Kalkan Adaları Savaşı


#1

Kalkan Adaları Savaşı

Dahil Olduğu:
Beş Kralın Savaşı

Tarih:
+300AL

Yer:
Kalkan Adaları, Menzil

Sonuç:
Greyjoy Hanesinin zaferi

Taraflar:
Pyke’lı Greyjoy Hanesi - Chester Hanesi, Serry Hanesi, Grimm Hanesi, Hewett Hanesi

Komutanlar:Euron Greyjoy, Victarion Greyjoy

Kuvvetler:Demir Filo:1000Gemi - Kalkan Adaları Filosu

Kayıplar:6 Uzungemi - Ser Talbert Serry, 38 gemi

Kalkan Adaları Savaşı Euron Greyjoy’un Demir Adaları Kralı seçilmesinin ardından yaptığı ilk savaştır.

Giriş

Demir Adaları Kralı seçilen Euron Greyjoy Yedi Krallığı fethetmek ve Demirdoğumluları önemli bir güç haline getirmek için harekete geçti.Fethedilecek en kolay bölge orduları Kral Topraklarında ve Nehir Diyarında Tyrell Hanedanına bağlı bölgelerden olan Kalkan Adalarıydı.

Savaş

Kral Euron Kalkan Adaları Lordlarını tuzağa çekmek için Mander nehrinin aşağısına ufak bir filo gönderdi.Kalkan Adaları Lordları tuzağa düşerek bu filoya saldırdı.Demir Donanma bu fırsattan yaralanarak Kalkan Adaları filosunu yok etti.Bu çarpışma sırasında Sör Talbert Serry’de öldürüldü.Demir Donanma bu çarpışmada 6 gemi kaybederekn Kalkan Adaları Filosu 38 gemi kaybetti.
Kalkan Adaları Filosunun yok edilmesinin ardından Demirdoğumlular dört adaya saldırarak adaları ele geçirdi.Bu saldırılarda Kalkan Adaları halkı çok büyük kayıplara uğradı.Kral Euron Meşekalkan Adasındaki Hawett kalesini ele geçirdi.Lord Humfrey Hewett ve ailesi esir aldı.Sör Harras Harlaw Grikalkan adasındaki Gaddartaş Kalesini kuşattı ve Grimm Hanesinin şovalyerini düelloya davet etti.Sör Harlas Grimm Hanesinin yedi şovalyesini tek tek öldürdükten sonra kale teslim oldu.

Sonuç

Kalkan Adaları ele geçirildikten sonra Kral Euron Kalkan Adalarına yeni Lordlar atar.Kuaför Nute’u Meşekalkan Lordu, Gülmeyen Andrik’i Güneykalkan Lordu, Maron Volmark’ı Yeşilkalkan Lordu, Sör Harlas Harlaw’ı Grikalkan Lordu ilan eder.Kalkan Adalarına bağlı Lordlar ağır yenilgilerinin ardından Mander nehri üzerinden Yüksekbahçeye geri çekilerek takviye güç gelmesini beklemeye başladılar.Savaş sırasında kocaları ölen kadınlar Demiradamlar tarafından tuz karıları olarak alındı yada köle olarak satıldılar.Kralın Şehrine ulaşan haberlere göre Sör Talbart Serry ve Lord Moribald Chester katledildi.Lord Grimm ve Lord Hewett kendi kalelerinde esir alınmış ve Lord Serry’nin filosunun kalıntıları Yüksekbahçeye kaçmışlardır…Garlan Tyrell Yüksekbahçenin tehdit altına girdiğini düşündüğünden Parlaksu Kalesindeki kuşatmayı kaldırıp Yüksekbahçeye geri döner.


#2

Garlan bunların pipisini kesecek…


#3

dikkat etsinde euron onunkini kesmesin


#4

Reach Redywne donanması ile birleştiği zaman Greyjoylar’ın deniz üstünlüğü pek bir özellik taşımayacak bence.Ama Greyjoylar’ın ordusu daha tecrübeli ve yetenekli savaşçılarla dolu orası ayrı konu.Greyjoylar ancak vurkaç yaparak savaşırsa alır bu savaşı.


#5

1000gemi ya azmı

Euron reis en son Arbora üs kurdu adam


#6

Greyjoylar’ın donanması geniş olsa bile kara kuvvetleri Menzil kadar değil.Uzun vadeli bir savaşta çok dayanamazlar.Euron zaten ilerde sağlam balon gibi patlayacak bence.


#7

Bu yüzden malum kisiyi malum seyleri alması icin gönderdi.


#8

O iş yaş,malum kişinin kendine özgü planları var,malum şeyler de Euron gibi bir çapulcuya yâr olmaz.


#9

Euron Greyjoy’un savaş yeteneği çok iyi gibi görüüyor.1000 gemi de çok fazla ama karada zor savaşırlar.


#10

Euron’un savaş yeteneği çok iyi değil,Victarion’un savaş yeteneği baya iyi.Euron sadece psikopatın biri.


#11

Malum bagyan Euron a varmaz ama içimden bir ses Victarion la bizseler olcak diyor. Ama olmayacak gibi. Güneşi reddeden Kraken i cok rahat reddeder


#12

Kısacası Daenerys’tan bi cacık olmaz :slight_smile:

Victorian Robert’ın kopyası karşısına çıkan sorunları Robert gibi baltasıyla çözüyor


#13

ya bu savaş ne zaman oldu tam olarak ? :stuck_out_tongue: ve dediklerinizi okudumda 1000 gemi çok korkunç bir kalabalık . onları kim durduracak acaba ?


#14

4.kitapta.

Bir Tyrellci olarak çılgınateş mi atsak napsak bunlara :S


#15

4.kitapta demek greyjoylar Tyrellara saldırdı süper


#16

Objektif olarak bakarsak olaya ;
Oğlum neyini seviyorsunuz Greyjoyların ? Adamlar toptan tecavüzcü + sadakat duygusu sıfır.
Tyrell > Greyjoy


#17

Savaş dördüncü kitapta gerçekleşti.
Bana göre Greyjoy ordusu aşırı kalabalık değil. Filo temelini longship olarak adlandırılan küçük, az kapasiteli ve hızlı baskınlar için uygun tarzda kayıklardan oluşur. Demir Donanma ise 100 savaş gemisinden oluşan seçkin güçtür.Bu kitapda geçen 1000 gemi olayının bir abartı olduğunu düşünüyorum, aynı Dorne’nun asker sayısında olduğu gibi. Greyjoy donanması 400 longships ve Demir Donanmadan oluşuyor yani toplam 500 parça. Demir Donanma ayrıldığında Euron’un elinde 400 longships en fazla 20.000 adam kalacak. Garlan Tyrell ve Paxter Redwyne’nin savaş gemileri birleştiğinde iki ordu denk bir sayıya ulaşır, Tyrell’ların sayı olarak üstün, büyük boyutlu Redwyne gemileri, coğrafi açıdan bilgili olmaları ve Garlan gibi sağlam biri tarafından komuta edilmeleri büyük avantaj. Demirdoğumlular ise çok sert bir kültürde yetişmiş sert savaşçılar ve Euron gibi kurnaz, plancı birinin yönetiminde ve eskisi gibi büyük bir güç olmaya çalışıyorlar fakat ben Menzilde ilerleyemeyeceğini düşünüyorum. Kalkan Adaları ezici bir zaferdi ama sonuçta Yüksekbahçe ve Eskişehir gibi bölgelerin güvünün yanında çok zayıf kayalardan oluşuyordu. Euron ve tecavüzcüleri Menzilde ilerleme kaydemezler.


#18

Beni en çok merak ettiren şey, Lord Hightower ve kızının ne tür büyüler kullanacağı !!


#19

Greyjoy’lar Redwyne filosunda istedikleri kadar kayba neden olsunlar karada başarılı olamadıkları ve asla da olamayacaklarından girdikleri bu savaşın pek bi manası yok bana göre Euron şu boru meselesi açısından önem teşkil ediyordu boruyu bulması ve Victarion’a vermesiyle görevini hemen hemen tamamladı bana göre 6.kitapta hikayeden çıkması yüksek ihtimal bana göre.


#20

Gelecek savaşlar için diyorum… Tyrelller bunların üstüne çılgınateş yağdırsa olmaz mı ;(