Karanlık!Dany (Küllerin Kraliçesi) Teorisi ve Göstergeleri #5:

Dark!Dany#1: Karanlık!Dany (+ Politik!Jon) Teorisi ve Göstergeleri #1:

Dark!Dany#2: Karanlık!Dany ( + Politik!Jon) Teorisi Göstergeleri #2:

Dark!Dany#3: Karanlık!Dany (+ Politik!Jon) Teorisi ve Göstergeleri #3:

Dark!Dany#4: Karanlık!Dany (+ Politik!Jon***) Teorisi ve Göstergeleri #4:

Merhaba arkadaşlar, bu konuda dizide Daenerys’in Westeros (Özellikle King’s Landing) için muhtemel bir tehlike olabileceğinin işaretlerini gösteren ipuçlarını göstermeye çalışacağım…

Kaynaklar:
https://julibf.tumblr.com/post/181745114551/the-making-of-the-queen-of-ashes
https://julibf.tumblr.com/post/175661924356/queen-of-the-ashes#notes
http://lostlittlesatellites.tumblr.com/post/173008736337/you-need-to-find-a-way-to-make-her-listen

BAŞLAYALIM:

Küllerin Kraliçesi Daenerys

SEZON 1

 • 01X03

– Kral Robert, Jaime Lannister’a, Deli Kralı öldürürken son sözlerinin ne olduğunu soruyor. Jaime de saatler boyunca söylediği şeyi söylüyordu diyor: HEPSİNİ YAKIN!

07
23

– King’s Landing’ten Dar Deniz’in ötesine geçiyoruz bu sahneden sonra ve Daenerys’i görüyoruz. Essos’ta Dothraki ile at sürüyor ve kafileye durmalarını emrediyor. Jorah da bir Kraliçe gibi konuştunuz diyor. Daenerys ise Kraliçe değil Khaleesi gibi diyor. (Dothrakileri ve onların şehirleri yakıp yıkma geleneklerini unutmayalım)

24
43

=> Hepsini Yakın (Deli Kral) -> Daenerys (Khaleesi)

 • 01x10

– Mirri Maz Duur, Daenerys’e çocuğunu öldürdüğünü çünkü onun ileride; şehirleri yakıp yıkacak olan Dünyanın Tepesine Binecek Aygır olacağını söylüyor. (Burada kaynak yazı kehanetin gerisinin dizide yer verilmemesinden bahsediyor… Çünkü DTOA, tüm Dothraki’yi kendi khalasarı altında birleştirip onları Dünya’nın sonuna sürecek olan khal’ların Khal’ı olarak tanımlanıyor. Ve 6.-7. sezonda aslında bunu yapanın Daenerys olduğunu biliyoruz.-> Yani Daenerys= şehirleri yakıp yıkacak olan DTOA)

53

 • 01x10 (aynı bölüm)

– Daenerys, Khal Drogo’yu öldürmeye karar veriyor ve bedenini ejderha yumurtalarının yanında yakmak için hazırlıyor. Ve güneşin batıdan doğup doğudan battığı bir günde onunla buluşmaya söz veriyor.

08

– Sonraki sahnede King’s Landing’i görüyoruz. Üstat Pycelle ve Ros, Deli Kral’dan konuşuyorlar. Pycelle, Kral’ın delilik onu ele geçirmeden önce ne kadar hoş ve sevilen biri olduğundan bahsediyor.

Pycelle: “O iyi bir adamdı, cezbediciydi. Gözlerimin önünde erimesini, Ateş ve Kan rüyaları ile tükenmesi izlemek…”

37

 • 01x10 (aynı bölüm- sezon sonu)

– Bu bölüm, Daenerys’in ateş çemberine girmesi ve sonucunda da 3 ejderhanın doğması ile bitiyor. Bu fikir ona ilk ejderha rüyasında geliyor.

[Kitapta Daenerys’in ilk ejderha rüyası:
Gözlerini açtığında Viserys gitmişti. Etraf ateşten sütunlarla çevriliydi ve tam ortalarında bir ejderha duruyordu. Devasa kafasını ağır ağır Dany’ye çevirdi. Sıvı kor gözleri Dany’nin gözlerini bulduğu anda uyandı Dany. Titriyordu ve ter içinde kalmıştı. Daha önce hiç bu kadar korkmamıştı…]

59

=> Deli Kral & Daenerys: Ejderhalar, ateş ve kan rüyaları…

SEZON 2

 • 02x04
  – Daenerys, bu bölümde Qarth’a varıyor. Ama onu içeri almıyorlar… Ve Daenerys ilk defa bir şehri yakıp yok etme tehdidini savuruyor.

On üç: Ah, sen bir Targaryen’sın!

38

54

 • 02X05 (benim en sevdiğim bu!)

– Tyrion, King’s Landing’in altındaki “çılgın ateş” stoğunu öğreniyor ve tüm şehri yok edecek kadar olduğunu söylüyor.

02

– Sonraki sahnede Daenerys, yavru Drogon’a Dracarys (ejderha ateşi) emrine uymasını öğretiyor ilk defa!

17

3. SEZON

 • 03x04

– Varys, Leydi Olenna’yı Serçeparmak’ın ne kadar tehlikeli biri olduğu hakkında uyarıyor. SP’ı nasıl tarif ettiğine bakalım:

Varys: “Littlefinger was born with no lands, no wealth, no armies. He acquired the first two, how long before he has the army?” Peharps you laugh, but I know him better than most and this is the truth.“Littlefinger is one of the most dangerous men in Westeros…. he would see this country burn if he could be King of the Ashes.

ÇEVİRİ:
Varys: Littlefinger, topraksız, servetsiz, ordusuz doğdu. İlk ikisini aldı, ordusunu kazanması ne kadar sürecek?” Belki gülüyorsunuz, ama onu en iyi ben tanıyorum ve bu gerçek. Littlefinger, Westeros’taki en tehlikeli adamlardan biri…. Eğer Küllerin Kralı olabilecek olsaydı tüm ülkenin yanmasına göz yumardı.”

13

– Bu bölümde Daenerys, Westeros’u işgali için kullanacağı ilk ordusunu kazanıyor. Astapor’u yağmalıyor ve Lekesizlerle şehri terk ediyor.

16

 • 03X07

– Joffrey, Tywin’e Daenerys ve ejderhaları konusunda bir şey yapmamız gerekmez mi diye soruyor ama Tywin bu kadar uzaktaki ilginçlikler Westeros için bir tehdit değil diyor. Yani Westeros’taki herkes Daenerys ve ejderhalarının yarattığı tehdidi göz ardı ediyor. (Joffrey, kırk yılın başı doğru bir şey dedi… önemsemediler.)

01

08

– Burada GRRM’in seri için düşündüğü ilk taslaklardaki bir cümleyi hatırlatmak istiyorum: "İkinci ve daha büyük bir tehdit ise Dar Denizi’n ötesinde şekillenmeye başlıyordu. "

– Bu taslakta Grrm, Lannister- Stark çekişmesi ve taht oyunlarının üçlemenin ilk bölümünü oluşturacağını söylüyor. Ve Daenerys önderliğinde, Westeros’un Dothraki tarafından işgalinin ikinci bölümü oluşturacağını söylüyor… (Bu ilk taslaklara fazla değer vermek istemiyorum ama 7. sezonda Dothraki ile Westeros’a gelmiş bir Daenerys söz konusu sonuçta)

first%20plot-dany%20threat1

Buradan 5. sezona geçelim… Serçeparmak’ın nasıl tarif edildiğini ve onun aksine ilk ordusunu o bölümde kazanan Daenerys’i unutmayın!

5. SEZON

 • 05x08

– Bu bölümde Tyrion’ın Daenerys ile tanışmasına ve onu nasıl tarif ettiğine bakalım:

Tyrion: Gençken, hafızalardaki en kötü fırtına sırasında doğan bir bebek hakkında bir hikaye duydum. Serveti, toprakları, ordusu yoktu, sadece bir ismi ve birçoğu destekçisi vardı, çoğu muhtemelen bu ismi kendi yararına kullanabileceklerini düşünüyordu. …
Ve birkaç yıl sonra, tanıdığım en bilgili kişi, servet, toprak veya ordusu olmayan bu kızın üçünü de çok kısa bir sürede üç ejderhayla birlikte edindiğini söyledi.

30

=> Varys, Serçeparmağı nasıl tarif ettiyse Tyrion da Daenerys’i öyle tarif ediyor. Servetsiz, topraksız ve ordusuz başlamış ama bunlara sahip olmuş biri. SP’a Küllerin Kralı denilirken, Daenerys de sürekli Küllerin Kraliçesi ifadesi ile karşılaşıyor… (Westeros’un en tehlikeli kişileri?)

 • 05x09

– Bu bölümde Stannis, Shereen’i yakıyor. Ayrıca bu bölüm birçok Ejderhaların Dansı 2.0 göndermesi içeriyor. Daha ayrıntılı inceleme için: Ejderhaların Dansı 2.0

– Shereen’in yakılması sahnesinden sonra Daenerys ve Hizdahr’ı Dövüş Çukurlarının açılışında görüyoruz. İkisinin konuşmasında Daenerys’in tüm bir şehri yakmanın büyük bir şeyi başarmak için gerekli olabileceği fikrinde olduğunu görüyoruz. Bir şehri yakmayı büyük bir amaç uğruna kendi için meşrulaştırma yolunda. Ama bunu yaparken tıpkı dövüş çukurundaki adamlar gibi insanlığından uzaklaşacağının farkında değil.

22
29
36

Hizdahr: Bu, sen ve benden çok önce var olan ve biz toza döndükten çok sonra bile ayakta kalacak Büyük Meereen Şehrinin hayati bir parçası.
Daenerys: Bir gün bu harika şehriniz de toza dönecek.
Hizdahr: Sizin emrinizle mi?
Daenerys: Gerekirse.
Hizdahr: Ve onların gerçekleşmesi için kaç kişi ölecek?
Daenerys: Eğer iş ona gelirse, iyi bir sebepten dolayı ölmüş olacaklar.
Hizdahr: Bu adamlar (dövüş çukurunda) iyi bir neden için öldüklerini düşünüyorlar.
Daenerys: Başkasının nedeni.
Hizdahr: Öyleyse sizin nedenleriniz doğru, ama onlarınkiler yanlış mı? Kendileri için iyi olanı bilmiyorlar, ama sen biliyorsun?

6. SEZON

 • 06x06

– Bran Stark’ın görüleri: Deli Kralı’n ölümü, King’s Landing üzerinde uçan Dragon, Valyria Harabeleri üzerinde uçan Dragon, çılgın ateş stokları, Sept’in havaya uçması, Daenerys ve ejderhalarının doğumu ile Gece Kralı ve Craster’ın oğlu arasındaki bağlantılar gibi sahneler silsilesi…Daha ayrıntılı incelemek için: 6. sezon 6. Bölüm Bran Stark Görüleri

43

 • 06x08

– Cersei, Qyburn’e şehrin altındaki "çılgınateş" hakkındaki dedikoduları soruyor. Qyburn de doğru olduğunu ve umduklarından çok daha fazla olduğunu söylüyor.

34

– Bu sahneden Meereen’e geçiyoruz. Tyrion, Missandei ve Greyworm ile şakalaşırken, Meereen Köle Körfezindeki rakip şehirler tarafından saldırıya uğruyor. Missandei şöyle diyor: “Sahipler, malları için geldi”Daenerys de Westeros’u kendi malı olarak görüyor bildiğimiz gibi… (“Benim olanı alacağım… ateş ve kan ile…” )

45

=> Buradaki önemli nokta, King’s Landing’in altında çok fazla “çılgınateş” olduğunu unutmamamız gerektiği! ve de Daenerys’e ait bir şeyin saldırıya uğradığı…

 • 06x09

– Daenerys, Meereen’e geri dönüyor ve şehrin saldıra uğradığını görüyor. Saldırıya karşı planını şöyle anlatıyor:

Daenerys: “Ustaları çarmıha gereceğim. Filolarını ateşe vereceğim, askerlerinin sonuncusuna kadar öldüreceğim ve şehirlerini toza dönmüş olarak iade edeceğim. ”

56

=> Daenerys bir kez daha şehirleri yakıp yıkmaktan bahsediyor.

 • 06x10

– Jon, Kuzey’in Kralı ilan edildiği sahnede, Lord Cerweyn şöyle diyor:

“Boltonlar yenildi, savaşlar bitti, kış geldi, üstatlar haklıysa, binlerce yıl içindeki en soğuk kış olacaklar, eve dönmeli ve yaklaşan fırtınaları beklemeliyiz.”

– Jon, ise şöyle cevap veriyor:

Savaş bitmedi ve size söz veriyorum dostum, GERÇEK DÜŞMAN fırtınayı beklemeyecek, fırtınayı getirecek.

6daa2906a44f0c26dc6f50b90033393d--the-winds-of-winter-iron-throne

=> Daenerys FIRTINADOĞAN!!!

 • Daenerys’in doğumunda korkunç bir fırtına vardı ve köpekler durmadan havlıyordu diyordu Varys. Biraz ilginç bir bilgi… Köpekler tehlike hissettiklerinde havlarlar… (Mesela dizi Sansa’nın doğumunda sabahtan akşama kadar ziller çalınmıştı diye anlatmıştı… Zil çalınması- kraliyet çocuklarınınki gibi // köpek havlaması- tehlike )

 • Dizide FIRTINA… iyiye alamet bir şey olarak görülmüyor.

storm

7. SEZON

-> Bu sezon Daenerys, King’s Landing’i yaksın mı yakmasın mı sürekli düşünüyor… Küllerin Kraliçesi lafını sürekli duyuyoruz…

Bakalım:

15

43

35
40

33

35
03

=> Gördüğünüz gibi Daenerys’in şehirleri yakıp yıkması konusu sezonlar boyunca sürekli önümüze getiriliyor. Bu konuda şehirler ve yıkım üzerinden durmak istedim. Çünkü bu yıkımda sadece karakterler değil masum sıradan halk telef olacak.

 • Dark!Dany teorisi de zaten Daenerys’in Westeros için bir tehlike teşkil edeceği fikri üzerine kuruluyor.

 • Buz ve Ateş, Westeros’u tehdit eden iki tehlike…

 • Buzu temsil eden Gece Kralı ve Ak Gezenler açık tehlike olarak gözümüzün önündeyken, Ateşi temsil eden Daenerys ve Ejderhaları daha gizlice kendini gösteriyor.

 • [Buz/Night King ve Ateşe/Daenerys’e karşı mücadele sahnelerindeki paralellikler için diğer konularıma bakabilirsiniz]

 • Hem ilk kitap hem de ilk sezon Ak Gezenlerle başlıyor ve işte korkmamız gerekenler diyoruz. Ama ilk kitabın sonunda ve ilk sezon sonunda Daenerys’in ejderhaları doğarken bu tehlikeyi göz ardı ediyoruz.

 • AMA GÖZ ARDI ETMELİ MİYİZ GERÇEKTEN?

 • Daenerys niyetlerini daha en başta açıkça belli etmedi mi? Ve şu ana kadar da sözünde durmuş gibi gözüküyor…

11

34

Dark!Dany#1: Karanlık!Dany (+ Politik!Jon) Teorisi ve Göstergeleri #1:

Dark!Dany#2: Karanlık!Dany ( + Politik!Jon) Teorisi Göstergeleri #2:

Dark!Dany#3: Karanlık!Dany (+ Politik!Jon) Teorisi ve Göstergeleri #3:

Dark!Dany#4: Karanlık!Dany (+ Politik!Jon***) Teorisi ve Göstergeleri #4:

Bran’in Görüleri: 6. sezon 6. Bölüm Bran Stark Görüleri

Ejderhaların Dansı 2.0: Ejderhaların Dansı 2.0

5 Likes

Adeta kendini davaya adamışsın ve bırakmıyorsun Burcu abla :slight_smile:

2 Likes

Birilerinin yapması lazım sonuçta :blush:

2 Likes

Yoruldun biliyoruz ama bu dava sensiz olmaz reis :joy::joy:

3 Likes

Daha genç arkadaşlardan da bekliyoruz .

1 Like

Mirasını devam ettireceğimi söylemiştim :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

buna bayıldım
hiç düşünmediğim gayet basit bir nokta
neyse eline sağlık yine çok güzel paralellikler yakalamışsın inşAllah hem dizide hem kitapta görürüz bu teorinin gerçekleştiğini

1 Like

Targslayer brothers. :sunglasses:

2 Likes

:point_up_2:t3::point_up_2:t3::point_up_2:t3:


Ötekiler ve Daenerys ile ejderhalarının Westeros için iki tehlike olduğunu söyleyen Grrm’den bir parça:

At the core of it there’s a conflict for power between two great houses initially: House Stark and House Lannister. The other major houses are all contenders as well. It’s a suitably complicated political situation.

And meanwhile outside precipitate there’s two great threat arising one across the sea in the exile Targaryen siblings and another one far to the north beyond the wall which is the boundary of the seven kingdoms in land of perpetual ice and cold where a supernatural threat is stirring .

Temelde başlangıçta iki büyük hane arasında bir güç çatışması var: House Stark ve House Lannister. Diğer büyük hanelerin hepsi de rakip. Karışık bir siyasi durum.

Ve bu arada dışarıda hızla, iki büyük tehdit yükseliyor. Biri denizin ötesindeki sürgün Targaryen kardeşler, diğeri de duvarın ötesinde kuzeyden uzak yedi krallığın sınırında buz ve soğuğun hakim olduğu topraklarda doğaüstü bir tehdidin karıştığı iki büyük tehdit.

Benzer açıklamalar yapan D&D:

20

"Uzak Kuzey’de Ölüler Ordusu’nun yavaşça yükselişi ile Uzak Doğu’da Daenerys ve Ejderhalarının yükselişi."

:snowflake: :fire: :snowflake: :fire:


:fire::eyes::eyes::fire::eyes::eyes::fire:

46

20

3 Likes

şu teorileri son bölümden önce okusam biraz zorlama derdim ama son bölümle her şey belli oldu zaten teori olmaktan çıktı.Tebrik ediyorum :clap:

3 Likes

Dany baktı ama düzlükler değildi gördüğü. Kral Topraklarındaki Fatih Aegon’ın yaptırdığı Kızıl Kale’ydi. Dany’nin doğduğu Ejderha Kayası’ydı. Dany’nin zihin gözü her pencerede bin meşalenin yandığını görüyordu. Dany’nin zihin gözünde her kapı kırmızıya boyanmıştı.

[Taht Oyunları; Daenerys]

image0

5 Likes