Kanlı Ay / Uzun Gece "Rol Tahminleri"

image

Bildiğiniz gibi GoT’un bitimiyle beraber “yan dizi” için çekimler Belfas’ta başladı. İsim konusunda hala resmi bir açıklama olmasa da set çalışanların kod isim olarak “Kanlı Ay” ismini kullandığı söyleniyor ve serinin yaratıcısı GRRM de “Uzun Gece” ismini kullanıyor.

Oyuncuların büyük bölümü belli oldu ama rolleri konusunda bir açıklama yapılmadı. Bu başlığı bu amaçla açtım; herkesin kendi rol tahminlerini yapmasını istiyorum. Her şey açıklığa kavuştuğu zaman da bakalım kim ne kadarını tutturmuş olacak.

Elbette elde senaryo ile ilgili bir şey olmadığı için tahminler yapmak da biraz zor olabilir ama HBO’nun ve GRRM’in “dizi” için yaptığı resmi açıklamaları yazarak, oyuncular üzerinde tahminler yapmamıza yardımcı olabileceğini ümit ediyorum, inşallah.

Şu ana kadar bilinenler şunlar:

• Hikaye, 5000 yıl önce “Kahramanlar Çağı” zamanında geçecek. Bu dönemde Valyria kurulmuştur (GRRM açıklaması) ama hala bebek adımları atmaktadır ama unutmayın ki bu bir Valyria hikayesi olmayacak. Ejderhalar, KL ve Demir Taht olmayacak.
  • Hikaye, Uzun Gece dönemini konu alacak; Ötekilerin kökleri, Starkların efsaneleri, doğunun gizemi… “Bildiğinizi düşündüğünüz hikaye değil.” diyor, HBO.
  • Naomi’nin karakteri “karanlık bir sırrı” olan, karizmatik bir soyluyu oynayacak.

Oyuncular:

Naomi Watts
image

Josh Whitehouse
image

Miranda Richardson
image

Toby Regbo
image

Jamie Campbell Bower
image

John Simm
image

Georgie Henley
image

Naomi Ackie
image

Sheila Atim
image

Marquis Rodriguez
image

Denise Gough
image

Alex Sharp
image

Ivanno Jeremiah
image

John Heffernan
image

Dixie Egerickx
image

Richard McCabe
image

1 Like

Irkçılık yapmak istemiyorum ama zenci ve çekik gözlü oyuncuların Kuzey’de işi olamaz. Hatta Westeros’da işi olamaz. Yani şimdi Bir Stark’ı zenci yaparlarsa sadece gülerim

4 Likes

Oyuncular benim de içime sinmedi ama zaten yan dizi olacağı için çok fazla bir şey beklememek lazım ama siyahi oyuncular konusunda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Ona göre rol vereceklerdir.

Dizi Yaz Adalarına tatile giden birkaç Westeroslu’yu anlatacak galiba.

5 Likes

HBO’nun her yere zenci sokmasından bıktım.

Gerek olmadığı halde nerede kullandı siyahi oyuncuları?

Onlar “Herkesi beyaz oyuncu yaparsak tepki çekeriz, siyahi oyuncular da koyun, ırkçılık yapmış tepkisi gelmesin.” rolünü canlandıracak gibi gözüküyor.

Bu amaçla da olabilir yahut “doğunun gizemleri” diye yapılan açıklamaya bakarsak da oradan gelen birilerini canlandırabilirler. Uzun Gece olacak, değil mi? Bu durumda illa ki doğu ile de bağlantısı olacaktır. Haliyle bu mesele üzerine Westeros’a gelip, nasıl başa çıkılacağını gösterecek tipler olabilir?Yahut efsane doğru ise batıya kaçmış birkaç mülteciden biri de olabilir. Gerçekten ilk aşamada cevap vermek çok zor ama tamamen beyazların hakim olduğu bir kıtada, siyah Lannister, Stark yahut diğer ailelerden üye yapmaları salakça olur. Onu da geçtim Yabanıl dahi olsalar absürt kaçar.

Gerçi asoiaf hikayesi de bu İlk İnsanlar için kendi içinde bu yönde bir absürtlük barındırıyor. Yani neden ilk insanların hepsi “beyaz”? Siyah tenliler ne yapıyordu? Ne zaman peydah oldu? Bence bu, Martin’in eksisi hikayede. En azından irili ufaklı iki üç tane de siyah kökenli hane yapsa idi bugün “batıda siyah yerli ne alaka?” sorusunu sormazdık çünkü zaten en başından beri var olurdu.

Bir de şöyle bir şey var; Ötekiler de olmayacak mı bu dizide? Belki Öteki de olabilirler? Gerçi kitaptaki gibi elf gibi bir şey olacaksa ki inşallah öyle olur, biraz zor olabilir; bembeyaz tenleri var çünkü ama olsun, makyaj iş görür.

Naomi’nin rolü için NQ demiştim en başta aslında ama şimdi emin olamadım çünkü ilk duyduğumda karakteri için “karanlık” diye okumuştum ama şimdi her yerde “karanlık sırrı olan” diye yazıyor. Yine de hala NQ olabilir, belli mi olur? Melez falandır. :smiley:

Diğer oğlanın Stark olacağını düşünüyor ve umuyorum, hala bir umut NK olsun diyorum. Ya görek şu NK’yi yaaaa.

1 Like

Aynen bende kitaptaki gibi zarif elf benzeri güzel ötekiler görmek istiyorum got dakiler hilkat garibesi gibiydi. :slight_smile:

Buzdan zombi idi. İnşallah GoT yüzünden oluşan algıya kapılıp yine aynısını yapmazlar. Gerçi GRRM işin başında ama ana yapımcılar; HBO ısrarcı olursa yine bir şey yapamaz. Lakin NK ve NQ’nin hikayesi anlatılacak ise elf gibi olması lazım zira Allah aşkına o buz zombisinin neresine aşık olup yatacak? Yani…!

1 Like

Seride siyahi olarak geçen “abanoz renkte Yaz Adalılar” haricinde kimse yoktu. Esmer karakterler var ama Yaz Adalılar haricinde zenci yok. Zaten Naat, Astapor ve Qarth gibi yerlerde insanların ten rengi bademle esmer arasında gidip geliyor. Çekik gözlüler ise tamamen Yi Ti çevresinde. Zaten bana göre yazar bu nedenle bu bölgeye bu ismi vermiş, adamlar çekik :smiley:

Aynen ve bide sesleri 2 sezonun sonunda ciyakladı resmen hic öyle donmuş göl yüzeyinin çatlaması gibi felan değildi:)

Yani işte Yaz Adası dışında siyah adam bölgesi serideki en büyük eksiklik bana kalırsa. Haydi sen ben yazsak bu seriyi anlaşılabilir bir şey çünkü bizim ülkede ve çevrede öyle çok siyah görmeye alışık olmadığımızdan aklımıza gelmez ama Amerikalı bu adam, nüfusun yarısı; yarısı olmasa bile yarısına yakını siyah. Günde yüzlerce siyah adam görüyor. Yaz Adası dışında da aklına gelmesi gerekirdi. Haliyle şimdi 5 bin yıl önce Uzun Gece’de 3 siyah oyuncu hangi karakteri oynayacak? Bari sadece doğudan gelen tipler olsa da ötesi olmasa, saçmalamış olmasınlar “ırkçılık yapmayak” diye bir düşünceyle. Bu kafa yüzünden Harry Potter’ın tiyatro versiyonunda Hermonie’yi siyah bir karakter yaptılar, şaka gibi. Gene benzer kafada taa tarih öncesi dönemde Batıda, bilhassa Britanya’da siyah adamlar hatta siyah lordlar görüyoruz dizi/filmlerde, nasıl bir salakça bir şeydir bu? Merlin dizisini unutamıyorum bu yönden.

Aslında kendi dilleri var, galiba dizide de dil yapayacaklardı ama sonra vazgeçmişler. Sonuçta bebeden dönme buz zombilerinin konuşmasına gerek yok. Bence Ötekiler, insan ve ormanın çocukları gibi bir halk; erkek, kadın, çocuk yaşıyorlar.

1 Like

Bende aynen öyle düşünüyorum ve bence benjende şuanda onların arasında bir yerlerde ona zarar vermediklerini ve aslında kötü bi amaçları olmadıklarını anlaması için tutsak demeyelimde zorunlu misafirlik gibi alı koyduklarını düşünüyorum ve içimden bir ses gelecek kitapta onları hem brandan hemde ondan ziyade benjen povlarından göreceğimizi düşünüyorum.

Yeni POV olmayacakmış, yazar söyledi. Benjen’ın yaşıyor olduğunu düşünüyorum ama emin değilim.

Aslında ABD sınırları içerisinde dizilerde vs yansıtıldığı kadar zenci nüfus yok.Diziler sebebiyle böyle bir algı var aslında.Bizde bütün doğu ve güneydoğunun Kürt kabul edilmesi durumuna benzetiyorum ben. Malum aşiret dizileri sebebiyle böyle bir algı var . Konuya dönersek eğer düzgün ve konuya uygun roller verilmişse bence bu karakterler sorun çıkarmaz.
Gelecek rollere bağlı umarım mantıklı roller verirler arkadaşların dediği gibi yoksa sıkıntı olur.

Belkide bi ötekiye dönüşür jon la karşı karşıya felan gelirler şu kitap bi cıksaydı en çok bunları merak ediyorum