Kadına şiddete hayır!

Ben bu ülkenin pisliğine alışmıştım. Haberlerde çıkan çoğu şey korkutmuyordu artık beni. Çünkü çoktan geleceğim için, hayatım için endişelenmiştim. Kafamda kaygılarımı yaşamış, travmamı atlatmıştım. Bu ülkedeki hayatı kabullenmek gibi bir şey. Kendimce kurallar edinmiş, kıyafetlerime dikkat eder olmuş, yaptığım makyajı kısıtlar olmuş, sokakta, toplu taşımalarda her yerde dünyanın en mutsuz ve soğuk insanıymiş gibi somurtur olmuştum. Bunlar doğru muydu? Yapmak istediklerim miydi? Hayır, kesinlikle değildi. Bunlar benim bu ülkenin halinden korkup, korkuma karşı koyamayıp, kendimce kendimi koruma yöntemlerimdi.

Halbuki bu sapıklığın önünde ne benim kendimce aldığım önlemler durabilir, ne merhum Özgecan’ın yanında taşıdığı biber gazı, ne biz kızların zayıf kolları, ne de onların yüzüne geçirdiğimiz uzun tırnaklarımız. Bu adeta vahşet. Dediğim gibi korkmuyordum artık, eminim bir çok kadın da korkmuyordu. Kabullenilmiş çaresizlik gibi alışmıştık, karamsardık. Bu ülkede bir insanın, özellikle de bir kadının karamsar olması için günün herhangi bir saatinde haberleri izlemesi yeterli. Bu haberi okumamın ardından, uzun süre sonra ilk defa korktum. Çünkü söylediğim gibi bunun bir çaresi yok. Bu sapıkların, canavarların önünde duracak hiçbir şey yok!

Gerekli cezalar gelmedikçe ve en önemlisi yeni nesiller kızlarının yanında oğullarını da eğitmedikçe bundan bir kaçış yok. Simsiyah bir çarşafa bürünsem, gözlerimi bile göstermesem o canavara, o çarşafın altında bir kadın olma ihtimali tahrik olmak için yetecek.

Bizler korktuk, korkuyoruz, korkacağız. Ben geleceğin Türkiye kadınları için korkmadıkları, özgür oldukları bir ülke diliyorum. Bunun da tek yolu bizlerin yetiştireceği nesiller. Tabi bizlere karşı hâlâ o sapıkları savunanlar var. Rahmetli güzel Özgecan ve nice kader ortağı kadınlar için “Yapmıştır bir orospuluk”, “Giymeseydi öyle efendim.” diyen ayrı bir kesim var. İşte benim asıl umutsuzluğum o kesim, işte benim en büyük umutsuzluğum onların yetiştireceği nesildir.

https://twitter.com/yagmuurtoros/status/566322205110566912

Yuh artık

Malum kişinin 6 yaşında kızı varmış bunun üzerine ne söyleneceğini hakikaten ne aklım ne zihnim ne vicdanım alıyor.

O koğuşlar dar olacak size, her gün yalvaracaksınız ‘nolur öleyim’ diye ama ölmeyeceksiniz haysiyetsiz domuzlar. Size kolay ölüm yok. O yaptıklarınız burnunuzdan mı olur başka yanlarınızdan mı olur, fitil fitil gelecek. O içi çürük bedenlerinizin her zerresinde hissedeceksiniz pişmanlığı.

Nereden başlayacağımı bilemiyorum. Bu nasıl bir vahşet bu nasıl bir hayvanlık, nasıl bir şerefsizliktir. Ya nasıl bir o. cocuğusun ki hiçbir suçu olmayan masum bir kıza bunu yapabiliyorsun. Senin hiçmi kızkardeşin, kızın yok . Bunu söylemek bile saçma aslında bu vahşeti yapmaması için illa kardeşi kızı mı olması gerekli.
Sokakta bayanlara o pis sapık bakışlı mahluklari bile takip edip tekrarladığı takdirde hadım ediceksin. O pis bakişlarla başlıyor bu vahşetin ilk adımları. Yazıklar olsun böyle insan yetistiremeyip hayvan yetistiren ailelerede. 8-10 tane çocuğu doğurup takip etmeyen, onların ahlaki gelişiminin takipçisi olmayan ailelere gerçekten ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Bu vahşeti insanlara hayvanat bahçesinde dillerini kesip parmaklıklar arkasında ufak bir kafeste müebbetini vereceksin. Gelen geçen yüzüne tükürsün.

Kız önlemini alsa ne olacakki biber gazı sıkmış zavallı kız levyeyle kafasına vurmuş. Uyuşturucu bağımlısıymışmış aklı sıra cezadan indirim alacak. DNA testinde kimliğini belli etmemek için o kızın yüzünü tırmaladığı parmakları kesmesini biliyor ama. Bu kadar mı erkektin sen be Şerefsiz. Senin babanın … ki sen aradığında jandarmayı arayıp seni şikayet edeceğine yardım etmiş. Kim bilir o kız neler düşündü nasıl korktu. Kendini savunmak için neler yaptı. O aile ne zorluklar çekip ne emeklerle büyüttü kim bilir.

Artık yeter bu kadın cinayetleri. Bu güzel ülke böyle vahşetler yüzünden yaşanmaz güvensiz bir ülke haline geldi ne yazıkki. Söyleyecek o kadar çok şey varki bunu anlatmaya saatler yetmez. Yazık günah. Tek dileğim aynı tecavüze aynı pisliklere hapishanede hapishane arkadaşların tarafından gardiyanların kaybettiği(!) joplarla hergün maruz kalman. Allah bu ülkeye böyle acılar göstermesin inş.

Kardeşim sende saçma saçma konuşma lütfen. Böyle bir olayı bari siyaset malzemesi yapma. Cahil cahil konuşup böyle temiz bir kızın arkasından böyle çirkin konuşmalar yapma LÜTFEN. Hangi konuda siyasi istismar yapıyorsan yapta bunu yapma gerçekten okurken utanıyorum.

SANA NE???..

:slight_smile: Klasik düşünce yapısı: Bu konuyu siyasete vurmayın…
Bu ülkede o toz kondurmadığınız ilahi liderlerinizin yönetiminde olduğu dönemde kadına şiddetin (üstelik sanırım 2013 verisiydi!) %400 arttığı bir gerçek. Bu ortamı o boş kimselerin nefret ve gerici konuşmaları etkiliyor, yönetiyor. Bunu görmezlikten gelmeye çalışmanız ve o savunduğunuz kimseleri “ak” dünyanıza çekmeniz çok komik, bunu siyasete dökmeyin deyip birilerini "ak"lamak kolay, ama iyice düşündüğünde bu olayın herhangi bir gelişmiş ülkede olmayacağını, olduğu zaman ilgili mercilerin anında istifa edeceğini görürdün. Telefonla arayıp çok üzgünüz demek neyi değiştirir, bak ben ne büyük bir makamım, telefonla seni arıyorum üzgünüm diyorum daha ne yapayım deyip tepeden bakmak neyi?

O arkadaşımın yaşadığı dehşete karşılık hiçbir şey yapmayan, veya bunun gibi olayları önleyecek zerre kadar önlem almayan böyle bir ülkenin yönetimini sorgulayamayacak kişinin ben yüreğini, düşünce yapısını, samimiyetini, vicdanını, beynini ve karakterini sorgularım, ortaya iyi bir tablo çıkmaz…

Bak siyasi istismar yaptım, liderinin (senin gözünde) gururunu incitmişimdir belki özür dilerim. Ama ben daha çok o arkadaşımın yaşadığını düşünürüm, akların gururunu değil. Dilinize doladağınız şu komik bahanenin ne denli aciz olduğunu anlayabilmişsinizdir, sizi bilmiyorum ama ben tepeden bakanların gururundan çok üçüncü sayfa haberlerideki insanlara karşı sergiledikleri tutumları, önlemleri ve eylemleri umursuyorum.

Her kadın bunların en az yarısını yaşamıştır. Herkes okumalı ki ne durumdayız, ne yapmalıyız görelim.

Türkiye’deki Bir Kadının Gün İçinde Yaşadığı Yüzlerce Zorluktan Sadece 14 Tanesi

Dostum çocuk çocuk , karşındaki insanı tanımadan “ak” dünyanız , ‘liderin (senin gözünde)’ gibi saçma sapan konuşup konuyu saptırma . Sen benim dünya görüşümü siyasi görüşümü nereden biliyorsun. Hangi sosyal etkinlik projesinde yer aldığımı, hangi stk lara katıldığımı nerden biliyorsunda boşboğaz bir şekilde konuşuyorsun. Herşeyden önce klavye başında durup toplumu eleştirmek yerine ne yaptın bu toplum için onun muhasebesini yap. -22 derecede insan hayatını kurtarmak için hipotermiye girdiğimi , kaç kişinin hayatını kurtardığımı , Alzheimer hastası yaşlı teyzeyi kurtarmak için 2 gün uykusuz kalıp operasyona devam ettiğimi bilmeden konuşuyorsun. Ama yaptığınız tek şey konuşmak.

Bunu siyasete alet etmeyin dusuncesinin hangi goruse ait oldugu besbelli, he eger senin gorusune ait olmasa bile dediklerimi ustune alinmazsin, genel olarak soyledigimi kabul edersin.

Eger bu toplumdaki siyasi yapi dogru duzgun olsaydi konusmakla cok sey olurdu. Eger o arkadasimin katlini “konusanlar” dikkate alinsa, kinamak falan degil, gercek anlamda dikkate alinsa bunun gibi olaylar meydana gelmezdi.

Guzel iyilikler yapmissin fedakarliklar yapmissin ama burada bunlari sayman sacma, bana diyecegine kendine bir bakmalisin, benim sadece konustugumuda nereden cikardin?

Herneyse

Bunun gibi olaylari onleyebilmek icin aflar hafif cezalar degil, uygun cezalar, esit cezalar uygulanmali. Vahsice olsa bile adaletli olunmali, bunlari beslemek yerine direk bunlardan arinmaliyiz

Link
Lütfen imza atın,bu imza Özgecan’ı geri getirmeyecek ve bu olayların sonunu getirmeyecek belki ama bazılarına onların yalnız olmadığını gösterecek ve bu çok önemli.

Aksini söylüyorum çünkü hayvan dediğin bile böyle bir pisliği yapamaz hayvan bile değil bu ciğersiz şerefsizler hayvana hakaret olur , benim kendi köpeğim daha insan bu yaratıklardan.

Ekşi sözlükte baglady adında yazardan alıntı

fatih gökçe’nin bir kızı var, allah onu korusun istiyor, yanak yanağa fotoğraf çektirmiş. maşallah diyenlere “saol gardaşım” diyor.

fatih gökçe duygusal adam. içerleniyor. atarlanıyor hayata, özlü sözler seviyor. kaybedeniyiz bu hayatın diyor ama ekliyor bu hayatın taa ebesine kadar…

fatih gökçe işinde, gücünde. arabaları seviyor, her arabanın önünde fotoğraf çektirmiş. sol profilden poz veriyor. poz kesiyor. kendini seviyor.

fatih gökçe’nin arkadaşları var. gardaşları var. zengin olanları var,yoksul olanları var. paraya ihtiyacı olsa, çıkarıp veriyorlar.eyvallah kirvem diyor. sabaha kadar içiyorlar.

fatih gökçe’nin imanlı dindar. içkisini içer, ama dinine laf edenin anasını… neyse… her cuma hayırlı cumalar diler. orucunu tutar, allahsızların yüreğine korku salar. sarar içer, kafası her daim güzel.

fatih gökçe vatanını sever. sevmez ölür lan ölür vatan için. diyarbakır’ın girişinde poz verir, kurt işareti yapar. vatana olan görevini yerine getirir, gardaşları “helal olsun be” der. gururlanır. vatanı bölmeye çalışanların anasını bacısını bellemek ister. şerefsizim der zor tutuyorum kendimi. bir de silahları sever.

fatih gökçe de kötülüklere sinirlenir. bir adamın fotoğrafını paylaşır, adam yaşlı emekli bir kadının parasını çalmıştır. la ne ne vicdansız adam der.

fatih gökçe tecavüzcü ve katil.

tecavüzcü olmasının türk, kürt, alman, fransız ve japon olmasıyla ilgisi yok erkek “gardaşlarım”. ama nasıl bütün kadın cinayetleri politikse, bu katil tecavüzcüyü de kendini ifade ettiği biçimiyle değerlendirmek gerekir. ırkçılığı da bu bağlamda anlamlı. çünkü diğer katil ve tecavüzcü arkadaşı suphi altındöken, ailesinin devletle olan ilişkileri sayesinde yırtacak. nasıl mardin’deki bir namus cinayeti tam da politikse bu da öyledir. bir de ülkücülerin bu topraklardaki geçmişine bakıldığında zaten her şey net görünüyor. nedense yakan ve öldüren hep onlar. bir maraş vardı . hatırladın mı?

fatih, suphi vs…yolda görsen normal diyebileceğin ve bir anlamda “normal” de olan bu katil tecavüzcüler eğer yakalanmasalardı, hayatlarına devam edeceklerdi. devlet arkasına alan, devleti her şeyin üstünde tutan bu zihniyet, tecavüz edip, öldürüp ve yakıp hiçbir şey olmamış gibi devam edebilir hayata.

kadınları öldüren devlet ve katilleri aklayan medya ve sözlükte yazan bağzı erkek “gardaşlarım”:

senin gibi düşünmeyen, seninle aynı dili konuşmayan, senin kutsallarına, devletine, dinine -sana göre- hoş olmayan sözler eden birtakım kişilere annesini katarak ettiğin küfürler, ya da bölücü terröristleri sallandırmayı, atesitlerin bacılarından başlamak istemen, yazarken öfkene hakim olmaman, başka kadınlara misal kürt, alevi, ermeni kadınları aşağılaman. ve saire…

bir farkın var mı?

14.02.2015 16:13
baglad

Çocuklara erkek olmayı değil adam olmayı öğretmeliydiler.

Kadın insandır, bizde insanoğlu

-Neşet Ertaş

O değil de bu konuyu da siyasete bağlayanlardan da en az bu sapık piçlerden tiksindiğim kadar tiksiniyorum. Hep birlikte ortak bir tepki koymak annelerimizin, kız kardeşlerimizin kısacası ülkemizde yaşayan bütün kadınlara kızlara destek olmamız yanlarında yer almamız gerekirken buradan bile bir yerlere saldırı derdinde olanları görüyorum.
İnsanların içerisinde bulunduğu toplum tamamen siyasetten bağımsız şekillenmese de siyaseti şekillendiren asli unsur bizzat toplumun kendisidir. Biz toplum olarak bir vahşet karşısında birlik olamayıp hala hepimiz kutuplaşabiliyorsak masum kızlarımız yerine bizlerin toplumca yanmasını tercih ederim.

Sadece siyaset değil cinayetler arasında karşılaştırma yapan bilmem neler var.İşte şu aleviydi o yüzden tepki gördü bu sünniydi o yüzden az tepki gördü gibi.Daha olayın üstünden bir gün geçmeden kadına şiddet haberleri devam ediyorsa bu toplumun yozlaşmışlığını açıkça gösterir.Ha siyasi olarak yapılmayan bazı şeyler sonucu ihmaller olmuş olabilir buna tepki göstermek hepimizin görevi olur.3 kişiden biri olan fatih gökçenin olaydan 2 hafta önce “Tatmin etmeyeceksen tahrik etmeyeceksin” gibi bir şey paylaşması zihniyeti ortaya koyuyor.Hala yorumları okurken kan beynime sıçrıyor ve ben artık bu zihniyetten bıktım.Aklı başında herkes bıktı.Siyaset bulaştırılması bu yüzden.Ama söylediklerinede katılıyorum bu arada.

Ülke ayakta isyanda !! Herkes üzgün herkes pek bir süzgün.

Babacan abilerimiz yine bizi koruma yarışına girmiş. Bunu yapanlara küfürler etmiş. Ana bacı sikengiller tayfası isyanda. Hergün katillerin amınakoymaya hazır olanların sayısı rekora koşuyor.

Küfür ederken bile dokunulmaz erkeğe.
erkeğe küfür edilirken erkek ya orospu çocuğu olur,
ya anasına avradı sikilir
ya amına konur
ya da birbirlerini sikme yarışına girerler.

Erkeğe küfürle bile zarar verilmez. Etrafında olan kadınlara küfür edilir. Birbirlerinin yakınlarını sikme yarışına girerler.
Beddua ederken senin kızından çıksın, kızından bulasın derler.

Özgecan’ a bunu yapanlar onu sadece kesip atsaydı dereye, bu isyan yine olmayacaktı. işin en acı kısmı budur. ilk defa olmadı bu …

Özgecan’ı ateşe vermeleri ürküttü herkesi. Dehşete düşürdü. Dehşete düşmek için tecavüze uğraması, kesilip bir kenara atılması yeterli değil çünkü. Çünkü bu hergün oluyor. Garip hiçbir yanı yok.

NÇ’ye 26 kişi tecavüz etti, yakılmadığı için mi dehşete düşmediniz?
ismini bilmediğim binlerce örnek var.

Hiç tacize uğramamaış, hiç bir erkeğin gözleriyle kendisini soyduğunu görmemiş, hiç otobüste sıkıştırılmamış, yalnız başına geç dönmekten korkmamış, işyerinde patronların imalarına, çalışanların iğrenç bakışlarına maruz kalmamış kadın kaldı mı?

Kadın kelimesi bile ayıptır. Kadın demeye bile utanırız biz. ‘’ Bağyan’’ daha kibarmış. Bağyan ve erkek diye cinsiyet ayırımı yaparız. Kadın denmez herkese ayıptır. Belki de karşındaki bekardır. Daha bozdurmamıştır. Ona kadın demek hakaret olur.

Erkek kardeşin davullu zurnalı sünnet edilir çünkü o erkek olmuştur. Biz regl olduğumuzda aman kimseye belli etme denir. ayıptır. çünkü biz de genç kız olmuşuzdur. Artık yasaklar, kurallar, kendini koruma dönemidir. Kadın olmanın ayıp olduğunu o zaman daha iyi öğreniriz.

Cinsiyetimizden utanırız.
Kadın demekten utanırız.
Göğüslerimizden uatnırız
Kalçamızdan utanırız
Varlığımızdan utanırız
Varlığım karşımdakini tahrik eder, yine biz utanırız
Kendimizden utanırız

ya kız
ya kadın
ya orospu
ya yollu
ya kezban
ya evlenilecek
ya eğlenilecek
ya … olmuşuzdur. İnsan olamamışızdır bir tek.

Özge yaşasaydı, sevgilisiyle elele dolaşsaydı, öpüşseydi, sevişseydi hepinizin gözünde Orospu olurdu. Ne demek özgür bir insan olarak sevişmek? Ne demek babanın namusuna zeval getirmek? Kendini kocana saklamamak?

ama öyle olmadı. saldırdılar, kestiler, yaktılar. Bizde bağrımıza bastık ondan sonra. Biz ancak ezilen, dövülen, itelenen boynu bükük kadını severiz. Zorla ilişkiye zorlanan kadına acırız, kendi isteğiyle olandan iğreniriz.
Varlığımızı erkek tanımlar. Birinin kızı, evlenene kadar bacak aramızın bekçisi. Birinin karısı evlendikten sonra bacak aramızın sahibi. Bizim sahibimiz. Başımızda biri olmalı. Tek başımıza var olmamız imkansız.

Baba evinde misafir, koca evinde el kızı. Evimiz bile olmaz bizim.

Sende anlat etiketine yazılanları kaçınız okudu bilmiyorum. Kaçınız okumaya dayanabildi. Ben biryere kadar dayanabildim.

Kendimi bilinçli bir kadın olarak tanımlarım. Ben bile günlük tacizleri, aşağılamaları ne kadar kanıksadığımı sanki normalmiş gibi kabul ettiğimi farkettim.
Otobüste cam kenarına sinmek, sürekli sinirli ve hızlı adımlarla başı yerde yürümek, ağzını açıp suratıma sırıta sırıta bakan ayıları, götümü inceleyen babam yaşındaki herifleri görmezden gelmek.
Benim merak ettiğim şimdi bu tipler ne yapıyor? Şuan bnların hepsi isyanda. Bizimde annemiz bacımız var isyanında. Memleket bu kadar namusluydu madem bu namussuzlar nerede?

Bizde erkeğiz bakıyoruz ediyoruz ama saldırmıyoruz diye kendini savunanlar, ben bir kadını hiç taciz etmedim diye kendi ile gurur duyanlar… Normal olanı taciz edebilmesi çünkü etmediği için kendisiyle gurur duyuyor.

Ailesinin liseye gitmesine izin vermediği arkadaşım, fen lisesine girebilecek kapasiteye sahipken zorla imam hatipe gönderildi. Türkçe öğretmenin ona aşık olduğunu anlattı. 30 yaşındaki herif benim 15 yaşındaki arkadaşıma, öğrencisine ilan-ı aşk etmişti. 15 yaşımızda şimdiki aklımız da olmadığı için bunun ne kadar iğrenç, bu herifin nasıl sübyancı olduğunu da kavrayamadık. Kız kendinden uzakta tutmak için ne kadar çabalamıştı biliyorum.

Aynı okulda bir başka öğrenci-öğretmen ilişkisini de biliyorum. Kızı kandırıp eve götüren onu ilişkiye zorlayanları da, bunun o okuldaki öğretmenler tarafından bilindiğini de.

İmam Hatiplere mi saldırıyorsun demeyin hiç? Gelelim aydınlıkçı, ileri görüşlü, bilinçli arkadaşlara. Kimi ileri görüşlü, kadın hakları savunucusu, özgürlükçü arkadaşlarımızda bizi zorla özgür etmek isterler. Gece yarısı telefondan, facebooktan sadece seks içerikli iişki teklif ederler. Reddedilince güya kadın hakları savunucususun ama kendini kocana saklıyorsun olur. Toplum baskısı olur. Bu ilerici arkadaşlarda bizi zorla özgür yapmak isterler.
Egoları o kadar yüksektir ki, kendileri için duvarları tırmaladığımızı düşünmüş olmalılar ki onu reddetmemizin tek sebebinin toplum baskısı oldğuna inanırlar.
Bizde sözde kadın hakları savunucusu kezbanlar oluruz.
-Yazdıklarımı genellemiyorum. Üstüne alınmak isteyen alınsın.

uzun lafın kısası;
Bize akıl vermeyin.

Bizi koruma yarışına girmeyin, gidin kendinizi eğitin.
Korunmaya değil, korunmadan yaşamaya ihtiyacımız var.

Son yıllarda öldürülen kadınların sayısının kaç bin olduğunu ben artık takip edemiyorum.
Ondan sonra kimse de işi siyasete bağlamayın demesin. Adaletten bahsetmesin !

Kardeşim var 7 yaşında ufak sevimli bir kız çocuğu… Böyle bir ülkede büyüyecek ne yazıkki.

Dünya’da doğacağın ülkeyi seçin deseler bana bu ülkeyi diğer Arap devletlerinden ayırmazdım, asla istemezdim bu ülkeyi…

Bugün Özgecan Aslan’in ölüm yildönümü.
Nur içinde yatsin, o ve onunla benzer bir kaderi yasamis sayisiz kadin; hepsi nur içinde yatsin, mekanlari cennet olsun.