Karanlık!Dany (+ Politik!Jon) Teorisi ve Göstergeleri #4:

7-sezon
daenerys-targaryen
jon-snow
#1

Karanlık!Dany (+ Politik!Jon) Teorisi ve Göstergeleri #4:

Dark!Dany#1: Karanlık!Dany Teorisi ve Göstergeleri #1:

Dark!Dany#2: Karanlık!Dany Teorisi Göstergeleri #2:

Dark!Dany#3: Karanlık!Dany Teorisi ve Göstergeleri #3:

Dark!Dany#5: Karanlık!Dany (Küllerin Kraliçesi) Teorisi ve Göstergeleri #5:

Bugün Politik!Jon teorisi üzerine yazmak istedim. Bu teori kısaca, Jon’un Daenerys’i kraliçe olarak kabul etmesinin arka planında, salt Dany’nin gelecekteki Ak Gezenlerle yapılacak savaşta Kuzey’in yanında savaşmasını sağlama alma amacının yattığını söyleyen bir teoridir. Bu teoriye göre; Jon’un diz çökmesi ve romantik ilişkiye yönelik hamlelerinin nedeni sadece ölülerle olan savaşı kazanmak ama sonrasında da Kuzey’in bağımsızlığından ödün vermemek.

Ben bu teoriye açıkçası öyle çok da emin olarak inanmış değilim ama üzerinde düşündükçe ve hakkında yazılar okudukça gayet akla yatkın şeyler gördüğüm için burada paylaşmak istedim.

Bazı fanlar, bu teorinin Jon’un karakterine ters düştüğü düşünüyorlar ve bu kesinlikle anlaşılabilir bir durum ama ben açıkçası pek de öyle görmüyorum. Bunun nedenlerini de bu yazıda gösterebilmeyi umuyorum. Yazı uzun gözüküyor olabilir ama aslında bulduğum birkaç noktayı dahil edemedim çünkü çook uzuyordu. Umarım sıkılmazsınız.

Kaynaklar: ( thelawyerthatwaspromised.tumblr.com ), (arin-arryn.tumblr.com ), (athimbleful.tumblr.com ), (undeadmanbun.tumblr.com ), (an-oranophobic-maniac.tumblr.com ), (ward–runa.tumblr.com ), (nothinghappensinalstonville.tumblr.com ), (tiny-little-bird.tumblr.com ), (winkydinkle.tumblr.com ), (joyfulllfinn.tumblr.com )

Başlayalım…

 1. Jon Snow, Ejderha Kayasına, Daenerys Targaryen’ı gelecekteki savaşta Night King’e karşı Kuzey’in yanında savaşması için ikna etmek amacıyla gitti. Bu Jon’un 7. sezondaki tüm davranış ve kararlarının arkasında yatan sebep Pol!Jon teorisine göre.

ama%C3%A7

 1. Jon, EK’na geldiği an silahlarına ve gemisine el konuluyor. Jon, bozuntuya vermemeye çalışıyor sonuçta daha büyük amaçlar için orada ama Sansa’nın bunun tuzak olduğunu söylerken aslında haklı olduğunu anlamaya da başlıyor. Silahlarına el konulması (Mance ile konuşmaya gittiği zamankiyle aradaki paralelliği görebiliriz), arkadaki Dothraki savaşçıları, kafalarının üzerinden geçen ejderha… bunlar hep Jon’un gözünü korkutmaya yönelik hamleler.

mancejondany

 1. Sonra, Daenerys ile tanışıyor. Dany karanlık odada, karanlık tahtının üstünde oturuyor ve konuşmaya başlamadan önce yine her zamanki gibi uzuuuun bir unvanlar silsilesi başlıyor. Dany, Jon’a karşı kendini hala üstün ve de kontrolü elinde tutan kişi olarak göstermeye çalışıyor.

 1. Daenerys, Jon’un gerçek unvanını (Kuzey’in Kralı) göz ardı ederek [ayrıca asıl son Kuzey’in Kralı olan Robb’u- hani Jon’un sevdiği ve katledilen kardeşini- de yok sayıyor] ona Lord’um diye hitabet ederek onun Daenerys’in önünde diz çökmeye gelmiş olduğunu söylüyor.

mylord2

 1. Jon, bundan sonra Tyrion’a bakış atıyor ve gerçekten tuzağa düşürüldüğünü anlıyor. Çünkü Tyrion, Dany’in emrinin aksine Jon’a yolladığı mesajda diz çökmekten bahsetmemişti.

tyrionlies

 • Jon, sinirleniyor, çünkü Kuzey’i bu zor zamanda bırakıp geldi ve bir an önce dönmesi gerekiyor. Kimin tahtta oturacağına ilişkin tartışmalara zaman yok. Dany ile konuşması ile Ramsay ile konuşması arasındaki paralelliğe bir bakalım (Ramsay ile olduğu gibi Dany’i de kendi mantığı ile oyuna getiriyor):

!

 1. Jon, yaklaşan tehlikeden bahsederken, Dany bir anda kısaca hayat hikayesini anlatıyor… Sebebi neydi ki? Yani, Dany’in kendine olan güveni ile Ak Gezenlerle olan savaşın ne alakası var? (Melisandre’nın Dany’i “Vadedilen Prens” ilan etmesi ve Dany’nin hemen bunu kabul etmesi, O’nun ne kadar kendini özel ve olağanüstü görmeye alışık olduğunun bir kanıtı, zaten Jon ile tanışmak istemesinin bir nedeni de onun da özel biri olup olmadığını görmek) İşler kimsenin umduğu gibi gitmiyor ve sinirler geriliyor.

 1. Jon ve Davos, esir olarak tutulmaya başlıyor. Hala üstünlük ve kontrol Dany’de ve Politik Jon daha henüz başlamadı. Tyrion, Jon’a Dany’nin tanımadığı bir adamın sözüne güvenerek Kuzey’e gitmeyeceğini söylüyor. Bu da Jon’a Dany ile bir şekilde yakınlık kurması (romantik vs) gerektiği fikrini veriyor aslında.

prisoner
tyrionjon

 1. Jon, Dany’nin yakınındakileri anlamaya çalışmaya başlıyor. Missandei ile konuşuyor. Ve bu konuşmada öğrendiği şey Dany’in sevildiği değil aslında; etrafının ona tapanlarla çevrilmiş olması ve Dany’nin kendine tapanlara karşı aslında iyi niyetli olduğu.

missandei

(Bonus Görsel: https://occupyvenus.tumblr.com/post/172095142678/shinynewrevulsions-arin-arryn-jon-is-woke#notes )

40

 1. Daha sonra ilk tanışmadaki dinamiği değiştirmeye yönelik atılımlarda bulunuyor. Bir elçiymiş gibi değil de Dany’in dengi ve müttefiki gibi davranmaya çalışıyor. Aradaki güç dengesini kendi lehine çevirmeye çalışıyor. Aslında hem Dany hem de Jon bir şekilde aralarında bir bağ kurmaya çalışıyorlar çünkü aksi halde ikisi de istediğini elde edebilecek gibi değil. Dany kendi kaybettiği iki erkek kardeşi ile Jon’un kaybettiği iki erkek kardeş ile bağ kurma girişiminde bulunuyor. (Her ne kadar aynı şey olmasa da… Dany, Rhaegar’ı hiç tanımadı ve Viserys de iyi bir abi sayılmazdı ki… Dany de haklı olarak ölmesine göz yumdu… yani Jon’un kaybettiği kardeşler –Robb, Rickon- ile bir tutulamaz… Ama Dany yine de bağ kurmaya çalıştı…)

 2. Ama Jon, bu girişime cevap vermiyor. Zaten, Jon, ailesi, Kuzey ya da nasıl ölümden döndüğü ile ilgili özel şeyleri neredeyse Dany ile hiç paylaşmıyor 7. sezon boyunca. Sansa’nın adını bile ağzına almıyor. Çünkü şu an Kuzey aslında Sansa’nın kontrolünde ve elinde tuttuğu güç bakımından da aslında Kuzey’e sahip olan kişi Sansa ve Jon bunun Dany tarafından bilinmesini istemiyor. Nasıl öldüğü halde hayata döndüğünün de bilinmesini istemediği. Peki neden? Bu teoriye göre; Jon, Kuzey için ne kadar ileri gidebileceğini Dany’nin bilmesini istemiyor. Yoksa olası bir diz çökme halinde Dany belki de Jon’un samimiyetine inanmayabilir.

attempt2

 1. Dany, bağ kurma çabalarına Jon’un cevap vermemesi üzerine yeniden Kuzey’in kendisine ait olduğu, Cersei’in tahtta oturmasına izin veremeyeceğine ilişkin nutuklarını atmaya başlıyor. Jon ise bu geriye dönüşten ve bağ kurma çabasının hüsrana uğramasından dolayı hayal kırıklığına uğramışa benziyor.

cersei
why!

 1. Tyrion, Dany’e Jon’u meşgul edecek bir şey olarak Ejderha Camını çıkartmasına müsaade etmesini tavsiye ediyor. Böylece Dany’nin aslında hiçbir şey vermeyerek bir iyiniyet gösterisinde bulunabileceğini söylüyor. Dany de kabul ediyor. Jon bir amacına yaklaşmış oluyor böylece. Ama hala esirken çıkardığı madeni nasıl Kuzey’e götürecek henüz belli değil.

 2. Jon, bu sefer mağarada Dany ile bir bağ kurmaya çalışıyor. Mağaradaki çizimleri gösteriyor ve yaklaşan tehlikeye karşı beraber savaşmalıyız diyor.

 1. Jon, tam Dany’nin yumuşadığını düşünürken… yine çabaları boşa gidiyor ve Dany diz çökmeden Jon’a ve Kuzey’e yardım etmeyeceğini söylüyor. Hala Jon, Dany’e karşı bir denklik sağlayabilmiş değil. (Sıradan insanlar için Kraliçe olmak istediğini söylüyor ama tahtını güvenceye almadan onlara yardım etmeye de sıcak bakmıyor. ) (Jon: ben bunu bir yerden hatırlıyorum ama neyse…)

stannisdany

 1. Sonra kumsal sahnesi geliyor. Dany, Kingslanding’e ejderhaları ile saldırmalı mı saldırmamalı mı onu tartışıyor… (Saldırma yani bence… ) Jon’a da tavsiyesini soruyor ve Jon, Dany’e istediği şeyi veriyor… Onun diğerlerinden farklı olduğu ve özel olduğunu söylüyor ama aslında tavsiye vermiyor çünkü onun savaşı Jon’un umrunda değil o sadece Dany’i etkilemeye çalışıyor… Babası Deli Kral gibi olmadığını söylüyor. Ona kendisini özel hissettiriyor ve Dany bunu duymaktan hiçbir zaman bıkmış biri değil… İnanılmaz şeyler gerçekleştirdiğini söylüyor ama zaten daha ilk tanıştıklarında Dany tüm mucizelerini bir bir anlatmıştı ve Jon çok da etkilenmiş gibi değildi. Ne değişti? Jon, Dany’i etkilemeye çalışmaya başladı. Ama hala esirlik durumunda değişen bir şey yok.

 1. Jon, işi ileriye götürüyor ve tam bir Quentyn Martell’lik örneği gösteriyor. Dany’nin dikkatini çekebilecek şekilde Ejderha’yı seviyor. Bu kadar tehlikeli bir şeyi neden yapıyor ki? Dany’yi çocuklarına ilgi göstererek etkilemeye çalışıyor. (Erkekler işte…). Jon, ejderhalara pek de bayılıyor değil çünkü. Dany, Jon’a ne kadar da güzeller değil mi diye sorduğunda Jon sırıtıyor ve kullanacağım kelime o olmazdı diyor ve Dany’in ters bakışına maruz kaldıktan sonra toparlamaya çalışıyor ve muhteşem yaratıklar olduğunu söylüyor.

quentynmartell

 • Bonus görsel :slight_smile:


 1. Jon hala gerçek!Jon ile Politik!Jon arasında savsaklıyor. Sonra Dany ve sayısını azalttığı (yaktığı)düşmanlarından bahsediyorlar. Jon, ona ejderhaları kullanmamasının daha doğru olacağını söylemişti. Ama Dany yine de kaybetmenin verdiği hırsla onları kullanmaktan çekinmedi. Jon, maskesinin fazla düşürmeden bu konuda ne hissedeceğini bilemediğini söylüyor Dany’nin düşündüğünü doğrulayarak.

 1. Ve can alıcı nokta geliyor. Jorah iyileşmiş bir şekilde Dany’nin yanına dönüyor.
 • [Sam TARLY sayesinde iyileşti… hani Dany’nin babası ve kardeşini canlı canlı yaktığı kişi…Jorah’ın Sam ile tekrar karşılaşması biraz garip olacak;

AYRICA: tarihten bir paralel sunayım:

 • Arkadaşının (Ned/Sam)
 • babası ve kardeşi (Rickard/Randyll - Brandon/Dickon)
 • bir Targaryen (Aerys II/Daenerys) tarafından yakılmış
 • bir adam (Robert Baratheon/Jon Snow)] ->> bu hikayenin sonunu hepimiz biliyoruz.]
 • VE Jon, Jorah’ın nasıl Dany’e karşı taparcasına davrandığını görüyor. Ayrıca Dany’in Jorah’a nasıl davrandığını da görüyor… Aralarındaki bağı görüyor. Dany’nin, ilk defa birine bu kadar yumuşak ve sevgiyle davrandığını fark ediyor ve Jorah ile Dany’i incelemeye başlıyor.

 1. Jon, Jorah’ı kıskanıyor mu? Bunu gösteren bir şey pek göremiyoruz. Çünkü bakalım: Ejderha Kayası’ndan ayrılırken Jorah, Dany’e karşı romantik davranışlarda bulunuyor. Ama Jon bunun üzerine Dany’e karşı herhangi bir jestte bulunmuyor. Her ne kadar Dany onun bunu yapmasını dört gözle beklese de… Jorah ayrılırken arkasına dönüp Dany’e bakıyor ama Jon pek de oralı değil (halbuki Jon’un arkaya dönüp baktığını önceden görmüştük… bu kadar aynı paralelde sahe çekimlerine dikkat edersek aslında dizinin bize ipuçları verdiğini görebiliriz). Eğer senaristler Jonarys aşkını seyirciye satmak istiyorlardıysa 30 saniyelik garip bir sevişme sahnesi yerine daha anlamlı ve romantik sahneler koymaları gerekmez miydi…?

jorahanddany

 1. Ak Gezenler için ava gidiyorlar. Bu avın tek sebebi ise Dany’nin Cersei ile ateşkes yapılmadan Kuzey’in yanında savaşmayacağını söylemesi. Bu av sırasında, Jon yine Jorah’a karşı bir tavır takınmıyor hatta samimi olarak konuşuyorlar. Jon, açıkça sadece Cersei’i değil Dany’i de ikna etmesi gerektiğini söylüyor. Çünkü Dany’i henüz kazanmış değil. Hatta diz çökmeden onunla birlikte savaşmayacağını bile söylüyor. Yani Dany’i kesin olarak kazanmasının yolunun diz çökmek olduğunu aslında biliyor ve bunu açıkça da söylüyor. Ama Jon, Kuzey’e hizmet ettiğini de çekinmeden söylüyor. Gece Nöbeti yeminini hatırlıyor. Yani diz çökmek gibi gerçek bir niyeti yok.

both
shewillonlyfight
servenorth
shield

 1. Av iyi gitmiyor… (şok) Dany mahsur kalanları kurtarmaya geliyor. (Gerçi Jon’u en sonunda Amca Benjen kurtarıyor… özleneceksin büyük insan) Böylece Jon iki şeyin tam olarak farkına varıyor. 1) Dany, özellikle yeni kavuştuğu Jorah için geliyor… yani onun için değerli olanlar söz konusuyken neler yapabileceğini fark ediyor Jon. 2) Ejderhaların bu savaşta ne kadar yararlı olacağını görüyor. (Tabi biz sonra tam da öyle olmadığını görüyoruz ama Jon için o anda durum bu) (Ayrıca; Dany’nin kurtarma operasyonu ile askerleri yaktığı sahnenin çekim paralellerine bir bakalım. Jaime ateşe karşı, Jon ise buza karşı … düşündürücü/ Görsel kaynak: https://nonagaye.tumblr.com/post/168154901952/jaime-charging-fire-jon-charging-ice-inspired )

ohyeah

09

48

 1. Jon, ejderhalara ihtiyacı olduğunu artık biliyor ve onları sağlama almak için her şeyi yapması gerektiğinin de farkında.
 • Quaithe ne demişti hatırlayalım:

"Dikkat et … hepsine dikkat et … Tekrar dünyaya gelen mucizeyi görmek için gece gündüz gelecekler ve gördüklerinde arzulayacaklar. Çünkü ejderhalar ateşten yapılmıştır ve ateş güçtür.

33
49

 1. Jon, uyanıyor ve Dany’i görüyor.
 • (***Şunu da atlamışım: Jon, gemide olduğunu biliyor ve o geminin King’s Landing’e doğru gittiğini de biliyor. Yani Dany, Kuzey’de gördüklerine rağmen [-Jon ile aralarındaki fark: Jon, Sansa’ya eğer benim gördüklerimi görseydin sen de Cersei için endişelenmezdin demişti ve Sansa da O’na inanmıştı ve tüm sezon boyunca Kuzey’i bu savaşa hazırlamak için uğraştı; kendisi görmemiş olsa bile, Jon’a inandı…-] orada kalmıyor ve ateşkes için KL’e gidiyor. Yani hala ateşkes olmadan Kuzey’de [Kuzey için değil!!! Bu savaş herkesin savaşı… Dany kimseye boş iyilikte bulunuyor değil… Diyarın Koruyucusu’yum demekle olmuyor sadece öyle…] savaşmaya isteksiz…)

 • Dany, çocuklarım dediği ejderhalarından birini kaybetti. Jon hemen önce onun kaybı için üzüldüğünü söyleyerek yumuşak bir giriş yapıyor, Dany’nin elini tutarak pasif durumdan daha aktif hale geliyor- artık ilk tanışmalarındaki güç farkı azaldı- ama Jon hala Dany’nin gönlünü hoş tutmalı ve böylece meşhur “diz çökme” gerçekleşiyor (dizide daha önceden gördüklerimizin aksine Jon sadece sözlerle yetiniyor ve diz çökmenin gereği olan “diz çökmeyi“ gerçekleştirdiğini ne o zaman ne de sonra görmüyoruz). Ama o sahne ile başka sahneler arasındaki paralelliklere bir bakalım.

ned1

 1. Diyebilirsiniz ki Dany zaten Night King’e karşı savaşmayı kabul etti. Neden Jon diz çökme gereği duyuyor? Dany, çocuklarından birini kaybettikten sonra NK ile arasında kişisel bir husumet oluştu ama ileride yine “çocuklarını” düşünerek savaşmaktan vazgeçebilir. Ve de Jon aslında Cersei’e hiçbir zaman güvenemeyeceklerini biliyor ve güvenilir bir ateşkesin olmayacağını biliyor. Dany bu durumda yine de Ak Gezenlerle savaşa devam eder mi? İleride de göreceğimiz gibi Dany, ateşkes olmadan Kuzey’e gitmek konusunda çekimser. (Dediğim gibi; Dany’nin gördüklerine rağmen hala ateşkes için KL’e giden bir gemide olduğunu biliyor Jon; Dany’nin önceliklerinin hala farkında)…Bu nedenlerle Jon, ejderhaların önemini gözleriyle gördüğü için onları kaybedemeyeceğinin farkında. Onları sağlama almalı ve sondan önceki kozlarından birini oynayarak Dany’i Kraliçesi olarak kabul ediyor.
 2. Bu sahnedeki bir şeye dikkat çekmek istiyorum. Jon, belki de yakınlık kurmak amacıyla Daenerys’e Dany diyor ve Dany de Viserys’in ona böyle seslendiğini söylüyor. Senaryoda neden bir anda Viserys geçiyor? Ona atfedilen ejderhanın ölmüş olmasına gönderme belki ama bir de şuna bakalım: Viserys, Dany’i Drogo’ya kraliçesi olması için vererek ondan bir ordu kazanmayı bekliyor. Aynı şekilde Jon da Dany’i kraliçe yaparak onun ejderhalarını kazanmayı bekliyor.

 1. Şimdi bu durumu biraz daha inceleyelim. Jon, Kuzey’i verebilecek kişi mi? Evet onu Kral olarak seçtiler ama aslında Jon’un hiçbir hak sahipliği yok. Stark adına sahip olan, arkasında Eyrie ve büyük ihtimal Tully’ler de olan Sansa aslında şu anda Kuzey’in sahibi. Jon’un daha diz çökme haberi gelmeden bile Kuzeyliler çoktan Sansa’nın hakimiyetini kabule hazırlar. Kuzey’i hala Jon’a bağlı tutan aslında SansaKuzeyliler, güneyden birini başlarından istemeyecekler… Ama Jon’un bir Targaryen’i başa getirmesini de kabul etmeyecekler. (Jon’un Targaryen çıkması karşısında neler olacak göreceğiz- ama Jon’un Sansa, Bran ve Arya tarafından tıpkı Ned’in yaptığı gibi korunacağından eminim..) Jon, bunların farkında ve aslında tıpkı Dany’in ona ejderha camını vermesindeki gibi o da Dany’e bir hiç veriyor. Jon’un sözü sadece kendisini bağlarken, Kuzey bu verilen söz ile kendisini bağlı hissetmeyecek. Ama Sansa da Jon’un planını gerektiği kadar devam ettirecek.

northremembers

kuzeyliler northisyours
choke1

 1. Ayrıca bu sahnede Jon, ilginç bir ifade kullanıyor. “Senin ne olduğunu anlayacaklar” diyor. Hem Türkçe’de hem de İngilizce’de bu şekilde bir ifade biraz değişik. Bunun yerine “senin nasıl biri olduğunu göreceklerdir…” demiyor. Yani “who” değil ama “what” diyor. Bu kullanım genelde kötü anlamda kullanılır. Dizide de kötü anlamda kullanıldı bundan önce… (Yani Jon, çok da samimi değil… Dany’in güçlü bir ittifak olmasından bahsediyor olabilir ve diğerlerinin de bunun farkına varacağından ve Jon’a ayak uyduracaklarından bahsediyor olabilir.)

ygrittedany2

 1. Ve tek Ygritte- Yabanıllar- Jon göndermesi bu da değil. Çoğu kişi Jon’un böyle oyun oynayabilecek biri olmadığını söylüyor ama Jon bunu daha önce yaptı hem de Ak Gezenler kadar büyük olmayan bir tehlikenin karşısında…Yabanılların arasına sızabilmek için sadece Ygritte’i kullanmakla kalmadı Gece Nöbeti’nden birini bile öldürdü. Jon, her seferinde görevini seçti. Şimdi Dany’de ne gördü de aşkından gözü kör oldu… Hem de bütün sezon boyunca Ned ve Robb’un yaptığı hataları yapmaması için uyarılmışken?

!
youwererightaboutme
whayiam
tormund2

 • Şimdi yine Kuzey için Taht Oyununu oynuyor olması onu onursuz bir karakter yapar mı? Aksine, bağımsızlık için o kadar acı çekilmiş Kuzey’i bu kadar kolay bir şekilde bir yabancı işgalciye vermiş olma olasılığı onun karakterine daha aykırı değil mi? Biliyorum bazılarınız hala Dany’i mükemmel kurtarıcı olarak görüyor ama öyle değil ve dizi de bunu aslında açıkça gösteriyor. (Bu hususta bundan önceki konu başlıklarını inceleyebilirsiniz ya da internette yüzlerce bunu açıklayan/gösteren yazılar bulabilirsiniz…) Robb’un anısına bu kadar kolay ihanet edebilir mi?_ Sansa’nın bu uğurda yaşadıklarını, Rickon’ın ölümünü hiçe sayarak Kuzey’den bu kadar kolay vazgeçmesi onu daha onursuz yapmaz mı? Madem Jon’un Ygritte-Mance ve Yabanıllarla olan olayı onun ilerideki hikayesinde işe yaramacaktı… neden GRRM bu olay örgüsüne bu kadar sayfa harcadı? (Chekhov’s Gun arkadaşlar bunlar hep)

 • Stark Hanesi’nin çektiği acıları hatırlayalım:

(Görsel kaynak: https://springwolvesofwinterfell.tumblr.com )

s1 s2
s3

s5 s6

northremembers

 1. Şimdi Cersei ile olan görüşmeye bakalım… Dany güç gösterisi olarak ejderhalarıyla görüşmeye geliyor. Ama aslında aksine Cersei’nin eline koz veriyor. Çünkü Cersei, Dany’in ejderhalarından birini kaybettiğini anlıyor ve hemen gözünde Dany’in gücü azalıyor. Cersei, ancak Kuzey’in tarafsız kalması şartıyla bir ateşkesin mümkün olabileceğini söylüyor ve sadece Ned Stark’ın oğlunun sözüne güvenirim diyor. Bu noktada biz Jon’un dünyanın en dürüst insanı olduğunu varsaymamız gerektiğini düşünüyoruz ama bir de şöyle bakalım… Öncelikle izleyiciler olarak biz biliyoruz ki Jon, Ned Stark’ın oğlu değil ve bir Targaryen (Lord Royce: “Bir Targaryen’a güven olmaz!”), ayrıca Ned Stark da yalan söylemişti hem de senelerce… Jon’un gerçek kimliği hakkında yalan söyledi, Sansa’yı korumak için Joffrey’in tahttaki hakkı hakkında yalan söyledi. Jon ise çoktan Dany’i kraliçesi olarak kabul ettiğini söyleyerek tüm ateşkes ümitlerini yerle bir ediyor. Peki neden? Bu kadar dürüst bir insan mı Jon? (yeniden Yabanıllar meselesini hatırlayın…)

 1. Gördüğümüz gibi Jon, yalan söyleyebilecek biri. Ama ilk yalanı o mu söyledi? Ejderha Kayası’na Tyrion’ın yalan vaatleri ile gelip esir düşen o değil miydi? Jon’un da dediği gibi:

“Yeterince insan yanlış sözler verdiğinde, sözler bir şey ifade etmeyi bırakır. O zaman da ortada cevaplar değil sadece daha iyi yalanlar kalır."

betterlies

 1. O zaman sorabilirsiniz ki Jon madem dürüst değildi neden Cersei’ye de yalan söyleyip kurtulmadı? Çünkü, Jon, Sansa’yı dinledi. Sansa onu defalarca Cersei hakkında uyardı. Jon, Cersei’ye güvenilemeyeceğini biliyor… Eğer Dany’i sağlama alırsa Cersei’ye ve onun sıkıntılı güvenilirliğine de ihtiyacı kalmayacak. Jon, diz çöktüğünü kendi danışmanlarına bile söylememişti ama orada herkesin önünde söylemeyi seçti. Böylece sözünün eri biri gibi gözüktü ve açıkça Dany’in Kuzey’in yanında savaşacağını herkese duyurdu. Böylece eğer Dany olur da ileride Kuzey’i kaderine terk ederse herkes Ejderha Kraliçesi’nin güvenilir ve sözünün eri olmadığını görebilecek. Jon, Dany’nin bu ihtimalini olabildiğince aza indirmeye çalışıyordu.

 2. Ama tüm bunlara rağmen, Dany her ne kadar Jon’un bu sadakat gösterisinden etkilenmiş olsa da, ateşkes olmadan Kuzey’e gitmek konusunda hala çekimser.… Jon ise yine hüsrana uğramış duruyor.

 1. Sonra, Tyrion bir şekilde Cersei’i ateşkese ikna etmiş olarak dönüyor (Tyrion’nın Cersei’in hamile olduğunu fark etmesinden sonra konuşmalarını göstermemeleri çok ilginç… bence Tyrion çoktan Dany’e ihanet etmiş olabilir ama bu konu bu başlığın konusu değil.). Ama öğreniyoruz ki… yalan. Yani aslında Jon, bahsini Dany’den yana kullanmakla haklıydı.
 2. Sonra, Kuzey’e gitme planları yapılıyor. Jorah, Dany’e asıl aşık olan kişi Dany’nin Ejderha üstünde gitmesinin daha güvenli olacağını söylerken, Jon Kuzeylilerin onları mütttefik olarak görmelerinin daha önemli olduğunu söylüyor. Aslında herkes bu sahnede önceliğini belli ediyor. Jorah için Dany, Jon içinse Kuzey. Dany, Jon’u dinliyor. Jon sonunda Dany üzerinde etkili olmayı başarmaya başladı.

jorah3

 1. Bundan sonra Theon ve Jon sahnesi geliyor. Theon nasıl Jon’un düşmanına karşı bile dürüst olduğundan ve hep doğru olanı yaptığından bahsediyor. Jon ise her ne kadar dışarıdan öyle gözükse de aslında bunun doğru olmadığını söylüyor.

 1. Sonra meşhur Boatbang! Bu sahneyi romantik bulmamız gerekiyorsa D&D nasıl romantik olunacağını bilmiyor. Arkadan Bran’in Jon’un halasıyla yattığını anlatması, ilk öpücük vs gibi bir girişin olmaması, Jon’un kapıyı çalmadan önceki suratı, Jon’un sıfır kimya gösterme çabasızlığı vs… Çoğu eleştirmenler ve izleyici tarafından beğenilmedi bu sahne. Ama D&D bundan öncede böyle sahneler çekti yani… nasıl romantik sahne çekeceklerini biliyorlar… Belki de bile bile böyle çekmeyi istediler. Bazılarınız; hayır bu sahne çok iyiydi diyebilir… herkese göre değişir ama bir iki örnek vereyim gelen tepkiler bakımından:

%C4%B1y1

%C4%B1y3 %C4%B1y5 %C4%B1y6 %C4%B1y7 %C4%B1y8 %C4%B1y9

 1. Peki neden Jon böyle bir şey yaptı? Çünkü ihanet geliyor. Cersei sözünü tutmayacak ve ateşkes olmayacak. Bunu öğrendiği anda Dany, Kuzey’i kaderiyle baş başa bırakabilir. Çünkü Cersei ile görüştükleri sahnede bile ateşkes olmadığı ihtimalinde Kuzey’e gitmek konusunda çekimserdi. Jon, Theon’a da dediği gibi hiçbir şey göründüğü gibi değil… Jon, Dany ona defalarca çocuğunun olmayacağını söyledikten sonra işleri bu kadar ileri götürmeye karar verdi (Bu arada ben bir Renesmee Targaryen beklemiyorum dizide belirteyim). Çünkü Jon’un en büyük korkusu bir piç sahibi olmak. Ama madem bu olasılık yok neden daha ileri gitmesin ve Dany’in ona olan bağlılığını ve kendisinin Dany üzerindeki etkisini daha ileri boyuta taşımasın?? [Jon, kocanı öldüren cadının dediklerine belki de güvenmemelisin diyor ama kendisi de bir “cadı” tarafından hayata geri döndürülüyor; yani bu büyü/cadılık işlerinin gayet gerçek şeyler olduğuna ilk elden tanık…bu da demek ki Jon aslında o “cadının” sözüne gayet de inanıyor olabilir] Peki Jon, Dany’e gerçekten aşık olabilecek bir karakter mi? Dany’nin her karşısına çıkan erkeği büyülemesi yetmedi mi? Jon bu kadar basit bir karakter mi? Ya da ikisinin karakterleri benzer mi? Deli Kral- Stannis-Cersei-Dany bunların ortak özelliği ne? Saldırı ya da cezalandırma amaçlı insanları canlı canlı yakmaları… Jon ise canlı canlı yakılan bir adamın acısına son vermek için onun kalbine ok atan biri…İnsanları farklı yollarla, merhametiyle diz çökmeye ikna edebilen biri. Unvanlarla ilgilenmeyen biri… Kendini diğer herkesten üstün görmeyen biri…

jonvsdany1 jonvsdany2 jonvsdany3

jonvsdany4

danyjon1

 1. Son olarak Tyrion ve merhum Littlefinger’dan gelsin:

57
05

lf1 lf2

*** Güzel bir video da paylaşayım bu konuda: YouTube
*** Bu konu hakkında çekimser olmanızı kesinlikle anlarım… Diğer konularımın aksine sonuna kadar arkasında olduğum bir konu değil ama yine de ilginç ve bazı şeyleri daha mantıklı hale getiriyor… Hatta tüm bu Dark!Dany- Pol!Jon- JONSA teorilerinin sekizinci sezonun sürprizleri olacağına inanıyorum ve GRRM’in kitaplarını da bu nedenle dizi bitinceye kadar yayınlamadığını düşünüyorum. Herkesi ters köşe yaptıktan sonra insanlar kitaplara akın edecek çünkü :slight_smile: Kibar yorumlarınızı bekliyorum …

Dark!Dany#1: Karanlık!Dany Teorisi ve Göstergeleri #1:

Dark!Dany#2: Karanlık!Dany Teorisi Göstergeleri #2:

Dark!Dany#3: Karanlık!Dany Teorisi ve Göstergeleri #3:

Dark!Dany#5: Karanlık!Dany (Küllerin Kraliçesi) Teorisi ve Göstergeleri #5:

3 Likes
Karanlık!Dany (Küllerin Kraliçesi) Teorisi ve Göstergeleri #5:
Daenerys Taht İçin Jon'un Düşmanı Olur Mu ?
Karanlık!Dany Teorisi ve Göstergeleri #1:
Arya Stark
Daenerys ve Sansa : FOILS
6. sezon 6. Bölüm Bran Stark Görüleri
Karanlık!Dany Teorisi ve Göstergeleri #3:
Karanlık!Dany Teorisi Göstergeleri #2:
#2

eline sağlık güzel bir teori olmuş ama ben jon un bu kadar derin ve sinsilik dolu bir plan yapabileceğini düşünmüyorum

2 Likes
#3

Arkadaşım okumadım ama söylemek istiyorum yukarıda ablamın dediği gibi Jon sinsilik planı yapacak bir adam değil ve diziden karanlık Dany diye bir şey beklemek doğru değil bence ama emeğine saygı duyuyorum tabiki

1 Like
#4

öncelikle konu için teşekkürler :slight_smile: dizi için politik jon’a bende pek ihtimal vermiyordum,malum son sezon ona bol bol küfrettiğim için. -dany’yle sevgili oldukları için değil,kuzey kralı olarak kendini bu kadar ezdirdiği için- yazıyı okurkende şunun gibi kısımlar bana açıkcası birz zayıf geldi:

ama aslında genel olarak konuya baktığımda neden olmasın dedim. zaten jon o kadar şey yaşamasına rağmen bu kadar aptalca davranmaya başladıktan sonra kendisinden bayağı ümidimi kesmiştim. ama burada ki serçeparmağımsı oyuncu jon fikrini daha doğrusu ihtimalini çok sevdim can simidi gibi aklımın bir köşesine koydum. DD’nin vizyonsuzluğuna çok kere maruz kaldıktan sonra dizide böyle bir şey olması çook zayıf bir ihtimal tabii. ama teoriyi okuduktan sonra şunu dedim kendi kendime,işte game of thrones bu! taht oyunları bu! serinin özü bu. şahsen jon’un dany’den hoşlandığını düşünsemde eğer jon bu şekilde görevini kuzey’i seçmiş olursa çok daha mutlu olacağım. isterse jonsansa olmasın. benim kitapta sevdiğim gerçek jon bu. martin bile bu jon’u seviyor. bir röportajında zaten jonun realist yapısını mantıklı düşünmesini seviyorum yazmıştı. kitapta ki jon zaten büyük ihtimalle daha karanlık bir ruh halinde dönecek. belki de sevgi diye bir şeyin varlığını bile hatırlamadan-zaten ne tattı ki sevgi namına bebişim- göreve odaklı zeki, idealist, demir gibi sert bir kış kralı olacak. sen bu konuda ne düşünüyorsun @YeniAy_Ottoman? jon seninle ortak bir payda da olduğumuz nadir konulardan,o yüzden merak ettim :slight_smile:
teoriye dönecek olursak yeni sezon’un sloganının #forthethrone olduğunu düşünürsek zaten bol bol taht oyunu göreceğiz. herkes cersei ve dany bekliyor ama dany-jon’da gayet mümkün. zaten yapımcılar ve yönetmenlerde; karakterlerde birbirleriyle hesaplaşacak, minvalinde açıklamalar yapmıştı. gerçi dizide bahsi geçmedi ama kitapta ki aşk için ihanet bu yolla gerçekleşebilir.
son olarak,eğer jon bu sezon öyle ya da böyle olması gerektiği gibi kurnaz ve göreve yönelik hamleler yapan daha sağlam birisi olursa kendi adıma çok sevineceğim. dany’nin aşırı kötü biri olmasına da gerek yok bunun için,zaten böyle bir şey yapılırsa muhtemelen iki tarafta gri olarak gösterilecek ve nihai amaç taht olacak. şahsen azıcık kötü,içten pazarlıklı jon’u,dizide ki çakma ned’e tercih ederim.sonra isterse dany’yle isterse cersei’yle olsun. 7.sezonda çok sinirimi bozmuştu… bu da az önce bir göz attığım çalıkuşu romanından konunun benim için anlam ve önemini anlatan mini bir kuple:

Kuzenimin birdenbire ona yürüdüğünü, ellerini kaldırdığını görüyorum… Yüreğim oynuyor, “Nihayet aklı başına geldi, bu fena kadına güzel bir tokat atacak!” diyorum. Kâmran bunu yapsa ben de ağlayarak kendimi ağaçtan atacağım, onunla ölünceye kadar barışacağım.

not:dany’yi neriman’ın yerine koymuyorum :smile: yanlış anlaşılmasın. sadece burada feride kamran’dan ummadığı bir hareket yapmasını bekliyor.bende tam aynı moddayım şu an :wink:

2 Likes
#5

Dizide bir numara beklemiyorum, siz de beklemeyin bence. :slight_smile:

1 Like
#7

Politika ile Jon’un ismini yanyana görunce tebessum ettim :grin: ama seni bu dusunceye iten nedenleri anlıyorum,birazdan onlara gelicem.Simdik ; Politika (siyaset) dedigimiz sey,nabza göre serbet verme durumudur.Zaten bu sebeple olsa gerek yunanca da “çok yüzlü” anlamına geliyor.bildigimiz “iki yüzlü” işte.Siyasetin temelinde “Çıkar” yatıyor.Bu çıkar kimi zaman koltuk oluyor,kimi zaman para,kimi zaman statü,kimi zaman daha iyi bir hayat istegi vs…sözün özü ; Politika = Bencilik diyebiliriz.Peki Jon bu profile uyuyor mu ? Kesinlikle hayır !! bunu daha iyi kavramak için Game of Thrones daki bazı politik karekterlere bakmak yeterli ; Tywin Lannister,Cersei Lannister,Tyrion Lannister,Serce parmak,Varys…Bunların ortak noktaları “hırsları” ! Tywin,statüsünü güçlendirmeye çalıstı.Cersei,Demir tahtta bagdas kurdu vs.

Jon hırslı biri degil.Bencil degil.Baskaları icin kendi hayatını hice sayan,riske atan birine politik karekter denmez ! Jon bahsettiginiz profile uymuyor.Lord kumandan olmayı istemedi,yaptılar.Kuzeyin kralı olmayı istemedi,sectiler.Sabunun yere dustugunde,domalıp alamayacagın bir evrende,Jon gibi bir karektere nadiren rastlanır.Durust,Mert,İyi niyetli,Vefakar,Cefakar vb.tüm özelliklere sahip ve bunu diger insanlarda goruyor.Su anki konumuna da bu sayede geldi.

Jon’un politik diye tabir edecegimiz ya da öyle algılayabilecegimiz 2 hareketi oldu.biri yabanıllarla ittifak kurması digeri Dany’e gitmesi ama bu ikisinin de temelinde “Duygusallık” vardı.Hemen açıklayayım ;

Jon yabanıllarla epey süre geçirdi,ve bu süreç boyunca yasadıgı olaylar onun tüm ön yargılarını kırdı.Onların yaşam şartlarını gördü,onlardan bir kız sayesinde milli oldu,Tormund ile kanka oldu,Mance ile bağ kurdu.Sözün özü onlarında insan oldugunu gördü.ve sırtından yedigi oklara ve Duvardaki düşmanlarına ragmen bu işe bir çözüm bulmak istedi.Buldu ama canından oldu ( Bıçakladılar) anlayacagınız WW’lar bahane idi.Jon yabanıllarla olan gereksiz husumeti bitirmek istiyordu ee tabii yabanıllarda onun bu iyi niyetli cabasını gördü.bu sebeple yanında durdular.onunla beraber savastılar,savasacaklar !

Bu durum Dany hususunda da gecerli.Jon,Dany’e neden gitti ? Gorunurde ejderha camı ve ejderhaları icin ama sadece bunlar degildi. alt metinde Sorumluluk bilinciyle birlikte “Duysallık” vardı.WW ların yabanıllara saldırdıgı bolumde (S5e8) Night king ile yuzlesti ve dusmanın gucune bire bir sahit oldu.yapabileceklerini gordu.Jon,Dany’e gittikten sonra da duygularıyla hareket etmeye devam etti.Bir yanı halkının verdigi sorumluluk bilinci ile destegini istedi öte yanı diz çökmekte diretti.Yasanan olaylar neticesinde Dany’in dogru kisi olduguna kanaat getirdi ve birliktelikleri basladi.

Demem o ki ; Jon hic bir zaman politik davranmadı hep duyguları ile hareket etti.Bu saatten sonra da degismez.ondan politika (iki yuzluluk) beklemeyin.böyle bir sey olması soz konusu degil.Dany’e gelirsek onun karanlık yuzu olduguna inanmıyorum.Dany hak edene hak ettigi sekilde davraniyor.Tahtı gulucuklerle alamayacagini biliyor.savasta oldugunun farkında ve buna gore davranıyor aksi halde kazanması mumkun degil.Sanırım Dany’in karanlık yüzü fikriyatının temelini ; Sam’in babası ile biraderini yakması ve diz çök demesi olusturuyor.Bir kralice adayının diz çök demesi kadar dogal bir sey yok bu sebeple bu absurt konunun ustunde durmayacam Sam’in babasına gelirsek nedense kimse olenne teyzeme ihanet ettiginden bahsetmiyor ? herifler Lannister ile bir olup teyze mi harcadılar.onlara verilen sansı kullanmadılar.Atar yaptılar.onlar diz cokmeyince askerlerde diz cokmedi,Drogon devreye girince hepsi secde etti.Savaslar boyle kazanılır.Haa Taht oyunu (Politika) bekliyecekseniz Tyrion,Cersei,Varys gibi karekterlerden bekleyin.Jon ile Dany den degil.

Haa bu arada yazmayı unuttum ; Dany ile Jon’u salalım artık.sevenlere saygı duyalım.Sansa ya da koca aramayı bırakalım.onun kısmeti belli…

Sansa ----> Asya
Sandor ----> Cemşit
Jon ----> İstanbullu İlyas

"Sevgi neydi ? Sevgi emekti ! Peki Sansa ya kim emek verdi ? Sandor ! " GrrM,Sevginin emek oldugunu bilen nesilden.68 kusagı.SanSan’a saygı duyalım lutfen.

3 Likes
#8

saygı duyuruz fakat dizideki jon sansa ihtimalinden daha zor bir ihtimal bence :rofl:

1 Like
#9

Hayal kurma özgürlüğüne lafım yok ben Hayal kırıklığına uģramayın istiyorum.8.sezon da fakir ama gururlu,bir o kadar da magrur Sandor ile Selvi boylu,kızıl saçlı Sansa’nın yakınlaşmasını görücez Uyarayım dedim !.isin acıkcası Butun fantazileri Jon uzerinden kurmak,o evrendeki tek erkek o imis gibi davranmak bana biraz tuhaf geliyor.Adam Dany’i ile mercimegi fırına verdi yine de kurtulamadı.Salın artık adamı.yeniliklere açık olun.Hayal gucunuzu genisletin.Diger secenekleri gormezden gelmeyin.onları hor gormeyin.Sandor size çirkin mi geliyor ? Hayalinizdeki prens adayına uymuyor mu ? Fiziki gorunuse mi onem veriyorsunuz ? Joffrey’e bakın ! Ramsey’e bakın ! Hatta serce parmaga bakın ! Bu ucunun de eli yuzu Sandor’a nazaran duzgundu peki icleri ! Sansa icin gozunu kırpmadan olume gidecek,arkasinda dag gibi duracak,basını omzuna guvenle koyacak bir karekter (Sandor) dururken bu arayıs neden? Game of thtones evreninde zor diye bir sey yok sevgili seher.Bana sorarsan SanSan’nın gerceklesme ihtimali %99.Diger ihtimaller %1 ! Bu gercegi hepiniz goreceksiniz.“Sandor o kadar da cirkin degilmis canım” deyip vicdan azabı cekeceksiniz.bunun onune gecmeye calısıyorum.tamamen iyi niyetliyim :grin:

4 Likes
Leydi Ashford ve Sansa Üzerine Bir Teori
#10

hadi inşşş ,
:rofl::rofl:

1 Like
#11

Öncelikle emegine sağlık. Teoriye daha sonra detaylica deginirim ama şurası yanlış geldi bana

Öncelikle bunun miras hakkiyla ilgisi yok. Kuzey Jon’u taçlandırdı. Sansa da dahil olmak üzere onu krallari olarak kabul ettiler. Kuzey üzerindeki tüm haklar Jon’a ait bu yüzden. Ha Westeros veraset ve miras yasalarına göre dusunuyorsan Jon bir pic o yüzden kuzeyde hakki yok diyorsan Sansa’nın da kuzeyde hakki yok. Çünkü Bran hayatta Bran’in isteyip istememesi önemli degil. Yasal olarak en büyük erkek o ve Winterfell ona ait. Riverrun Sansa’ya ait degil akrabası evet bir savasta yardım alabilir ama bunun herhangi bir garantisi yok. Hele Eyrie’de kesinlikle hak sahibi degil. Vadi Robert Arryn’in emrinde hareket ediyor. Baelish onu manipüle ediyordu ama yine de son kararı Robert veriyordu. Kuzeye ordu gönderirken son karari onun verdigini gördük. Waymar Royce’un Starkları cok sevmesi ve Sansa’nin Robert Arrynle kuzen olmasi onu Vadinin sahibi yapmaz. Vadi Akgezen tehdidine inandi ve Jon’u kralları olarak kabul etti. Sinirliyken iki tane lordun ettigi iki cirkin laf Jon’un kral olarak mesruluguna bir zeval getirip Sansa’yı kralice yapmaz. Yani Dany’e verdigi bir hiç değil. Lordlar tepki verecektir ama walkerlar ilk bolum sonunda winterfell’e gelir zaten ve Jon’un ne kadar hakli oldugunu anladıklarında herhangi bir problem cikarmayacaklardir. Canlarının derdine düşecekler çünkü. Ejderhalara ve Dany’nin büyük ordusuna ihtiyaclari oldugunu anlayacaklar ve bu sene Jon’a verdikleri tepkilerin sert oldugunu fark edecekler.

1 Like
#12

Öncelikle yorumun için teşekkür ederim. Şu şekilde açıklamaya çalışayım: Jon Snow’un, ölümden döndükten sonra WF’i geri almak gibi bir planı yoktu çünkü bunu yapma hakkı ve de gerekli gücü yoktu. Sansa, Jon yardım etmese bile WF geri almak için savaşacağını söyledi ve Jon yardım etmeyi kabul etti. Sonra ikisi beraber STARK hanesi adına Kuzey hanelerinden yeminlerini tutmalarını istediler. Bazıları çağrıya uydu bazıları uymadı. Sansa, Stark adını kullanmaları gerektiğini bildiği için hatta, Jon’a Stark pelerini bile hediye etti. Ama Jon hala bir STARK değil. Sadece aslında Stark Hanesinin savaş kumandanı durumunda. Sansa, Stark Hanesi’nin varisi. Cersei nasıl hala Lannister ise o da hala Stark. Lady Mormont nasıl Mormont hanesinin başı ise o da kendi hanesinin varisi durumunda. Bütün kitaplar ve dizi boyunca herkesin Sansa’yı ele geçirmeye uğraşmasının sebebi de bu. (Kitapta Jon, Stannis’e şöyle diyor: “Winterfell belongs to my sister Sansa.”). Starklar binlerce yıldır bildiğimiz kadarıyla kesintisiz şekilde Kuzey’i yönetmiş bir hane. Kuzeyli hanelerin bağlılıkları çok çok eskiye dayanıyor ve bu bağlılık STARK hanesine. Robb, Ned, Bran vs sadece bu bağlılığın gösterildiği kişi. Robb, babası tutsak alınınca Kuzey’i arkasına alıyor ki Kuzey’in Koruyucusu olarak diğer haneler ona itaat etmek zorunda. Ama daha sonra onu Kuzey’in Koruyucusu durumundan Kuzey’in Kralı durumuna getiriyorlar. Ama aslında bağlılıkları hala Stark hanesine. Robb herhangi bir kişi olarak KK olmuş değil. Sadece artık ayrıca bağımsızlık için de savaşmaları gerekiyor. Daha sonra Red Wedding oluyor ki bu açıkça bir savaş suçu. (Robert Baratheon’un İsyanı ile karıştırılmamalı). RW, meşru olmadığı için aslında Kuzey hala Stark hanesine ait sanırım bu hususta tartışmaya gerek yok. Stark hanesinin varisi: evet Bran. Ama Bran’in hem Sansa’nın teklifine rağmen Lordluğu istememesi, hem artık Three Eyed Raven olması, hem de büyük ihtimal Stark hanesinin soyunu devam ettiremeyecek olması sebebiyle Sansa, Kuzey’in ve Stark hanesinin varisi. Sansa, zaten Bran’e kendi unvanını teklif ediyor, Jon’nunkini değil. Jon, kral seçildi ama Stark hanesinin varisi değil.

23

Burada da görüldüğü gibi varis hala Sansa. Stark hanesi onun soyundan devam edecek. Zaten; Jon bir piç olarak bir soy devam ettiremez. Yani Jon’un krallığı aslında kendiyle sınırlı. Şunu da söylemem gerek ki dizide kral seçilmesi çok mantıksızdı. Sansa dururken onu seçmelerinin mantıklı pek bir açıklaması yok, ki kitapta daha farklı olacaktır bu durum. Ama şu şekilde açıklayabiliriz. Savaş zamanı olduğu için başlarında orduyu yönetecek birine ihtiyaçları olduğundan dolayı onu kral seçtiler. Ama dediğim gibi, Yabanıllar hariç diğer hanelerin bağlılığı Stark hanesine aslında, tek başına Jon’a değil.

Hadi diyelim eski yeminler unutuldu… (The North Remembers…) Kuzeylilerin sadakati sadece ve sadece Jon’a karşı ve Stark hanesine değil. Jon’un tam olarak gücü ne kadar? Biraz internet araştırması yaptım (https://www.quora.com/How-large-is-King-Jon-Snow’s-army ) ve Yabanıllar ile kuzeyli hanelerin toplam sayısı yaklaşık 16.500 civarı. Tek başına Vale Şövalyeleri ise 20.000 civarı. Ve Vale, sadece ama sadece Sansa için geldi. Vale, Robb için bile savaşmamıştı. Littlefinger, Vale’i, Lord Robin’in kuzeni için savaşmaya çağırdı. Lord Royce da bunu açıkça dile getirdi. Arryn Hanesinin, Jon’a itaati tamamen Sansa’nın üzerinden. (LF, Sansa için Vale Şövalyelerini getiriyor ve LF yaşamasını Sansa’ya borçluydu unutmayalım) Ben, Vale Sansa’ya ait demedim; sadece arkasında Vale var dedim ve büyük ihtimal Tully hanesi de olacak. Bu iki hane de Sansa’nın anne tarafından geliyor ve Jon’a bağlılıkları söz konusu değil. Ayrıca, olur da Theon, ileride Greyjoy hanesini kurtarabilirse, Yara’yı kurtarmak için hiçbir şey yapmayan Daenerys’i mi yoksa Stark hanesinin mi arkasında duracak merak ediyorum. (Theon, Jon’a değil Stark Hanesi’ne bağlı olacaktır…)

Yani bu durumda bile Sansa, Kuzey üzerindeki güç sahibi (hak sahipliğinin yanında). Jon, 62 adam verebilen Lady Mormont’un (ki yemin ediyorum ağzından çıkan her şey sinir bozucu bu çocuğun, neyini seviyorlar anlamadım, ayrıca herkese sen çağrıya uymadın vs diye laf sokarken sanki kendisi Sansa STARK’ın çağrısına hemen uymuş gibi… kıza demediğini bırakmamıştı… neyse özür dilerim sinirimi bozuyor bu çocuk :slight_smile: ) teklifiyle Kral oldu ama 20.000 kişilik ve Piçlerin Savaşını kazanan Vale bu teklife Sansa için uydu.
Sansa’nın Kuzey üzerindeki gücünü anlatabilmişimdir umarım.

Jon, aslında küçük bir güç ile sadece bir unvana sahip. Ama Jon’u asıl kral yapan arkasındaki Stark gücü ki bunun başı da Sansa. (Biliyorum bazıları Sansa’nın önemini göz ardı etmeyi tercih ediyor ama kitaplar ve dizi bunu açıkça dile getiriyor… bu arada sözüm sana değil… buradan dertleniyorum sadece :slight_smile: )
Jon, arkasındaki bu güç ile kral ama 7. sezon boyunca yaptıkları ve ortaya çıkanlar ona 8. sezonda problem çıkartacak aksi halde 9 saat boyunca bir sezon ne izleyeceğiz? Pol!Jon teorisine göre; Jon’un Daenerys’e diz çökmesi ( ya da öyle gözükmesi), Jon’un kendisinin bir Targaryen çıkması (unutmayın, Lady Mormont bile onu Ned’in oğlu sandığı için kral olarak teklif etti, Lord Royce’un bir Targaryen’e güven olmaz demesini de hatırlayalım), Kuzey’in kesinlikle güneyli bir lider istememesi (ki yaşananlardan sonra haklılar, çünkü Robb, Rickon, Cat dahil herkes bağımsızlık için boş yere ölmüş olacak) gibi nedenlerden dolayı Kral unvanının geri alınması tehlikesinin olduğunu söylüyor ve de bunların geçen sezon boyunca göz önüne sokulmasının bir nedeni olduğunu söylüyor. Ama sakin olalım çünkü bu tehlike Sansa, Bran ve Arya tarafından bertaraf edilecektir. Ama Kuzey’in Dany’e gerçek anlamda diz çökeceğini düşünmek dizinin tüm ana fikir, tema ve mantığına aykırı. Yani, Sansa ve diğerleri Jon’un bu girişimini devam ettirecek çünkü savaş geliyor ama savaş sonrasında Jon’un Dany’e verdiği (vermiş gözüktüğü) sözün; incelediğimiz güç, bağlılık ve Kuzey’in istekleri dinamikleri dolayısıyla tam da yerine getirilemeyeceğini anlatmak istiyor bu teori. Umarım açıklayıcı olmuştur. (Bu arada aslında Jon’un varisliği Dany’ninkinden önce geldiği için; Ejderha Kayasındaki ejderha camı Jon’a ait. Yani Jon, kendisine ait bir şeyi almak için -Dany mantığından bakarsak- o kadar uğraştı… bu ironiyi de belirtmek istedim buradan… ) Kafanı şişirdiğim için özür dilerim. Yorumun için yeniden teşekkürler :slight_smile:

1 Like
#13

Benim dizi için 7.sezondan çıkarttıklarım şunlar;

 • Bran’in artık Bran olmadığı
 • Tyrion’un planlarının fos çıkması
 • Jon’un diz çökmeme durumu
 • Night King’e sırf bir ejderha verebilmek için yazılan ucuz senaryo
 • Sansa’nın yönetici vasıflarının ortaya çıkarılmaya çalışılması
 • Dany’nin hamilelik vurgusu
 • Sırf Tarly’leri yakması yüzünden Tyrion’a Dany’i sorgulatmaları
 • Yıllar sonra Gendry’nin ortaya çıkması
 • ve daha bir çok saçmalık

Dizi için 7.sezon zaman sorunsalı, para vb. şeyler yüzünden saçmalıklarla doluydu. İzleyiciyi pohpohlar seviyede Jon’un Kuzeyin Kralı olması ve hiç hükmetmesi gibi durumların zaten artık dizi açısından Kral, Leydi, Lord gibi kavramların çok bir öneminin olmaması ve yapılacak Büyük Savaş için bunlara ihtiyaç duyulmaması gibi göndermelerde olabilir. Ben Jon karakterine politik bir rol biçildiğini zannetmiyorum. Tyrion’un Dany’e bırak oyalansın ona hiç birşey vermeden birşey ver demesi politik bir olgu ama Jon’un Dany ile olan ilişkisini kullanaması ve manipüle etmesi bana çokta anlatılan karakterin bu yönde olmaması yüzünden tutarsız geliyor.

Tamamen katılıyorum.

1 Like
#14

Nazik cevaplarin icin teşekkürler :slight_smile:

Ölümden geri döndükten sonra yasadigi depresyon ve bir sey yapmama istegi dünyanın en normal seyi sanirim ve dediğim gibi hak mevzusuna cok takiliyorsunuz. Renly’nin Demir tahtta hakki yoktu ve elde etmeye çalıştı. Robb’un Demir tahtta bir hakki yoktu oraya yürüdü. Demir adamlarin kuzeyde bir hakkı yoktu orayı aldılar. Bu evrende herkes sadece hak ettigi seyi talep etmiyor. Ki Jon kimseden bir sey talep etmedi. Sadece kardeslerini kurtarmak ve büyük savas icin kuzeyi almak istedi. Kral ya da lord olma istegi yoktu.

Bu hangi site bilmiyorum evet varis Sansa. Ama Bran’in varisi. Yasada siralama Robb>Bran>Rickon>Sansa>Arya. Bran’in 3 gözlü kuzgun olması hakkin onun oldugu gercegi i degistirmez. Yönetmeyi istemeyip unvanini kardesine devredebilir ama sakat diye birinin lord olmamasi gibi bir sey olamaz. Bran’in çocuğu olmaz bu yüzden varisi Sansa olabilir. Kitapta herkesin Sansa’nın hakkının peşine düsmesinin sebebi de Bran ve Rickon’un ölü olarak bilinmesiydi. Bunları söylemekteki amacım Bran Lord olsun falan demek degil. Sansa’nın Lady of Winterfell olmasindan ve yöneticiliğinden gayet memnunum (ki Martell veraset yasalarini destekleyen bir insanım bana göre hak kiz da olsa erkek de olsa büyük olana geçmeli :slight_smile: ). Sadece hak kavramına cok takilinmamasi gerektigini soylemeye calisiyorum. Jon artık Kral kendine istedigi anda istedigi soyadını verebilir ve evlenebilir. Kuzeyliler de kral olarak taclandirdiklari adamla kızlarını evlendirmek icin siraya girerlerdi sanirim ama buna vakit olmadı :smile:

Mantıksız degil sana göre mantıksız olmasının sebebi muhtemelen Sansa fanı olman :smile: Bu da gayet anlasılır bir durum herkes en sevdigi karakterin en güclü konumda olmasını ister tabi ama Jon’u ve basardıklarını kücümsememek gerek. Lordlar Jon’a saygı duymus olamazlar mı? Jon dagdan inmis rastgele bir pic degil. Ned Stark’ın kendi kalesinde egitip büyüttüğü oğlu ve adeta yeniden doğmus bir Ned Stark. Tipi, hali tavrı, karakteri tamamen ona benziyor. Kuzey lordlarının Ned Stark’ın aynı ona benzeyen oglunu desteklemelerinin neresi saçma. Ya da Jon’un başardığı seylere saygı duymuşlardır. Night’s Watch kuzeyde saygı duyulan bir kurumdur. Genç yaşta oraya Lord kumandan olmuş duvarda birkaç savasa katılmış üzerlerinde herhangi bir hakkı olmamasına ragmen yabanilerin başına gecip binlerce yıldır düsman olan halkları ortak bir dava üzerinde birlestirmis bir adamı kral ilan etmek niye saçma olsun? Ki bu adam cok sevdikleri Ned Stark’ın oğluysa. Kitaplarda da Stannis 100 kez Jon’a davasına katılmasını kuzeyin Ned Stark’ın oglu etrafında toplanabileceğini söyledi.

Theon ve Yara Daenerys’e çoktan bağlılık yemini etti. Bunun değişeceğini sanmiyorum. Zaten su an kuzey ve Dany’nin ortak bir davası var. Savasmalari icin vakit de sebep de yok.

Dediklerini anlıyorum :slight_smile:. Aynı sekilde Jon’un küçümsenmesi de beni üzüyor ve sunu söyleyeyim Vadi Sansa icin orda evet ama kuzey haneleri icin aynı seyi söyleyemezsin. Jon’un küçük bir gücü falan yok yani. Sadece Lord Glover denen aptal adamın (nefret ediyorum ondan :smile:) söyledigi birkaç söz kuzey hanelerinin Jon’un yanında olmadığı anlamına gelmez. Sansa’nın gücünü inkar etmiyorum. Güclü bir kadın. Güzel şeyler başardı sevdigim karakterlerden biri. Ama sadece Jon’un yaptığı her seyin hice sayılıp tüm gücünün Sansa tarafından geldigi iddia edilince üzülüyorum. (Sana degil lafım yanlış anlama :slight_smile:)

Yani sunu söyleyeyim kuzeyin Dany’e diz çökmesi en son istedigim seydi ama bir gercek var ki Dany sahip olduğu güçle kuzeyi 1 günde alır zaten. Şafak savasindan sonra Dany ve ejderhalari yasarsa (ki öleceklerini düşünüyorum) kuzeyin bağımsızlık diye tutturması hepsinin kül olmasına sebep olabilir

Estagfurullah olur mu ben teşekkür ederim :slight_smile:

#15

Aslında bu çok da doğru değil. Jon her zaman hırslı bir insandı. Tabi dizideki Jon karakterinin aslında nasıl tasarlanıp düşünüldüğünü bilmiyorum ama kitapta Jon hırslı, içten içe yönetici olmayı, lord olmayı çok istiyor. Özellike Stannis kendisine bunu teklif ettiği zaman kendisine itiraf ediyor. Ama bir yandan da kardeşlerinin hakkını istemek gibi olduğu için de utanıyor bundan. Çocukluk hayali bir gün fatih olmak, büyük fetihler yapmak. Örneğin Dorne’u 14 yaşında fethetmiş Daeron Targaryen onun en büyük idollerinden birisi.

Ayrıca Robb ölmeden önce Jon’u meşrulaştırıp varisi ilan etti. Tabi sizin de dediğiniz gibi bu oaly aslında güce bakıyor biraz ama Robb’un yaptığı son hareket Kuzeylilerin Jon’u önder kabul etmesş için yeterli olacaktır. Targaryen kimliği ortaya çıktığında ise başka bir Stark’ı(Brandon veya Rickon ya da kızlar belki) lord olarak tanıyıp Jon’a Kuzey’in ve 7 krallığın kralı olarak diz çökebilirler. Hatta aslında buna da pek gerek yok 8.000 yıldır devam eden hanedanlar olayından dolayı insanlar hanedanlara bir kutsiyet atfediyor ama aslında bazı durumlarda başka hanelerden gelen insanların da krallığın başına geçmesine sakınca görülmediğini görüyoruz, burada önemli olan hane isminden çok kan hakkı. Jon Lyanna’nın oğlu ve bu da onu Stark yapar ismi Targaryen olsa bile. Tabi ben kolayca bir Targaryen’i ebedi kral olarak kabul edeceklerini söylemiyorum ama bu bahsettiğim durum bağımsızlık savaşından taht savaşına geçişi biraz kolaylaştıracaktır. Hem de bağımsızlık her zaman en iyi yol değil. Onun yerine bütüne dahil olmak ancak bütünde söz hakkının fazla olması da iyi bir yol. Buna en büyük örnek Targaryenlere diz çökmeyen ama evlilik ve bazı haklar karşılığında barış yapan Dorne’dur.

1 Like
#16

katılıyorum.konuyla biraz alakasız olacak ama bence en sonunda tahtta oturanın isminin pek önemi olmayacak. bu savaşta en mantıklı,en kurnaz,adamlarına en iyi liderlik eden kişi tahtı alacak. isim sadece işin bahanesi bence. jon aslında bir targ olmasa bile o tahtı alabilir. çünkü o potansiyel var. dany adı targ diye kraliçe değil.robert sırf targ kanı taşıyor diye tahtı almadı. 7.henry gibi önünde isterse taht hakkına sahip olan 10 kişi olsun,sen kartlarını iyi oynarsan,o on kişinin eksik kaldığı şeyleri tamamıyla yaparsan ismin snow olsa bile kral olabilirsin bence.

1 Like
#17

Cevapların için teşekkürler. Hemen şöyle bir ayrım yapayım; benim demek istediğim kuzey hanelerinin her ne kadar Jon için buradayız dediklerini varsaysak bile, yüzyıllardan beri süren bağlılık yemininin aslında Stark Hanesi’ne olduğu. Bu yemin de meşru bir neden olmadan bozulmadığı için hala devam ediyor. Bu nedenle Jon’un Kral olmadaki meşruiyeti de aslında bu Stark hanesine olan yemin üzerinden geliyor. Stark hanesi arkasında oldukça (bunda bir sıkıntı yok aslında… şu an teorik düzlemde tartışıyoruz, pratik değil) Jon’un krallığı meşru çünkü o kuzey haneleri hala Stark hanesine bağlı. Bunu demek istedim. Yoksa Jon’u severim, saygıda kusur etmiyorum. Hem o, hem de Sansa hikayeleri boyunca bu an için tecrübe edindiler. Benim Power Couple’m. Ben biraz hukuksal, meşruiyet yönünden açıklamak için dedim. Yani Dany’e olan sözün değeri bakımından tartışabilmek için… Bildiğim kadarıyla Jon, kendini Stark ilan edemez… ama araştırmam lazım… Zaten babası Targaryen olduğu için de biraz sıkıntılı. (Burada Jonsa teorisinde Sansa ve Jon evliliği ile Stark soyadını alıp alamayacağı konuşuluyor… bu tartışılır… gerçekten araştırmam lazım bilemiyorum.) Dediğim gibi anlatmak istediğim daha hukuksal ve meşruiyet açısından konuyu ele almaya çalıştığım… Ben, serinin sonunda bağımsız ya da Stark birlikteliği ile yönetilen bir Kuzey olacağını düşündüğüm için senin düşüncene pek cevap veremeyeceğim… Sanırım izlemeden kimse bilemez… Nasıl bitecek merak ediyorum gerçekten… Kibar yorumların için teşekkürler… böyle tartışabilmek çok zevkli gerçekten :slight_smile:

1 Like
#18

öncelikle Robb bir varis bırakmıştı. Bu varis in herkes Jon olduğunu söylüyor bekliyor ben o kadar emin değilim
dizi de için bu varis konusu geçmedi ama kitap için sıralama Robb, varisi, sonra kardeşleri
ikinci olarak Sansa dizide Jon kral olduğunda ya da sonrasında, Bran döndüğünde Jon un krallığına itiraz etmediği gibi destek verdiğinden yasal olarak hak sahibi oldu Jon.
Onlar Jon a destek vermeseler haklı olurlardı, Lordlara ladylere ne yapıyorsunuz deselerdi (ki LF bunu kullanmak istedi ) Jon un hükme falan geçersiz olurdu

2 Likes
#19

Dediklerinizin tamamina katiliyorum. Kitapta Jon böyle birisi. Her zaman kuzeyi yönetmek istemisti. Hatta en son yeminini bozup Winterfell’e yürüyordu. (Gerci farklı sebepleri de vardı Arya gibi). Ben dizi icin konustum. Dizi nedense Jon’un bazı yönlerini görmezden gelmeyi secti. Onu daha cok klasik kahramanlara benzettiler. Yorumum dizi icindi.

Kitapta böyle olacağını düşünüyorum ben de.


Haklısın çünkü onun bir soy adı var zaten :smile: ama 7. Sezonda bunu bilmiyordu. Krallar picleri mesru yapabiliyor diye düşünüp mantik yürüttüm. Tarihte pic soy adlı biri hic tahta çıkmamıştır bence o yüzden bunu tam olarak bilemeyiz sanırım :smile:

Picler mesru biriyle evlenirse onun soy adını alır diye bir sey vardı sanırım evet ama Jon’un kendi soy adı var. Gerci ben hicbir zaman Aegon Targaryen ismini kullanacagini sanmıyorum. Hayali hep Stark olmaktı. Sansa ile evlenip Stark soy adını alabilir.

Benim istedigim de 7 krallığın ayrılması zaten.
Tekrar basa dönsünler istemiyorum. Westeros Aegon öncesi durumuna geri dönsün. Cumhuriyet gelemeyeceğine göre ayrı krallıklar feodalizmden iyidir :smile: böyle bir sonda da Sansa ve Jon evlenirse kuzeyi birlikte yönetirler. Evlenmezlerse Sansa’nın Queen in the north olacagini düşünüyorum bakalım :slight_smile:

Kibar yorumlarin icin ben de teşekkür ederim :slight_smile: kirdiysam affola


Catelyn olduğunu söyleyenler var ama ben ihtimal vermiyorum gerci George bu ters köşe yapabilir. Yine de Jon oldugunu düşünüyorum.

Robb’un cocugu olmadığından dikate almadım bunu.

Buna herhangi bir itirazım yok zaten. Sansa bu sezon Jon’u indirip yerine oturmak isteyebilirdi ama Jon’a her zaman sadık kaldı. Sürü birlikteyken güçlü :slight_smile:

1 Like
#22

Flood (üst üste yorum) yapmayalim lütfen. Tesekkürler :blush:

1 Like
#23

Arya olabileceğini cat’in vasisi olduğunu düşünüyorum. Yani cat değil ama Cat :stuck_out_tongue:

çocuğundan bahsetmiyordum ilan ettiği varisten bahsediyordum.

1 Like