Kara Han - At Avrat Metal

unnamed

ALBÜM ADI: At Avrat Metal
YAYIMLANMA: 15 Şubat 2019
TARZ: Folk Metal
SÜRE: 43 dk. 44 sn.
DİL: Türkçe
ÖNE ÇIKAN PARÇALAR: Kül Tigin, At Avrat Metal, Sığmazam, Mankurt

Kara Hanın ilk stüdyo albümü olan At Avrat Metal, Türk ve Türklük üzerine olan şarkılarıyla dikkat çekiyor. Grubun henüz Türkiye’de yeterince sükse yapmadığını söyleyebilirim. Yazıyı kaleme aldığım 27 Mayıs 2020 günü itibariyle grubun Spotify hesabında aylık 779 dinleyicisi bulunuyor. Fazla uzatmadan parçaları incelemeye başlıyorum.

1. Bozkırda (1:31)

Albümü enstrümantal bir parçayla açıyoruz. Bir buçuk dakika boyunca bizleri Orta Asya bozkırlarında at koşturuyor hissiyatına sürükleyen başarılı bir parça.

1. Gökyüzünün Çocukları (3:38)

Albümün en zayıf halkası. Kara Hanın albümdeki diğer şarkılara nazaran daha önce yazıp bestelediği bir şarkı olduğunu göz önünde bulundurunca acemilik eseri olduğunu söyleyebiliriz. Gitar motifleri ve davullar iyi dursa da sözlerdeki kafiyelerin başarısızlığı melodiye yansıyınca oldukça can sıkıyor.

1. Kül Tigin (5:04)

Ateş yürekli alperen
Kanım, inim, Kül Tigin

Yukarıdaki nakaratı ile akıllara kazınan bir parça. Albümün en iyilerinden. Sözleriyle Orhun Yazıtları’ndan sayısız referansa sahip. Sonundaki elektro gitar solosu da gayet başarılıdır.

1. At Avrat Metal (3:58)

Kopuz olduğunu düşündüğüm bir enstrümanla açılan şarkı. Nakaratı headbang ile uyumludur. Dilimizdeki malum üçlemeyi at, avrat, metal olarak değiştirebilecek kadar güzel bir şarkı.

1. Tengri Kelti (3:49)

Sözünü aynı adlı Uygur ilahisinden alıyor. Yine güzel bir elektro gitar motifi ve solosu barındırıyor. Türk tarihinden halk arasında pek de bilinmeyen bir eseri işlemeleri nedeniyle alkışı hak ediyorlar.

1. Mankurt (3:48)

Mankurtlaştırılan birinin ağzından sözleri olan enfes parça. Cengiz Aytmatov’un ustaca kullandığı mankurtlaşmayı bir de bu şarkı aracılığıyla dinleyin.

1. Sığmazam (3:57)

Aşık Nesimi’nin ilahisi üzerine yazılan, oldukça ilginç bir parça. Sanma ki gerçektir dünya derken Matrix’i, şarkının ortasındaki gitar solosoyla Erkin Koray’ı anımsatmıştır. Şarkıda verdiği adamlık dersi de Arda Turan’dan daha tutarlıdır.

1. Uyan Artık (4:45)

Yine didaktik bir eser, yine başarılı bir tını.

1. Sürüden Ayrıl (5:21)

Şarkının içinde kurt ulumaları var desem bana ne dersiniz? Kül Tigin, At Avrat Metal gibi daha genele hitap eden şarkıların yanında hak ettiği değeri görmemiş bir şarkı. Öyle ki metal müziğin protest havasını Sürüden ayrıl, kurtları ben tutarım diyerek Türkî sembollerle harmanlayan son derece başarılı bir şarkı.

1. Turan Taktiği (2:10)

Albümün ikinci enstrümantal şarkısı. Ancak Bozkırda şarkısındaki gibi size dinginlik veren melodiler beklemeyin. Bozkırda ile at üstünde bir gezintiye çıkmışsınızdır. Turan Taktiği ise sizi savaş alanındaki bir süvariye dönüştürür.

1. Ozanın Son Türküsü (5:38)

Metal balladı olarak saydığımız Wasting Love, A Tout Le Monde gibi şarkıların içine rahatlıkla koyabileceğimiz hüzünü ve bir tutam umudu birlikte barındıran güzel bir eser.

Genel Değerlerdirme

Oldukça kısıtlı bir alan alan Türkçe metali zenginleştiren bir albüm. Genel tını kopuz ezgilerine benzetilerek Orta Asya tadını almamız istenmiş. Dinleyici bu tada rahatlıkla ulaşıyor.
Gitar motiflerinde kulağıma çeşitli heavy metal şarkılarından izler gelse de binlerce elekro gitar motifinin bir noktadan sonra birbirine benzediğini unutmamak gerekir. Zaten bir çalıntı söz konusu bile değil.
Şarkıların sözleri genel anlamda didaktik nitelikte.
Albümün barındırdığı Türklük tadı benim son derece hoşuma gitti. En sevdiğim şarkılar At Avrat Metal, Sığmazam ve Ozanın Son Türküsü. 10 üzerinden 8 vermeyi düşünürken Türkçü damarlarım nedeniyle bir kayırma yapıyor ve albüme 10 üzerinden 9 puan veriyorum.

1 Beğeni

Normalde Türk mitosuna ilgim yok ama folk metal seven biri olarak bence başarılı olmuş

1 Beğeni

Ben Yaşru’yu da başarılı buluyorum.

1 Beğeni

Metal müziği sevdiğim için alt türlerini de severek dinliyorum. Peki sen albümün genel tınısını (sound) nasıl buldun? Ben çok beğendim.

Birkaç parçasını dinledim ve hoşuma gitti. Albümleri de bütün olarak başarılı mı?

Vokal’in sesi fena değil. Sound intro fazla pop-rock, sözler kurtarır şimdilik. Ben okulda Türk Mitolojisi ve İkonografisi dersi almıştım, Konular biraz daha derinlikli olabilir sözlerde. Zaten türkçe olduğu için kolay anlatılabilir istenilen. Onun dışında etnik folk metal yapıcaz diye kürdi-hicaz bataklığına saplanılmaması güzel. Ama sound metal için folk değil de popa daha yakın. Sondaki melodik kısmı begendim Ozanın Son Türküsü parçasında.

Bak Kül Tigin parçası iyi girdi mesela, devamına bakayım :slight_smile:

1 Beğeni

Bir iki tanesini dinledim. Güzel duruyor. Bir arkadaşıma önerdim , bayıldı. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Sözler bana hitap etmiyor ama alanında güzel,vokalin sesi güzel,intro MHP Seçim şarkısı gibi.

1 Beğeni