Kara Walder Frey

Kara Walder Frey

Lakabı:Kara Walder
Bağlılık:Frey Hanedanı
Kitaplar:
-Taht Oyunları(Görülüyor)
-Kralların Çarpışması(Bahsediliyor)
-Kılıçların Fırtınası(Görülüyor)
-Kargaların Ziyafeti(Bahsediliyor)

Walder Frey, ya da aynı isimli akrabalarıyla karıştırılmaması için sık sık söylendiği gibi ‘‘Kara Walder’’, Sör Ryman Frey’in ikinci oğlu ; Sör Stevron Frey’in torunu ;Lord Walder Frey’in torununun çocuğudur.

Ona,çabuk sinirlenen ve acımasız yapısından dolayı ‘‘Kara’’ lakabı takılmıştır.

Görünüşü

Kara Walder;uzun boylu, zayıf bir adamdır.Büyük siyah sakalları vardır.[1]

Hayatı

Kara Walder azimli kişiliği ve çabuk öfkelenen yapısıyla kendi ailesinin içinde bile pek çok kişi tarafından korkulan biri olmuştur.
Söylentilere göre,içinde kendi kuzenleri ve onların eşlerinin de bulunduğu sayısız kadınla ilişkiye girmiştir.Bunların arasında kendi kardeşleri Edwyn ve Petyr’in karıları Janyce ve Mylenda; kuzeni Güzel Walda ve yarı-kuzeni Amerei Frey’in de bulunduğu söylenir.Hatta Lord Walder’ın sekizinci karısı Annara Farring’le bile ilişkisi olduğuna dair dedikodular vardır.
Bütün bu söylentiler, kardeşi Petyr’ın çocuğu Perra’nın ve Lord Walder’ın Annara’dan olan altı çocuğunun babasının aslında Kara Walder olduğu şüphelerini uyandırmıştır.

Merret Frey’e göre Kara Walder,evlenmeye bir türlü yanaşmamaktadır.[2]

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Kara Walder,Robb Stark’la birlikte Batı Toprakları’nda savaşmaktadır.[3]

Büyük Walder Bran’a Frey Ailesindeki akrabalık ilişkilerini anlatırken Kara Walder’ın İkizler Lordu olma sırasında dördüncü olduğunu söylemiştir.Öküzağzı Savaşı’nda Sör Stevron’un ölmesinin ardından Kara Walder sıralamada üçüncülüğe yükselmiştir.[4]

Kılıçların Fırtınası

Kara Walder ve Küçük Jon Umber,Sarpkaya’nın ele geçirilmesi esnasında kale duvarlarına tırmanarak içeri girmişlerdir.
Aynı zamanda Robb Stark’ın Jeyne Westerling’le evlenmesine en çok itiraz eden kişi de Kara Walder’dır.
Edmure ve Roslin’in düğünü için gelen misafirleri kapıda karşılamaya gelenler arasındadır.
Robb, annesine Kara Walder’ın düğün esnasında kuzu gibi davrandığı için çok şaşırdığını söyler.
Catelyn,katliam sırasında Kara Walder’ın bir Vance’ı sakat bıraktığını görür.
Kral Toprakları’na ,Mallisterlar’ın Kara Walder tarafından kuşatıldığı bilgisi ulaşır.
Merret Frey Eskitaş’a fidye vermeye giderken aklına Kara Walder’ın kötü şöhreti gelir.

Kargaların Ziyafeti

Kara Walder, Petyr ve Merret’in asılmasının ardından onları öldüren haydutları bulmak için arama başlatır. Onların Leydi Taşkalp tarafından asıldığını öğrenir ama onu bulmayı başaramaz. [5]
Denizgözcüsü’nde Jason Mallister’a eğer teslim olmazsa oğlu Patrek’in asılacağını söyler.Lord Jason ona boyun eğmek zorunda kalır ve kaleyi teslim eder. [6]
Sör Ryman’ın ölümünün ardından Edwyn, Jaime’ye babalarının ölümünün ardında Kara Walder’ın olduğundan şüphelendiğini söyler ve sıradaki kişinin kendisi olacağını düşünüp endişelenir.

Kaynakça

[1]-Kılıçların Fırtınası-49.Bölüm-(Catelyn VI)
[2]-Kılıçların Fırtınası-Son-(Merret I)
[3]-Kralların Çarpışması-39.Bölüm-(Catelyn V)
[4]-Kralların Çarpışması-35.Bölüm-(Bran V)
[5]-Kargaların Ziyafeti-30.Bölüm-(Jaime IV)
[6]-Kargaların Ziyafeti-38.Bölüm-(Jaime VI)

TV Dizisi

12 Kasım 2012’de Kara Walder Frey karakterinin dizinin 3.sezonunda yer alacağı ve İngiliz aktör ve ödüllü senarist Tim Plester tarafından canlandıralacağı açıklanmıştır.

Büyük Walder ölsün, Freylerde sorun olur bu adam.

Teşkür. :slight_smile:

Sorma, bu adam çok fena.Lord Walder’ın(yani büyük-dedesinin) karılarıyla bile ilişkiye girmiş :OO
Hatta Lord Walder’ın bazı çocuklarının bundan olduğu düşünülüyor…

Robbun felaketi. deyince aklıma durin felaketi geldi :slight_smile:

Kuzey,Geri kalan Nehir Lordları vs hikaye Frey hanesinin tek düşmanı bu adam çok büyük hatalar bekliyorum kendisinden.

ne kadar sevmesemde bi sempati besliyorum çok cool adam yaa :smiley:

kendine göre acayip bir karizmaso var… tüm freyler mesafeli yaklaşıyor buna :slight_smile:

Çok masum göürünyor bu adam, bundan Kara Walder olmaz. Bi de Lord Walder ve Edwyn olsun bu adam başa geçsin istiyorum. Tüm erkek Freyleri katleder bu adam, Starkların öcünü kendi alır.

Bi sakal makal bıraksın, biraz benzeyebilir bence :stuck_out_tongue:

Bence de çok masum.O bakışlar nedir ya :smiley:

Bir saf gördüm sanki. Olmamış bu cast.

Bi şeyi de beğenin be.

Sence cast tam olmuş mu

@“Genç Kurt” Şu an için bi şey söyleyemem.Hele bi dizide görünsün de öyle yorumlayalım.Emilia Clarke için de eminim ondan Daenerys olmaz denmiştir ama makyajla falan gayet de güzel oturtmuşlar role.Buna da çekerler öyle bi ayar.
Ama önce siz şu önyargılarınızdan kurtulun artık bence :stuck_out_tongue:

Evet pek olmamış bu adam ama alıştım ben artık bazı cast seçimleri kitapla hiç uyuşmuyor.