Kafatası Köprüsü Savaşı

Taraflar
Gece Nöbetçileri - Yabanıllar

Kumandanlar
Gece Nöbetçilerinde - Bowen Marsh
Yabanıllarda - Weeper

Ana Savaş
Sur’un ötesi çatışması

Kafatası Köprüsü Savaşı, Gece Nöbetçileri’nin kazandığı bir mücadeledir. Geçit üzerindeki Kafatası Köprüsü mücadelenin yapıldığı yerdir.

Mance Rayder, yabanılları Sur’a saldırmak içi bir araya getirmiştir. Kara Kale’deki gözcüleri uzağa çekmek ve ana güçten dikkatleri çekmek için Sur’un çeşitli alanlarına küçük saldırılar düzenlemiştir. Kara Kale’nin kale muhafızı Bowen Marsh, bu yemi yutmuş ve Kara Kale’deki askerlerin büyük bölümünü alarak Gölge Kulesi’ndeki saldırıdan sonra mücadeleye gitmiştir.
Ana güç Kara Kale’den uzaktayken, Sur’un altındaki kapı küçük bir güçle savunuluyordu ve Mance saldırıları kapıya yöneltti.

Mücadele

Bowen Marsh, Weeper’ı ve 300 yabanılı Kafatası Köprüsü’nde köşeye sıkıştırmıştır. Büyük uğraşlara rağmen 100 kara kardeşin öldüğü kanlı bir savaş olmuştur. Yabanılların kayıpları tam olarak bilinmiyor.

Sonuç
Bowen Marsh, savaşta ağır bir yara almış ve sedye ile Gölge Kulesi’ne taşınmıştır. Sör Endrew Tarth ve Sör Aladale Wynch savaşta öldürülmüştür. Geciken bu garrison Kara Kale’yi yabanılların saldırısına sebep olmuştur.

Tarihi Ne zaman bu şavaşın ?

300AL civarlarındaymış