Karanlık!Dany (+ Politik!Jon) Teorisi ve Göstergeleri #4:

7-sezon
daenerys-targaryen
jon-snow

1. sezondaki Jon-Dany sahneleri o kadar kasıntı ve sıkıcıydı ki her seferinde geçmek istedim, her seferinde bir umut taht oyunlarına yakışır replikler görmek için izledim. Bu kasıntı sahneler ancak politik Jon teorisinin doğruluğunu varsayınca Grrm’nin yarattığı evrene yakışır bir sonuca bağlanabilir. Yoksa boşuna mı izledik o kadar!! Bu konuda biraz hassas ve taraflıyım. Kusura bakmayın lütfen…
    Teoriye gelince can alıcı 2 nokta var bence.
    1.si Jon ve Dany sahnesinin bir making love sahnesi olarak değil alelade bir sex sahnesi olarak çekilmiş olması. Yönetmenler gerçekten nasıl romantik sahne çekeceklerini veya bizi nasıl rahatsız edeceklerini çok iyi biliyorlar. Cersei’yle Jaime’nin ensest ilişkisi bile defalarca kez romantikleştirilerek önümüze sunuldu. Yani bu sex sahnesinin yalnızca duygusuz bir sex sahnesi olması tesadüf olamaz.
    2. can alıcı kısmı ise Jon’un yabanılların yanında gayet profesyonel bir şekilde yalan söyleyip politik davranabilmesi ve görevine sağdık kalmak için her şeyi yapması. Tabi ki Ygritte’i sevdi, hepimiz biliyoruz. Fakat ona duyduğu sevgi katıksız aşk değildi elbette. Yabanıllardan biri gibi gözükmek için Ygritte’in kendine olan beğenisinden faydalanmak akıllıcaydı. Bunu yaparken duygularını tamamen saf dışı bırakmasını bekleyemeyiz sonuçta o da insan. Fakat görevini aşkının önüne koymayı bildi. Aynı şeyi Dany için neden yapmasın?

Daha önce de söylenmiş gerçi ama, dizi Jon Snow’dan Tywin Lannister pragmatikliğinde, Serçeparmak kurnazlığında bir adam yaratmak için çok geç kaldı.Dirildikten sonra göstermeleri gerekirdi ufak ufak, Piçlerin Savaşı’nda da tavan yapması gerekirdi.Olanları gördük.Bu final sezonunda da ne kadar akıllıca politik/taktik hamleler yapsa da dizinin şu ana kadar yarattığı karaktere uymayacak,sırıtacak.Bunu kurtarmanın tek yolu da kahramanca işler yaptırmak sanırım.(Kanımca dizinin 4. sezonundan sonra bu karakteri bunun için harcadılar.) Kitaplardaki Jon’u söylemiyorum bile özellikle Ejderhaların Dansı povlarında.