların ona çok ağır, çok sarsıcı, mihenk taşı değerinde olması lazım ki uyarıldı. Aksi halde ufak tefek önemsiz ihanetler sadece can sıkar ama büyük kayıplar verdirecek yahut çok güvenilen kişilerin ihanetleri kuşkusuz kahredici olacaktır.

Jorah’ın casus olduğunu öğrendiği zaman zaten Dany’nin canı yanmıştı ve şüphesiz içinde bir iz de bıraktı. Buna rağmen “casus” olduğu ortaya çıkması Dany’nin hayatında yıkıcı etkisi olan bir ihanet değildi. Zaten Jorah’ı affetmeye niyetli olarak karşısına çıkardığını da görüyoruz, yani adam gurur yapıp ters cümleler kurmasa Dany, onu affedip, yanındaki yerini korumasını sağlayacaktı. Bu da “af dilemesi ” ve “yalvarması” halinde Jorah’n casusluğunu affedebileceği bir yanlış olarak gördüğünü gösteriyor. Zira Dany için yaptığı onca şey de var ve onu sevdiğini çok iyi biliyor.

“Zorundayım?” Çok geçti artık. Jorah sözlerine af dilenerek başlamalıydı. Dany onu affetmeye niyetlenmişti ama yapamazdı.

Eğer Jorah, ileride bir ihanet gerçekleştirir ise. Basit bir casusluk meselesinden de öte bir ihanet… Bu, Dany’nin asla affedemeyeceği ve dahası onun için büyük yıkım getiren bir şey olur. Zira en yıkıcı ihanet, en beklenmeyen; en yakınından gelendir. Jorah, bu tür ihanete uymakta.

  1. Ejderhaların Dansı – Criston Cole

İşte benim Jorah’ın taraf değiştireceğine inanmamı sağlayan sebep…

Criston Cole, Kral Muhafızı Lord Kumandanı ve Kral Yapan. Kendisi ilk aşamada “siyahların” tarafında prensesin muhafızlığını yaptı, onun gözdesi idi. Aşk dedikoduları olsa da bu işin aslı hiç bilinmedi ama adamın, prenses tarafından reddedilmesi muhtemeldir. Zira prensesin en yakını iken bir anda -sebebi bilinmiyor- prensesten nefret eder hale geliyor ve “yeşiller” tarafına geçiyor ve düşmanı oluyor. Cole iyi bir savaşçı. Kömür siyahı saçları ve yeşil gözleri var. Dondarrion’un Siyah Sığınak kalesinde doğdu. Kral’ın taht kutlaması için Bakire Havuzun’daki turnuvada (prensesin uğurunu takarak) zafer kazanarak şampiyon oldu ve 7 yaşındaki prensesi aşk ve güzellik kraliçesi ilan ettiğinden beri onun yanından ayrılmadı, ta ki düşmanı olana kadar. Muhafızlığını yaptığı süre boyunca prensesi şımartmasıyla biliniyor. KM’de boşluk olunca onlar arasındaki yerini aldı ve Lord kumandanlığa kadar yükseldi. Siyah saçları, onun ilk Rae tarafında, yeşil gözlerin de onun daha sonra yeşiller tarafında yer alacağına bir çeşit FS olduğunu düşünüyorum. Dans’ta renkler önemlidir.

Jorah Mormont, Greyjoy isyanı sonrası Robert tarafından şövalye ilan edildi ve sonrasında Lannis Limanı turnuvasına katılarak 2. karısını görüp aşık oldu; ondan aldığı uğurla turnuva şampiyonu olarak onu taçlandırdı ve onunla evlendi. Bundan sonrasını onun ağzından dinleyelim. 

“Lannis Limanı’ndan Ayı Adası’na dönmemiz on beş gün sürdü. Benim yurdum Lyneese için büyük bir hayal kırıklığıydı. Çok soğuktu, çok rutubetliydi, çok uzaktı. Benim kalem onun için ahşap bir kulübeden ibaretti. Maskeli eğlencelerimiz, kumpanyalarımız, balolarımız, festivallerimiz yoktu. Topraklarımıza bir müzisyen uğramadan koca bir mevsim geçip gidebilirdi. Adada bir altın ustası olmadığından bahsetmeyeceğim bile. Yediğimiz yemekler bile kavga sebebi olmaya başladı. Benim aşçım kızartmalar ve haşlamalar dışında pek bir şey bilmiyordu. Lyneese’in balık ve geyik etinden bıkması da uzun sürmedi.

Ben Lyneese’in bir gülümsemesi için canımı vermeye hazırdım. İyi bir aşçı bulmaları için adamlarımı Eski Şehir’e gönderdim. Lannis Limanı’ndan bir arpçı getirttim. Altın ustaları, kuyumcular, terziler, istediği her şeyi buldum onun için ama bulduklarım asla yeterli olmadı. Ayı Adası’nda bolca ayı ve ağaç vardır. Geri kalan her şey azdır. Karım için bir gemi inşa ettirdim. Festivaller, panayırlar görmek için Eski Şehir’e, Lannis Limanı’na yelken açıyorduk. Hatta bir keresinde Braavos’a kadar gittik. O yolculuk için tefecilerden yüklü miktarda borç almak zorunda kalmıştım. Lyneese’in kalbini bir turnuva sırasında kazanmıştım. Onunla evliyken de bir sürü turnuvaya katıldım ama büyümü çoktan kaybetmiştim. Kendimi bir daha toparlayamadım. Her yenilgi yenilenmesi gereken bir at daha, bir zırh daha demekti, altından kalkamadığım bir masraf. Sonunda eve dönmek için ısrar ettim, döndük ama problemlerimiz eskisinden çok daha büyüktü artık. Arpçının ve aşçının parasını ödeyemeyecek durumdaydım. Lyneese’e mücevherlerini satmak zorunda olduğumuzu söylediğimde çılgına döndü.

Sonrası… anlatmaktan utanç duyacağım şeyler yapmak zoruna kaldım. Altın için. Böylece karım mücevherlerine, müzisyenlerine, aşçısına sahip olmaya devam edebildi ama sonunda her şeyi kaybettim. Eddard Stark’ın Ayı Adası’na geldiğini duyduğumda onurumu bile kaybetmiştim. Onunla yüzleşip utanmaktansa kaçmayı tercih ettim. Karımı da benimle birlikte sürgüne götürdüm. Aşkımız dışında hiçbir şeyin önemi olmadığını söylüyordum kendime. Lys’e kaçtık, bir süre daha geçinebilmek için orada gemimi de sattım.”

Şövalyenin sesi hüzünle kalınlaşmıştı. Dany adamı daha da üzmek istemiyordu ama hikâyenin sonunu merak ediyordu. “Karınız orada mı öldü?” diye sordu nazikçe.

“Sadece benim için,” diye yanıtladı şövalye. “Daha bir sene dolmadan altınım tükendi ve paralı asker olarak çalışmak zorunda kaldım. Ben, Rhoyne’da Braavoslular’a karşı dövüşürken, Lyneese, Tregar Ormollen isimli tacir bir prensin malikânesine taşındı. Duyduğuma göre prensin baş metresiymiş ve adamın karısı bile ondan korkuyormuş.”

Dany dehşet içindeydi. “Ondan nefret ediyor musun?”

“En az onu sevdiğim kadar,” diye cevap verdi Sör Jorah.

Jorah, karısını sevdiği kadar ondan nefret de eden biri. Bu da bize Jorah’ın aşık olduğu kişiye karşı aynı oranda nefret duyabileceğini göstermekte, aynı Cole gibi. Dahası ironik şekilde Jorah’ın karısı Dany’e benzemekte.

“Karınız nasıldı Sör Jorah, yani nasıl görünüyordu?”

Sör Jorah hüzünle gülümsedi. “Doğrusunu isterseniz size benziyordu Daenerys.” Reverans yaptı. “İyi uykular kraliçem.”

Dany titredi, cübbesine sıkıca sarındı. Bana benziyormuş. Bu, tam olarak anlayamadığı bazı şeyleri açıklıyordu. Beni istiyor, diye düşündü, anlamıştı. Beni de onu sevdiği gibi seviyor. Bir şövalyenin kraliçesini sevdiği gibi değil, bir adamın bir kadını sevdiği gibi.

Yani görünüşe göre Jorah’ın Dany’e duyduğu aşk bir yerde de kendi karısına benzetmesinden geliyor gibi.

Jorah ve Cole’un Targaryen kızlarına aşık olması ve reddediliyor olması, ikisinin de bir turnuvada şampiyon olması gibi şeyler şu ana kadar benzerlik gösteriyor. Ayrıca Jorah da Cole gibi ilk başta Dany’nin yeminli kalkanı iken daha sonra kraliçe muhafızlarının ilki hatta Lord Kumandanı olması da aynı. Cole’un saç ve göz renkleri onun Dans’taki taraflarına işaret etmişti; Jorah’un aile armasının renkleri ve giydiği kıyafetler de onun Dans’taki taraflarına işaret ediyor diye düşünüyorum; önce siyahlar (Dany) daha sonra yeşiller (muhtemelen Jon’dan bahsediyoruz çünkü Dans başlığında yazdığım gibi yeşil ancak Jon’a en iyi uyuyor).

  • İhanetin Sebepleri?

Bunun için bir çok senaryo üretilebilir. Cole gibi aşkına karşılık bulamamasının etkisiyle araları bozulup karşı tarafa geçebilir ama ben, bu kısma çok ihtimal vermiyorum çünkü zaten Jorah’ın karşılık almayacağını bildiğini düşünüyorum, aptal değil sonuçta. Sürgün yemesine rağmen hala yanında olmak için çabalaması da buna işaret.

Benim kafamdaki ihtimal “ev” üzerinde. Jorah’ın aşk yarası kadar ev yarası da var. Dany’nin yaptığı eylemlerden ya da yapmaya niyetlendiği eylemlerden birinin Jorah’ın kendi hanesine ve evine karşı olumsuz bir eylem, bir tehdit veya benzeri bir olması durumunda Jorah’ın tepkisini çekip ihaneti gerçekleştirebilir. Zaman içerisinde Dany’nin Rae-Maegor gibi sert ve aşırı eylemlerde bulunmasını beklediğimiz için bu olası bir durum. Sonuçta herkesin bir sınırı vardır ve kan, ağır basar. Aşık da olsa kendi ailesinin hayatını onun için takas edecek değildir.

Özetle üç ihanetten “aşk” olanı, Jorah için gayet uygun görünmekte. Siz ne dersiniz?

Üç ihanet meselesinde aşk ihanetini ben Daario diye düşündüm, ama altın ihaneti de olabilir. Bir diğer yandan İllyrio altın ihaneti yapacağını düşünüyorum, ama Esmer Ben ihanet etmiş olmadı mı. Kan ihaneti için Aegon veya Jon’un dışında aklıma gelen kimse yok, eğer Stannis’le arasında ufacık bir akrabalık bağını saymazsak tabii

Aşk için ben de hep Daario diye düşündüm, hala o da olabilir elbette.

Diğer şeyler için…

Ölümsüzler, Dany’e ihanetler göreceğinden bahsetti. Bu ihanetlerin “gelecekte” olacağını ifade ettikleri gibi bunların ona çok ağır, çok sarsıcı, mihenk taşı değerinde olması lazım ki uyarıldı. Aksi halde ufak tefek önemsiz ihanetler sadece can sıkar ama büyük kayıplar verdirecek yahut çok güvenilen kişilerin ihanetleri kuşkusuz kahredici olacaktır.

Şu başlığı hortlatalım. Hakkıyla bir tartışılamadı ve bence çok önemli.

Açıkçası ben bu fikri beğendim ve tutmasını gerçekten isterim. Daario çıkmasından daha iyi olur ve ben Dany-Jon aşkı görmek istemiyorum. Criston Cole ile arasındaki bağlantı ihtimali fazlasıyla yükseltiyor. Ama sebep konusunu kafamda oturtamiyorum. Ev bence olmaz, çünkü ilk başta ev için Dany hakkında mektuplar yolluyordu. Sonra mektupları bıraktı çünkü Dany’e olan aşkı ev hasretine üstün geldi.

Bu durumun gerçekleşmesi bence zor. Evet, böyle bir olay yasansa Jorah böyle bir tepki verir. Ama Mormont Hanesi gerçekten küçük bir hane. Dany gibi Westeros’u pek bilmeyen birinin dikkatini çekemezler. Mormontlar bir halt yapsa Dany muhtemelen bunu tüm Kuzey’e, yani Starklara mâl eder. Starklar da Jorah’ın pek umurunda olmaz.

Öyle diyorsun ama Qarth’da Jorah mektup göndermişti Varys’e. Dany bunu öğrenince daha çok üzüldü çünkü çok daha öncesinde, misal işte Drago öldüğünde, casusluk yapmayı bırakmış olmasını diliyordu. Fakat tüm olan bitene rağmen ve aşkına rağmen devam etti. Neden? Çünkü o affı alıp, evine dönebilmeyi çok istiyor. “Ev için…” demişti. Ev için sevdiği kadına ihanet edebiliyor, demek ki. Bu çok doğal bir şey. Şimdi Dany’i de kaybetti, bu sefer ona dönmeye çalışıyor. Elinde kalan tek şey.
“Seni evine götüreceğim.” diye söz verdi bu sahne sonrası Missendei’ye ve içinde aynı sözü Jorah’a verseydi, ona ihanet edip etmeyeceğini merak etti.

Olaya şu pencereden bak; Mormontlar köküne kadar Stark destekçisi, en önde geliyor. Dany’nin Starklara saldırması ile diğer kuzeyli hanelere saldırması arasında gram fark yoktur. Tüm kuzey, Stark tarafında Dany’e karşı savaşacaktır, Mormontlar dahil. Dany gelip WF’ye bir ateş püskürüp gitmeyecek sonuçta, tam tekmil gelecek.

Kuzey, Jorah’ın evi; Mormontlar onun ailesi. Bunlara gelecek bir zarar; gelmesi çok muhtemelen bir zarar… Jorah’ın tepkisini çekmez mi yani? Senin sevdiğin adam, aileni ve evini yok etmeye yeltense ona karşı dönmez misin? Bunu yapmayacak biri var mı? Aksini yapmak için ya o ailenin tam bir leş olması lazım ya da kişinin hain olması lazım.

1 Beğeni

Jorah için var işte. Jorah şu kölelik muhabbetinde Ned ile zıtlaştı. Starkları sevmiyor. Eğer Mormontları kollamanın yolunu bulabilirse Kuzey’in geri kalanına ne olduğu pek umurunda olmaz.

Kuzey’deki her kaleyi tek tek yakmaz. Kuzey’de bir sürü büyük hane varken (Manderly, Umber, Karstark) onlara sıra gelmez diye düşünüyorum.

Öbür türlü tabiki de Jorah buna karşı durur. Ben Jorah’ın Dany’nin Mormontları unutmasını sağlayacağını düşünüyorum. Zaten Dany gibi Westeros’u bilmeyen birine Mormontları unutturmak hiç zor olmaz.

Bu durumlara göre Jorah’ın ihanetine uygun bir senaryo bulunabilirse ben o fikri desteklerim çünkü hoşuma gitti.

İşte burada bir hatan var kanımca. Tamam, adam Stark sevmiyor malum mesele yüzünden(gerçi şu yaşadığı kölelik deneyimi ortada; bundan sonra hak vermesi gerekir tepkisine Ned’in)… Bu demek değil ki Dany, kuzeyi yakarken “umurum değil, Stark sevmiyorum.” diyecek. Kuzey, Starklardan ibaret değildir. Kuzey, Jorah’ın evi. Sen, hükümeti sevmiyorsun diye Türkiye umurumda değil, gelip yaksınlar der misin? Demezsin. Aynı şey.

Ayrıca Jorah ne şekilde Mormontları bu olaydan uzak tutabilir ki? Mormontlar sana saldırsa bile onları öldürme, kraliçem diyecek de Dany “tamam, olur” mu diyecek? O kıvamda olur mu Dany? Akla yatkın değil.

Dorne’daki tüm kaleleri yakan Targaryenler için mi böyle bir çıkarım yaptın? :slight_smile: Ayrıca olaya çok yanlış yaklaşıyorsun, olay sadece kıçı kırık boktan bir adayı yakmak değil. Ortada Mormont hanesi ve Starklar yanında sonuna kadar savaşacak üyeleri var, ölümüne savaşacak… “Ailem ölsün ada kalsın, sorun yok.” mu diyecek Jorah? O zaman tam bir y…şakmış yani derim.

Jeor ölür iken Jorah’ın siyahlar giymesini falan istemişti, böyle bir şey olacağını hiç sanmıyorum ama babasının son arzusu, ona duyduğu sevgi-saygı ve onu utandırmanın verdiği vicdan azabı gibi şeyler eklenince olası bir durumda Dany’nin karşısına geçmesi mümkündür. İmkansız değil, çok kolay bir senaryo ile halledilebilir, ev ile ilgili alt yapısı da var. Cole ile olan benzerlikler de ortada iken, muhtemelen GRRM’in böyle bir plan yapmış olması kimseyi şaşırtmaz şu saatten sonra.

Dany’nin zıvanadan iyice çıkması da bir yerde artık onun tüm güvendiği kişileri kaybetmesi yüzünden olacak. Örnek vermek için söylüyorum, referans olarak değil… Dizide de bütün sevdikleri öldü de Dany dellendi idi; Jorah, Missendei… en yakınları. Bir kopuş, sınırdan geçiş yaşaması gerek.

Jorah’ı sürgün ettikten sonra “güvenecek kimse yok” diye içinden geçirmişti. He bunu demesine rağmen herkese de güveniyordu, o ayrı.

Bu konuyu seviyorum, hazır biraz etkin üye sayısı artmışken… :snowflake: ve :fire: büyüsü ile canlansın burası.

Criston Cole ile olan benzerlikleri çok fazla gerçek olma ihtimali fazla ve gerçekleşirse mutlu olurum Dany haketmiyor Jorahı.

Ben Cole’un prensesi reddettiğini hatırlıyorum prenses buna aşıkmış hatta bekaretini vermek için prenses adamın yanına geliyor ve Cole reddediyor. Buraları mantar anlatıyordu ne kadar doğru bilemiyorum tabi :confused: Ben Barristan’ım ihanet edeceğini düşünüyorum. Aeogon’un yanına geçebilir. Cole’un hikayesi Barristan’a da uyarlanabilir ama Jorah’a daha çok uyduğunu kabul ediyorum

Zaten hayat hikayesinin birebir uyması bana bunu düşündürdü. Fazla benzerlik var.

İkisi arasında yaşananlar ciddi manada bir “muamma” Üç ayrı söylenti vardı; Cole reddetti, prenses reddetti, ikisi de aşk yaşadı…

Cole, prensesi reddetse en başta zaten düşman olması için bir sebebi yok ama prensesin var. Buna karşın ikisi aşık olsaydı yine bir sebep görmüyorum ve dahası Strong’dan çocuk yapmak yerine bundan yapardı. Demek ki prenses bunu reddetmiş, diye çıkarım yapmak mümkün.

Biraz düşünür isek adam, 7-8 yaşından beri kızın yanında ve onu şımartmış. Ona aşık olması ve bir beklenti içine girmesi olağan ama prenses, gidip Strong’tan çocuk yaptığı zamanlarda bu yeşillerin yanına geçiyordu, yanlış hatırlamıyorsam… He bir süre ilişki yaşamış ama prensesin onu terk etmiş olma olasılığı da var. Öyle yahut böyle Cole, prenses tarafından terk edildi yahut reddedildiği için düşmanı tarafına geçiyor.

Selmy için 10 kere kral değiştirmek, karakteri için fazla kaçar ama ciddi bir ikilem içinde bulacak kendisini, buna şüphe yok. Selmy’nin yapacağı yer değiştirme şüphesiz Dany’yi üzüp, incitir ve yara açar ama Selmy bir Jorah değil. Jorah’ın Dany’nin kalbindeki yeri çok farklı, çok özel. Jorah bir başka.

Selmy 3 ihanete de uymuyor zaten aşk desen değil kan desen o da değil altın hiç değil. Ama jorah’ın bi daha ihanet edeceğini de düşünmüyorum. Adam geri dönmek için her yolu deniyor. Ölümüne dayak yiyor, tyrion’u kaçırıyor vs. Umarım ihanet etmez de jorah’ın ihaneti ölümsüzler sarayında sonra da devam etmesi gelecek zaman problemini de ortadan kaldırıyor bence.

Jorah, en son Qarth’da iken haber gönderiyor zaten, Ölümsüzler Sarayı sahnesi öncesi ya da sonrası mı bilgi sahibi değiliz ama bunun önemi olduğunu sanmıyorum çünkü en baştan beri olan biten bir şey bu.

Ölümsüzler ise açık seçik “gelecek zaman” ifadesi kullanarak, üç ihanetten bahsediyor. Şu an olan ya da önceden olandan bahsetmiyor. x kişinin ihaneti uğradığını sittin sene sonra öğrenmesi, o ihanetin geçmişte gerçekleşmiş olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Bu ihanetlerin, Dany için “yıkıcı” etkisi olmasaydı, bunlar haber de verilmezdi. Jorah’un haber uçurması Dany için üzücü oldu ama onu affetmeye hazırdı, affedilebilecek bir şey olarak gördü “bahaneleri” vb. şeylerle… Lakin Jorah kaba saba kibirli konuşunca kızdı ve sürgün etti. Affedebileceği bir şey ise o ihanete adam akıllı bir ihanet demezdim, hele ki uyaracak kadar önem arz ettiğini iddia edemez kimse.