Karanlık!Dany Teorisi Göstergeleri #2:

Karanlık!Dany ( + Politik!Jon) Teorisi Göstergeleri #2:

Dark!Dany#1: Karanlık!Dany Teorisi ve Göstergeleri #1:

Dark!Dany#3: Karanlık!Dany (+ Politik!Jon) Teorisi ve Göstergeleri #3:

Dark!Dany#4: Karanlık!Dany (+ Politik!Jon***) Teorisi ve Göstergeleri #4:

Dark!Dany#5: Karanlık!Dany (Küllerin Kraliçesi) Teorisi ve Göstergeleri #5:

NOT: Dark!Dany konu başlıklarının amacı Grrm’in, Dany’nin hikayesini genel okuyucu ve izleyici kitlesinin düşündüğünden daha farklı biçimde ele aldığını gösteren emareleri bulmak ve bunları paylaşarak aslında mükemmel kurtarıcı algısının bir oyun olabileceğini göstermeye çalışmaktır.

A) Kölelik:

• Dany, denizin ötesindeki mücadelesini (Meereen vs) köleliği kaldırmak meşruiyeti üzerine kuruyor. Bunu yaparken de aslında gerçekten bu niyetle de hareket ettiğini düşünüyorum. Ama hikayenin tamamına, hatta geçmişe doğru baktığımızda bazı ironiler gözümüze çarpıyor.
  • Targaryenlerin de geldiği Valyria tarihindeki başlığa bir bakalım:

• Görebildiğiniz gibi Valyrialılar’ın tarihinde köleliğe rastlamak mümkün. Binlerce köleden bahsediliyor ve bu kölelerin sıklıkla isyan ettiklerini biliyoruz. Ama Valyrialıların büyücülükte gelişmiş olmaları bu isyanları bastırmalarını sağlayabiliyordu.

• Buradaki ironi Dany’in, yani atalarının geldiği yerin geçmişinde de kölelik olan birinin, köleliği kaldırmak gibi bir kurtarıcılığa soyunması.

• Her ne kadar bizim ülkemizde tartışılan bir konu olmasa da, Asoiaf serisinin Amerikan ve Avrupa tarihinden esintiler taşıması nedeniyle yabancı sitelerde ve dergilerde Dany’nin, “White Savior Complex”’inden muzdarip bir kişi olarak ele alındığını görebiliyoruz.

• Beyaz Kurtarıcı (Kompleksi) nedir peki?

32

• Çeviri: Beyaz kurtarıcı, zor durumdaki milletlerin ya da beyaz ırktan olmayan insanların problemlerini; onların tarihini, ihtiyaçlarını ya da bölgenin güncel ilişkilerini anlamaya çalışmadan düzelteceği iddiasındaki batılıları kasteder.
  • Anlaşılabileceği üzerine Dany, bu tanıma fazlasıyla uymakta. Bu kişilerin kötü niyetli olduğu anlamına gelmez. Ama kendi kahramanlık hislerini tatmin için anlamadıkları, başlarından büyük işlere kalkıştığı manasına gelir. Meereen’de işlerin neden iyi gitmediğini bu açıdan bakarsak daha iyi anlayabiliriz.

• Dany’nin, kölelik sorununu kaldırmaya çalışırken o bölgenin sosyo-ekonomik ve kültürel durumuna uygun bir plan dahilinde hareket etmemesi, işleri bulduğundan daha kötü bir vaziyette bırakmasına sebep oluyor.

• Yapmak istediği değişimi sadece güç kullanarak yapabileceğini sanıyor ama köleliği kaldırmak yaptım oldu şeklinde olabilecek bir şey değil. Toplumdaki kişilerin bilinçlenmesi, özgürlük anlayışına sahip olabilmeleri ve de kendilerine ekonomik özgürlük verecek işlerde çalışabilmeleri gerekir.

• Dany’in bir politika yürütmesi gerekiyor. Peki bunu yapması gerektiğini bu işe kalkıştığında biliyor mu?:

10

• Çeviri:
    Hizdahr: “Politika uzlaşma sanatıdır, Majesteleri.”
    Daenerys: “Ben politikacı değilim, kraliçeyim.”

* (Özür dilerim ama dizideki en aptalca replik bu olabilir. Bir yöneticinin politikacı değilim demesi)

B) White Savior probleminde şöyle bir durum da var. Kurtarıcı kisvesi altında bu kişileri kendi amaçları uğrunda kullanma:

• Dany’in Lekesizler Ordusunu nasıl ele geçirdiğine bakalım:

• Lekesizler, çocuk yaştan alıp yetiştirilen askerler. Hayatları boyunca seçme özgürlüğünden mahrum kalmış insanlar. Kölelikle elde edilmiş bir ordu var zaten ortada. Etik açıdan böyle bir orduya tenezzül etmek doğru değil. Hatta Barristan Selmy kitapta Westeros’ta kölelikten nefret edildiğini ve köle askerleri kullanmanın Targaryen Hanesi’ne leke getireceğini söyler. Ama hadi orduya ihtiyacın var… iyi amaçlar için kullanacağım diyorsun… Peki onların bu çocukluklarından beri benliklerine işlemiş köleliği onlardan silebilmen mümkün mü ya da bunu yapmak için bir çaban var mı?

• Bu kölelik durumunu kendin için kullanıyor musun?

• Yukarıda da görüldüğü gibi Lekesizlere emir vermesini sağlayan kırbacı ancak efendileri öldürdükten sonra elinden atıyor.

• Yani kölelerine emir verirken kırbaç elindeydi. Köleler için kırbacı tutuyor olması yeterli.

• Efendileri öldürmeyi lekesizler seçmiyor, Dany emrediyor.

• Evet bugün özgürsünüz ve gidebilirsiniz diyor ama bu insanların özgürlük algısı yok, EMİR alma algısı var ve Dany hala kırbacı elinde tutuyor. Onlar için kırbacı tutanın askeri olmak dışında bir dünya algısı yok.

• Böylece aslında Dany sadece bir ÖZGÜRLÜK İLÜZYONU yaratmış oluyor.

• Küçük bir not: Lekesizleri aldığı yer olan Astapor; Valyrialılar tarafından feth edilmiştir ve burası köle ticaretinin merkezi yapılmıştır. Yani Dany’in onların dilini anlamasındaki ironi başta anlattıklarımı bir daha akla getiriyor. En azından Wiki de öyle yazıyor. Yanlışsa lütfen uyarın.

• Kurtarıcı karizması altında bunu aslında yine yapıyor. Dothrakilerin kültürünü yerle bir ettikten sonra ona katılmaları için gaza getirici bir konuşma yapıyor. Evet Dothrak kültürü her açıdan barbarca ama yine plansız/politikasız bir kültürün sona erdirilmesi var. Geride kalanlara ne olacağı belli değil. Lidersiz kalan bir topluluk, ejderhalı kadını onun amacı uğruna savaşmak için takip ediyor.

• Dany, Dothrak kültürünü en başından beri biliyordu; yağmalayan, tecavüz eden, kadınları kocalarının ölümünden sonra hapseden barbar bir topluluk. Ama bu barbarlık ne zamanki onun elini kolunu bağladı o zaman bu barbarlığa son verdi. Ama bunu yaparken yakıp yıktı ve geride kalanlara onu takip etmekten başka bir yaşam bırakmadı diyebiliriz.

• Yani Dothrak’ın askeri gücünü arkasına alma fırsatını kaçırmak istemedi. Bu barbar toplumun Westeros’ta nasıl problemlere yol açabileceğini hepimiz az çok farkındayız. (Westeros’un gözünde topraklarına barbarları getiren yabancı işgalci konumunda olmak onun da davasına zarar verecektir.)

• Sonuçta Dothrak’a karşı yaptığı konuşmaya bir bakalım:

• f1-crop
  • Çeviri: Denizi geçip, demir zırhlarındaki düşmanlarımı öldürecek ve onların taştan evlerini yıkacak mısınız?
  • Onların anlayacağı dilden gaza getirici bir konuşma = Karizmatik lider. (Yakıp yıkmak, düşmanlarını anladık da evler sana ne etti :slight_smile: ? Westeros halkı için korkutucu gelebilir bu konuşma ama bunu sonraki konularda tartışacağım.)
  • Dany, karizmatik lider sınıfında biri ve bunu kullanarak bu insanları kendi amacı uğruna savaşmaya ikna edebiliyor. (Yoksa onlara ne Westeros’tan? Neden bulundukları yerde bir hayat kurmasınlar ki? Dany, neden bulundukları yerde onlara yeni bir yaşam vaat etmiyor?) Bunu yaparken hepimiz onun büyüsüne kapılıyoruz ama geriye dönüp baktığımızda daha felsefik ve politik bir çerçeveden incelediğimizde bazı şeylerin bizi rahatsız ettiğini görebiliyoruz.

• İşte bu şekilde ele aldığımızda Grrm’in bize sandığımızdan çok farklı bir karakter hazırladığını hissedebiliyoruz. Bu da seriyi ve Daenerys karakterini ilginç ve de önemli bir karakter haline getiriyor.

• Peki Dany’nin Westeros’a gelişi bir kurtarıcı gibi mi olacak yoksa Westeros için bir tehdit mi?

• Bu konuları ileride tartışacağım. Şimdilik Jaime’i oynayan oyuncu ne demiş bir bakalım: (Bu adamı seviyorum, aynı şeyleri düşünüyoruz genelde) (Bunu sonraki konularımın spoiler’ı olarak koyuyorum, o zamana kadar size düşünecek farklı perspektifler verebilir belki.)

• Çeviri:
  • HBO: Seni en çok hangi karakter ya da varlık korkutuyor?
    Nikolaj Coster-Waldau: “Melisandre- Kırmızı Rahibe… o korkutucu bir kadın. Ayrıca Daenerys’in sahip olduğu güçle ilgili de bir şeyler var. Bir çok kişi onun doğru şeyi yaptığını düşünüyor ama o insanları canlı canlı yakıyor. O öfkeli birisi. Onun Dar Denizi geçmesini istemiyorum. Binlerce-binlerce-binlerce insanı yakacak ve bunu yaparken de yüzünde o kendini beğenmiş sırıtışı olacak.
  • Devamında görüşmek üzere …

BONUS:

ward--runa
25 42

(Görsel kaynak: https://arin-arryn.tumblr.com/post/179219874736/daenerys-the-foreign-invader-conqueror#notes )

23

d1
d2
d3
d4

Dark!Dany#1: Karanlık!Dany Teorisi ve Göstergeleri #1:
Dark!Dany#3: Karanlık!Dany (+ Politik!Jon) Teorisi ve Göstergeleri #3:
Dark!Dany#4: Karanlık!Dany (+ Politik!Jon***) Teorisi ve Göstergeleri #4:
Dark!Dany#5: Karanlık!Dany (Küllerin Kraliçesi) Teorisi ve Göstergeleri #5:

1 Like

eline sağlık Dny nin aklındaki tek şey taht böyle davranmasıda normal bence
elinde güç olmadan westereosa ayak basamayacağını biliyor
Ama kölelik konusu cidden ve dizide bu konuyu çözende Tyriondı

1 Like

Valyrialilar’ın kölecilik yapmasi ile Dany arasında bir bağ kurulamaz ki Targeryanlar zaten Westerosa geldiklerinden beri kölecilik yapmadılar.10000 yıl öncesinin ironisinin olması biraz saçma Dany’nin yakın tarihteki akrabaları bunları yapsa ironi olur da Dany zaten eğitimsiz biri hiç sarayda yaşamadı atalarından bildikleri şarkı kitaplarından ve çevresindeki kisilerin söylediklerinden ibaret.

Dany’nin köle sistemini anlamadan kaldırması hata evet hata ama bunu kişisel tatmin için yapmıyor. Küçüklüğünden ve Dorthraklarla yaşadığı zaman boyunca kölelerin durumunu görüyor ve bunun sebebinin kölelik olduğunu düşünüp hareket ediyor. Ayrıca 15 yaşındaki bir kızın cok derin sosyolojik düşünüp kölelikten sonraki sisteme uygun sosyo-ekonomik çözümler getirmesini bekleyemezsiniz buna o cağdaki kimsenin ne eğitimi yeter ne gücü ne de bunu yapabilecek derecede verisi olabilir elinde Dany’nin oradaki yaptığı sorun olan ana şeyi yok etmek ama bunları yaparkenki hatalarının da farkında “köleleri özgürleştirdim daha ne yapayım” demiyor. Yaptıklarının doğurduğu sonuçların farkında olmasi ilerisi için onun artısı ve eğer ileride kölelik köle körfezinde kalkarsa bunun en büyük sağlayıcısı Dany olacaktır. Ayrıca kölelik gibi o bölgenin sosyolojisine kültürüne ekonomisine adapte olmuş birseyi ne kadar iyi çözümler üretsenizde kaldıramazdınız illaki ölümler kayıplar acılar olacaktır.

Dany’nin hepsinden öte bir amacı var westerosa gidip tahtı almak Dany amacı tüm esos insanlarını adam etmek veya onlara medeni hale getirmek değil.

Ayrıca Dany’nin amaçları dogrultusunda yıkım olacaktır zaten savaş sonuçta bu gidip herkesi kendisinin kraliçe olması için ikna edemez.

1 Like

Böyle bir yorumun geleceğini tahmin ediyordum. Açıklamama imkan sağladığın için teşekkürler. Burada kast etmek istediğim şey GRRM’in neden böyle bir tarih yazma gereği hissetmesi. Onun kendince yaptığı bir ironiden bahsediyorum. Böylece White Savior’a bir gönderme mi yapıyor diye düşünüyorum. Yoksa Dany’in kendisiyle bu hususta ironiye düşmesi değil kastım. Ben de konuda bunu yeniden düzenleyip açıklığa kavuşturmayı planlıyordum ama burada daha iyi açıklayabildim sayende. Teşekkürler. Konuma gösterdiğin ilgi için teşekkür ederim.